Testujeme Poco X4 Pro 5G, co nabídne proti předchozím bestsellerům?
- Články
- Vašek Švec
- 9.4.2022
- 0
V redakci nově testujeme Poco X4 Pro 5G – dlouho očekávaný nástupce bestsellerů od značky Poco patřící čínskému Xiaomi. Novinka přichází se zbrusu novým čipsetem, AMOLED displejem, 108MPx fotoaparátem a již v názvu profláknutou podporou sítí páté generace. Bude to však stačit aby novinka obhájila vyšší cenovku v porovnání s předešlými Poco X3 NFC a X3 Pro? Ještě před plnohodnotnou recenzí si v následujícím článku shrneme hlavní klady a zápory novinky oproti jejím předchůdcům.
Testujeme Poco X4 Pro 5G – v hlavní roli displej, 5G a baterie
Jednou z věcí, kterou Poco X3 téměř před dvěma lety uchvátilo byl jeho displej. IPS panel s úhlopříčkou 6,67″ totiž nabídl 120Hz obnovovací frekvenci, což bylo v té době u smartphonů s cenou okolo 7 tisíc Kč takřka nemyslitelné. Dalo by se říci, že v tradici pokračuje i nové Poco X4 Pro 5G. Cenově je sice již posazeno o něco výše, nicméně displej zůstává jednou z jeho hlavních zbraní, na kterou se ani nyní v současnosti řada konkurentů nechytá. Obnovovací frekvence 120Hz zůstává zachováná, stejně tak velikost 6,67″ a FullHD+ rozlišení. Nově se však jedná o AMOLED displej, který se navíc může pochlubit skvělou svítivostí až 1200 nitů. A už z prvních dojmů vám můžeme prozradit, že stydět se rozhodně nebude muset ani za barevné podání.
Dalším potenciálním tahákem je pak baterie s kapacitou 5 000 mAh, která by v kombinaci s úsporným čipsetem mohla zajistit poměrně zajímavou výdrž na jedno nabití. Její kapacita je sice nepatrně menší, než v případě 5 160mAh baterie ve smartphonech Poco X3 NFC a Poco X3 Pro, na druhou stranu však u novinky dostanete dvakrát tak výkonné, 67W nabíjení. Dle výrobce by se tak měla energie v baterii dostat z 0 na 100 % za pouhých 41 minut. Dalším plusem novinky může být konektivita. Oproti oběma předešlým smartphonům totiž navíc přináší podporu sítí páté generace – ovšem například s Wi-Fi 6 si již neporadí. Podpora Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 5.1 či třeba NFC pak zůstává zachována.
Jeden krok vpřed, dva vzad?
Bohužel, vylepšení v porovnání s předešlými modely velmi rychle docházejí. Například v oblasti výkonu si majitelé přes 1,5 roku starého Poco X3 NFC nepolepší a majitelé Poco X3 Pro si pak dokonce pohorší. Nové Poco X4 Pro 5G totiž spoléhá na čipset Qulacomm Snapdragon 695 5G. Ten sice přichází na relativně moderním 6nm procesu a spolu s ním přináší i zbrusu nový procesor s jádry Kryo 660 Gold a Silver, ty se však více zaměřují na úsporu energie než na výkon, který zde vzrostl spíše decentně. Použitý grafický čip Adreno 619 je pak pouze “přeleštěnou” variací na Adreno 618 použité právě ve Snapdragonu 732G z Poco X3 NFC. Se Snapdragonem 860 z Poco X3 Pro se pak novinka nemůže měřit už vůbec.
GeekBench 5 Single core test
- Poco X3 Pro – 725 bodů
- Poco X4 Pro 5G – 682 bodů
- Poco X3 NFC – 581 bodů
GeekBench 5 Multi core test
- Poco X3 Pro – 2 708 bodů
- Poco X4 Pro 5G – 2 017 bodů
- Poco X3 NFC – 1 813 bodů
3DMark Wild Life
- Poco X3 Pro – 2 898 boů
- Poco X4 Pro 5G -1 210 bodů
- Poco X3 NFC – 1 132 bodů
Nové Poco X4 Pro 5G pak můžete mít v paměťových variantách 6/128 a 8/256 GB přičemž v obou případech spoléhá na UFS 2.2 úložiště. Zatímco Poco X3 Pro nabízelo stejné paměťové varianty ovšem s využitím mnohem rychlejšího UFS 3.1 úložiště. Kde bychom se teoreticky mohli dočkat zlepšení jsou fotografie. Rozlišení 108 MPx zní v promo materiálech jistě lákavě, nutně to však nemusí znamenat lepší fotografie. Poco X4 Pro 5G spoléhá na snímač Samsung ISOCELL HM2 o velikosti 1/1.52″, pixely tedy mají velikost 0.7µm. Ten představuje aktuálně nejdostupnější 108MPx snímač a zázraky bychom od něj raději nečekali. Snímač je pak spárován s objektivem o světelnosti f/1.9. Nepříjemným překvapením pro nás pak byla podpora natáčení pouze FullHD videa. Dle výrobce při 60snímkové frekvenci, my jsme však v aplikaci fotoaparátu tuto možnost nikde neobjevili.
Sestavu pak tvoří ještě 8MPx ultrašikoúhlý fotoaparát o záběru 119° a 2MPx makro kamerka. Tyto dva fotoaparáty nalezneme také u předchůdců, avšak navíc nám nabídnou ještě také 2MPx snímač hloubky obrazu. Primární fotoaparát u staršího Poco X3 NFC má pak 1/1.73″ 64MPx snímač a objektiv o světelnosti f/1.9. Výkonnější Poco X3 Pro spoléhá na 48MPx snímač Sony IMX 582, známý například z někdejšího TOP modelu Xiaomi Mi9, ve spojení s objektivem o světelnosti f/1.8. Oba starší telefony pak zvládají pořizování videa ve 4k rozlišení při 30 snímcích za vteřinu.
Všechny tři modely pak mají velmi podobnou konstrukci skládající se z tvrzeného skla Corning Gorilla Glass 5 (Poco X4 Pro 5G a X3 NFC) nebo Gorilla Glass 6 (Poco X3 Pro) přes displej a skleněných zad. Ovšem, zatímco u starších modelů je použit pouze plast imitující sklo, Poco X4 Pro 5G má na zádech skutečné tvrzené sklo – byť blíže nespecifikované. Rámečky telefonů jsou pak ve všech případech plastové. Byť se nám hranatý design novinky líbí, z ergonomického hlediska nám více vyhovovaly předešlé modely se zakulacenými zády. Ve všech případech pak naleznete čtečku otisků prstů ukrytou v tlačítku napájení na boku zařízení.
Po přečtení předešlých řádků jste možná nabyli dojmu, že se nástupce bestsellerů úplně nevyvedl. A skutečně první dojmy nejsou pro novinku úplně lichotivé. My však teprve testujeme Poco X4 Pro 5G a rozhodně nebudeme dělat předčasné závěry. Jak telefon funguje v praxi a kde jsou jeho hlavní silné stránky a slabiny se dočtete v plnohodnotné recenzi, kterou pro vás již připravujeme.
Co na telefonu Poco X4 Pro 5G zajímá vás? Neváhejte se zeptat v komentářích.
Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi
Komentáře (0)
Přidat komentář