Taxi stávkuje? Poradíme, jak si objednat alternativy přímo z telefonu
- Návody
- Jan Dolejš
- 8.2.2018
- 2
Pojmy Taxi a Uber se v posledních dnech objevují v médiích opravdu často, za což může vyhrocený stav mezi oběma komunitami. Taxikáři na dnešní den svolali protestní jízdu, čímž zkomplikovali dopravu všem Pražanům. V dnešním článku vám ukážeme, jak si přímo z telefonu objednat alternativu.
Alternativních služeb pro taxi přibývá, vede kontroverzní Uber
Sdílená ekonomika začíná v našich končinách získávat popularitu, a to především na poli dopravy nebo bydlení. Pokud se potřebujete v hlavním městě dostat z bodu A do bodu B a nechcete využít městskou hromadnou dopravu, ještě před pár lety bylo jedinou možností využít taxislužbu. Ta ovšem nevyjde zrovna levně a o podvodech taxikářů zejména na cizince se člověk dnes dočte i v brožurách města pro turisty. Smartphony a moderní technologie však přinesly zajímavou alternativu.
Volání na dispečing taxi nebo zastavování taxikářů na ulici se pomalu stává minulostí, svůj odvoz totiž dnes objednáte několika kliknutími v aplikaci. Mobilní telefon navíc díky GPS navede taxikáře až k vám, čímž se celý proces extrémně usnadnil. A díky konkurenci dokázal o poznání snížit náklady ze strany zákazníků. Pojďme si představit alternativy k běžnému taxi, které můžete zejména v Praze využít. A to třeba hned dnes, kdy se uskutečnila stávka taxikářů.
1) Uber – nejoblíbenější u uživatelů, noční můra taxikářů
Ať už služby taxikářů využíváte či nikoliv, nejspíše jste již zaslechli pojem Uber. Tento celosvětový fenomén uvádí sdílenou ekonomiku do praxe. Umožňuje řidičům sdílet svůj automobil a vozit další cestující. Profitují přitom obě strany – taková služba je pro cestující o poznání levnější než běžné taxi a vydělá si rovněž samotný řidič, který ani nemusí mít taxikářskou koncesi. A právě posledně zmiňovaný fakt je trnem v oku běžných taxikářů, kteří musí zákonem splnit více povinností a logicky tedy účtovat zákazníkům vyšší cenu. Tak či tak se ale jedná v současné době o legální způsob převozu cestujících, který můžete v Praze využít, i když protest taxikářů v Praze dává najevo nesouhlas.
Několik kliknutí, souhlas s cenou a jedu
Hlavní předností Uberu a podobných aplikací je komfort při objednávání. Mobilní aplikace díky GPS v mobilním telefonu pozná, kde se právě nacházíte, osloví okolní řidiče a rovnou vám prozradí předpokládanou cenu. Rovnou tedy víte, kolik vás bude přibližně cesta stát, čímž odpadají velké nepříjemnosti jako v případě nepoctivých taxikářů. Uber vám prozradí jméno řidiče, jeho hodnocení, automobil a zobrazí jeho polohu s časem dojezdu. Po odsouhlasení už jen čekáte a sledujete, kdy k vám odvoz dorazí.
Po absolvování jízdy jen ohodnotíte řidiče a spokojenost s celkovou jízdou, platit přitom hotově vůbec nemusíte. Uber je podobně jako Google Play spojen s vaší platební kartou, a tak proběhne platba automaticky. Do e-mailu vám jen dorazí elektronický doklad.
2) Liftago – jde i to se vším všudy
Oblíbenou formou přepravy se stává Liftago, které spojuje běžné taxi a výhody aplikací podobných Uberu. Zůstává tedy vysoký komfort při objednávání, nižší ceny, ale zároveň vás přepravují profesionální řidiči s taxikářskou koncesí. Za jízdu je rovněž možné platit hotově nebo automaticky kartou spojenou s vaším účtem. I zde předem dostanete odhad ceny, která by se od té finální neměla výrazně lišit. Je tu však jeden rozdíl – o nabídku vašeho svezení budou soupeřit řidiči v okolí a je na vás, kterou částku a řidiče si vyberete.
Znovu vidíte detail řidiče, automobil, cenu a jeho příjezd můžete sledovat. Sami si tedy zvolíte, se kterým řidičem se rozhodnete cestovat, což je oproti Uberu výhodou. Tam dostanete automaticky řidiče přiděleného. Aplikace vás nechává v obraze, abyste přesně věděli, kdy taxi dorazí a nemuseli zbytečně čekat na kraji v nepříznivém počasí. Ceny jsou oproti Uberu zhruba o 25 % vyšší (ale záleží vždy na nabídce řidičů).
3) Taxify – klon služby Uber
Na stejném principu jako Uber funguje i estonský startup Taxify, znovu se tedy dostáváte do rukou běžných řidičů, kterým stačí platný řidičský průkaz. Cenově je na tom Taxify dokonce ještě o něco lépe než Uber, ceny by se navíc neměly měnit ve špičce. Česká aplikace funguje obdobně jako dvě předchozí, zdála se nám ale o něco méně intuitivní a nepřehledná. Vše je ale spíše o zvyku. Nechybí odhad ceny, profil řidiče a sledování příjezdu na mapě. Služba není sice tak rozšířená jako Uber, najít volného řidiče však nebude problém a může za menší peníze odvést stejnou službu jako Uber.
4) Modrý Anděl – běžné taxi i něco navíc
Modrého Anděla můžete v Praze vídat již několik let a v zásadě toho nabízí o něco více než jen běžnou taxislužbu. Můžete si totiž zavolat i třeba odvoz pro váš vůz, pokud nejste schopni řízení (například po požití alkoholu, zranění apod.). Do srovnání se nám však hodí právě část s taxislužbou, která se tentokrát blíží Liftagu. Profesionální řidiči i moderní aplikace, pomocí které několika kliknutími zadáte vyzvednutí a cílové místo. Kromě výše zmíněných informací (řidič, cena, automobil) můžete zažádat i o přepravu domácího mazlíčka (zvířete) nebo dětskou autosedačku. Cenově je na tom rovněž obdobně s Liftagem.
Další alternativy nebo aplikace pražských taxi
Výše popsané aplikace patří mezi nejoblíbenější a nejpoužívanější alternativy při přepravě po Praze. Na trhu ale samozřejmě existují i další možnosti podobné přepravy a jejich počet může narůstat. Příkladem je například služba BlaBlaCar pro sdílení nákladů na jízdu mezi městy. Ani tradiční taxi služby samozřejmě neusnuly na vavřínech a nabízejí své mobilní aplikace, komfortem však většinou výše popsaných služeb nedosahují. A na ceny jako u alternativ se samozřejmě také povětšinou nedostanete.
Jaký způsob přepravy používáte vy? Používáte Uber, Liftago nebo Taxify?
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (2)
Přidat komentář