TOPlist

SwiftKey Flow Beta – nový vyzyvatel mezi klávesnicemi

swiftkey-flow_large_verge_medium_landscape

S příchodem éry dotykových mobilních zařízení jsme se museli smířit s jedním nepříjemný faktem – výrobci nám sebrali čudlíky, skrze které jsme proměňovali naše myšlenky v tok písmen a vkládali je do mobilního přístroje jako text. Místo toho přichází doba, kdy veškerý text zadáváme skrze virtuální klávesnici na dotykovém displeji. Pojďme si dnes představit klávesnici SwiftKey Flow Beta, která přináší možnost psaní tahem prstu a která se, doufejme, brzy stane součástí velmi známé klávesnice SwiftKey (4). Klávesnice je sice stále ve fázi testování, přesto se pojďme podívat, zda má budoucnost.

Psaní tahem prstu – revoluce, nebo krok zpátky?

Koncept standardních klávesnici je jasný – jednoduše prstem udeříme do nakreslené klávesy na displeji s příslušným písmenem a postupně tak sestavujeme jednotlivá slova a věty. SwiftKey Flow na to však jde trochu jinak. Chceme-li napsat slovo, přiložíme prst na první písmeno a poté táhneme prstem po displeji na další písmena, která slovo obsahuje. Klávesnice se pak podle dráhy prsty pokusí odhadnout, které slovo se pokoušíme napsat, a musíme uznat, že většinou úspěšně. S tímto konceptem je možné psát rychleji, než je tomu v případě standardních klávesnic. Má to však jeden háček – slovo vždy musí být ve slovníku, jinak ho klávesnice nemůže odhadnout. Proto je velice důležité naučit klávesnici všechna slova, která budeme psát. V případě, že slovo ve slovníku není, musíme spojení vybouchat klasickým způsobem.

SwiftKey Flow Beta

Ačkoliv je tato klávesnice nyní šířena zdarma prostřednictvím apk souborů a na Google Play ji nenajdeme, měla by se stát součástí čtvrté verze “tradiční” SwiftKey. My ale již nyní máme možnost díky této klávesnici vyzkoušet, jak si vývojáři poradili s novým typem zadávání slov, stále však máme na paměti, že se jedná prozatím pouze o beta verzi, klávesnice stále obsahuje chyby a není vše finální.

První spuštění

Po nainstalování klávesnice na nás vyběhne úvodní průvodce nastavením klávesnice, díky kterému je volba klávesnice hračkou. Po odsouhlasení podmínek se dostáváme do pětice kroků, které připraví náš přístroj na používání SwiftKey Flow. Zvolíme si a stáhneme jazyk, aktivujeme klávesnici, nastavíme SwiftKey jako výchozí metodu zadávání. To jsou tři nejdůležitější kroky, po kterých můžeme novou klávesnici pohodlně používat. Ve čtvrtém kroku zvolíme, zda dáváme přednost rychlému či přesnému psaní. Pátý krok, Personalize, nám umožní klávesnici naučit ze sociálních sítí Facebook a Twitter, případně z našeho Gmailu, odkud bude pochytávat slovní spojení a servírovat nám je později v podobě predikce.

20130105 211341

Rozvržení klávesnice

Jednotlivé klávesy klávesnice jsou poskládány přesně tak, jak bychom čekali. Velice nás potěšilo, že se v dolním řádku vedle mezerníku nachází klávesa s tečkou a čárkou, kterou při psaní využíváme velmi často. Stejně tak se pod každým písmenem skrývají další užitečné znaky, nechybí ani smajlíci, ke kterým se dostaneme delším stiskem klávesy enter. Horní řádek slouží pro predikci slov, vidíme ale pouze 3 navrhovaná slova, což je stejně málo jako v každé jiné SwiftKey klávesnici. Ani v režimu landscape se příliš rozložení nezmění, jen se klávesy logicky roztáhnou po displeji. Klávesnice nenabízí sice žádné bonusové klávesy a prvky navíc, to jsme však ani nečekali a není to potřeba. V nastavení je možné aktivovat také spodní navigační klávesy, které pomůžou při přesunu kurzoru.

