SvětAndroida doporučuje: vaše data kdykoliv a kdekoliv – 7x cloudové disky
- Recenze
- Karel Kilián
- 14.12.2022
- 22
Cloud je nesporně jedním ze trendů současnosti. Doby, kdy se obsah 1,44MB diskety přenášel přes Internet třeba i deset minut, jsou naštěstí ve většině oblastí minulostí. Postupně si zvykáme na skutečnost, že máme data uložená “kdesi v oblacích” – zpravidla na serverech zahraničních firem. Přináší to totiž celou řadu výhod – v první řadě dostupnost kdykoli a kdekoli, kde je Internet, v řadě druhé bezpečné uložení, kde se o zálohování starají profesionálové s technologiemi, které si běžný uživatel pro domácí nasazení nemůže dovolit. Argumentem pro cloudový disk bývá také synchronizace – například soubor, který rozpracujete doma, na vás bude čekat v identické kopii v práci apod. Cloud také významně usnadnil sdílení souborů s ostatními uživateli – už nejsou potřeba nejrůznější “letecké pošty”, protože stačí data nahrát do synchronizované složky a poslat příjemcům odkaz. Zadání pro redaktory tedy znělo: “Zaměřte se nejen na to, jakou kapacitu dostane uživatel zdarma, ale především na funkce samotné aplikace pro Android (upload/download souborů, automatické nahrávání nových souborů/fotek, náhledy obrázků formou galerie, …).”
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- Na začátku vyhlašujeme v redakci téma pro následující kolo SvětAndroida doporučuje. Všichni redaktoři mají týden na to, aby nominovali své oblíbené aplikace.
- Hned po uzávěrce začínáme zpracovávat článek, založený na doporučeních redaktorů. Na jeho přípravu máme přesně týden – výsledek spatříte na našem webu vždy v lichý čtvrtek.
- Protože většinou redakčními nominacemi nepokryjeme celé spektrum všemožných aplikací, dáváme na konci článku slovo čtenářům, kteří mohou nominovat aplikace, jež dle jejich mínění v seznamu chybí. Také čtenáři mají na své nominace sedm dnů.
- Poté připravujeme navazující článek Čtenáři doporučují, na jehož zpracování máme opět jeden týden. Na čtenáři nominované aplikace se tak můžete těšit přesně dva týdny po vydání redakčního výběru (tj. opět lichý čtvrtek).
- V okamžiku, kdy vychází článek založený na čtenářských doporučeních, vyhlašujeme téma pro další kolo SvětAndroida doporučuje a celý koloběh se rozjíždí znovu.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů „SvětAndroida doporučuje“ a „Čtenáři doporučují“ je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
Nominací do tohoto kola se zúčastnilo sedm redaktorů, kteří nominovali celkem sedm různých aplikací. V nejlepším případě se na jedné aplikaci shodlo šest redaktorů, což je pravděpodobně rekord, aplikaci na druhém místě nominovali tři respondenti, zbylých pět programů pak doporučil vždy jen jediný redaktor.
Dropbox
Dropbox se stal jasnou jedničkou redakčních nominací – ze sedmi účastnících se redaktorů ho na svém seznamu doporučených aplikací neměl pouze jeden.
Nejvíce se na otázku “proč právě Dropbox” rozpovídal Honza Dolejš: “Cloudová služba Dropbox se stala fenoménem a symbolem pro Cloud zároveň. A není divu, neboť někteří výrobci na tuto službu lákají přímo po spuštění nového přístroje a nabídnou vám desítky GB navíc zdarma. Sám používám Dropbox poměrně často, neboť se skvěle hodí na sdílení dat mezi více zařízeními. A samozřejmě – máte je po ruce, ať jste kdekoliv. Doma na PC nahraji pár souborů na Dropbox a o pár dní později je mám hravě k dispozici v telefonu. Přímo Dropbox nabízí svou aplikaci, která vyhoví základním požadavkům.”
