TOPlist

SvětAndroida doporučuje: 11 widgetů na domovskou obrazovku

11_widgetu_ico

V tomto díle cyklu SvětAndroida doporučuje se podíváme do světa widgetů – maličkých aplikací, které na domovské obrazovce poskytují nějaké informace, případně slouží k rychlému přístupu k některým funkcím. Dominovat budou widgety s počasím, následované nejrůznějšími provedeními kalendáře, nicméně ukážeme vám třeba i widget pro práci s poštou, ovládání hudebního přehrávače či univerzální řešení, kde si widget sestavíte sami.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
  • Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
  • Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
  • Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
  • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

Nominace do tohoto kola zaslali čtyři redaktoři portálu SvětAndroida.cz, kteří nominovali celkem jedenáct aplikací. Ke shodě došlo pouze u dvou prvních programů, třetí až jedenácté místo jsme tedy řadili podle známky, případně počtu hodnocení.

Business Calendar 2

Vítězem tohoto kola se stal kalendářový widget aplikace Business Calendar 2, který doporučil redaktor Vašek Švec: “Velmi povedený a oblíbený kalendář s celou řadou funkcí, u kterého pochopitelně nesmí chybět ani pořádný widget. Osobně jsem si oblíbil widget s “agendou”. Vedle něj však aplikace nabízí také widgety s měsíčním, týdenním nebo denním náhledem a také widget s úkoly. U všech widgetů lze také poměrně hodně upravit jejich vzhled.”

Stejný program používá také Karel Kilián, který říká: “Business Calendar používám už řadu let a celkově je mi prostě tak nějak sympatičtější než Kalendář Google. Teprve nedávno jsem přešel na novou verzi Business Calendar 2, jejíž widgety mě oslovily, takže mám stejně, jako kolega Švec, na levé boční ploše widget s agendou. Líbí se mi jednoduchost, přehlednost a rychlá navigace na místo události klepnutím na obrázek mapy. Protože mám rád přehled plánů na očích, je pro mne podobný widget naprostou nezbytností.”

Samotná aplikace Business Calendar 2 je alternativou ke Kalendáři Google, se kterým ovšem umí stoprocentně spolupracovat. Z hlediska widgetů nabízí jeden widget 3×2 s nastavitelnou velikostí s měsíčním, týdenním a denním zobrazením, agendou a seznamem úkolů.

Business Calendar 2 je v Obchodě Play zdarma, zatím si ho stáhlo více než půl milionu uživatelů a jeho průměrná známka je 4,3. 12 MB velkou aplikaci můžete instalovat na zařízení s Androidem 4.1 a novějším.

Business Calendar 2 Planner
Business Calendar 2 Planner

Kalendář Google

Také druhé místo dnešního přehledu obsadil kalendářový widget – tentokrát oficiální aplikace Kalendář Google. Prvním nominujícím je šéfredaktor Jan Dolejš: “Snažím se co nejvíce svůj den plánovat a přenášet do kalendáře. Abych měl tedy ihned přehled, co mě dnes ještě čeká, využívám přes jednu obrazovku Widget Google Kalendáře.”

Také korektor Tomáš Filip dává v tomto směru přednost řešení z dílny vyhledávacího giganta: “Kalendář Google – dlouhou dobu jsem se mu bránil, ale jednoho slunného dne jsem se rozhodl využívat synchronizaci této služby Google. Díky tomu jsem si začal nechat na jednu z obrazovek launcheru vykreslovat seznam nadcházejících událostí z kalendáře. Velice dobře fungující widget mi slouží jako takový každodenní ranní přehled, jaké úkoly či události mne čekají.”

Widget Kalendáře Google je taktéž k dispozici jen v jednom rozměru 3×2, přičemž zobrazuje plánované události v denním přehledu. Nenabízí přitom žádné podrobnější způsoby nastavení ani volby.

Aplikace s více než sto miliony stažení má průměrnou známku 4,1.

