TicWatch E3 recenze: skvělé Wear OS hodinky za parádní cenu
- Recenze
- Jakub Kárník
- 31.12.2022
- 20
Na začátku roku společnost Mobvoi představila své hodinky TicWatch Pro 3 GPS. Před nějakým časem jsme je pro vás také otestovali a nakonec jsme dospěli k názoru, že jde o jedny z nejlepších Wear OS hodinek na trhu. Jenže teď se Mobvoi snaží zamíchat kartami dalším modelem. TicWatch E3 totiž nabízejí velice podobnou výbavu jako jejich dražší bratříček. Liší se hlavně designem a chybí jim sekundární displej. Jenže to je zrovna jedna z věcí, která nás na TicWatch Pro 3 GPS nenadchla a tak by to nemusel být pro tyto hodinky nijak zásadní problém. Kde je ale realita si popíšeme v dnešní recenzi.
Obsah recenze TicWatch E3
Obsah balení
Hodinky TicWatch E3 vám přijdou v menší papírové krabičce, která zároveň popisuje všechny klíčové vlastnosti. Výrobce zde zmiňuje přítomnost mikrofonu a reproduktoru, podporu Google Pay (u nás by měla být služba dostupná ještě letos) a Google Asistenta, zabudovanou GPS či obchod Google Play. Zároveň se zde zmiňuje také čipset Snapdragon Wear 4100 (o kterém bude řeč později), 2.5D displej, certifikace IP68 a různé snímače a tréninkové režimy.
Po jejím otevření na vás vykouknou samotné hodinky a kromě nich, nabíjecího kabelu a brožurek zde nic jiného nehledejte. Žádný adaptér ani náhradní řemínky zde nejsou.
Kvalita zpracování a vzhled
Hodinky TicWatch E3 mohou z větší vzdálenosti připomínat (také námi testované) Xiaomi Amazfit Nexo, ale nejsou tak tlusté. Tělo hodinek je vytvořeno z plastu, který se celkem dobře snaží imitovat hliník. Dokonce jsme si chvilku mysleli, že hodinky hliníkové jsou. Samozřejmostí jsou dvě ovládací tlačítka na boku, kterými se pohybujete v systému Wear OS. Řemínek je pak silikonový, což se hodí zejména při cvičení. Pokud byste chtěli, můžete jej vyměnit třeba za kožený či nějaký milánský tah.
Celkově na nás hodinky působí minimalistickým dojmem a nijak nás neuráží. Ba naopak, vypadají dobře. Stejně jako u modelu TicWatch Pro 3 GPS musíme trochu zkritizovat haptiku, která sice není špatná, ovšem na některé konkurenční hodinky nemá. Pokud tedy přecházíte třeba z Apple Watch, budete si rozhodně nějakou dobu zvykat. Ani u TicWatch E3 nedostaneme standard MIL-STD-810G. Hodinky pak váží 32 gramů (bez řemínku), což je velice dobrá hodnota a po nějaké době ani nebudete vědět, že je máte na sobě.
TicWatch E3 vs. TicWatch Pro 3 GPS
Jak již bylo řečeno v úvodním odstavci, TicWatch E3 se odlišují od TicWatch Pro 3 GPS hned v několika ohledech. Za prvé je to design, kdy model E3 sází spíše na minimalismus, zatímco Pro 3 GPS chtějí vzbuzovat emoce. Subjektivně se nám líbí oba dva kousky, ale kdybychom si museli vybrat mezi jedním, asi bychom sáhli spíše po TicWatch Pro 3 GPS a to hlavně kvůli lunetě. Ty navíc nabídnou i druhý úsporný displej a obecně lepší výdrž baterie.
Dalším benefitem prémiovějších TicWatch Pro 3 GPS je bezesporu AMOLED displej, který je jasnější a nabídne 60 Hz obnovovací frekvenci, což je na poli chytrých hodinek dosti vysoké číslo. Působí tak díky tomu ještě o něco plynuleji.
Hardware a systém
Přední stranu tedy pokrývá 1,3″ LCD panel o rozlišení 360 x 360 pixelů s 2.5D zakřivením. Absence AMOLED panelu nám nijak nevadila a čitelnost na přímém slunci je stále velice dobrá (v případě maximálního nastaveného jasu). Zde tedy půjdeme trochu proti proudu a nebudeme Mobvoi za použití tohoto typu panelu kritizovat. Nechybí ani režim Always-On.
V útrobách nám pak tiká aktuálně nejvýkonnější čipset pro Wear OS hodinky – Qualcomm Snapdragon Wear 4100 v kombinaci s 1 GB RAM a 8 GB úložištěm. Jak již bylo řečeno v předchozí recenzi, tento čipset posouvá hodinky s Wear OS na jinou úroveň. Starším čipsetům totiž začíná (logicky, když jsou několik let staré) docházet dech a u některých loňských Wear OS hodinek jsme se setkávali se zasekáváním. Na to můžete u TicWatch E3 zapomenout. Systém je až nezvykle plynulý, svižný a nedochází zde k žádným trhaným animacím či dalším nepříjemnostem. Uživatelský zážitek je na velice dobré úrovni a může se rovnat tomu nejlepšímu, co aktuálně nositelná elektronika obecně nabízí.
Naopak tím, čemu začíná docházet dech je Wear OS. V minulé recenzi jsme systém chválili a slova z něj platí i pro TicWatch E3. Máte zde spoustu možností přizpůsobení, tisíce stažitelných aplikací z Google Play a aplikace přímo od Googlu, které fungují ve většině případů skvěle. Bez aktualizace je ale systém na náš vkus až příliš dlouho, což se snad brzy změní. Google totiž nedávno představil Wear OS 3, který nabídne spoustu novinek od gest přes přepracované navigační centrum až po mnohem lepší vyladěnost.
