THL 5000T – čínský telefon, který překvapil skvělou výdrží a cenou (recenze)
- Recenze
- Vašek Švec
- 19.5.2015
- 9
Kapacita baterie v současnosti představuje čím dál důležitější údaj při výběru nového chytrého telefonu. Často totiž můžeme mluvit o štěstí, když baterie udrží telefon v provozu alespoň jeden pracovní den. Výrobci své dostupnější telefony zpravidla osazují bateriemi s kapacitou okolo 2000 mAh a větší baterie používají leda u dražších modelů, kde ale tyto baterie pro změnu musí pohánět výkonné procesory a superjemné displeje. Co kdyby ale někdo vzal úsporný, ale pro běžné používání dostatečný, hardware připojil k němu baterii s kapacitou 5000 mAh a tuto kombinaci navíc doplnil atraktivní cenovkou? Přesně tohle je recept, se kterým to na zákazníky zkouší čínské THL se svým modelem 5000T. Chcete vědět, co se mu z těchto ingrediencí podařilo vytvořit? Pak pokračujte ve čtení!
Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Hardware a displej
- Testy výkonu (benchmarky)
- Herní výkon
- Konektivita
- GPS
- Baterie a výdrž
- Uživatelské prostředí
- Fotoaparát a natáčení videa
- Kdy, kde a za kolik?
- Závěr
Obsah balení
První, čím nás THL 5000T mile překvapilo, byl již obsah balení. Krom obvyklé sestavy sestávající z 1,5A nabíječky, USB kabelu, sady manuálů a sluchátek s mikrofonem nám totiž v balení s telefonem dorazily dvě ochranné fólie na displej (jedna již nalepená na telefonu), redukce USB OTG, kryt ve formě plastové vaničky a flipové pouzdro. Na druhou stranu nás zklamala kvalita zmíněných špuntových sluchátek, ta se řadí do úplně nejnižší kategorie a stačit budou možná tak velmi nenáročným posluchačům. Nalepená fólie byla zase již po pár dnech používání plná škrábanců a snižovala citlivost dotykové vrstvy, proto brzy šla z telefonu pryč. Nepříliš kvalitní sluchátka či fólii v základním balení však můžeme telefonu v této cenové kategorii jen stěží vyčítat. Flipové pouzdro není v tomto případě nacvakávací, ale na záda telefonu se musí přilepit.
Vzhled a dílenské zpracování
Vzhled THL 5000T je – zejména na propagačních fotografiích – až nápadně podobný čínskému “zabijáku vlajkových lodí” OnePlus One. Naštěstí naživo již telefon nepůsobí jako pokus o kopii tohoto populárního smartphonu, ale i přesto je zde patrná naprosto neoddiskutovatelná “inspirace” ze strany THL. Za tuto podobnost může především čelní strana THL 5000T s vystupujícím stříbrným rámečkem dokola. Stejně jako černá varianta OnePlus One, také THL 5000T využívá povrch zad připomínající pískovec. Zadní kryt je v tomto případě odnímatelný a nalézá se pod ním slot pro microSD paměťovou kartu a dvojice slotů pro SIM kartu – jeden pro větší mini SIM a druhý pro menší micro SIM. Na zadní straně přístroje pak nalezneme čočku 13MPx fotoaparátu, přisvětlovací LED diodu a mřížku hlasitého reproduktoru. Vzhled zad oživuje plastické logo výrobce a nápis “Technology Happy Life”.