Karel Kilián přidává další argumenty: “V minulosti jsem patřil mezi uživatele, kteří si na zálohu vzpomněli až v okamžiku, kdy jejich data nenávratně zmizela. Dropbox vyřešil tuto otázku snadno a rychle – všechny důležité dokumenty mám v cloudu, odkud se automaticky synchronizují na asi pět dalších počítačů. Pokud něco nechtěně smažu, lze to přes webové rozhraní spolehlivě obnovit a stejně jednoduše se mohu vrátit k předchozí verzi souboru. Kromě toho využíváme s manželkou sdílené složky, takže máme k dispozici vždy aktuální verze našich společných dokumentů. Výtku bych měl asi jen k pomalejšímu uploadu.”
Dvorní grafik Tomáš Očadlý vidí v Dropboxu nejpohodlnější cloudovou službu pro Android. “V základu nabízí spoustu úložného prostoru zdarma. Služba je na trhu už nějakou tu dobu a tak se dočkala podpory třetích stran, takže pokud nejste fanouškem aplikace Dropbox, můžete si stáhnout i jiného klienta, který Dropbox podporuje.” Tomáš přihazuje do diskuze další argument, proč se rozhodnout právě pro toto cloudové řešení: “Potěší i automatické nahrávání fotek a videí přímo do online úložiště.” Nutno konstatovat, že možnost prohlédnout si na počítači fotky pořízené například na výletě bez nutnosti hledat kabel a připojovat telefon k PC je velmi návyková :).
Také Honza Olejník preferuje Dropbox, přičemž jeho zkušenosti jsou následující: “Můj první cloudový disk, u kterého jsem nakonec zůstal. Díky promo akcím a aktivací nových přístrojů se mi vyhoupla kapacita úložiště na téměř 80 GB, byť jen na dva roky. Oceňuji obyčejné základní užitečné funkce, spolupráci s mobilním telefonem, historii souborů. Není unikátní ve své funkcionalitě, ale přecházet jinam už se mi zkrátka nechce.” Podobným způsobem se David Mysliveček dostal dokonce na 100 GB prostoru zdarma.
Programátoru Petru Michalovi vyhovuje Dropbox mimo jiné i proto, že nabízí sdílení souborů napříč platformami – k dispozici jsou klientské aplikace pro Windows, Linux, Mac OS X, Android, iOS, Blackberry a Kindle Fire.
Aplikace pro Android je k dispozici zdarma a hned na začátek je nutné upozornit, že funguje jiným způsobem než desktopové verze. Především neprovádí synchronizaci souborů z cloudu do telefonu/tabletu – leckdy by to ani nebylo technicky možné, neboť kapacita cloudového disku může být i výrazně vyšší ve srovnání s úložištěm mobilního zařízení.
S aplikací lze skrze standardní systémové sdílení odeslat jakýkoli soubor do cloudu, následně se tento soubor replikuje na všechny připojené počítače. Cloudový disk je dostupný i bez klientské aplikace přes velmi povedené webové rozhraní.
Na telefonu nebo tabletu budete moci číst a procházet své dokumenty, ačkoli nesedíte u počítače, ukládat fotografie a videa a sdílet je s přáteli doslova “na pár tapnutí”.
Mezi hlavními vlastnostmi autoři jmenují:
- Své soubory budete mít vždy u sebe, bez ohledu na to, kde se aktuálně nacházíte.
- Automatické ukládání fotografií a videí do vašeho Dropboxu.
- Snadné sdílení obrázků a dokumentů s rodinou a přáteli.
- Jednoduché ukládání e-mailové přílohy přímo do cloudu.
- Snadná editace dokumentů ve vašem Dropboxu.
Zdarma vs. placené
V základu dostanete 2 GB prostoru zdarma, více místa můžete získat za doporučení dalším uživatelům (500 MB za nového klienta) a za nahrávání fotografií z mobilní aplikace.
Placené programy vypadají následovně:
- 100 GB – 99 dolarů/rok
- 200 GB – 199 dolarů/rok
- 500 GB – 499 dolarů/rok
Verzi pro Android si podle údajů Obchodu Play stáhlo více než 100 milionů uživatelů. Průměrné hodnocení je velmi slušných 4,6 z 5 možných, aplikaci můžete instalovat na zařízení s Androidem 2.1 a novějším, přičemž instalační balíček má lehce pod 6 MB.