20130105 211931

20130105 2126111

Zadávání

Jako dlouhodobí uživatelé klávesnice SlideIt, která je považována za jednu z nejlepších s tímto stylem zadávání, jsme mohli snadno posoudit, jak na tom SwiftKey Flow je. Zpočátku byl trochu nezvyk, že stopa za prstem není tak výrazná, jako je tomu v případě SlideIt. První napsané slovo, ahoj, klávesnice zvládla na jedničku. Zkusili jsme tedy opatrně napsat celou větu a světe div se, opět si s rozpoznáním klávesnice poradila. To pro nás bylo mírné překvapení vzhledem k tomu, že se klávesnice stále honosí slovem Beta v názvu. Zkusili jsme tedy napsat slovo, které jsme předpokládali, že ve slovníku nenajdeme. A taky jsme se nezmýlili. Vyťukali jsme tedy slovo ručně, napsali krátký text dál a vyzkoušeli “nové” slovo napsat tahem prstu. Klávesnice zareagovala výborně a slovo zobrazila. Jediné, čím nás klávesnice trochu trápila, byl malý výběr slov predikce. Občas se totiž může stát, že tahu prstu odpovídají více než 3 slova a může to být v tomto případě problém. Navíc po napsání slova jsme se museli tlačítkem pro mazání o jednu pozici vrátit, abychom mohli případně vybrat jiné slovo z výběru slovníku. Trochu škoda, že automatická mezera se nedělá až po zadání dalšího slova. Slovník je, jako vždy u SwiftKey, vynikající a rychle se učí. I to byl jeden z důvodů, proč jsme byli na SwiftKey Flow tak zvědaví.
http://youtu.be/kA5Horw_SOE

Nastavení

V nastavení nás příliš položek nečeká, přesto zde nalezneme to nejdůležitější. My hned z kraje změnili QWERTZ rozložení na QWERTY, což nalezneme v sekci Languages & layouts kliknutím na ikonu klávesnice u vybraného jazyka. V části Theme máme možnost vybrat si jedno z 8 barevných témat, kdyby to stávající našim očím neladilo. Za zmínku stojí také SwiftKey Flow stats, kde se dozvíme statistiky při používání této klávesnice. Zajímá vás, jakou vzdálenost jste prstem po displeji při psaní urazili? Kolik jste napsali slov? Pak je tato část nastavení pro vás. Nevíte-li, jak některou funkci klávesnice použít, je pro vás připravena série videí v sekci How-to videos. Chcete-li přispět vývoji aplikace a poslat vývojářům svůj poznatek či chybu při používání, můžete využít možnost Leave Feedback.

20130105 222056

Závěr

I když je SwiftKey Flow ve fázi betatestování a nenachází se na Google Play, neodolali jsme a klávesnici vyzkoušeli. Rozpoznávání slov a slovník byl přesto na slušné úrovni a s většími problémy jsme se nesetkali. Slova šla psát tahem prstu velmi dobře, slovník se výborně učil a pravidelně nám nabízel správná slova. Trochu se nám zdálo, že je klávesnice náročnější na výkon přístroje a zejména na slabším přístroji pravidelně ujídala více systémových prostředků, než jsme zvyklí. Tuto skutečnost potvrzují i samotní autoři. Stejně tak napovídání ještě nebylo to pravé ořechové a občas nás klávesnice šidila o varianty slov (hodně x hodné, dobře x dobré), museli jsme ji to znovu učit. Shrneme-li všechna fakta a přihlédneme-li k tomu, že je klávesnice zatím ve fázi beta, jedná se o poměrně kvalitní počin a jsme moc zvědavi, jak na tom bude finální verze v SwiftKey 4.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)