Na přední straně nalezneme displej s úhlopříčkou 5″, jenž je obklopen poměrně širokými okraji a celou přední stranu pak překrývá tvrzené krycí sklo Corning Gorilla Glass třetí generace. Pod tímto displejem se nalézá trojice senzorových tlačítek ve známém složení menu, domů a zpět. Chybět nesmí ani světlocitlivý senzor pro automatickou regulaci jasu a proximity senzor pro vypnutí obrazovky po přiložení telefonu k uchu během telefonátu. Zajímavostí je, že výrobce neumístil oba senzory nad displej, jak tomu bývá zvykem, nýbrž pod displej, vedle šipky zpět. Nad displejem se pak nalézá čočka 5MPx fotoaparátu a mřížka telefonního reproduktoru. Nechybí zde ovšem ani notifikační LED dioda. Ta v tomto případě svítí pouze červeně avšak dostatečně intenzivně. Na pravém boku přístroje nalezneme kolébku hlasitosti a pod ní ještě také zapínací tlačítko. Po chvíli zvykání jsme se s tímto rozložením hardwarových tlačítek vcelku bez problému sžili. Na horní hraně THL 5000T se nalézá ještě micro USB konektor a 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Mikrofon je umístěn na spodní hraně telefonu.
Ke kvalitě zpracování THL 5000T máme pouze pár výtek. Největší z nich směřuje k mřížce telefonního reproduktoru, ze které se ke konci týdenního testování začala loupat černá barva, zpoza které na nás nepěkně vykoukl stříbrný podklad. S telefonem přitom nebylo během testování jakkoli hrubě zacházeno a ani nám například nespadl. Dobrý dojem ze zpracování sráží také jasně patrné předěly v rozích stříbrného rámu přístroje. Jinak ovšem můžeme THL 5000T za kvalitu a pevnost konstrukce pochválit. Konstrukce působí velmi pevným dojmem, nikde nic nevrže a všechny její části správně lícují.
Škoda jen celkových rozměrů 147,7 x 72,9 x 9,5 mm, které dělají z 5″ telefonu poměrně mohutný přístroj. Telefon s těmito rozměry by mohl být osazen displejem alespoň o 0,2″ větším. Tloušťka přístroje sice na dnešní poměry také není nijak oslnivá, ale na komfort při práci s telefonem nemá zásadně negativní vliv, navíc ji lze brát částečně jako daň za použitou baterii s extrémně vysokou kapacitou. Velkou baterií lze ospravedlnit také vyšší, avšak opět ne nijak extrémně přehnaná, hmotnost činící 182 gramů. Telefon se ovšem, i přes zmíněné neduhy, drží pohodlně, nikde neřeže a ani neklouže z rukou. Svou zásluhu na tom má dobrý tvar zadního krytu a především pak jeho, již zmíněný, pískovcový povrch. Ten, krom toho, že brání vyklouznutí telefonu z rukou, zabraňuje ulpívání otisků na zadním krytu a zároveň je velmi příjemný na dotek.
THL 5000T – První pohled
Hardware a displej
Jak již padlo v úvodu, telefon je vybaven poměrně úsporným, ale pro méně náročné uživatele naprosto dostatečným, hardwarem. Právě i ten pomáhá obří 5000mAh baterii udržet telefon v chodu na jedno nabití co nejdéle. Konkrétně je pak THL 5000T vybaveno 5″ IPS displejem s HD (1280 x 720 px) rozlišením. Výkon telefonu dodává již trochu starší chipset MediaTek MT6592M, jehož procesor je vybaven osmi jádry Cortex-A7 taktovanými na 1,4 GHz. Grafický výkon má zase na starost čip Mali-450MP4. Operační paměť RAM s kapacitou 1 GB sice zamrzí, avšak v této cenové kategorii se jedná spíše o pravidlo než výjimku. Interní paměť pak činí 8 GB a je rozšířitelná o paměťové karty microSD. Mnoho uživatelů jistě potěší, že lze aplikace instalovat také na paměťovou kartu. Hlavní fotoaparát má rozlišení 13 MPx a nad displejem se pak nalézá 5MPx kamerka. Hlavní zbraň pro boj s konkurencí je zde nepochybně baterie s kapacitou 5000 mAh integrovaná do těla telefonu.