Google Calendar
Google Calendar

Poweramp Music Player

Dostáváme se k aplikacím, které nominoval vždy právě jeden člen redakce. Zde se nejvýše díky svému widget usadil program Poweramp Music Player, nominovaný Vaškem Švecem. “PowerAMP používám již od jeho prvních verzí a jedná se o jednu z prvních aplikací, kterou do telefonu vždy instaluji. Kromě toho, že se jedná o dosud jeden z nejlepších hudebních přehrávačů, pak nabízí také celou řadu widgetů s možností úprav vzhledu.”

Aplikace slibuje čtyři druhy widgetů (2×2, 4×1, 4×2 a Velký) s patnácti volitelnými styly a pokročilým přizpůsobením.

Zkušební verzi aplikace, která je k dispozici zdarma, si nainstalovalo více než padesát milionů uživatelů a její průměrná známka je 4,5. Placenou variantu pořídíte za 89 Kč.

Poweramp Music Player (Trial)
Poweramp Music Player (Trial)

MORECAST

Co by to bylo za domovskou obrazovku bez ukazatele počasí? První doporučený widget tohoto typu přichází spolu s aplikací MORECAST. Doporučujícím je v tomto případě Karel Kilián: “MORECAST je meteorologická aplikace, která mě opravdu zaujala svou sadou neobvyklých funkcí. Divím se tomu, že je tento program zdarma, neboť toho nabízí opravdu hodně – namátkou pohled okem webových kamer po celém světě, počasí podél naplánované trasy či porovnání dvou míst. Také widgety jsou graficky povedené s možností nastavení průhlednosti a výběrem černé nebo bílé varianty. Ve výchozím stavu zobrazují počasí v aktuálním místě, nicméně můžete si nastavit také jakékoli jiné. Jediné, co mi vadí, jsou nepříliš povedené překlady do češtiny, které autoři patrně svěřili strojovému překladači.”

MORECAST nabízí celkem šest widgetů od 1×1 (jen teplota a ikona), přes 2×2, 4×1, 4×2, až po 4×3 s aktuální situací a předpovědí na následujících sedm dní dopředu.

Po více než pěti milionech instalací má tato aplikace průměrnou známku 4,4. 23 MB velký program můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.0 a vyšším.

Weather & Radar - Morecast
Weather & Radar - Morecast

Meteor (Počasí) » Aladin

Spolu s pátou příčkou zavítáme do českých luhů a hájů, kde nás čeká další meteorologická aplikace: Meteor (Počasí) » Aladin. Tomáš Filip představuje její widget: “Protože mám rád přehled o počasí, jaké mne čeká a s vysokou pravděpodobností i nemine, používám tenký widget od ČHMÚ, tedy jejich aplikace čerpající z numerického modelu Aladin. Nezobrazuje jen teplotu budoucích dvou dní dopředu, ale přidává i předpokládaný průběh oblačnosti v konkrétním místě (dle nastavení v aplikaci – tedy vybrané místo, či aktuální pozice). Nezabere moc, ukáže dost ;-).”

Meteor (Počasí) » Aladin Meteor (Počasí) » Aladin

Aplikace nabízí jediný widget o rozměrech 4×1, který ovšem zobrazuje překvapivě mnoho informací o vývoji meteorologické situace na následujících 24 hodin: vývoj teploty, předpokládané počasí a srážky včetně jejich typu (sníh/déšť) a intenzity. Další podrobnost, jako jsou směr a rychlost větru, oblačnost, vlhkost a tlak vzduchu se dozvíte přímo v programu.

Aladina si nainstaloval více než milion uživatelů a jeho průměrná známka je 4,4. Pouhých 2,1 MB velkou aplikaci můžete použít na Androidu 2.2 a novějším.

Meteor (Počasí) » Aladin
Meteor (Počasí) » Aladin

Gmail

Asi není nikdo, kdo by používal Android a neznal přitom e-mailovou službu Gmail. Pro někoho ale možná bude překvapením skutečnost, že Gmail má také widget na domovskou obrazovku. Ke své spokojenosti ho používá Tomáš Filip: “Widget snad každému smrtelníkovi známého emailového klienta od Googlu – Gmail – mi souží jako ukazatel pár posledních e-mailových komunikací na jedné z ploch launcheru. Aby byl využit celý potenciál, zabere celou obrazovku, kde vidím základní parametry e-mailů, v mém případě nastavené prioritní pošty. Lze listovat i níže a po kliknutí na daný e-mail je teprve spuštěna aplikace Gmail s příslušnou konverzací.”

