TOPlist

SvětAndroida doporučuje: Lokalizace ztraceného/ukradeného telefonu

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
7.7.2011 06:00 (22.12.2014 12:48)
Ikona komentáře 29
Lookout Mobile Security
Ztratili jste telefon a potřebujete vědět, kde se nachází? Ukradli vám mobil, a vy nechcete, aby se zloděj dostal k v něm uloženým datům? Máme pro vás pět aplikací, které vám s těmito problémy pomohou. Přijít o telefon je nesporně velmi nepříjemná záležitost, neboť kromě zařízení, jehož cena se pohybuje řádově v tisícovkách korun, přicházíte také o to nejdůležitější a nejcennější: o data. Dnes vám tři redaktoři Světa Androida představí pět aplikací, které by měly pomoci při pátrání po ztraceném či ukradeném telefonu. Na prvním místě je ale důležité upozornit, že první, co udělá zkušený zloděj nebo prodejce kradeného zboží, je vyjmutí SIM karty a obnova telefonu do továrního nastavení. Tím samozřejmě přijdete nejen o možnost sledovat polohu svého telefonu, ale také s ním jakkoli dále manipulovat. Uvedené aplikace tak s největším úspěchem využijete především tehdy, je-li telefon pouze ztracený, jestliže jste ho někde zapomněli, nebo pokud se ho zmocnil zloděj, který se na krádeže telefonů nespecializuje. Asi není nutné zdůrazňovat, že všechny uvedené programy potřebují ke své činnosti funkční internetové připojení.

Lookout Mobile Security

Hned dva redaktoři doporučili jako nejlepší produkt tohoto typu komplexní bezpečnostní balík Lookout Mobile Security. Roman Nepšinský vyjmenovává základní vlastnosti této aplikace: „Verze zdarma nabízí kontrolu instalovaných aplikací (antivir), zálohování dat (denní/týdenní) a nakonec zobrazení polohy telefonu na mapě a vzdálenou sirénu (která funguje, i když má telefon vypnuté zvuky). Placená verze pak nabízí možnost vzdáleného uzamknutí používání telefonu nebo vymazání všech dat.“ Pro naše účely – tedy nalezení telefonu – postačuje verze, za kterou nemusíte zaplatit ani korunu, což je nesporné plus. Tento program testoval také Pavel Štůsek, který upozornil na možný nedostatek: „v době testování starší verze se aktivace alarmuí nespustila hned ale několik hodin později, což je docela nespolehlivé, ale třeba to už opravili….“ Lookout Mobile Security umí při požadavku na lokalizaci zapnout GPS, díky čemuž je zobrazení polohy v mapových podkladech Google poměrně přesné (za předpokladu, že telefon „vidí“ na družice), jak již bylo řečeno, je také schopen spustit zvukový alarm i v případě, kdy je telefon v tichém režimu. O kvalitě aplikace svědčí také průměrné hodnocení 4,6 hvězdičkami z pěti možných, uživatelé pak nejčastěji kritizují nároky na operační paměť.
Lookout Mobile Security     

Lookout Mobile Security

 
Lookout Mobile Security     

Lookout Mobile Security

 
hi 124 4
Lookout Mobile Security
Lookout, Inc.
Verze 6.1 (28. 6. 2011)
Velikost 1,6 MB
1.5+
Zdarma

Mapy Google

„V jednoduchosti je síla,“ takové heslo razí Karel Kilián, který pro lokalizaci telefonu doporučil Google Latitude, jež je součástí Map Google a je tedy zcela zdarma. „Pokud si v Latitude nastavíte automatické zjišťování polohy, můžete přes webové rozhraní zjišťovat nejen to, kde je telefon v daném okamžiku, ale též kde byl předtím – v libovolný den a čas. Latitude přitom funguje i po výměně SIM karty, samozřejmě ale nebude fungovat v okamžiku, kdy zloděj telefon vypne, zamezí přístupu k Internetu, nebo vrátí do továrního nastavení. Kromě nulové ceny vidím přínos této aplikace ve zpětné lokalizaci – dokáže odpovědět například na otázky typu „kde jsme byli loni na Silvestra?“ nebo „Jak se jmenovala ta restaurace, kde jsme se výborně najedli při cestě ze Slovenska?“ Proti bezpečnostním balíkům ale chybí funkce smazání telefonu a zálohování dat.“ Kde se pohyboval váš mobil prozradí Google Latitude    

