Jak zjistit, zda váš telefon podporuje 5GHz Wi-Fi síť
- Návody
- Jan Dolejš
- 3.1.2019
- 25
Chytrý telefon bez podpory Wi-Fi sítě snad dnes ani neexistuje, většina uživatelů se ale již nestará, se kterými Wi-Fi standardy si telefon konkrétně poradí. Běžná Wi-Fi síť pak může běžet na dvou frekvencích – 2,4 GHz a 5 GHz. K čemu je 5GHz Wi-Fi síť a jak zjistit, zda ji telefon podporuje? To si povíme v tomto článku.
Je lepší Wi-Fi síť na frekvenci 2,4, nebo 5 GHz?
Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Wi-Fi síť běžící na 5 GHz (tedy hlavně standardy 802.11n či 802.11ac) umožní díky vyšší frekvenci teoreticky vyšší přenosovou rychlost, logicky bychom ji tedy měli upřednostňovat. Jsou tu však i nevýhody – menší dosah (hlavně prostup překážkami) a nutnost podpory nejen u vysílače (modem, router, AP…), ale i u přijímače (mobilního telefonu, notebooku apod.). Zatímco Wi-Fi na frekvenci 2,4 GHz “naladíte” dnes na každém zařízení s podporou Wi-Fi, u 5GHz standardů to ani zdaleka neplatí.
Pro použití 5GHz Wi-Fi mluví ještě jedno velké pozitivum – vyšší odolnost proti rušení. Abychom byli přesnější, Wi-Fi sítě neběží přesně na frekvencích 2,4 či 5 GHz, ale na více frekvencích v tomto pásmu. To je rozděleno do tzv. kanálů, kdy každý kanál běží na jiné frekvenci. To umožní připojení více zařízení současně ve stejném frekvenčním pásmu, aniž by se rušily. Tedy spíše rušily co nejméně.
Pásmo 2,4 GHz má kanálů jen 13 (14), které se navíc vzájemně překrývají a je tedy velká šance, že se více zařízení budou navzájem rušit (snižovat rychlost a kvalitu připojení). Existují zde jen 3 kanály, které se nepřekrývají a tedy neruší. Naproti tomu 5GHz Wi-Fi síť nabídne více kanálů, které jsou zároveň více vzdáleny od sebe (větší odstup frekvencí), díky čemuž se vzájemně neruší. Díky tomu je při použití 5GHz Wi-Fi připojení nejen rychlejší, ale i stabilnější právě z toho důvodu, že se zařízení neruší tak výrazně mezi sebou jako u 2,4 GHz.
To se hodí především v městské zástavbě, kde jsou jinak desítky WiFi sítí na 2,4 GHz, které se ruší. Řešením je využít volnější a odolnější 5GHz pásmo. Musí to však, jak jsme již zmiňovali, podporovat nejen samotný modem (router, AP…), ale i telefon.
Standardy rodiny 802.11 – co potřebujeme znát?
Záměrně jsme se v první části vyhnuli označování sítí pomocí jednotlivých standardů Wi-Fi. Většina z vás již pravděpodobně narazila na označení WiFi jako protokol 802.11 + nějaké písmeno. Právě písmeno udává, o jaký standard se jedná a tedy jeho teoretickou rychlost i frekvence přenosu. Nejpoužívanějšími standardy jsou v současné době 802.11b, g a n. První dva standardy jsou tu s námi již několik let (standard b od roku 1999 a g od roku 2003). Oba standardy využívají frekvenční pásmo 2,4 GHz – přenosové rychlosti dosahují maxima 54 Mbit/s. 802.11n přichází s vylepšením především ve vyšších rychlostech, čehož bylo dosaženo hlavně použitím více antén. Teoreticky dokázala síť pracovat v pásmech 2,4 i 5 GHz.
V současné době se začíná stále více prosazovat standard Wi-Fi 802.11ac, který pracuje v pásmu 5 GHz a nabídne teoretickou maximální rychlost až 1,3 Gbps. Tento standard je dnes podporován i v mobilních telefonech a používá se právě pro vysílání 5GHz Wi-Fi sítě.
Informace o standardech a WiFi sítích byly záměrně výrazně zjednodušeny a slouží pouze pro pochopení základního dělení. Poslouží tedy především neznalým uživatelům.
Jak poznáme, že telefon podporuje 5GHz Wi-Fi síť?
Přestože i starší standard 802.11n dokáže běžet v pásmu 5 GHz, dnešní routery či modemy používají pro přenos 5GHz sítě především standard 802.11ac. Nejvíce nás tedy bude u telefonu zajímat, zda si s tímto standardem poradí. Způsoby, jak si podporu 5GHz Wi-Fi sítě ověřit, jsou v zásadě dva.
1) Podporu prozradí samotné specifikace telefonu
Zjistit, zda si telefon poradí s během 5GHz Wi-Fi sítí, není na první pohled úplně snadné – nikde se totiž nedočtete jednoduchou formulaci, zda si s touto sítí poradí či nikoliv. Informace je totiž skryta právě v papírové podpoře jednotlivých Wi-Fi standardů. Zpravidla jsou u telefony uváděny 2 podoby:
- Wi-Fi 802.11b/g/n – v tomto případě bohužel chybí písmena ac, což značí, že si telefon s 5GHz sítí v tomto standardu neporadí
- Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac – zde už je uveden nejen standard AC, ale i A, který rovněž podporuje 5GHz pásmo. V tomto případě si telefon s 5 GHz poradí.
Pokud již víte, co máte ve specifikacích hledat, nemělo by být pro vás zjištění této informace problémem. Využít můžete technické informace telefonů z webu výrobce či obchodů. Informaci ale raději vždy ověřte z několika zdrojů – mnohdy ani samotní prodejci netuší, co daná písmena znamenají, a údaj nemusí být zapsán správně.
2) Vyzkoušení podpory 5GHz sítě v praxi
Pokud dané informace nemůžete na internetu vyhledat a chtěli byste si ověřit, zda váš telefon podporu 5GHz sítí má, můžete to jednoduše otestovat. Předpokladem je samozřejmě nacházet se v místě, kde nějaká 5GHz síť vysílá. Pak vám jen postačí nacházet se v jejím dosahu a nainstalovat jednoduchou aplikaci Wi-Fi Analyzer. Ta proskenuje okolní Wi-Fi sítě a umožní vám zobrazit, na jaké frekvenci a kanálu vysílá. Po kliknutí na ikonu 2.4G v levém horním rohu dojde k přepnutí na 5GHz pásmo, kde by se měla zobrazit daná 5GHz síť. Pokud telefon 5GHz sítě nepodporuje, daná síť se zkrátka nezobrazí. A žádné další v tomto frekvenčním pásmu.
Podporuje váš telefon standard 802.11ac? Využíváte doma 5GHz Wi-Fi síť?
zdroje: cs.wikipedia.org, komputerswiat.pl
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (25)
Přidat komentář