Telefon v roli navigace: ano, či ne? (Víkendová hlasovačka a diskuze)
- Články
- Karel Kilián
- 19.11.2016
- 28
Dnešní chytré telefony dokážou nahradit celou řadu zařízení. Už například nepotřebujete budík, nemusíte si kupovat papírové noviny, ani s sebou nosit digitální fotoaparát. Poměrně úspěšně se prosazuje telefon v roli navigace. V této Víkendové hlasovačce a diskuzi chceme zjistit, jak jsou na tom naši čtenáři v tomto způsobu využití.
Navigátor do práce i na dovolenou
Po otevření družicového navigačního systému GPS se přesné určení polohy stalo dostupné každému, kdo vlastnil odpovídající přístroj. Díky postupné miniaturizaci komponent bylo možné zahrnout modul pro příjem signálu i do mobilních telefonů. I když to ještě relativně nedávno bylo tak trochu sci-fi, dnes si už neumíme představit, že by nový mobil neměl GPS jako součást “základní palubní výbavy.”
Ruku v ruce s tím jdou i aplikace. Když pomineme využití zjišťování polohy pro cílené servírování reklamy, využíváme GPS třeba pro vyhledání nejbližší lékárny nebo obchodu s potravinami. Neobejdeme se bez něj ani při hraní moderních her v rozšířené realitě, ve kterých naposledy zabodovala Pokémon Go. Určování pozice je dnes natolik přesné a rychlé, že s telefonem v ruce lze bez potíží provozovat oblíbenou outdoorovou aktivitu geocaching.
Patrně nejčastějším využitím budou navigace. Zatímco v mobilním “pravěku” patřily aplikace renomovaných jmen k těm nejdražším, dnes je k dispozici nespočet alternativ zdarma. Dokazuje to i náš seriál SvětAndroida doporučuje, který na jaře pravidelně věnujeme navigacím. Součástí operačního systému Android jsou Mapy Google, které se už naučily stahovat mapové podklady offline a zvládají i více zastávek na trase. Velmi silnou komunitu má navigace Waze, jejíž mapy vytvořili samotní uživatelé, kteří se také starají o jejich aktualizace. V tomto případě bychom však neměli mluvit jen o navigaci, ale také o dopravním zpravodajství, které aplikace řidiči poskytne. Plánovaná trasa se vyhýbá uzavírkám a kolonám, Waze také varuje před policejními hlídkami či nebezpečím na cestě. Z dalších šikovných navigací jmenujme třeba MapFactor: GPS Navigation s velmi širokými možnostmi nastavení či HERE Maps stavějící na osvědčených mapových podkladech. Navigování konečně zprovoznily Mapy.cz, které se však orientují především na turistickou a cyklistickou navigaci. Možností je opravdu celá řada, a to jsme se nedostali k placeným aplikacím.
Telefon v roli navigace?
Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Používáte telefon v roli navigace? Pokud ano, jak často?
[gravityform id=”97″ title=”false” description=”true” ajax=”true”]
V diskuzi pod článkem se můžete rozdělit o své zkušenosti. Která navigace se vám nejlépe osvědčila? Měli jste s nějakým zařízením v roli navigace problémy? V jakých situacích si navigaci zapínáte?
Hlasovačka z minulého týdne
Minulý týden jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak zálohujete fotky z mobilu? Ukázalo se, že nadpoloviční většina (přesně 52 %) našich čtenářů spoléhá na nejsnadněji dostupné řešení v podobě automatické zálohy do Fotek Google. Dalších 19 % pak využívá služeb jiného cloudového úložiště s automatickou zálohou.
16 % hlasujících používá ke stažení fotek z telefonu kabel, dvě procenta pak vyndávají paměťovou kartu a fotky kopírují z ní. Pouze 6 % čtenářů se přiznalo, že pořízené snímky vůbec nijak nezálohuje.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (28)
Přidat komentář