THL 5000T specifikace v bodech
- displej: 5″, IPS, HD (1280 x 720 pixelů)
- procesor: MediaTek MT65892M, 8 jader Cortex-A7, 1,4 GHz
- GPU: Mali-450MP4
- RAM: 1 GB
- úložiště: 8 GB + microSD (až 32 GB)
- hlavní fotoaparát: 13 MPx, FullHD video
- přední fotoaparát: 5 MPx (rozpoznání obličeje, spoušť gestem)
- baterie: 5000 mAh, Li-ion
- konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS (A-GPS), dual SIM (standby)
- OS: Android 4.4.2
- rozměry: 147,7 x 72,9 x 9,5 mm
- hmotnost: 182 gramů
[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]
Displej
Jak již padlo výše, THL 5000T disponuje IPS displejem o úhlopříčce 5 palců. THL v tomto případě použilo displej s HD (1280 x 720 px) rozlišením, což je vzhledem k ceně, úhlopříčce i energetickým nárokům rozumná volba. Kombinace dané úhlopříčky a HD rozlišení znamená jemnost obrazu 294 ppi (pixelů na palec), což je naprosto dostatečná hodnota. Pozorovací úhly i barvy představují průměr IPS displejů v této cenové kategorii. Displeji by ovšem rozhodně neuškodil větší rozsah jasu. Zatímco ve dne a zvlášť pak na slunci bychom ocenili vyšší maximální jas pro lepší čitelnost, v noci je situace přesně opačná a displej nepříjemně oslňuje. Automatická regulace jasu odvádí svou práci přesně jak má, tedy s ohledem na menší rozsah jasu.
Zvukový výstup a reproduktor
THL 5000T disponuje jedním hlasitým reproduktorem, jenž se nalézá na zádech přístroje. Jeho výstup je dostatečně hlasitý a v rámci možností i kvalitní. Nesetkali jsme se u něj s nežádoucím rezonováním či šumem. Zrovna tak je naprosto bezproblémový i telefonní reproduktor nad displejem. Zvuk při hovoru je jasný a čistý. Maximální hlasitost bude s největší pravděpodobností stačit ve většině běžných situací. Žádný výrazný problém jsme nezaznamenali ani při poslechu hudby přes připojená sluchátka. Audiofily sice THL 5000T nenadchne, ale drtivé většině uživatelů bude tento telefon stačit i pro přehrávání hudby.
Testy výkonu (benchmarky)
THL 5000T jsme rovněž podrobili sérii benchmarků, jejichž výsledky si můžete prohlédnout níže.
Herní výkon
Grafický čip Mali-450MP4 sice již, stejně jako celý chipset, nepatří mezi nejnovější, nicméně v kombinaci s nižším HD rozlišením displeje si poradí i s nejednou náročnější hrou. Problém se však občas může skrývat v kompatibilitě her s 5000T. Právě kvůli (ne)kompatibilitě jsme na THL 5000T nemohli vyzkoušet například oblíbenou závodní hru Real Racing 3. Na telefonu jsme tak vyzkoušeli hororovou plošinovku Limbo, adrenalinové závody Asphalt 8: Heat a akční pecku Modern Combat 5. První dvě zmíněné hry běžely na telefonu bez jakýchkoli problémů, u Modern Combat 5 občas docházelo v náročnějších pasážích či při načítání k záškubům, jinak však byl i tento titul hratelný.
Konektivita
Bezdrátová konektivita představuje v případě THL 5000T nutný základ. Nečekejte tak LTE, NFC či rychlou Wi-Fi ac. Vlastně jedna nadstandardní položka v kolonce konektivity figuruje i u THL 5000T, a to podpora dvou SIM karet v režimu standby. V telefonu lze zvolit preferovaná SIM karta pro jednotlivé základní úkony, jakými jsou hlasové hovory, video hovory, zasílání SMS zpráv a datové připojení. Každou SIM si lze také pojmenovat a přiřadit k ní jednu barvu. Zvolený název i barva se pak budou zobrazovat například v dialeru či při odesílání SMS.
