TOPlist

Jak přeměnit nepoužívaný telefon v GPS lokátor do auta?

GPS lokátor

Najdete doma nepoužívaný telefon a zároveň se stále strachujete o svého plechového miláčka? Ukážeme vám, jak přeměnit starý telefon v GPS lokátor snadno a rychle.

Proč telefon jako GPS lokátor?

Situaci v naší zemi si nemusíme malovat nijak růžově – denně je ukradeno okolo 20 automobilů. Není proto divu, že se stále rozmáhají tzv. GPS lokátory, které dokážou teoreticky váš automobil vypátrat i po odcizení. Pokud ovšem neplánujete z nějakého důvodu kupovat GPS lokátor jako samostatné zařízení, může posloužit mobilní telefon s Androidem.

Především využití nepoužívaného telefonu

Důvod použití mobilního telefonu je prostý – nemusíte zpočátku investovat ani korunu. Postačí vám mobilní telefon a SIM karta, kterou lze dnes koupit za pakatel třeba v trafice. Mobilní telefony v sobě dnes obsahují poměrně přesné GPS přijímače a vhodnou aplikací toho nabídnou o dost více než třeba levné GPS lokátory. Je ale potřeba mít na mysli, že kvalitou či přesností nejsou náhradou plnohodnotných GPS lokátorů.

cerberus gps lokátor

Aplikace Cerberus – kladivo na zloděje

O aplikaci Cerberus jsme toho napsali již hodně – stále však stojíme za tím, že patří k vůbec nejlepším ve svém oboru. Aplikace umožní skrze mobilní internet či SMS vystopovat mobilní telefon, pořizovat fotografie, videa či třeba zvukový záznam.

Pro nás bude nejdůležitější ovládání skrze SMS – smartphone totiž může zůstat v pohotovostním režimu bez nutnosti mobilních dat. Pokud by nastal problém – vozidlo neparkovalo tam, kde by mělo – stačí poslat rychlou SMS a zjistit jeho GPS souřadnice. Na dálku lze aktivovat i mobilní data, která mohou přenášet pozici vozidla „online“.

Aplikace Cerberus je k dispozici zdarma po dobu 7 dní, poté je nutné zaplatit několik desítek korun. Pokud se poohlížíte po podobné aplikaci zdarma, výše poslouží některá z následujících.

Cerberus proti krádeži
Cerberus proti krádeži
Lost Android
Lost Android
Avast Anti-Theft
Avast Anti-Theft

A co na to baterie?

Je nutné vyřešit nabíjení telefonu. Pokud budete sledovací zařízení používat jen výjimečně (protože většinu času parkujete v zabezpečené garáži), postačí vždy telefon před umístěním do vozu nabít. V pohotovostním režimu bez zapínání displeje telefon vydrží hravě několik dní. Pokud však chcete nechat telefon v autě jako GPS lokátor permanentně, bude potřeba zajistit jeho nabíjení.

Jako nejjednodušší se jeví použití nabíječky do auta (12V zásuvka). Je samozřejmě jen na vaší šikovnosti, kam telefon ukryjete a jak k němu napájení povedete. V každém případě by mělo být nenápadné. Při tomto zapojení se mobilní telefon nabije vždy při jízdě (nastartovaném automobilu), při parkování pak bude fungovat na baterii, což je optimální – několik dní v pohodě vydrží a zároveň nevybíjí baterii automobilu.

GPS lokátor nabíječka

Univerzální použití

Nejčastější využití najde GPS lokátor v automobilech. Telefon se ovšem díky své velikost dá použít kdekoliv – v motocyklu, na kole (zde ale opatrně, aby nebyl odcizen jen přístroj), ale i třeba v nějakém zavazadle apod. Problémem může být jen napájení – nezapomínejte, že telefon bez napájení dokáže vydržet v pohotovostním režimu jen pár dní. Musíte tedy myslet na jeho častější nabíjení tam, kde je to potřeba (například motocykl či kolo apod.).

GPS lokátor motocykl

Nahradí telefon plnohodnotný GPS lokátor?

Rozhodně ne. Speciální GPS lokátory jsou přesnější, spolehlivější a většinou vydrží i více na baterii. Mobilní telefon tedy doporučujeme využít pouze k občasnému použití. Jejich výhoda padla hned v úvodu článku – můžete využít starý telefon a ušetřit. Pokud se ovšem o svůj automobil opravdu bojíte, rozhodně se vyplatí investovat do plnohodnotného GPS lokátoru.

GPS lokátor Helmer LK 509

Máte doma starý a nepoužívaný mobilní telefon, který použijete jako GPS lokátor?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)