SvětAndroida doporučuje: 8 aplikací na poznámky a úkoly
- Články
- Karel Kilián
- 28.1.2016
- 12
„Co není v hlavě, musí být v nohách!“ tvrdí milionkrát prověřené pořekadlo. Není však zcela pravdivé – co není v hlavě, může být v telefonu. Pokud si nainstalujete nějakou šikovnou aplikaci na poznámky a úkoly, budete moci svou mozkovou kapacitu využít jinak – třeba nějakým kreativním způsobem! V tomto kole redaktoři našeho portálu vybrali osm užitečných programů, přičemž všechny jsou k dispozici zdarma a ani jeden nemá horší hodnocení než 4,0.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
- Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
- Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
- Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
- V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
Nominace do tohoto kola zaslalo šest redaktorů portálu SvětAndroida.cz, kteří nominovali celkem osm aplikací.
Poznámky a seznamy Google Keep
Favoritem tohoto kola se stala poznámková aplikace od Googlu. Našim čtenářům ji doporučuje mimo jiné i manažer projektu Petr Mišák: „Už sice moc nepoužívám, ale stále je to super nástroj integrovaný do Google služeb, který dokáže nabídnout vychytávky typu, upozorni mě na to, že mám koupit známky, až půjdu kolem pošty, což hodně usnadňuje život….“
Podobně to vidí i šéfredaktor Jan Dolejš: „Keep používám již delší dobu a v současné době nejvíce jako nákupní seznam, který sdílím s přítelkyní. Není důležité, kdo jakou věc přidá, zkrátka je vše na jedné hromadě. Ihned tak máme přehled, co kdo koupil.“
Google Keep
Redaktor Daniel Macho vnímá Google Keep takto: „Poměrně jednoduchá aplikace se zajímavými možnostmi. Především oceňuji možnost sdílení a hromadných úprav poznámek či úkolů.“ Stejně tak Karel Kilián: „Google Keep se hodí pro celou řadu situací. Asi nejčastěji ho používáme pro naše rodinné nákupy. Využíváme jednu z mnoha užitečných funkcí: sdílení, takže přístup k nákupnímu lístku mám já i přítelkyně, a to nejen z mobilů a tabletu, ale díky webovému rozhraní i na notebooku a počítači. Dále si v Google Keep evidujeme stavy rozpracovaných projektů, nebo například údaje pro luštění kešek. Aplikace je to pěkná, účelná, jednoduchá s řadou užitečných funkcí.“
Autoři prezentují aplikaci slovy: „Rychle si zaznamenejte, co vás zrovna napadlo, a nechte si to později na správném místě a ve správný čas připomenout.“ Jako zásadní jmenují následující funkce:
- Zaznamenejte si, co vás zrovna napadlo.
- Podělte se o nápady s přáteli a rodinou.
- Rychle najděte, co potřebujete.
- Vždy na dosah.
- Správná poznámka ve správný čas.
- Dostupné kdekoli.
Google Keep má na svém kontě více než padesát milionů stažení a k tomu velice pěknou známku 4,4. Aplikaci můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.0 a vyšším
Trello
Druhé místo zaujala v našem redakčním výběru aplikace Trello, jejímž nejzanícenějším zastáncem je Honza Dolejš: „Systém Trello tvoří propracovanější úkolníček zejména pro firmy, ale dokážu si jej představit jako použit pro každého. V základní verzi je totiž zdarma. Jednotlivé zadávání úkolů zde probíhá formou štítků a nástěnek. U každého úkolu se dá poté přiřadit více informací, členů, komentářů apod. Díky aplikaci pro Android máte přehled o dění nejen na PC, ale i v mobilním telefonu.“
Trello For Android
Podporu tomuto programu vyjádřil také Petr Mišák: „Nově zkoušíme v týmu a zdá se, že je to jedna z nejlepších z dostupných alternativ. Trello pracuje v tzv. „kanban stylu,“ kdy si lepítka-štítky přesouváte na velké tabuli. Za prvotní doporučení děkuji kolegům z Appsatori.“
Svůj hlas přidal i redakční grafik Tomáš Očadlý: „Ideální pomocník jak pro týmovou spolupráci, tak pro soukromé úkoly. Chválím především systém upozornění na e-mail, možnost určit si „deadline“ a za zmínku stojí možnost označování osob.“
V Obchodě Play se dočtete, že aplikaci využijete například k vedení týmu na volné noze, sepsání epického scénáře, nebo jen vytvoření seznamu věcí, které chcete udělat. Trello má poskytnout nástroje pro organizaci všemožných úkolů a poznámek.