S připojením k internetu prostřednictvím mobilních datových sítí nebo Wi-Fi jsme nezaznamenali jakýkoli problém. Zrovna tak bezproblémové bylo připojení prostřednictvím Bluetooth 4.0 k bezdrátové handsfree sadě v automobilu. Data můžete z nebo do telefonu přenášet pochopitelně také prostřednictvím micro USB konektoru a to po připojení k počítači v režimech multimediální zařízení (MTP), fotoaparát (PTP) a paměťové zařízení USB nebo například prostřednictvím dodané OTG redukce na flashdisk.
GPS
Pryč jsou doby, kdy byly telefony s chipsety téměř nepoužitelné pro navigaci prostřednictvím GPS. THL 5000T dokáže dostatečně přesně zaměřit vaši polohu a spolehlivě vás dovést do cíle vaší cesty. Telefon jsme testovali s navigacemi Sygic a Mapy Google v režimu automobilové navigace a během tohoto testování jsme nezaznamenali žádný zásadní problém. Snad jen první fix satelitů bez podpory A-GPS by mohl trvat o něco kratší dobu. Kvůli absenci digitálního kompasu však tento telefon není příliš vhodný pro příznivce geocachingu.
Baterie a výdrž
Dostáváme se k pravděpodobně největší konkurenční výhodě THL 5000T – dlouhé výdrži na jedno nabití. Tu telefonu propůjčuje, již několikrát zmíněná, 5000mAh baterie, která je dnešní poměry skutečně obrovská. Telefon díky ní vydržel na jedno nabití 3 opravdu náročné dny. Nutno však podotknout, že při takovémto zatížení se většina telefonů obvykle odporoučí po jednom, maximálně dvou dnech. V praxi tak nebude problém dosáhnout na výdrž 5 pracovních dní. To je na dnešní poměry vskutku úctyhodný výkon. Abychom však pouze nechválili, u THL 5000T jsme zaznamenali problém s přesností ukazatele stavu baterie. Zatímco během přibližně 5 hodin používání se dle něj baterie v telefonu vybila o pouhé 2 procenta, během následující hodiny, kdy telefon prakticky jen ležel na stole, úroveň energie v baterii poklesla o 12 procent. S tímto problémem jsme se během týdenního testování setkali jednou. Telefon neobsahuje žádného sofistikovaného správce napájení. Místo něj je zde přítomen pouze „Režim snížené spotřeby procesoru“, který pro snížení spotřeby energie a zahřívání zařízení omezí maximální výkon procesoru. Škoda je také, že zde není přítomen ani graf s vývojem stavu baterie.
Na telefonu jsme rovněž provedli řadu testů, simulujících výdrž baterie při různém použití. Při všech testech byl jas obrazovky na maximu a telefon měl zapnutou Wi-Fi
- Přehrávání videa – HD (720p) video vydržel telefon přehrávat přesně 13 hodin
- Hraní her –Středně náročnou 3D hru si na THL 5000T zahrajete 6 hodin a 30 minut
- Prohlížení webu – při prohlížení webu s automatickou aktualizací stránky po 15 vteřinách se baterie odporoučela po 8 hodinách
Systém a uživatelské prostředí
Na palubě THL 5000T je přítomen operační systém Android ve verzi 4.4.4. Co se uživatelského rozhraní týče, ponechalo THL až na pár drobných úprav prostředí odpovídající čistému Androidu KitKat. Změnou prošly například ikonky launcheru, přepínače nebo součásti systému, související s podporou dvojice SIM karet. Výrobce do systému implementoval také pár užitečných funkcí. Vedle již zmíněné možnosti přesunu aplikací na SD kartu to jsou například upravené zvukové profily či plánované zapnutí/vypnutí telefonu nebo možnost práce s aplikacemi v režimu multitaskingových oken.
Mile nás překvapila optimalizace systému, která u podobných čínských telefonů bývá spíše slabinou. I přes relativně malou 1GB operační paměť systém na telefonu „běhal“ naprosto bez sebemenšího zaváhání. Během používání nedocházelo ani k malým zásekům či pádům aplikací. Telefon nás nutil čekat pouze po ukončení nějaké náročnější hry, kdy se musel nejdřív načíst launcher a aplikace, které musel systém kvůli uvolnění dostatku operační paměti pro plynulé hraní ukončit.