Disk Google
V našem přehledu pochopitelně nemůže chybět cloudové řešení od Googlu – v tomto případě Disk Google či v originále Google Drive.
Prvním nominujícím je Petr Mišák, který kromě toho, že jako jediný z účastníků nenominoval Dropbox, je znám svou preferencí nativních programů. To ostatně potvrzuje i on sám: “Nativně podporovaná služba skrz všechny Android zařízení, takže není o čem uvažovat. Navíc je přímo od Google, takže to pro mě byla jasná volba.”
Druhým zastáncem Disku Google je David Mysliveček, který vyjádřil svůj názor stručně a jasně: “Malá kapacita, bezproblémový přístup, live editace dokumentů s ostatními lidmi.”
Do třetice všeho dobrého i zlého je tu Karel Kilián: “Primárně používám Dropbox, takže Disk Google je pro mne spíše záložním řešením. Používám ho především pro práci s dokumenty, které potřebuji editovat a spravovat v týmu.”
Pojďme se podívat na to, co s Diskem Google můžete všechno dělat:
- Ukládání všech souborů na jedno místo, takže k nim můžete přistupovat odkudkoliv a sdílet je s ostatními.
- Snadný přístup k vašim fotografiím, dokumentům, videím a dalším souborům uloženým na Disku Google.
- Nahrávání souborů na Disk Google přímo z vašeho zařízení se systémem Android.
- Sdílení libovolného souboru s ostatními uživateli a přístup k souborům, které ostatní sdílí s vámi.
- Jakýkoliv soubor můžete stáhnout, takže bude k dispozici, i když nemáte připojení k Internetu.
- Možnost vytvářet a upravovat dokumenty s podporou tabulek, komentářů a formátování textu.
- Vytváření a editace tabulek s podporou pro formátování textu, více listů a třídění.
- Zobrazení prezentací s animacemi a poznámkami pro přednášejícího.
- Podpora pro dokumenty PDF a formát MS Office.
- Tisk souborů uložených v cloudu pomocí Google Cloud Print (viz Google Cloud Print v praxi aneb Jak na tisk z telefonu).
- Optimalizované rozhraní pro zařízení s větší obrazovkou – tablety s Androidem 3.0 +.
Za spokojené uživatele citujme Prokopa Černého, který k nejvyššímu možnému hodnocení napsal: “Přešel sem z Dropboxu, kvůli integraci s Gmailem, a zatím sem spokojený, aplikace je mnohem příjemnější než Dropbox a je zde mnohem víc místa. Sice bych bral, aby se obrázky stažené pro offline zobrazovaly v galerii, ale nevadí.”
Zdarma vs. placené
Disk Google nabízí zdarma 15 GB prostoru, nicméně v tuto chvíli nelze tuto velikost bezplatně zvětšit například za doporučení dalším uživatelům. Tento prostor je sdílen aplikacemi Gmail, Disk Google a Fotky Google+.
Placené programy vypadají následovně:
- 100 GB – 4,99 dolarů/měsíc (59,88 USD/rok)
- 200 GB – 9,99 dolarů/měsíc (119,88 USD/rok)
- 400 GB – 19,99 dolarů/měsíc (239,88 USD/rok)
- 1 TB – 49,99 dolarů/měsíc (599,88 USD/rok)
- 2 TB – 99,99 dolarů/měsíc (1199,88 USD/rok)
- 4 TB – 199,99 dolarů/měsíc (2399,88 USD/rok)
- 8 TB – 399,99 dolarů/měsíc (4799,88 USD/rok)
- 16 TB – 799,99 dolarů/měsíc (9599,88 USD/rok)
Disk Google si podle údajů Obchodu Play stáhlo přes deset milionů uživatelů. Průměrně je hodnocen známkou 4,3, instalovat ho můžete na Android 2.1 a vyšší, instalační balíček má lehce přes 8 MB.
