Tým expertů ukázal, jak rychle se dá ukradnout Tesla: Bezdrátový klíč získají za 2 sekundy
![tesla bezpecnostni klic klonovani kradez tesla bezpecnostni klic klonovani kradez](https://www.svetandroida.cz/media/2018/09/tesla-bezpecnostni-klic-klonovani-kradez.jpg)
Reklama
Tým expertů z belgické univerzity KU Leuven ukázal poměrně jednoduchý způsob, jak obejít šifrování Tesly a naklonovat bezdrátový klíč, se kterým se můžou dostat dovnitř auta a následně i nastartovat a odjet. Problém byl v tom, že k zakódování se používalo příliš slabé šifrování. K odemknutí jím stačilo získat dva kódy, jakmile tyto dva kódy mají, začali jednoduše zkoušet varianty kódu. A vzhledem ke slabému šifrování se odemykací klíč dá získat do dvou sekund. Včera zveřejnili video, jak to celé probíhá.
Bezdrátový klíč šel naklonovat za 2 sekundy. Stačilo zařízení za 15 tisíc Kč
Zpráva se sice netýká přímo Androidu, nicméně nám přišla natolik zajímavá a blízka k moderním technologiím, že jsme o ni rozhodli také informovat. Obzvlášť s tím, jak se v poslední době i kolem Androidu mluví o bezpečnosti a nutnosti lepšího zabezpečení. Výzkumníkům z belgické univerzity stačilo k odemknutí Tesly získat dva kódy. Kódy se dají získat tím způsobem, že se dostanou k blízkosti opravdového klíče alespoň na vzdálenost jeden metr. Poté stačí se speciálním zařízením, jehož cena je údajně v přepočtu 15 tisíc Kč s DPH počkat několik vteřin. Druhým krokem k naklonování bezdrátového klíče je najít správný kód k odemčení vozidla. To trvá méně jak 2 sekundy, vytvořili si totiž kompletní databází všech variant kódů, dohromady má velikost více než 6 TB. Jak to probíhá v reálném prostředí, můžete vidět na videu výše. Jakmile tým expertů tento problém odhalil, kontaktovali Teslu, a to již v minulém roce. Za nalezení problému obdržel tým od Tesly odměnu 10 tisíc dolarů. Společnost následně v červnové aktualizaci posílila samotné šifrování a bezdrátový klíč se dá zabezpečit ještě PIN kódem. Výzkumníci na závěr dodali, že stejný problém se může vyskytovat i u dalších výrobců, kteří používají bezdrátové klíče společnosti Pektron. Mezi nimi se například nachází McLaren, Karma nebo Triumph. Tým ale poznamenal. že u vozidel a motocyklů těchto značek tento problém netestoval. I když teda už nehrozí u Tesly bezpečnostní riziko, ukazuje to automobilovému průmyslu, že bezpečnost je pro moderní automobily důležitější a důležitější, obzvlášť pokud se jedná o tak důležitý prvek, jako klíč od vozidla.Obáváte se o softwarovou bezpečnost u moderních aut?
Zdroj: engadget.comO autorovi
David Trlica
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… Více o autorovi
Mohlo by vás zajímat
![Tesla Model Y](https://www.svetandroida.cz/media/2025/01/tesla-model-y-360x237.webp)
Nová Tesla Model Y je tady. Faceliftovaný model se inspiroval Cybertruckem i konkurencí
Jana Skálová
10.1.
![Sony Honda Afeela](https://www.svetandroida.cz/media/2025/01/sony-afeela-360x237.webp)
Sony chce konkurovat Tesle, začne vyrábět svůj vlastní elektromobil. Afeela bude ale jen pro bohaté
Jana Skálová
7.1.
![Mohou kvantové počítače zabít bitcoin?](https://www.svetandroida.cz/media/2025/01/mohou-kvantove-pocitace-zabit-bitcoin-01-360x237.jpg)
Blíží se konec bezpečných kryptoměn? Kvantové počítače už klepou na dveře
Peťo Vnuk
1.1.