Hlavními rysy jsou v tomto případě jednoduchost a flexibilita. Budete mít přehled o tom, co se má stát, kdo to bude dělat, a co bude následovat. Díky okamžitému ukládání do cloudu a synchronizaci budete mít na všech zařízeních vždy aktuální stav. Trello používá formát nástěnek, které si můžete spravovat sami, nebo pozvat k úpravám rodinu, přátele nebo kolegy.
Napište své nápady a uspořádejte je do seznamu na svých nástěnkách. Můžete přidávat detaily, jako jsou:
- kontrolní seznamy ke sledování průběhu úkolů,
- komentáře k aktualizaci pro své spolupracovníky
- fotografie a videa
- informace o tom, kdo pracuje na dané kartě
Díky aplikaci Trello v kapse můžete vytvářet seznamy úkolů během čekání ve frontě, přidělovat úkoly spolupracovníků při jízdě vlakem, nebo nahrát fotku pohovky, kterou jste viděli v obchodě.
Program Trello se může pochlubit více než milionem instalací a průměrnou známkou 4,4. 14 MB velký instalační soubor lze použít na zařízeních s Androidem 4.1 a vyšším.
Evernote
Pomyslnou bronzovou příčku si odnáší poznámková aplikace Evernote. Doporučuje ji Tomáš Očadlý, který říká: „Pro mne ideální způsob jak mít všechny své poznámky vždy po ruce.“ Přitakává mu Karel Kilián: „Evernote používám na zaznamenávání úkolů dlouhodobějšího rázu – například námětů na články, které chci připravit. Evernote nabízí možnost přehledného třídění poznámek do zápisníků, označování štítky, sdílení a komfortní vyhledávání. K dispozici jsou nejen aplikace pro mobilní zařízení, ale také pro desktopová Windows, stejně jako webová verze, přístupná prakticky odkudkoli, kde je k dispozici Internet. Postupem času jsem si Evernote „přiohnul“ do systému GTD, díky kterému jsem splnil již 24 tisíc různých úkolů. Pokud by někoho zajímalo téma použití Evernote jako GTD nástroje podrobněji, dovolím si odkázat na svůj článek na serveru MítVšeHotovo.cz: Jak realizuji GTD s pomocí programu Evernote.“
https://youtu.be/UnpUIVO8Lmo
Co Evernote nabízí? Podle autorů je to moderní pracovní prostor, který synchronizuje data mezi všechna propojená zařízení. Můžete:
- Psát poznámky, kontrolní seznamy, a ukládat poznatky.
- Organizovat články z webu, dokumenty a fotografie.
- Diskutovat s ostatními uživateli přímo v rámci aplikace.
Vlastnosti a funkce jsou pak rozděleny do tří kategorií:
Psaní a organizace:
- Soustřeďte se díky přehlednému rozhraní.
- Plňte úkoly díky podpoře odškrtávacích seznamů.
- Přiložte soubory – dokumenty, fotografie a další.
- Udělejte si pořádek: zápisníky a štítky vám pomohou udržet pořádek.
- Výkonné vyhledávání umí prohledávat text v poznámkách i fotografiích.
Diskuze a spolupráce:
- Chat – možnost diskutovat o připomínkách, aniž byste opustili aplikaci.
