Telefon LG G6: Skvělý smartphone, který je ale pro Evropu ochuzen (recenze)
![LG G6 nahled LG G6](https://www.svetandroida.cz/media/2017/05/LG-G6-nahled.jpg)
Reklama
Ani LG nezůstalo letos pozadu a představilo svůj vlajkový model LG G6. Nádherný displej, voděodolné tělo a kvalitní duální fotoaparát. Bude to však na letošní konkurenci stačit?
Recenze LG G6 – obsah
- Design a konstrukce
- Displej
- Čtečka otisků prstů
- Hardware
- Výdrž na baterii
- Systém
- Hudební přednes
- Fotoaparát
- Závěr
Obsah balení nepřekvapí
O balení, ve kterém testovaný LG G6 dorazil, se zmíníme jen krátce – obsahuje jen to, co uživatel bude k používání telefonu potřebovat, a celkem nic navíc. V krabičce nalezneme telefon, nabíječku, USB kabel, sluchátka a sadu papírových materiálů. Žádné překvapení jako třeba headset pro virtuální realitu v případě telefonu Honor 8 Pro jsme zde nenašli. Společnost LG sáhla u předchozího TOP modelu k riskantnímu kroku a učinila smartphone modulární – bylo jej možné rozšířit o další funkce. Tento krok se nakonec ukázal jako slepá ulička, neboť LG G5 díru do světa rozhodně neudělalo. Není proto divu, že LG G6 modulární není. I tak ale jihokorejská společnost stihla zareagovat na trend tenkých rámečků v okolí displeje. Plocha displeje zde pokrývá 78 % přední strany, což je jen o pár procent méně než Samsung Galaxy S8. Zapracovalo se především na prostoru pod a nad displejem, tlačítka jsou v tomto případě znovu softwarová. Trochu zamrzí absence notifikační diody, kterou má suplovat funkce Always On Display. Na trh se telefon dostal v bílé, stříbrné a černé variantě.![LG G6-konstrukce-predni-strana LG G6-konstrukce-predni-strana](https://www.svetandroida.cz/media/2017/05/LG-G6-konstrukce-predni-strana-1024x576.jpg)
![LG G6-konstrukce-zadni-strana LG G6-konstrukce-zadni-strana](https://www.svetandroida.cz/media/2017/05/LG-G6-konstrukce-zadni-strana-1024x576.jpg)
Stejně velký jako Samsung Galaxy S8
Displeje smartphonů Samsung Galaxy S8 a LG G6 jsou srovnatelné – 5,8″ vs. 5,7″. Výška telefonů pak dokonce na desetiny milimetru totožná a činí 148,9 milimetru. Přestože je to chvályhodný údaj v porovnání s velikostí displeje, kompaktním telefonem bychom LG G6 nenazvali. Do ruky telefon ale i tak sedne dobře a nikde nic neřeže. Úchop je překvapivě jistý, za což může především kovový rámeček. Navigační tlačítka jsou výborně na dosah, ovládání hlasitosti je pak možná o něco výše a člověk si vždy musí přehmátnout. Tlačítko napájení se mačká pohodlně, sídlí totiž ve čtečce. Jen je potřeba si na tuto novinku zvyknout. Displej je obrovský, ale díky netradičnímu poměru 2:1 jej lze relativně dobře ovládat jednou rukou. Přesto je občas nutné si přehmátnout nebo využít druhou ruku. Bohužel se nám nepodařilo aktivovat funkci ovládání jednou rukou (nenašli jsme ji). Ke zpracování telefonu nemáme žádnou výtku a naopak chválíme, že se i LG připojilo k trendu voděodolnosti u smartphonů. Díky certifikaci IP68 je možné telefon ponořit do hloubky 1,5 metru po dobu 30 minut.![LG G6-konstrukce-v-ruce-3 LG G6-konstrukce-v-ruce-3](https://www.svetandroida.cz/media/2017/05/LG-G6-konstrukce-v-ruce-3-1024x576.jpg)
Povedený displej s netradičním poměrem
Telefon LG G6 přichází s IPS panelem, který nabídne úhlopříčku 5,7″ a extra jemné rozlišení 1440 x 2880 pixelů. Díky tomu činí jemnost celých 564 PPI, což je za hranicí možností lidského oka. Netradiční je poměr stran displeje 2:1, což je opět jistá podobnost s konkurenčním Galaxy S8. Podobně jako u zmíněného telefonu nám ani v tomto případě netradiční poměr stran nečinil problémy – při přehrávání videa byly po stranách úzké pruhy, což ale předinstalovaný přehrávač opět umí kompenzovat (ořezem či deformací). Stejně tak hry lze spustit v obou režimech. Kvalita podání barev je skvělá. Barvy sice nejsou při porovnání s AMOLED displejem tak saturované, ale jsou rozhodně věrnější. Zde už bude záležet na preferencích jednotlivých uživatelů, ale jsme přesvědčeni, že jsou dnes kvality displejů u TOP modelů velmi vyrovnané. Ten v LG G6 patří k těm nejlepším. Navzdory IPS technologii je velmi dobré i podání „černé“ barvy, čitelnost na slunci je také skvělá, i když u Galaxy S8 je o něco málo lepší. Potěšila nás přítomnost funkce rozsvícení displeje poklepáním – byl to však vcelku logický krok, neboť je tlačítko napájení umístěno ve čtečce otisků prstů na zádech telefonu. Pro rozsvícení displeje bychom tedy museli telefon vždy otočit. Displej je od výrobce pokryt ochrannou fólií, která se velice brzy poškrábe a uživatelé ji tak krátce po zakoupení telefonu nejspíše strhnou.