Je důležité zmínit, že z hodinek lze vytáčet/přijímat hovory. Reproduktor je také poměrně hlasitý, takže můžete volat (pokud se nebudete cítit divně) třeba i v obchodním domě. Vše je ale rychlé a odezva je prakticky nulová.
Fitness a zdraví
Z hlediska sledování zdraví a fitness si nemůžeme na nic stěžovat. Mobvoi nabízí ve svých hodinkách předinstalovanou aplikaci TicExcercise, která nabízí 14 + 7 nových sportovních režimů. Nově zde nalezneme fotbal, basketbal, Pilates nebo třeba stolní tenis. Samozřejmě nechybí ani ty klasické jako je běh, chůze, jízda na kole či plavání (díky certifikaci IP68). Pokud půjdete s hodinkami běhat a nepotřebujete si vyřizovat hovory, stačí vám k tomu pouze hodinky jelikož mají zabudovanou GPS, takže uvidíte po jaké trase máte běžet.
- běhání (outdoor i indoor)
- chůze (outdoor i indoor)
- jízda na kole (outdoor i indoor)
- plavání
- veslařský stroj
- eliptický trenažér
- běh po stezce
- jóga
- fotbal
- basketbal
- Pilates
- Taekwondo
- badminton
- stolní tenis
- bruslení
Samozřejmě kromě aplikací od Mobvoi jsou zde také ty od Googlu, které jsme používali častěji. Přijdou nám zkrátka přehlednější a s Googlem jsme poměrně úzce provázaní. Je to ale čistě subjektivní volba a aplikace Tic rozhodně nejsou špatné. Co se týče zdraví, samozřejmostí je senzor srdeční frekvence, který je schopen tento údaj zaznamenávat 24/7 a nechybí ani senzor sledující okysličení krve. Pravděpodobně je stejný jako u dražší verze TicWatch Pro 3 GPS, jelikož vykazoval úplně stejné hodnoty.
Poslouchání hudby na Wear OS hodinkách
Přes Wear OS hodinky TicWatch E3 lze také poslouchat hudbu a to díky vestavěnému 8 GB úložišti, kam se bez problémů vejde několik stovek písniček. Pokud vám tedy ke štěstí stačí hudba a GPS (třeba při běhání), můžete nechat telefon v klidu doma. Offline poslechy se mají na Wear OS objevit i v aplikacích Spotify a YouTube Music, ovšem v našem případě není v první zmíněné aplikaci funkce ještě dostupná.
Můžete však využít řadu aplikací třetích stran, které se postarají o přenos skladeb z telefonu do hodinek, jako je třeba NavMusic (placená). Přes Bluetooth pak můžete propojit libovolná sluchátka, v našem případě jsme realme Buds Air 2.
Výdrž baterie
Výdrž baterie je na úrovni ostatních Wear OS hodinek. Musíte se tedy smířit s každodenním nabíjením, pocitově je o něco horší než u TicWatch Pro 3 GPS (577 vs. 380 mAh). Pokud byste hodně chtěli, dokážete je vybít i dříve ale to se bavíme o zapnutém AoD (Always On Display), maximálním jasu, zapnuté GPS a častých hovorech.
Pokud necháte jas na půlce (což je stále dostatečné) a budete hodinky používat jako běžný smrtelník, večer vám zbyde mezi 15 – 25 procenty. Pokud byste chtěli výdrž prodloužit, můžete si aktivovat základní režim, který však z hodinek udělá pouze zobrazovač data a času, kroků a srdečního tepu. Jednou ze zajímavých funkcí je naplánování Essential módu, díky čemuž mohou hodinky vydržet mnohem déle. Stačí si jej naplánovat na čas, kdy víte že chytré funkce hodinek nebudete potřebovat.
Cena a dostupnost
Hodinky TicWatch E3 vycházejí dnes, 15.6.2021 a doporučená cena výrobce činí 199 EUR, což je asi 5 000 korun. Už máme potvrzené, že hodinky u nás vyjdou na 5 490 Kč. K dispozici jsou v barvě Panther Black s tím, že si můžete dokoupit buď žlutý nebo modrý řemínek.
Za kolik se budou prodávat u nás není v tuto chvíli jisté, ale dá se očekávat velice podobná částka.
Resumé
Mobvoi přirovnává TicWatch E3 k Apple Watch SE a není to náhoda. Dle našeho názoru bylo jasným záměrem vytvořit svižné hodinky bez větších kompromisů za přívětivou cenu. A to se povedlo. Pokud pokukujete po nějakých Wear OS hodinkách za slušné peníze, toto je prakticky jedna z mála voleb, kterou můžeme s klidným svědomím doporučit. Za tuto cenu jde o skvělou volbu, která ukojí i potřeby náročnějších uživatelů. Naopak pokud byste chtěli o něco lepší výdrž a AMOLED displej v kombinaci se sekundárním displejem, logicky vám nezbyde nic jiného než sáhnout po TicWatch Pro 3 GPS.
Klady
+ Dobrý displej
+ Rychlost díky Snapdragon Wear 4100
+ Česká lokalizace
+ Dobrý poměr cena/výkon
+ Funkce systému Wear OS
Zápory
– Pro někoho nudnější design
– Horší výdrž baterie oproti TicWatch Pro 3
Hodnocení redakce: 85 / 100 %
Jak se vám líbí hodinky TicWatch E3?
Za zapůjčení děkujeme oficiálnímu českému distributorovi.
Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi
Komentáře (20)
Přidat komentář