TOPlist

Máte telefon propojený s autem? Jak? (Víkendová hlasovačka)

mate-telefon-propojeny-s-autem

Chytré telefony se stávají stále nedílnější součástí našich životů. Postupem času na sebe nabraly celou řadu funkcí a není proto divu, že se s nimi setkáváme i ve spojení s automobily. V tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze se pokusíme zjistit, zda a jak máte telefon propojený s autem.

Možnosti připojení telefonu k autu

Telefon lze k autu připojit několika způsoby, přičemž každý přináší určité funkce. Když zamíříme trochu do historie, zjistíme, že jedním z nejstarších způsobů propojení byl analogový kabel spojující konektor sluchátek v telefonu s “line-in” vstupem audiosystému vozu. Některá autorádia i dnes nabízejí možnost připojení telefonu USB kabelem, kdy smartphone funguje v roli externího úložiště. Z autorádia pak lze procházet a přehrávat knihovnu skladeb.

Díky bezdrátovému handsfree nemusíte držet telefon v ruce Díky bezdrátovému handsfree nemusíte držet telefon v ruce

Dnes již patrně nejběžnější je Bluetooth konektivita, která bývá u nových aut součástí palubní výbavy. Podporu však lze zabudovat i dodatečně. Základní funkcí bývá handsfree, kdy lze přes audio systém vozu realizovat hovory, aniž by řidič musel držet telefon v ruce. Zajímavá je také možnost využití Bluetooth připojení k přehrávání hudby z mobilu do audio systému vozidla, kdy telefon zastává roli přehrávače. V takovém případě je však nutné, aby Bluetooth v autě podporoval příslušný profil, sloužící k bezdrátovému přenosu hudby ve stereo kvalitě.

Chytřejší auto ve spojení s chytrým telefonem

Další možností připojení jsou moderní technologie, umožňující využívání aplikací chytrého telefonu na displejích informačního systému auta. Řeč je například o funkci SmartLink, díky které můžete na koncernových vozech propojit telefon s autem přes platformy Apple CarPlay či Android Auto. V tomto směru má náskok Apple, který svou technologii představil již v roce 2013 a o rok později ji pak předvedl na autosalonu v Ženevě. Google následoval s ročním zpožděním a jeho Android Auto nabídlo zjednodušenou obrazovku, promítanou do palubního displeje. Obě platformy od začátku lákají na chytré hlasové asistenty, mapy a navigaci, ovládání funkcí telefonů a přehrávání hudby. V listopadu loňského roku otestovali naši redaktoři Android Auto ve voze Škoda Rapid.

Android Auto – jak udělat vaše auto chytřejší (recenze)

Android Auto - jak udělat vaše auto chytřejší (recenze)

Další možnost připojení bude lákat spíše nadšence do techniky. Jedná se o různá zařízení, připojující se do diagnostického konektoru OBD II. Pomocí mobilní aplikace pak lze telefonem načítat celou řadu informací, včetně diagnostiky chyb, provádět různé testy a podobně. OBD-II adaptér dnes seženete za necelou stokorunu, takže nic nebrání tomu, abyste vyzkoušeli telefon propojený s autem i touto cestou. Touto cestou se koncem loňského roku vydal také operátor T-Mobile, který přinesl OBD-II adaptér s několika funkcemi navíc. Zmínit můžeme například podporu GPS a datovou konektivitu, takže se zařízením lze z chytrého telefonu komunikovat i v případě, kdy se nacházíte mimo vozidlo. Kromě sledování historie jízd, upozornění na různé události poskytuje také základní diagnostiku závad. Produkt jsme už stihli recenzovat, takže máte-li zájem o další informace, doporučujeme článek Chytré auto od T-Mobile: Dobrá myšlenka, nevyužitý potenciál.

Telefon propojený s autem přes OBD-II adaptér Telefon propojený s autem přes OBD-II adaptér

Máte telefon propojený s autem?

V tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze se tedy budeme ptát, zda a jak máte telefon propojený s autem. V anketě nabízíme možnost zvolit současně více odpovědí, takže pokud používáte více způsobů, můžete označit všechny.
[gravityform id=”141″ title=”false” description=”false” ajax=”true”]
V diskuzi pod článkem se můžete podrobněji rozepsat o tom, jakým způsobem máte smartphone propojený s vozidlem a jaké funkce využíváte. Můžete si také zahrát na vizionáře a zamyslet se nad tím, jaké schopnosti byste od spojení automobilu s chytrým telefonem čekali do budoucna.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak chráníte svůj telefon před poškozením. Ukázalo se, že jednoznačným hitem je tvrzené sklo, pro které hlasovalo 38 % respondentů. Dalších 31 % dalo hlas měkkému obalu, chránícímu záda a hrany, 29 % pak tvrdému obalu. Překvapivě 18 % používá k ochraně telefonu před poškozením “flipový” otevírací obal. Zatímco 16 % hlasujících svůj telefon nijak nechrání, nejméně zastoupena je 3% skupina těch, kteří si mobil pojistili pro případ poškození.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)