Always-on display nemůže chybět
LG přišlo s AOD již ve svém modelu G5. Díky této funkci jsou na displeji stále zobrazeny údaje o čase a notifikacích. To samozřejmě samo o sobě spotřebovává baterii, protože displej je stále aktivní, ale ve výsledku baterii spíše ušetříte. Pokud totiž kvůli kontrole času či notifikací pokaždé rozsvítíte displej, spotřebuje více energie než AOD. To se samozřejmě může u jednotlivých uživatelů lišit. Nastavení v případě AOD není u LG G6 mnoho – vybrat si můžete prakticky jen vzhled hodin či přidat podpis s vybraným fontem. Notifikace se zobrazí jako ikonka, detailnější popis události nečekejte. Jas AOD není standardně tak vysoký jako v případě AMOLEDů, lze jej v nastavení ale zvýšit. To výrazně zvýší jeho spotřebu, a proto tento krok nedoporučujeme.
![LG G6-displej-AOD-1 LG G6-displej-AOD-1](https://www.svetandroida.cz/media/2017/05/LG-G6-displej-AOD-1-1024x630.jpg)
Spolehlivá čtečka otisků prstů
V čem LG G6 totožný s TOP modelem Samsungu není, je naštěstí čtečka otisků prstů. Zatímco v Galaxy S8 od Samsungu je její použití občas utrpením, v LG G6 funguje velmi dobře. Na dnešní dobu tedy řekněme již spíše standardně. Umístění vzadu je pro mnohé nepříjemné, my jej však oceňujeme. Zmiňovanou zvláštností je napájecí tlačítko, které je v ní umístěno – to žádné problémy nezpůsobuje, ale je potřeba si na to chvíli zvykat. Čtečka nám přijde spolehlivá i rychlá a většina pokusů o odemčení dopadne dobře. Nedávno recenzovaný Honor 8 Pro na tom byl ale o něco lépe – rychlostí i spolehlivostí. Z používání čtečky máme následující pocity:- odemknutí je snadné a rychlé,
- na čtečku není potřeba nikterak tlačit, jde to lehce,
- vlhký prst není rozpoznán,
- drtivá většina pokusů o odemčení je úspěšná,
- prst je rozpoznán z jakéhokoliv směru (nezáleží na natočení),
- stačí jen přiložit prst a automaticky dojde k odemknutí i rozsvícení displeje,
- na tlačítko ve čtečce je potřeba si chvilku zvyknout.
