Telefon Xiaomi Mi3: 5 bodů, které vás odradí od koupě
- Články
- Jan Dolejš
- 18.9.2013
- 61
Tento měsíc je pro fanoušky mobilních přístrojů opravdu velice záživný, protože bylo na svět uvedeno hned několik vlajkových modelů. Tím možná vůbec nejlepším je čínský smartphone Xiaomi Mi3, který opět dokázal šokovat celý svět. V dnešním článku se ale na zařízení podíváme úplně obráceně – ukážeme si, které aspekty by mohly koupi zařízení rozmluvit. Pokračovat budeme zítřejším článkem, ve kterém si naopak povíme, díky čemu je Mi3 považován za nejlepší smartphone světa.
1) 5 palců může být příliš
Začněme jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru mobilního telefonu – velikostí displeje. Bylo celkem logické, že stejně jako ostatní výrobci se i Xiaomi časem propracovalo k úhlopříčce 5 palců, která se mezi TOP modely stává velmi oblíbenou. Ne každý však toto neustálé zvětšování displeje vítá. Pětipalcový displej logicky navýší celkovou velikost přístroje a již není snadné vměstnat takové pádlo do každé kapsy. Předchozí modely Mi2 a Mi2S se pyšnily úhlopříčkou 4,3″, která je i podle reakcí našich čtenářů skvělým kompromisem mezi kompaktními rozměry a dostatečnou pracovní plochou. Také v komentářích k článku o oficiálním představení Mi3 se nechalo několik našich čtenářů slyšet, že doufali v tuto velikost a nejspíše tedy dají přednost modelu Mi2S.
2) Přepracovaný Android MIUI nemusí sednout
Přítomnost Androidu MIUI je obrovskou výhodou i nevýhodou zároveň. Tento systém sice nabízí spoustu nadstandardních funkcí a velkou míru přizpůsobení, uživatelské rozhraní je ovšem od píky přepracováno, kvůli čemuž se trochu se standardním Androidem rozchází. A to může být pro spoustu uživatelů problém – zvyknout si na nové prostředí může způsobit velké problémy při užívání přístroje. Stejně tak si mnoho uživatelů při slově MIUI vybaví “omalovánky” v podobě konkurenčního systému iOS. A nutno dodat, že systém tak skutečně vypadá, za což může výchozí Launcher, který nabízí dokonce stejnou logiku jako iOS – více ploch se všemi ikonami a žádné menu aplikací. To samozřejmě vyřeší alternativní Launcher z Google Play, zbytek prostředí je už ovšem MIUI a nezměníme jej.
3) Chybí slot pro paměťovou kartu a vyměnitelná baterie
Na tyto dva nedostatky narážíme v diskuzích velmi často. Stejně jako řada Nexus je i tento přístroj ošizen o slot pro paměťovou kartu, kvůli čemuž může náročnějším uživatelům docházet úložný prostor. Model Mi3 je dodáván ve dvou verzích – 16GB a 64GB. Právě první zmiňovaná varianta nebude náročnějším uživatelům zcela jistě stačit a je tak škoda, že chybí slot pro paměťovou kartu, který by tento nedostatek hravě vyřešil. 64GB model je dražší, ale jsme si téměř jisti, že tak velký úložný prostor uspokojí drtivou většinu zákazníků.
Kvalitní unibody konstrukce si pak vyžádala další oběť – nemožnost výměny baterie. Čínský výrobce opět sází na fakt, že drtivá většina zákazníků baterie ve svém mobilním telefonu nemění, a tak pro ně není příliš důležité, zda se baterie dá z přístroje uživatelsky vypreparovat. Na druhou stranu vidíme, že spousta našich čtenářů se bez této možnosti neobejde, za což může obecně velmi slabá výdrž dnešních smartphonů a nutnost výměny baterie v terénu, aby přístroj dokázal pracovat déle.
4) Špatná dostupnost – dlouhá cesta za vyprodaným zbožím
I když toto není vada samotného přístroje, při nákupu nás to určitě potrápí. Xiaomi zatím stále nemá žádnou oficiální evropskou distribuci a na našem trhu tento přístroj oficiální cestou neseženete. Pokud tedy po tomto přístroji dychtíte, musíte v každém případě objednat přístroj z Číny. Využít můžete oficiálního e-shopu, čínských obchodů či českých prostředníků. Tak či tak putuje přístroj z Číny, což má několik úskalí – záruka ve většině případů činí pouze jeden rok a celková cena přístroje se navýší o poštovné a možná také DPH.
S atraktivitou přístroje stoupla také poptávka a volné kusy zařízení jsou během několika okamžiků vyprodány. Sehnat tento přístroj je v současné době i tak trochu o štěstí a vypadá to, že se situace hned tak nezlepší. Za tuto cenu chce zkrátka tak skvělý smartphone každý. Je ovšem pravděpodobné, že za nějaký ten měsíc může být situace úplně odlišná a Mi3 již bude běžně k sehnání.
5) Složitější reklamace a žádný servis v našich končinách
S předchozím bodem souvisí i další odstavec. Xiaomi sice velmi dbá na kvalitu svých přístrojů, ale není vůbec vyloučeno, že se k vám dostane přístroj, který je poškozený nebo u kterého se závada teprve projeví. Pokud jste kryti záruční lhůtou, můžete svůj problém vyřešit s prodejcem. Pokud jste ovšem nakupovali přímo z Číny, dostanete se do poněkud nepříjemné situace – navštívit kamennou prodejnu a vyřídit reklamaci osobně bude nejspíše nemožné a vy vše musíte řešit na dálku. Většinou to tedy obnáší e-mailovou komunikaci a možná také zaslání přístroje zpět do Číny. Jistě uznáte, že to není zrovna pohodlné.
Ještě horší případ nastává, pokud se přístroj poškodí až po záruce nebo trpí vadou, na kterou se záruka zkrátka nevztahuje (například pád telefonu). Pokud totiž vyhledávačem zapátráte v naší krajině, nejspíše ani žádný servis, který se přímo opravou přístrojů Xiaomi zabývá, nenajdete.
Specifikace
- displej: 5″ Full HD IPS od Sharpu
- procesor: Qualcomm Snapdragon 800 (MSM8974AB) s frekvencí 2,3 GHz / Nvidia Tegra 4 s frekvencí 1,8 GHz
- GPU: Adreno 330 / Tegra 4
- paměť: 2GB RAM, 16/64GB vnitřní paměť
- fotoaparát: 13MPx zadní (Sony IMX135 senzor, F2,2 světelnost, duální LED), 2MPx přední
- baterie: 3050 mAh
- OS: Android 4.2 (MiUi v5)
- rozměry: 144 x 73,6 x 8,1 mm
- hmotnost: 145 gramů
- NFC
Již zítra si povíme, proč je naopak Xiaomi Mi3 považováno za nejlepší mobilní telefon planety.
Jaká negativa má podle vás Xiaomi Mi3?
[aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (61)
Přidat komentář