X-plore File Manager
Nejvyšší hodnocení v Obchodě Play má v dnešním přehledu aplikace, která splňuje zadání jen částečně – nejedná se totiž o cloudový disk v původním smyslu. Dejme slovo Honzovi Dolejšovi, který X-plore File Manager nominoval: “Ačkoliv se jedná o souborového manažera a jeho hlavní funkcí rozhodně není obstarávat Dropbox, poradí si s touto úlohou skvěle a ke svým datům se dostanu odkudkoliv. Jako bonus pak dostávám komplexní nástroj pro správu svých dat.”
Jedná se tedy o klasického “dvojokenního” správce souborů, který kromě lokálního úložiště podporuje i práci se vzdálenými disky. Základní operace čítají správu souborů a složek – prohlížení, kopírování, přesouvání, mazání, kompresi do ZIPu, rozbalování, přejmenování, sdílení a další. Připojit se můžete k FTP serveru, disku sdílenému přes Sambu, nebo fotografiím na Picase (dnes Google+). Z cloudových úložišť jsou přímo podporovány Disk Google, Dropbox, SugarSync, Box.net, SkyDrive, Webdav, Yandex.disk, Dump Truck, IDrive, Ubuntu One a 4Sync.
Práci usnadňují oblíbené složky, integrovaný prohlížeč obrázků (s možností zvětšování/zmenšování a rychlým přecházením mezi obrázky ve složce), videí, zvukových a textových souborů. Práci zjednodušuje také možnost provádět operace s více soubory najednou.
X-plore ukazuje hierarchii složek ve stromovém zobrazení, takže neztratíte přehled o tom, kde v souborovém systému se právě nacházíte. Aktuálně vybraná složka a soubory jsou zvýrazněny, zatímco ostatní soubory / složky mají mírně tmavší pozadí.
Uživatelům s rootnutým telefonem nabídne aplikace přístup k systémovým datům s možností zálohy důležitých souborů do cloudu.
Jeden ze spokojených uživatelů napsal k X-plore následující výstižný komentář: “Díky náhledům fotek a především díky možnosti propojení na cloudová úložiště je tento správce v současnosti lepší než Total Commander. To je asi to nejlepší čeho se dá dosáhnout. Používám tedy střídavě oba. Česky jsou rovněž oba.”
Aplikace X-plore File Manager má v Obchodě Play známku 4,7 a zaznamenala více než milion instalací. Instalačka má 1,5 MB a použít ji můžete na Androidu 2.1 a novějším.
SkyDrive
Dostáváme se do poloviny dnešního dílu SvětAndroida doporučuje, kde na nás čeká, možná poněkud paradoxně, cloudové úložiště od Microsoftu – SkyDrive. Nominujícím je v tomto případě Honza Olejník, takže předáváme slovo: “Vzhledem k tomu, že na stolním počítači využívám nové Office, které mají podporu microsoftího řešení integrovanou, využívám SkyDrive k ukládání spíš pracovních věcí a dokumentů. Slouží mi skutečně jen k tomu, abych se ke svým dokumentům dostal i přes mobil.”
SkyDrive je tedy víceméně standardní cloudový disk pro ukládání souborů, ke kterým můžete přistupovat z prakticky libovolného zařízení. Se SkyDrive pro Android budete mít své soubory kdekoli a kdykoli po ruce a můžete je sdílet s ostatními. Aplikace také umí odesílat fotografie nebo videa z telefonu do služby SkyDrive.
Hlavní funkce a vlastnosti:
- Přístup ke všem datům uloženým na SkyDrive, včetně souborů, které s vámi někdo sdílí.
- Zobrazení naposledy použitých dokumentů.
- Možnost odeslat více fotografií nebo videí z telefonu či tabletu.
- Jednoduché sílení souborů a fotek odesláním odkazu v e-mailu nebo skrze jinou aplikaci.
- Možnost otevírat soubory z cloudu v jiných aplikacích.
- Správa souborů – odstraňování a vytváření nových složek.
SkyDrive nabízí klienta pro Windows, Mac OS X a mobilní platformy Android, iOS a pochopitelně Windows Phone.
Zdarma vs. placené
Zdarma získáte 7 GB volného prostoru, pokud budete potřebovat více, zde jsou ceny:
- 27 GB – 190,00 Kč/rok
- 57 GB – 480,00 Kč/rok
- 100 GB – 960,00 Kč/rok
Jeden ze spokojených uživatelů hodnotí oficiální aplikaci slovy: “Nejlepší aplikace k prohlížení SkyDrive. Ještě se dá něco zlepšit, ale je to dost použitelné.”