![LG G6-konstrukce-ctecka-otisku-prstu LG G6-konstrukce-ctecka-otisku-prstu](https://www.svetandroida.cz/media/2017/05/LG-G6-konstrukce-ctecka-otisku-prstu-1024x576.jpg)
Musel vsadit na osvědčený Snapdragon 821
Samsung Galaxy S8 i Xiaomi Mi6 vsadily na prozatím nejvýkonnější a zbrusu nový čip Snapdragon 835. Společnost LG se však rozhodla pro starší variantu 821. Důvodem byl nejspíše fakt, že většinu čipů si již „zabral“ Samsung pro svůj model S8 a LG by muselo čekat ještě pár měsíců. A to by konkurence měla znatelný náskok v prodejích. Přesto je trochu zvláštní, že čínské Xiaomi čip dostalo. Tak či tak nabídne Snapdragon 821 stále dostatečnou porci výkonu a uživatelé tolik smutnit nemusí. LG G6 nabídne také 4GB RAM paměť a v našem případě 32GB vnitřní úložiště. Dále zmiňme podporu Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.2, NFC či slot pro paměťové karty až do velikosti 256 GB. Testovali jsme i přesnost GPS, která je – vcelku tradičně – na velmi dobré úrovni. Baterie se dočkala kapacity 3300 mAh, což opět na danou úhlopříčku není žádný zázrak. O tom si ale povíme v jedné z následujících kapitol. Potěšující může být přítomnost FM rádia. [aps_product_sz id=“433747″]Na celý den práce baterie postačí
Smartphone LG G6 dostal do vínku baterii s kapacitou 3300 mAh, což sice na první pohled neslibuje zázračnou výdrž na jedno nabití, ale ani velký propadák. Displej je obrovský (5,7″), stejně tak extra jemné rozlišení i výkonný hardware. Při našem testování, kdy jsme telefon nešetřili (a měli stále zapnuté datové přenosy, brouzdali několik hodin na internetu, poslouchali hudbu či vyřídili desítky zpráv a další) nám zbývalo v telefonu ke konci dne 20-30 %, což je o něco méně než v případě Galaxy S8. Baterie na celý den postačí, více už však při intenzivním používání nečekejte. Při troše šetření jsme se dostali i na 1,5 dne, což by mohlo odpovídat většině uživatelů. V jistém ohledu se na výdrži může podepsat i funkce AOD, která spotřebovává okolo 1 % baterie za hodinu. Nelze však předem říci, zda využití této funkce u každého výdrž prodlouží či zkrátí. Vždy záleží na tom, jak často vám bude stačit jen pohled na AOD místo rozsvícení displeje. Naším doporučením je ponechat AOD zapnuté, pouze aktivovat jeho plánování (tzn. aby v noci byla tato funkce vypnutá, protože není většinou potřeba). Telefon nabízí i úsporný režim, který deaktivuje AOD, sníží podsvícení a vibrace i omezí provoz aplikací na pozadí.Systém – Android tak trochu po svém
LG vyvíjí svou nadstavbu již řadu let a zvykli jsme si, že na podobu čistého Androidu nenarazíme. LG G6 ovšem nabídne novou verzi svého rozhraní, která staví na Androidu 7. Na první pohled je od čistého Android vzdálená, snaží se však nést v duchu jednoduchosti, což se i celkem daří. Notifikační lišta i nastavení vypadá velice podobně jako nové prostředí od Samsungu, v čemž má ale nejspíše prsty hlavně Android 7. I tak je použití stejných barev až podezřelé. Celkově hodnotíme prostředí od LG kladně – líbí se nám jeho jednoduchost i provedení. Člověk vše nalezne, kde čeká, a žádná důležitá funkce nám nescházela. Pochválit můžeme i rychlost prostředí, která je na výborné úrovni. Honor 8 Pro je však rychlejší a Galaxy S8 o malý kousek také. V oblasti stability to úplně 100% není, a přestože budou majitelé LG nejspíše proti, jsme na to u LG za ta léta tak nějak zvyklí. Párkrát se nám stalo, že se nějaká aplikace ukončila, nebo se telefon na krátký moment zasekl při příchozí MMS. Byly to ale rozhodně ojedinělé situace.Průměrný reproduktor a žádný Quad DAC