- Pracujte společně – sdílení zápisníků pro týmové projekty.
- Příprava schůzí – vytváření programů.
Digitální asistent:
- Přenos vizitek do kontaktů.
- Sledování nákladů – organizace příjmů, účtů a faktur.
- Plán cesty.
Aplikace Evernote je sama o sobě zdarma – do peněženky budete muset sáhnout až v okamžiku, kdy vám nebude postačovat prostor či omezený měsíční objem přenášených dat.
Z hlediska počtu instalací je Evernote jednoznačným šampiónem tohoto kola, neboť se může pochlubit více než 100 miliony stažení. Také průměrná známka je velice vysoko: 4,6.
Any.DO To Do | Seznam úkolů
Dostáváme se k aplikacím s jednou nominací, o jejichž pořadí rozhodovaly známky a počty hodnocení. Nejvýše mezi nimi vyčněl nástroj Any.DO To Do | Seznam úkolů nominovaný Danielem Machem, který stručně napsal: „Pěkná a dobře použitelná aplikace, má i rozšíření pro desktop Chrome.“
Pojďme se nyní podívat na slibované možnosti, schopnosti a funkce:
- Synchronizace přes cloud mezi mobilem, desktopem, webem a tabletem.
- Diktujte své myšlenky přes integrované rozpoznávání řeči, nebo využijte výkonný našeptávač.
- Plánování programu stylem „táhni a pusť,“ možnost nastavovat upozornění.
- Nastavení připomenutí – vyberte si čas a umístění upomínky.
- Sdílení úkoly a seznamů s ostatními uživateli.
- Možnost přidávat dílčí úkoly, poznámky a soubory.
- Podpora jednoduchých gest.
- Čistý a elegantní design, s nímž se snadněji zaměříte na své cíle.
- Seznamy potravin, plány pochůzek, domácí práce, a další úkoly aktualizované v reálném čase.
- Nastavení opakujících se úkolů.
- Denní plánovač umožňující dělat správné věci ve správný čas.
- Přidání úkolu e-mailem odeslaným na adresu do@any.do
- Seznam úkolů může být ještě užitečnější díky nahrání souborů, zvukových nahrávek a fotografií.
- Tisk, export a sdílení.
- Nezapomenete odpovědět na zmeškaný hovor.
- A mnohem, mnohem víc…
Any.Do má více než deset milionů stažení a průměrnou známku 4,5.
Ke spokojeným uživatelům patří Radim Troub, který napsal: „Lehce se zapíše poznámka, lehce naplánuje připomenutí, změna. Naplánuje hovor, nebo zaslání SMS. Ale i skvěle hlídá zmeškané hovory a skvěle pracuje s naplánováním jejich vyřízení.“
Gmail
S tak trochu netradiční nominací přišel v tomto kole Jan Dolejš. Předáváme mu slovo, aby nám vysvětlil, proč považuje klienta elektronické pošty za aplikaci vhodnou k evidenci poznámek a úkolů: „Tento způsob úkolů není moc obvyklý a poslouží spíše fajnšmekrům. Denně používám několik hodin GMail a dá se s jistotou říci, že je to místo, které je mi stále na očích. Z toho důvodu jsem si zde vyrobil kategorii pošty s TODO, kam se mi řadí e-maily se štítkem TODO. Zároveň jsem si nastavil filtr, že se sem automaticky řadí e-maily se slovem TODO v předmětu. Jak to funguje v praxi? Stačí si poslat e-mail s předmětem, který začíná „TODO“ a zbytek textu přímo daný úkol. Používám v Chromu na PC navíc rozšíření Send from Gmail (by Google), které mi automaticky takto pošle danou URL stránku do mailu.“
The Gmail app for Android
Možná je to poněkud specifické využití programu, který zaznamenal přes miliardu instalací a má průměrnou známku 4,3, ale třeba se někdo v tomto způsobu používání inspiruje.