Jak zaznělo, widget je k dispozici v jediném rozměru, což je s ohledem na předpokládaný způsob použití poměrně pochopitelné. Při jeho aktivaci si budete moci zvolit účet a složku, kterou má zobrazovat. V rozhraní pak můžete posouvat jeho obsahem stejně, jako v plnohodnotné aplikaci.

Gmail má po více než miliardě instalací průměrnou známku 4,3.

Gmail
Gmail

Palmary Weather

Zpátky k počasí – máme tu třetí meteorologický widget! Za nominací Palmary Weather stojí Karel Kilián, podle kterého jde “O jednu z nejlepších a nejlépe provedených aplikací na předpovídání počasí. Kromě relativně spolehlivé předpovědi se mi tento program líbí také po grafické stránce, což platí i pro widgety. Používám variantu 4×2, která zobrazuje všechny potřebné informace: slovní popis situace, aktuální, nejnižší a nejvyšší očekávanou teplotu a symbolickou předpověď na následujících pět dnů.”

Celkem Palmary Weather nabízí deset widgetů různých rozměrů, přičemž při jejich vytahování na plochu si můžete zvolit sledované místo a průhlednost. Kromě tradičních provedení s obrázky a teplotami je k dispozici také grafické vyjádření očekávaného vývoje.

Palmary Weather si ve verzi zdarma stáhl více než milion uživatelů a průměrná známka je 4,2. Instalační balíček velký 4,2 MB můžete použít na telefonech a tabletech s Androidem 2.1 a vyšším. Placená verze Pro pak přijde na necelých 60 korun.

Palmary Weather
Palmary Weather

DashClock Widget

Od aplikací s widgety se dostáváme k plnokrevnému widgetu DashClock. Doporučujícím je v tomto případě Tomáš Filip: “Dlouhou dobu jsem řešil, jaký widget s časem a datem umístit na svou domovskou obrazovku launcheru. Po mnoha pokusech padla volba na DashClock Widget, který nabízí nespočet různých přizpůsobení a vzhledů. Hlavní vychytávkou jsou ale rozšíření, která dělají tuto aplikaci výjimečnou. Je totiž možné doinstalovat opravdu mnoho různých rozšíření. Osobně využívám rozšíření pro Messenger od Googlu, In-počasí a další. Jedná se o jakési oznámení daných aplikací skrze tato rozšíření, které je možné hierarchicky řadit. Výsledkem je kupříkladu u mne ikonka SMSky s číslem nepřečtených zpráv, ikonka zmeškaného hovoru, nadcházejícího budíku s časem zvonění či ikonka budoucího počasí i s teplotou. Toto zobrazení je při nižší výšce widgetu, přičemž vyšší widget tato rozšíření seřadí pod sebe, kde se zobrazí mnohem více informací daného rozšíření (autor SMS a náhled prvních slov, jméno volajícího zmeškaného hovoru a další).”

Skrze rozšíření lze tedy na widgetu zobrazovat třeba aktuální počasí, zmeškané hovory a nepřečtené textové zprávy, události v kalendáři, nepřečtenou poštu v Gmailu či další naplánovaný budík.

Před vytažením widgetu na domovskou obrazovku si uživatel může nastavit celou řadu parametrů, jako jsou barvy, průhlednost pozadí, zobrazování tlačítka pro vstup do nastavení a další. Výsledný widget tak bude odpovídat přesně vašim představám a estetickému cítění.

DashClock Widget má na svém kontě více než milion instalací a průměrnou známku 4,1. Instalační balíček velký jen 1,9 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 4.2 a novějším.

