TOPlist

Češi nakoupili na Temu a začaly jim mizet peníze z účtu. Jak na situaci reaguje samotné tržiště?

Temu
  • Čínské tržiště Temu celosvětově ovládlo on-line prostor
  • I na Čechy cílí agresivními reklamami nejen v Google vyhledávání
  • Dvojice tuzemských zákazníků prý po nákupu na platformě přišla o peníze

Internet v České republice i mnoha dalších světových zemích naprosto ovládl fenomén Temu. Čínský portál, nabízející produkty všeho druhu za naprosto směšné ceny, se rychle dostal do povědomí tuzemských spotřebitelů zejména v důsledku svého agresivního marketingu. Dva z nich, jak informuje TN.cz, teď údajně v návaznosti na nákup přišli o nemalé peníze.

Provozovatel Temu pravděpodobně utrácí nemalé peníze za reklamy, a tak se například zobrazuje na předních příčkách ve výsledcích vyhledávání Google. Rovněž používá hesla typu „Nakupujte jako miliardář“, která se snaží v lidech vzbudit pocit, že díky nízkým cenám zboží mohou nakupovat v podstatě donekonečna a nehledět přitom na úspory.

Temu App Official Big Game Ad | Shop like a Billionaire

U kontrolních úřadů nebo bezpečnostních expertů vzbuzuje Temu podezření prakticky od samého začátku onoho trendu. Platforma se vyskytla i pod drobnohledem českých orgánů NÚKIB a ČOI a již mnohokrát se diskutovalo nad tím, zda služba nepředstavuje bezpečnostní riziko v souvislosti se sběrem dat o spotřebitelích prostřednictvím mobilní aplikace, která může mít přístup do nejrůznějších zákoutí vašeho chytrého telefonu. Jak ale nyní informoval web TN.cz, Temu může být ještě větší hrozbou, než se doposud zdálo.

Redakce serveru informovala o případu dvou Čechů, kterým po nákupech na platformě začaly mizet peníze. Kadeřník Filip Kraus uvedl, že mu bylo z bankovního účtu zničehonic strženo 87 tisíc korun po dvou týdnech od zakoupení zboží, paní Jana pak hovoří o malých odchozích platbách, které vyústily ve ztrátu tří stovek eur (7 800 Kč v přepočtu).

Temu

Prohlásit, že Temu krade lidem peníze, by bylo velmi závažným obviněním, jež může znít až absurdně. Spekuluje se proto nad tím, zda údajně okradení spotřebitelé nenaletěli na phishingový útok. Podle experta na kyberbezpečnost Petra Kadrmase popularity Temu hojně zneužívají podvodníci, kteří například rozesílají falešné e-maily s odměnami. Jak pan Filip, tak paní Jana, jsou však podle TN.cz přesvědčeni, že se do žádné podobné pasti chytit nenechali.

Jak na situaci reaguje samotné Temu?

Redakce SvětAndroida požádala společnost Temu o komentář k situaci. Ta nám vyhověla a její mluvčí si stojí za postojem, že je nakupování na platformě bezpečné:

Navzdory bezpečnostním protokolům jsou zákazníci stále zranitelní vůči pokusům o phishing ze strany podvodníků třetích stran, kteří používají falešné aplikace a webové stránky, aby spotřebitele přiměli k poskytnutí finančních informací. Společnost Temu sama podnikla právní kroky proti takovým webovým stránkám a aplikacím vydávajícím se za Temu a vyzývá spotřebitele, aby dbali na to, aby nakupovali pouze na oficiálních webových stránkách nebo v aplikaci Temu.

Nakupování na Temu je bezpečné. Naše platební odkazy jsou šifrovány a zabezpečeny podle standardu Payment Card Industry (Data Security Standard) a spolupracujeme s hlavními poskytovateli platebních služeb s vlastními dodatečnými bezpečnostními protokoly. Zavedli jsme také vícefaktorové ověřování pro zabezpečení přístupu uživatelů.

V prohlášení, které nám společnost zaslala e-mailem, Temu také odkazuje na stránku podpory, jež se specificky zabývá nevyžádanými zprávami a phishingovými podvody.

Jak dopadl váš nákup na Temu?

Zdroje: TN.cz, vlastní

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)