Disk Google
Jako další tu máme Disk Google, tedy primárně cloudové úložiště. Za jeho nominací stojí opět Honza Dolejš: „Google dokumenty zcela změnily můj způsob uchovávání informací. Díky cloudu a možnosti psát z každého zařízení jsem postupně začal všechny informace psát do Dokumentů či Tabulek. Pokud bych měl shrnout největší výhody, tak je to možnost psát odkudkoliv, na čemkoliv, cloudové řešení (vše na jednom místě), jednoduchost a možnost spolupráce s ostatními na jednom dokumentu.“
https://youtu.be/0ijh5FLip00
Podle oficiálního popisku tento program umí:
- bezpečně ukládat soubory a přistupovat k nim odkudkoli,
- vyhledávat soubory podle názvu a obsahu,
- soubory a složky snadno sdílet s ostatními,
- nastavit pro ostatní uživatele úrovně přístupu s možností zobrazit, komentovat nebo upravovat,
- rychle přistupovat k souborům z poslední doby,
- zobrazit podrobnosti o souborech a aktivity,
- aktivovat prohlížení souborů offline,
- pomocí fotoaparátu vašeho zařízení skenovat papírové dokumenty,
- přistupovat k obrázkům a videím z Fotek Google.
Aplikace Disk Google pro Android má více než miliardu instalací a známku 4,3.
Arrow Launcher
Ani v případě předposlední aplikace není vedení úkolů a poznámek jejím primárním účelem – jedná se o launcher z dílny Microsoftu. Našim čtenářům ho doporučuje redaktorka Johanna Kovaczicz: „Já žádné aplikace na poznámky nebo úkoly nepoužívám – na to mám bílou offline tabuli nad stolem. Oblíbila jsem si ale Arrow Launcher od Microsoftu, který umožňuje zapisovat úkoly nebo poznámky přímo na ploše, bez přidaného widgetu nebo další aplikace – to mi přijde praktické a občas se i přistihnu, že si nějakou poznámku s upozorněním nastavím!“
Arrow Launcher se zaměřuje primárně na zjednodušení uživatelské zkušenosti. Usnadňuje nalezení a spuštění aplikací, umožní vám zůstat v kontaktu s přáteli a mít na očích důležité věci. Aplikace se učí z návyků uživatele, takže čím déle a více ji používáte, tím lépe se přizpůsobuje.
Připomínky jsou jednou ze součástí a kladou si za cíl, aby uživatel nikdy nezapomněl na nic důležitého, jako je koupit mléko nebo zavolat svému partnerovi. Další vlastnosti a funkce však již nesouvisejí s tématem tohoto článku, proto se jim nebudeme věnovat.
Arrow Launcher si dosud nainstaloval více než milion uživatelů a jeho průměrná známka je 4,3. Instalační balíček velký 7,2 MB lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.0.3 a novějším.
OneNote
Posledním, určitě však nikoli nejhorším programem tohoto přehledu, je další aplikace od společnosti Microsoft – OneNote. Tentokrát se jedná o „plnokrevný“ program pro vedení nejrůznějších poznámek, zápisků, úkolů a dalších textů. Zastáncem tohoto řešení je Daniel Macho, který říká: „Hodně propracovaná aplikace, vhodná především pro uživatele desktopových Windows 10, které umožňují pracovat s poznámkami skrze prohlížeč MS Edge.“
https://youtu.be/dEofqMkMmQY
Autoři prezentují OneNote jako digitální poznámkový blok pro vaše seznamy úkolů, poznámky z přednášek a schůzek, plány dovolených a všechno, co si potřebujete zorganizovat nebo zapamatovat.
Jako klíčové funkce jsou prezentovány:
- Vytváření a aktualizace poznámek a odkšrtávacích seznamů.
- Podpora formátování písma (tučné, kurzíva, podtržení, zvýraznění, odrážky) jako na počítači.