DashClock Widget
DashClock Widget

Můj T-Mobile

S dalším příspěvkem je tu opět Tomáš Filip, který byl z hlediska nominací nejsilnějším hráčem tohoto týdne. “Widgetový pruh aplikace Můj T-Mobile mi slouží jako bezvadný přehled o pro mne již jediném “omezeném” parametru operátora – FUP. Zobrazuje se tedy velice přehledně, kolik mobilních dat v ČR jsem přes svého operátora prohýřil. Moderní vzhled plní přesně svůj účel, přičemž je zde možné nechat vypisovat i provolané minuty či propsané SMS. A světe div se, dokonce je možné zvolit světlý, nebo tmavý vzhled (tedy “OLED friendly”).”

Z názvu aplikace je zřejmé, že zajímat bude pouze klienty růžovo-šedého operátora. Smyslem programu je přehled o tom, jaký máte tarif, kolik kreditu nebo volných jednotek vám ještě zbývá. Pochopitelně se před prvním použitím musíte přihlásit svým uživatelským jménem a heslem. Připraveny jsou celkem tři widgety: malý s ukazatelem čerpání dat, velký s dalšími údaji a informace o kreditu pro “předplacenkáře.” Každý widget může mít buď tmavé, nebo světlé grafické provedení.

Aplikaci si nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů a její průměrná známka je 3,7. 8,1 MB velký balíček můžete použít na Androidu 2.3.3 a novějším.

Můj T-Mobile Business
Můj T-Mobile Business

Hodiny

Dostáváme se ke dvěma aplikacím, které v Obchodě Play nenajdete. Tou první jsou Hodiny doporučené Honzou Dolejšem: “Využívám předinstalovaný Widget hodiny v telefonu Huawei Mate 7 z jednoho prostého důvodu – dá se díky němu jedním kliknutím dostat na budík. :) Jako ukazatel hodin pak nezabírá moc místa na ploše, což je další plus.”

Widget Hodiny Widget Hodiny

Widget počasí EMUI

Za nominací posledního widgetu stojí Vašek Švec: “Překvapivě jsem si oblíbil také widget počasí, kterým v základu disponuje prostředí EMUI v telefonech Huawei / Honor. Vedle aktuálního počasí a jeho předpovědi na několik dní dopředu disponuje také hodinami. Jeho vzhled se pak odvíjí od použitého systémového tématu.”

Widget počasí EMUI Widget počasí EMUI

Čtenáři doporučují: widgety na domovskou obrazovku

Je více než jisté, že ani přes poměrně dlouhý seznam nominovaných widgetů jsme ani zdaleka nevyjmenovali všechny zajímavé aplikace na plochu, které v Obchodě najdete. Závěrečné slovo tedy tradičně necháváme vám – našim čtenářům. Přes formulář níže můžete nominovat další aplikace a widgety, které jsme v redakčním přehledu nezmínili. Společnými silami tak můžeme sestavit seznam těch opravdu nejlepších widgetů pro Android.

Nominovat můžete například:

  • Widgety, zobrazující aktuální čas.
  • Widgety s počasím – aktuálním stavem, předpovědí, …
  • Nejrůznější kalendáře a “úkolníčky” na plochu.
  • Přepínače funkcí.
  • Widgety vašich oblíbených aplikací pro rychlejší přístup k některým funkcím.
  • Widgety sociálních sítí.
  • Informační widgety s aktualitami, zprávami, apod.
  • Jakékoli další statické i interaktivní widgety.

Prosíme především o pokud možno co nejdetailnější popisy funkcí a zdůvodnění, proč si nainstalovat právě ten či onen widget, které by se daly citovat v článku jako vaše doporučení! Nominovat můžete nejen aplikace, které aktivně používáte, ale i takové, jež jste zkusili, ale už je nehrajete/nemáte nainstalované, máte je v telefonu od výrobce, něčím vás zaujaly, myslíte si, že jsou dobré, atd..

Uzávěrka je ve čtvrtek 24. března v 6:00 a článek s vašimi nominacemi vyjde 31. března – proto se svými nominacemi neváhejte, a co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítřek ;).

Chcete-li nominovat více programů, můžete formulář použít vícekrát. Za vaše nominace předem velice děkujeme!

Nominace byly ukončeny 24. března v 11:08. Článek vyjde 31. března.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)