SvětAndroida doporučuje: Jak propojit Android s počítačem
- Recenze
- Karel Kilián
- 1.8.2015
- 17
Jak přenést fotky, videa, písničky a další soubory z počítače do telefonu či opačným směrem? Nebo byste rádi ovládali počítač na dálku z tabletu či mobilu? V tomto díle cyklu SvětAndroida doporučuje vám představíme sedm způsobů, jak propojit Android s počítačem.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- Na začátku vyhlašujeme v redakci téma pro následující kolo SvětAndroida doporučuje. Všichni redaktoři mají týden na to, aby nominovali své oblíbené aplikace.
- Hned po uzávěrce začínáme zpracovávat článek, založený na doporučeních redaktorů. Na jeho přípravu máme přesně týden – výsledek spatříte na našem webu vždy v sudý čtvrtek.
- Protože většinou redakčními nominacemi nepokryjeme celé spektrum všemožných aplikací, dáváme na konci článku slovo čtenářům, kteří mohou nominovat aplikace, jež dle jejich mínění v seznamu chybí. Také čtenáři mají na své nominace sedm dnů.
- Poté připravujeme navazující článek Čtenáři doporučují, na jehož zpracování máme opět jeden týden. Na čtenáři nominované aplikace se tak můžete těšit přesně dva týdny po vydání redakčního výběru (tj. opět sudý čtvrtek).
- V okamžiku, kdy vychází článek založený na čtenářských doporučeních, vyhlašujeme téma pro další kolo SvětAndroida doporučuje a celý koloběh se rozjíždí znovu.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
V tomto kole se nominací zúčastnilo celkem pět, kteří doporučili šest aplikací.
AirDroid – Android v počítači
Příznivcem AirDroidu je redaktor Kuba Drhlík, který napsal: “Funguje na stejném principu jako aplikace Portal. Připojení tedy probíhá bezdrátově pomocí Wi-Fi sítě. Kromě přenosu dat, zvládá take vytváření virtuální plochy telefonu přímo na PC. Díky tomu můžeme například psát SMS přímo z počítače.” Dalším zastáncem tohoto řešení je Karel Kilián: “AirDroid spouštím jednou za čas, především v momentech, kdy potřebuji uvolnit permanentně přeplněné úložiště svého telefonu, nebo když chci přenést větší soubor. Líbí se mi jednoduché uživatelské rozhraní, k jehož běhu je potřeba pouze webový prohlížeč. Oceňuji možnost přenášet více souborů najednou – v takovém případě je ale aplikace zabalí do jednoho archivu ZIP.”
Autoři v Obchodě Play jako hlavní vlastnosti a funkce jmenují:
- Možnost zobrazit a upravovat všechny kontakty.
- Přenos fotografií mezi Androidem a počítačem.
- Přehrávání a správa hudby a videí v zařízení a přenos mezi Androidem a počítačem.
- Nastavení skladby jako vyzváněcího tónu a export vyzvánění.
- Zobrazení obrazovky zařízení v reálném čase a možnost pořízení snímku obrazovky (vyžaduje práva roota).
- Import a Export .apk soubory s aplikacemi.
- Pořízení snímku předním i zadním fotoaparátem.
- Snadné odeslání odkazu do zařízení a jeho otevření ve výchozím webovém prohlížeči.
- Sdílení obsahu schránky mezi Androidem a počítačem.
AirDroid si nainstalovalo již více než deset milionů uživatelů a jeho průměrná známka je 4,5.
AirDroid 3 – Android on computer
Dropbox
Dropbox je sice v první řadě cloudové úložiště, velmi efektivně se dá ale použít také pro přenos souborů z a do počítače. Zastáncem tohoto řešení je redakční grafik Tomáš Očadlý, který napsal: “Využívám dnes a denně. Dropbox mě nikdy nezklamal. Pokud si něco omylem smažu, mohu na Dropboxu vždy zdarma obnovit. Navíc je to rychlé s možností automatické synchronizace.”
Redaktor Karel Kilián dodává: “Jsem dlouholetým uživatelem Dropboxu a z jeho mnoha funkcí bych vyzdvihl především dobře fungující automatickou synchronizaci. Z hlediska propojení telefonu s počítačem stojí za zmínku automatická synchronizace všech pořízených obrázků – tedy například fotografií a snímků obrazovek. Stačí tedy připojit telefon k Wi-Fi (volitelně lze synchronizaci provádět i přes mobilní data) a během několika okamžiků se všechny soubory nahrají do cloudu. Odtud se pak následně stáhnou do všech připojených počítačů, kde s nimi mohu dále pracovat. Dropbox využívám především při psaní recenzí, kdy tímto způsobem přenáším screenshoty do PC, aniž bych se musel o něco starat.”
