Tipy na tajné a zapomenuté zkratky na plochu Androida. Jak ušetřit čas i energii každý den?
- Články
- Petr Ludvík
- 3.5.2021
- 3
Android obsahuje spoustu možností, jak si zjednodušit každodenní život. Obzvlášť se to hodí u funkcí a aplikací, které používáme často nebo dokonce každý den. Pokud už vás také unavuje denně se proklikávat aplikacemi ke stejnému cíli, tak vás dnešní článek potěší. Jaká kouzla dokáží zkratky na plochu Androida?
Chytré telefony používá většina z nás celý den. Přitom často každý den vykonáváme ty stejné úkony v těch stejných aplikacích. Mnoho těchto situací lze ale efektivně zjednodušit a ušetřit si tak čas i energii. Android byl vždy vybaven různými nástroj a možnostmi, které nám v tom mohou pomoci. Na některé mnoho z nás již zapomnělo, protože nejsou již tak populární jako dřív. To je například případ widgetů. O existenci jiných vychytávek jste možná naopak nikdy ani neslyšeli.
Widgety na ploše Androida mají stále co nabídnout
Pro někoho možná samozřejmost, ale popularita kdysi slavných widgetů dávno není tam kde byla, když Androida začínal. Jedná se o nejjednodušší cestu, jak si přidat užitečné zkratky přímo na plochu vašeho Androida. Proto se vyplatí podívat jaké widgety nabízí vaše nejoblíbenější aplikace. Pro inspiraci přinášíme několik tipů, které si zaslouží pozornost.
- Widget Režim jízdy otevře Google Mapy v režimu uzpůsobeném pro řidiče
- Sdílet polohu vám umožní ihned nasdílet polohu kamarádům v Google Mapách
- Widget Doprava vám na jeden dotyk ukáže úroveň dopravy ve vašem okolí
- Widget Google Sound Search vám během okamžiku řekne, jaká skladba v okolí zrovna hraje
- Widget Nastavení vám umožní vytvořit zkratku na plochu Androida pro mnoho funkcí z hlubokých nastavená systému. Pár příkladů, k čemu se dá použít.
- Nastavení > Protokol oznámení – často omylem smažete notifikaci? Díky widgetu Protokol oznámení jednoduše zobrazíte všechny nedávné notifikace na jednom místě
- Nastavení > Systém – hodí se, pokud často kontrolujete aktualizace svého telefonu nebo potřebujete rychlý přístup do nastavení pro vývojáře
Zkratky z menu aplikací lze přidat na plochu Androida
Podržením prstu na ikoně aplikace se zobrazí menu s dalšími možnostmi. Mnoho aplikací má v tomto menu rychlé volby, jak se dostat k nejpoužívanějším funkcím. Věděli jste ale, že pokud podržíte prst na této rychlé volbě, tak ji můžete hned přetáhnout jako ikonu na plochu? Zkratka z plochy vašeho Androida tedy spustí přímo konkrétní funkci dané aplikace. Uvedeme několik příkladů, kde se to může hodit.
- Obchod Google Play – Moje aplikace – pokud je toto menu také 90% toho kam chodíte v Play Store, tak tuto zkratku budete milovat
- Telefon – přidejte si na plochu ikonu kontaktu, kterému často voláte
- YouTube – přidejte si na plochu položku Moje odběry
- Kalendář – přidejte si na plochu zkratku pro vytvoření nové události
- Chrome – přidejte si na plochu Androida zkratku pro otevření anonymní karty
- Hodiny – přidejte si na plochu zkratku pro nový časovač / stopky / budík
- Google Mapy – přidejte si zkratku pro spuštění navigace domů / do práce
- Google Pay – přidejte si zkratku pro konkrétní kreditní kartu
Tajné zkratky na plochu Androida pro pokročilé
Existují i pokročilejší způsoby, jak spustit části aplikací, které běžně nejsou pro uživatel dostupné. Například pomocí aplikace Activity Launcher získáte přístup ke skrytým aktivitám. Ty se nachází uvnitř většiny aplikací. Můžete tak přímo spouštět funkce skryté uvnitř aplikace nebo dokonce i funkce, které jsou pro uživatele jinak nedostupné.
Google například s příchodem Androidu 11 zrušil systémovou aplikaci Soubory a nahradil ji novou aplikací Files. Možná ale vám nevyhovují chytré funkce ve Files a máte raději klasickou správu svých souborů v zařízení. Díky aplikaci Activity Launcher můžete najít skrytou aplikaci Soubory, která je stále v systému přítomna. Poté už není problém přidat si ji mezi zkratky na plochu vašeho Androida.
Při práci s aplikací Activity Launcher je ale třeba mít na paměti, že ne všechny aktivity uvnitř aplikací jsou vytvořené pro samostatný běh. Spousta věcí tedy nemusí fungovat. Zkratku vytvořenou pomocí této aplikace si můžete libovolně pojmenovat, a dokonce zvolit vlastní ikonu.
Jaké zkratky na plochu Androida používáte vy?
Se smartphony jsem začal v roce 2004. Můj první Android byl T-Mobile G1 (2009). Vystřídal jsem většinu telefonů Google Nexus a Pixel. Posledních deset let… více o autorovi
Komentáře (3)
Přidat komentář