- Zorganizujte si poznámky pomocí sešitů, profilů a štítků.
- Ručně psané poznámky, kresby apod.
- Synchronizace skrze cloud do všech propojených telefonů, tabletů, notebooků a počítačů.
- Vyhledávání v poznámkách, souborech i obrázcích.
- Widget na domovskou obrazovku umožňuje vytvoření obrazové, zvukové a textové poznámky bez otevření aplikace.
- Widget s přehledem nejnovějších poznámek přímo na domovské obrazovce.
- Hlasové poznámky zadávané přes Android Wear.
- Snadný přístup k nedávným poznámkám z hodinek.
- Přístup k pracovním poznámkám uloženým na SharePoint Online.
K čemu můžete OneNote použít?
- Zaznamenávejte si a formátujte poznámky z výukových lekcí, schůzek nebo výzkumu.
- Zapisujte si rukou během přednášek poznámky, které budete mít kdekoliv k dispozici.
- Přidávejte k poznámkám zvukové záznamy a video záznamy.
- Vyfoťte si tabuli a přidejte ji k poznámkám.
- Sdílejte nákupní seznam s rodinou a odškrtávejte si položky, když jste v obchodě.
- Vytvořte si itinerář a sledujte cestovní plány pro příští skvělou dovolenou.
- Můžete si vyfotit stvrzenky a účtenky a zbavit se tak hromady papírů.
- Spolupracujte a sdílejte nápady se svým týmem.
- Vyhledávejte produkty a porovnávejte ceny, abyste se mohli co nejlépe rozhodnout, co koupíte.
Aplikaci OneNote si nainstalovalo přes deset milionů uživatelů a její průměrná známka je 4,0. 34 MB velký soubor je možné instalovat na zařízení s Androidem 4.1 a novějším.
Za spokojené uživatele citujme Martina Kuběnku, který ke svým pěti hvězdičkám přidal komentář: „Naprostá bomba. Zahodil jsem papír a jak na NB, tak tabletu a mobilu používám jen OneNote. Synchronizace super, všechny poznámky mám stále u sebe.“
Čtenáři doporučují: nejlepší aplikace na poznámky a úkoly
Víme, že ani přes poměrně dlouhý seznam nominovaných aplikací jsme zdaleka nevyjmenovali všechny programy, které se dají použít na poznámky a úkoly. Závěrečné slovo tedy v rámci tradice cyklu SvětAndroida doporučuje necháváme vám – našim čtenářům. Přes formulář níže můžete nominovat další aplikace, které jsme v redakčním přehledu nezmínili. Společnými silami tak můžeme sestavit seznam těch opravdu nejlepších programů pro Android.
Podělte se například o své tipy:
- Do jaké aplikace si například napíšete nákup, který chcete obstarat?
- Kam zadáte „geniální myšlenku“, která vás najednou napadne, abyste ji nezapomněli?
- Který program otevřete, když si chcete dělat poznámky z vyučování, porady, setkání, …?
- Do jakého systému si píšete své plány a úkoly, které chcete realizovat?
Uzávěrka je ve čtvrtek 28. ledna v 6:00 a článek s vašimi nominacemi vyjde 4. února – proto se svými nominacemi neváhejte, a co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítřek ;).
Prosíme především o pokud možno co nejdetailnější popisy funkcí a zdůvodnění, proč si nainstalovat právě ten či onen program, které by se daly citovat v článku jako vaše doporučení! Nominovat můžete nejen aplikace, které aktivně používáte, ale i takové, jež jste zkusili, ale už je nehrajete/nemáte nainstalované, máte je v telefonu od výrobce, něčím vás zaujaly, myslíte si, že jsou dobré, atd..
Chcete-li nominovat více programů, můžete formulář použít vícekrát. Za vaše nominace předem velice děkujeme!
Nominace byly ukončeny 28. ledna v 7:23.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (12)
Přidat komentář