Dropbox je prostor pro vaše fotografie, dokumenty, videa a další soubory. Soubory jsou uložením do Dropboxu bezpečně zálohovány a můžete se k nim dostat ze všech svých zařízení. Můžete také snadno posílat velké soubory, včetně uživatelů, kteří nemají na Dropboxu účet.
Funkce:
- Editace dokumentů Microsoft Office z vašeho telefonu nebo tabletu.
- Automatická záloha fotografií a videí.
- Možnost posílat velké soubory bez použití e-mailových příloh.
Dropbox se může chlubit více než stovkou milionů instalací a velmi solidní známkou 4,4. 37 MB velkou aplikaci lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.0.3 a novějším.
https://www.youtube.com/watch?v=QADSH8XYx_A
Připojení kabelem
V tomto případě se sice nejedná o aplikaci, nicméně hlasy ve prospěch přímého propojení počítače a telefonu či tabletu kabelem byly v redakci natolik silné, že jsme je nemohli nechat zapadnout. Jako prvnímu dejme slovo korektorovi Tomáši Filipovi: “Pro mne je nejlepším způsobem, jak propojit svůj telefon a PC, použití kabelu.
Výhody:
- maximální rychlost přenosu (jistě mnohem vyšší než pomocí všech programů)
- rychlost navázání spojení (pokud je již ovladač na PC nainstalován, jinak to chvíli trvá, ovšem je jistota úspěšného propojení)
- uživatelská jednoduchost – postačují nulové znalosti či interakce s uživatelem
- není potřeba instalovat či dokonce kupovat žádný software – šetří Wi-Fi, data i peněženku
- při přenosu se zařízení rovnou dobíjí, to žádná aplikace nenabízí
Nevýhody:
- nutnost vlastnit kabel k tomu určený respektive mít ho u sebe
- malý dosah (z pravidla jsou kabely opravdu krátké – cca 1,2 metru)
- je potřeba zvolit přenášené soubory většinou z PC, nikoli na zařízení samotném”
Zastáncem tradičního řešení je také redaktor Kuba Drhlík, který konstatuje: “Po vyzkoušení několika aplikací se stále jeví jako nejjednodušší metoda pro přenos dat mezi telefonem/tabletem a PC.”
X-plore File Manager
Dostáváme se k aplikacím, nominovaným vždy jedním redaktorem. V případě X-plore File Manager je nominujícím šéfredaktor Honza Dolejš: “Tato aplikace sice neslouží primárně k přenosu dat mezi počítačem a mobilem, podporuje ale protokol SMB, přes který lze prohlížet data na disku počítače i bez použití kabelu. Tuto funkci často využívám pro stahování menší dat z počítače, pokud je zrovna kabel či počítač daleko ode mne.”
Z mnoha vlastností a funkcí tohoto správce souborů zmiňme:
- Podpora FTP a protokolu SMB.
- Možnost práce s cloudovými úložišti Disk Google, Dropbox, Box.net, Amazon cloud drive, Mega.co.nz, OneDrive, Webdav, Yandex.disk, MediaFire, SugarSync, Dump Truck, Copy.com.
- Sdílení souborů prostřednictvím Wi-Fi.
- Správa souborů z počítače skrze aplikaci ve webovém prohlížeči.
- Práce ve dvou panelech se zobrazením hierarchie složek.
Správce souborů s mnoha přídavnými funkcemi si nainstalovalo více než pět milionů uživatelů, o jejichž spokojenosti svědčí i velmi dobrá známka 4,6. Aplikaci lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 2.3 a vyšším.
Unified Remote
Unified Remote doporučuje našim čtenářům taktéž Honza Dolejš: “Často ležím v posteli a na monitoru počítače sleduji film či seriál. Jistě každý z nás zažil situaci, kdy je potřeba zasáhnout do automatického přehrávání, ale dojít k PC se nám nechce. Používám proto tuto aplikaci, díky které lze počítač ovládat – hýbat myší, psát na klávesnici či počítač rovnou vypnout. Výborně funguje také příkaz Wake On Lan, kterým lze počítač naopak zapnout. Základní verze zdarma stačí na běžné ovládání a neměl jsem zatím potřebu kupovat plnou verzi.”
S touto aplikací tedy snadno proměníte svého Androida v dálkový ovladače počítače, fungující skrze Wi-Fi nebo Bluetooth. Funguje nejen s operačním systémem Windows, ale též s Mac OS a Linuxem. Jedná se o výbornou pomůcku pro ty, kteří chtějí ovládat počítač během sledování filmů nebo poslechu hudby.
Klíčové vlastnosti:
- Jednoduché nastavení serveru a aplikace.
- Automatická detekce serveru v rámci sítě.
- Ochrana serveru heslem a šifrováním pro zvýšení bezpečnosti.