Program SkyDrive pro Android zaznamenal již více než milion stažení a uživatelé ho hodnotí průměrnou známkou 4,3. Instalovat ho můžete na Android 2.3 a novější, instalační balíček má 3,1 MB.
Ubuntu One Files
Od Microsoftu se přesuneme na druhou stranu pomyslného bitevního pole, kde stojí sourozenec Androidu – Linux, jmenovitě distribuce Ubuntu se svým cloudovým diskem Ubuntu One. Nominujícím je Petr Michal, který v redakci patří k těm méně výřečným, takže víceméně jen konstatoval, že “Ubuntu One Files řešení od firmy Canonical, která Vám poskytne 5 GB prostoru.”
Pokud se chystáte tuto aplikaci přeskočit s tím, že Linux nepoužíváte, vězte, že Ubuntu One lze používat i pod ostatními operačními systémy – kromě Linuxu například s Windows, Mac OS, Androidem a iOS.
Základní vlastnosti aplikace:
- Automatický upload fotografií a obrázků pořízených aplikacemi do cloudu.
- Snadné odkazy pro sdílení na Facebook, Twitter, Google a další sociální sítě.
- Procházení, výběr a stahování souborů a složek.
- Jednoduchý upload a sdílení souborů z telefonu.
Uživatel může nastavit automatické nahrávání souborů pouze při nabíjení, zakázat upload při roamingu a přerušit probíhající datové přenosy.
Zdarma vs. placené
Zdarma získáte 5 GB volného prostoru, pokud budete potřebovat více, je účtování velmi jednoduché – za každých 20 GB navíc zaplatíte buď 2,99 dolarů měsíčně, nebo 29,99 ročně.
Za všechny uživatele, kteří hodnotili aplikaci v Obchodě Play, citujme jednoho: “Výborná aplikace! Lepší než Dropbox, protože je rychlejší a zabírá méně místa. Vše funguje jak má…”
Ubuntu One Files má průměrné hodnocení 4,3 po více než 100 000 staženích. Instalovat můžete na Android 2.1 a vyšší, balíček má pouhých 1,4 MB.
Google Play Music
Možná teď kroutíte hlavou a ptáte se, proč jsme do článku o cloudových discích zařadili hudební přehrávač. Ptáme se tedy Honzy Olejníka, který za to může. Zde je jeho odpověď: “Trochu jiný typ cloudového úložiště, který jsem si oblíbil. Možnost nahrát si vaši oblíbenou hudbu do cloudu a streamovat ji kdekoliv, to je prostě fajn věc. A nemusíme se bavit jenom o přenosu přes mobilní data, existuje spousta kanceláří, kde si nesmíte na disk ukládat žádnou hudbu. Pak vám ale stačí jen Wi-fi, sluchátka a mobil a máte vystaráno.”
Se službou Google Play Music můžete snadno vyhledávat, přehrávat a sdílet hudbu, kterou máte rádi na Androidu a přes webové rozhraní prakticky kdekoli, kde je Internet. Veškerá vaše hudba je uložena online, takže není nutné se starat o synchronizaci či úložný prostor (v našich končinách je ale vhodné myslet na FUP).
V USA mají nyní navíc ještě související službu All Access Service, která dovoluje přehrávat miliony skladeb na Google Play, poslouchat rádio bez omezení a užívat si seznamy skladeb sestavené odborníky.
Z dalších funkcí jmenujme:
- Až 20 000 skladeb z vaší hudební sbírky
- Možnost vytvořit si vlastní rádio z libovolné písně, interpreta nebo alba.
- Užijte si rádio s možností přeskakovat mezi skladbami. Zážitek z hudby bez reklam.
- Funkce Get Smart – doporučení muziky na základě vašich chutí.
- Přístup k hudebním souborům kdekoli bez nutnosti synchronizace.
- V zahraničí mohou v Obchodě Play také nakupovat hudbu – na výběr mají přes 18 milionů songů.