Ukázka prostředí
Fotoaparát a natáčení videa
Zklamání nám THL 5000T přichystalo v oblasti fotografií a videa. Jeho hlavní fotoaparát se snímačem o rozlišení 13 MPx a světelnosti f/2.2 totiž nepodává příliš přesvědčivé výsledky ani v jedné z těchto oblastí. Výsledné fotografie postrádají detaily a ani barevným podání příliš nepřesvědčí, a to ani za dobrých světelných podmínek. I zde pak platí, že s ubývajícím světlem rapidně klesá i kvalita fotografií a roste šum. Spokojeni mohou být alespoň příznivci selfie fotografií. 5MPx snímač dokáže pořídit vcelku obstojné snímky. THL 5000T dokáže pořizovat videozáznam maximálně ve Full HD rozlišení při snímkovací frekvenci 30 fps. Bohužel ani kvalitu videozáznamu nemůžeme pochválit. Ve videu je jasně viditelné vlnění obrazu a ani jeho plynulost není na dobré úrovni.
Aplikace fotoaparátu
Testovací snímky
Přední kamerka
Ukázka natočeného videa
https://www.youtube.com/watch?v=NCPk_zFx3kA
Kdy, kde a za kolik
Jednou z hlavních zbraní chytrého telefonu THL 5000T je jeho cena. Na českém trhu jej dle serveru heureka.cz pořídíte v průměru za 5000 Kč.
Závěr
A co říci k THL 5000T závěrem? Především to, že nás tento chytrý telefon během testování velmi mile překvapil. Nejen, že nabídne baterii s, na dnešní poměry, extrémně velkou kapacitou, ale přidává i vcelku povedenou konstrukci, která i přes větší rozměry velmi dobře padne do rukou. Telefon se příjemně používá také díky povedenému povrchu zad, díky kterému neklouže z rukou, a zároveň na tomto povrchu neulpívají otisky prstů. Další příjemné překvapení nám THL připravilo v oblasti softwarové optimalizace, která často podobné telefony z Číny trápí. THL 5000T bychom bez ostychu doporučili všem, kteří prahnou především po co nejdelší výdrži telefonu na jedno nabití baterie za rozumnou cenu, a zároveň se nechtějí vzdávat veškerého výkonu. I přes dobrou optimalizaci by však telefonu určitě neuškodil ještě 1 GB operační paměti RAM navíc.
Jak už to tak bývá, nic není dokonalé, a tak i THL 5000T má své stinné stránky. Telefon nás zklamal především kvalitou pořizovaných fotografií a videí. Jinak kvalitně vyhlížející konstrukci trochu sráží loupající se barva na mřížce telefonního reproduktoru, ta však může představovat pouze vadu testovaného kusu. Co se displeje týče, zde jsme nebyli příliš spokojeni s rozsahem jasu a telefon by mohl mít také menší rámeček okolo něj. Pochvalu si THL 5000T neodnese ani za poměrně slabou podporu bezdrátových technologií, zejména pak za absenci rychlého mobilního datového připojení prostřednictvím LTE sítí. Na druhou stranu se jedná o negativum plně vyvážené cenou a zbylou výbavou telefonu.
Klady
+ Výdrž na jedno nabití.
+ SW optimalizace.
+ Cena.
+ V dané ceně nadprůměrný výkon.
+ Bohaté příslušenství.
+ (Konstrukce)
Zápory
– Slabý fotoaparát.
– Pouze 1 GB RAM.
– Vyšší hmotnost a rozměry.
– Malý rozsah jasu.
– Slabší bezdrátová konektivita.
Zapůjčeno přes společnost thl.cz a jejich exkluzivního distributora eD‘ system
Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi
Komentáře (9)
Přidat komentář