- Podporuje multi touch.
- Jednoduché nastartování vypnutého počítače pomocí Wake on LAN.
- Světlé a tmavé barevné motivy.
- Možnost ovládání dalších zařízení včetně Raspberry Pi a Arduino Yún.
- 18 dálkových ovladačů zdarma, více než 90 v placené verzi.
- Widgety a rychlé akce, hlasové ovládání.
Aplikaci Unified Remote si nainstaloval přes milion uživatelů a její průměrná známka je 4,5.
UNIFIED REMOTE – Promotional Video 2014
Portal – WiFi file transfers
Aplikaci Portal doporučuje Kuba Drhlík: “Aplikace vyniká především svou jednoduchostí. Pro přenos není potřeba připojení kabelu. Stačí naskenovat QR kód z webové stránky portal.pushbullet.com, čímž se Android zařízení automaticky spojí s PC pomocí Wi-Fi sítě.”
Portal je velmi snadno použitelný: stačí otevřít aplikaci, naskenovat kód na portal.pushbullet.com na vašem počítači a můžete začít. Soubory jsou přenášeny přes Wi-Fi připojení, takže přenosy se nepočítají do vašeho mobilního datového limitu. Kromě toho to také znamená vysokou rychlost přenosu.
Hlavní funkce a vlastnosti:
- Přenos jednotlivých souborů, více souborů nebo celých složek najednou.
- Snadné procházení, otevírání nebo sdílení souborů ve vašem telefonu.
- Snímky přenesené aplikací Portal jsou automaticky zobrazeny v galerii.
- Na Androidu 5.0 Lollipop nebo novějším aplikace ukládá soubory na externí SD kartu.
Portal má na svém kontě něco přes padesát tisíc instalací a průměrnou známku 4,5. 3,9 MB velký balíček lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.4 a novějším.
Introducing Portal, WiFi file transfers made easy
MEGA v2
Posledním programem tohoto přehledu je MEGA, nominovaný Karlem Kiliánem: “Jsem příznivcem cloudových řešení a MEGA je se svými 50 GB prostoru hodně nadstandardní nabídkou. Princip fungování je jednoduchý: soubor, který chci mít v počítači, nahraji přes aplikaci do cloudu a on se následně skrze synchronizačního klienta stáhne do počítače. Podobně to funguje i opačným směrem. Mrzí mě ale, že automatické zálohování obrázků zálohuje vždy pouze jednu složku, na rozdíl od Dropboxu, který nahrává do cloudu bez ohledu na místo uložení.”
V oficiálním popiskem v Obchodě Play se dočtete, že MEGA je bezpečná služba cloudového úložiště, která vám poskytuje 50 GB zdarma. Na rozdíl od ostatních poskytovatelů cloudových úložišť jsou data šifrována a dešifrována pouze klientskými zařízeními. Data jsou přístupná kdykoliv, z jakéhokoliv zařízení, kdekoliv. Můžete sdílet složky se svými kontakty a uvidíte jejich aktualizace v reálném čase. Hledejte, ukládejte, stahujte, streamujte, prohlížejte, sdílejte, přejmenovávejte nebo odstraňujte své soubory. To všechno je zde – na dlani vaší ruky.
MEGA pro Android si dosud stáhlo více než pět milionů uživatelů a průměrné hodnocení této aplikace je 4,1. 10 MB velký instalační balíček lze použít na zařízeních s Androidem 2.3 a vyšším.
Čtenáři doporučují: Jak propojit Android s počítačem
Závěrečné slovo bude patřit tradičně vám – našim čtenářům. Chybí v redaktorských nominacích nějaká šikovná aplikace, propojující svět počítačů a zařízení s Androidem? Neváhejte, a nominujte ji skrze formulář, který naleznete níže! Můžete nominovat například:
- Programy pro přenos dat/souborů/obrázků mezi telefonem/tabletem a počítačem.
- Aplikace pro automatickou či ruční synchronizaci/zálohu dat z telefonu do počítače.
- Nástroje zpřístupňující některé funkce telefonu z PC.
- Programy pro vzdálené ovládání počítače z telefonu, případně naopak (pokud něco takového existuje).
- A další aplikace, jejichž cílem je přenos dat a informací z telefonu na počítač či z počítače do telefonu.
Uzávěrka čtenářských nominací je ve čtvrtek 16. července v 6:00!
Prosíme především o pokud možno co nejdetailnější popisy funkcí a zdůvodnění, proč si nainstalovat právě ten či onen program, které by se daly citovat v článku jako vaše doporučení!
Chcete-li nominovat více programů, můžete formulář použít vícekrát.
Nominace byly ukončeny 16. července 2015 v 7:10.
Článek vyjde 23. července 2015 ráno.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (17)
Přidat komentář