- Sdílení písní, které kupujete od Google – zahrajte si s přáteli na Google+.
Aplikace má i díky předinstalaci v mobilních telefonech více než sto milionů stažení. Průměrná známka 3,8 možná nepůsobí přesvědčivě – na vlnu kritiky narazily především poslední aktualizace a relativně malé možnosti nastavení.
Přidejme ještě názor spokojeného Jiřího Šťastného: “Převážně kladné pocity, ovšem stále mám pocit, že si aplikace ukusuje až příliš z baterie, krom toho jsem naprosto spokojen.”
Instalovat můžete na Android 2.2 a novější, instalačka má necelých 8 MB.
DS cloud
Poslední program do dnešního přehledu doporučil David Mysliveček: “Vlastní NAS – dle mého názoru jedno z nejlepších řešení. Rozsáhlá možnost nastavení, dražší náklady na pořízení.”
David tak nepřímo naznačuje jednu z možností, jak mít dat v bezpečí cloudu a přitom bez nepříjemného pocitu, že vám je prohlíží robot či zvědavý administrátor. Domácí diskové pole s možností vzdáleného přístupu má sice vyšší pořizovací náklady, v konečném výsledku ale můžete ušetřit měsíční či roční poplatky.
Disková pole Synology patří k těm dražším, nicméně vyšší cenu vyvažují funkcemi a podporou – jednou z výhod proti levnějším řešením je například právě tento program. Abyste mohli využívat jeho výhod, musíte vlastnit NAS značky Synology a mít aktualizaci na Cloud Station 2.0. Pak si stačí jen vybrat složky, které chcete synchronizovat do mobilního zařízení a zpřístupnit pro offline prohlížení.
DS cloud vám dává naprostou kontrolu nad parametry synchronizace – pro každou složku můžete nastavit maximální velikost souboru, stejně jako typ souborů, které chcete synchronizovat.
S tímto programem můžete provádět následující:
- Synchronizujte soubory mezi Cloud Station a mobilním zařízením (omezeno na 10 GB na soubor).
- Vyberte složky, které chcete synchronizovat a nastavte chování pro jednotlivé složky (maximální velikost souboru a formáty souborů).
- Procházet, prohlížet a přehrávat soubory synchronizované do zařízení se systémem Android.
- Možnost nastavení synchronizace pouze v případě připojení přes Wi-Fi.
- Přehled souborů, které byly v poslední době upraveny.
- Navázání spojení skrze QuickConnect ID.
- Šifrovaný přenos dat pomocí SSL.
DS cloud má v Obchodě Play průměrnou známku 3,1 a zatím zaznamenal jen něco přes 50 tisíc stažení. Instalovat můžete na Android 2.1 a vyšší balíček velký 5,6 MB.
Čtenáři doporučují: cloudové disky
Jak už je v případě tohoto cyklu dobrým zvykem, závěrečné slovo patří vám – našim čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že většinou redakčními nominacemi nepokryjeme celé spektrum aplikací v daném segmentu, takže aby byla nabídka úplná, necháváme doporučovat i vás.
Chybí v dnešním přehledu nějaký cloudový disk, který je dle vašeho mínění hodný pozornosti, nebo který dokonce aktivně používáte? Nenechávejte si svůj názor pro sebe a podělte se s ostatními! Napište nám, s jakou alternativou máte zkušenost, co má za výhody a proč jste se rozhodli právě pro ten či onen cloudový disk.
Prosíme, nezapomeňte na co možná nejpodrobnější popis, ve kterém se podělíte o své důvody a dosavadní zkušenosti, pro které nominujete právě zvolené řešení. Zkuste přesvědčit ostatní čtenáře k tomu, aby začali používat právě váš cloudový disk!
Na podání nominací máte přesně jeden týden – uzávěrka je ve čtvrtek 18. července. Článek, sestavený na základě vašich doporučení, pak vyjde 25. července.
Jestliže chcete nominovat více než jednu aplikaci, použijte nominační formulář vícekrát.
Hlasování bylo ukončeno. Článek “Čtenáři doporučují: cloudové disky” vyjde ve čtvrtek 25. července.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (22)
Přidat komentář