Znělo to skvěle – LG G6 přijde s kvalitním Quad DAC (digitálně analogovým převodníkem), který by měl zajistit špičkovou reprodukci zvuku. Díky tomu by si na své přišli i nejnáročnější posluchači hudby. Bohužel evropská varianta tuto přednost nedostala, dočkal se jí totiž pouze korejský trh. Ani tak ale nemusí běžní uživatelé smutnit – kvalita reprodukce z 3,5mm jack konektoru je na velmi dobré úrovni a v kombinaci s kvalitnějšími sluchátky si užijete velmi dobrý poslech. Ani sluchátka v balení nehrají vyloženě špatně a na běžný poslech poslouží dobře drtivé většině uživatelů. Pozitivní už tolik nebudeme v případě hlasitého reproduktoru. Ten je umístěn opět nešikovně tak, že si jej rukou často při držení telefonu na šířku zakryjete a znatelně utlumíte. Navíc nejsme úplně nadšeni ani z jeho podání – hlasitost je spíše průměrná a kvalita na TOP modely možná i mírně podprůměrná. Rozhodně to na žádný kvalitní poslech hudby není. Je trochu škoda, že po kvalitních reproduktorech u HTC (z dob M7 a M8) se už na tuto oblast trochu zapomíná.![LG G6-konstrukce-reproduktor-1 LG G6-konstrukce-reproduktor-1](https://www.svetandroida.cz/media/2017/05/LG-G6-konstrukce-reproduktor-1-1024x576.jpg)
Skvělý fotoaparát v netradičním provedení
Smartphone LG G6 je vybaven dvojicí snímačů s 13MPx rozlišením. Jeden z nich nabídne vysokou světelnost F1.8, optickou stabilizaci obrazu i fázové ostření. Druhý z objektivů, který pracuje zcela samostatně, nabídne F2.4, a přestože postrádá optickou stabilizaci obrazu, pyšní se širokoúhlým záběrem 120°. Díky tomu lze zachytit i objekty, které se na běžný fotoaparát nevejdou. Oba jsou schopny zachytit video v UltraHD rozlišení (3840 x 2160 pixelů) se 30 FPS nebo Full HD s 60 snímky za sekundu. Aplikace pro fotoaparát je povedená a velice rychle jsme vždy našli, co jsme potřebovali. Snadno se dostanete například k volbě rozlišení pro fotografie i videa či volbě režimu. HDR je zde aktivní neustále a je na fotoaparátu, zda jej za daných podmínek využije nebo ne. Nechybí ani možnost ukládání snímků do RAWu.Širokoúhlý fotoaparát
Závěr – povedený telefon bez patřičné péče
S dostupností LG G6 je to tradičně trochu složitější. Oficiální zastoupení jej totiž stále skladem nenabízí, smartphone se však na trhu již koupit dá – prostřednictvím prodejců a „šedého“ dovozu (telefony nejsou českou distribucí). V tomto případě telefon vyjde zhruba na 19 tisíc korun. Oficiální obchod jej v předobjednávce nabízí za 19 990 Kč. Paradoxně nejlevněji lze nyní nakoupit u operátora Vodafone, který jej prodává za atraktivnější částku 16 177 Kč. Za danou částku dostane uživatel telefon, který se může pochlubit povedenou konstrukcí s vodědoolností (IP68), skvělým displejem i povedeným fotoaparátem s možností fotit ultraširoké fotografie a video. Špatně na tom není ani systém, i když jsme na pár zbytečností narazili (několik pádů aplikací či zaváhání). Nový kabátek a Android 7 telefonu sluší. Dobře je na tom i čtečka otisků prstů a oceňujeme slot pro paměťovou kartu. LG G6 ale rozhodně není dokonalé. Oproti konkurenci ztrácí svým vybavením – společnost musela sáhnout po slabším Snapdragonu 821, na českém trhu je navíc k dispozici pouze 32GB varianta. Zarážející je fakt, že evropská verze telefonu toho umí méně než korejská či americká. LG telefon pro naše zákazníky nevybavilo ani 64GB pamětí, bezdrátovým nabíjením či kvalitním audio převodníkem. Nepotěšila nás ani absence notifikační diody. Závěrečné hodnocení: LG G6 je bezesporu vydařeným telefonem, který nejvíce sráží přístup společnosti LG k evropskému trhu. Oficiální dostupnost pokulhává a model, který se dostane do rukou českých zákazníků, postrádá některé zajímavé funkce z asijských či amerických trhů. Zachránit by jej však mohla cena, která se nyní u operátora Vodafone pohybuje na zajímavé částce. V poměru cena/výkon může Samsung Galaxy S8 porazit, celkově však jako vlajková loď nikoliv. [one_half]Klady
+ Povedený fotoaparát s možností fotit ultraširoké fotografie + Design a kvalita zpracování + Skvělý displej + Voděodolnost IP68 + Přesná čtečka otisků prstů + Slot pro paměťovou kartu [/one_half] [one_half_last]Zápory
– Konkurence nabízí vyšší výkon – Podprůměrný hlasitý reproduktor – Chybí notifikační dioda a infraport – Evropská verze nenabídne 64GB úložiště, bezdrátové nabíjení ani kvalitní DAC převodník [/one_half_last] Za zapůjčení telefonu LG G6 děkujeme společnosti Alza.Jak se vám líbí LG G6?
O autorovi
Jan Dolejš
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… Více o autorovi