Kde se pohyboval váš mobil prozradí Google Latitude

     
hi 124 8
Mapy Google
Google Inc.
Verze 5.6.2 (16. 6. 2011)
Velikost 6,4 MB
1.6+
Zdarma

McAfee WaveSecure

WaveSecure doporučil opět Karel Kilián, který ho v květnu podrobně testoval a věnoval mu celou recenzi s podtitulem Ochraňte svůj telefon (nejen) před krádeží. Na základě získaných zkušeností zmiňuje tento program i v rámci pravidelných doporučení. „WaveSecure je sice placený program, jehož roční licence přijde na 20 dolarů (cca 340 Kč), nicméně výrobce dává možnost vyzkoušet všechny jeho funkce zdarma po dobu jednoho týdne. Během testu jsme prověřili možnost zálohy dat (zálohují sekontakty, SMS a výpis volání), upload fotografií a videí – vše proběhlo korektně a dle našich představ. Zamknutí telefonu také fungovalo bez výhrad – nenašli jsme možnost, jak tuto funkci trvale odstavit a obzvláště pikantní byla kombinace vzdáleného zamknutí se současným spuštěním alarmu. Ten totiž místo sirény používá velmi hlasitý ženský křík, což, celkem logicky, přitahuje pozornost kolemjdoucích. Jediné, co jsme netestovali, bylo smazání dat z telefonu. V každém případě mohu konstatovat, že program funguje tak, jak bychom čekali, byť si umím představit další funkce, kterými by mohl disponovat.“ Hodnocení uživatelů je ale o něco nižší – 4,4/5,0, kritika je směrována například na prodlevu mezi zasláním příkazu a jeho vykonáním, což jsme během testu zaznamenali také.
McAfee WaveSecure     

McAfee WaveSecure

 
McAfee WaveSecure     

McAfee WaveSecure

 
hi 256 4 0d7facef5753bf69b74de8ccb0144f2cf94062fa
McAfee WaveSecure
McAfee, Inc.
Verze 4.2.0.4 (13. 6. 2011)
Velikost 2,0 MB
1.5+
Zdarma

SeekDroid

SeekDroid je, s výjimkou Latitude, jednoznačně nejlevnějším řešením – stojí totiž pouze jeden dolar (cca 17 Kč), žádné další poplatky (měsíční/roční licence) se neplatí. Roman Nepšinský ho doporučil s konstatováním, že „nabízí mnohem více funkcí, než konkurence,“ v čemž mu můžeme dát za pravdu. V základní palubní výbavě tak najdete lokalizaci přístroje na mapě, spuštění hlasitého alarmu, nebo kompletní vymazání všech dat včetně obsahu SD karty. Skrze zabezpečené webové stránky můžete kromě vyhledání telefonu vzdáleně zapnout GPS, zamknout zařízení, načíst seznam posledních hovorům, identifikátor vložené SIM karty a aktivní telefonní číslo. Program také nabízí ochranu sebe sama – umí se tedy schovat v seznamu nainstalovaných aplikací a zabránit své odinstalaci. SeekDroid dostal na Android Marketu velmi pěkné hodnocení 4,6/5,0, takže poměr cena/výkon můžeme hodnotit jako velmi dobrý. Relevantní kritické ohlasy nezaznamenal zatím žádné.
SeekDroid     

SeekDroid

 
SeekDroid     

SeekDroid

 
hi 124 9
SeekDroid
GTMedia
Verze 1.7.3 (22. 6. 2011)
Velikost 141 kB
2.2+
16,58 Kč

Webroot Mobile Security

Webroot Mobile Security je další bezpečnostní balík, nabízející nejen nalezení telefonu, ale také jeho ochranu před škodlivým kódem. Čtenářům ho doporučil Pavel Štůsek, který ho aktuálně testuje na svém telefonu a říká: „Kontroluje instalované aplikace, nabízí blacklist pro SMS a volání, chrání před podezřelými stránkami ve webovém prohlížeči. Samozřejmě nechybí vyhledání polohy telefonu, nebo smazání na dálku. Aplikace se ovládá SMS příkazy – je tedy možné uzamknout telefon z jiného mobilu, který má někdo při sobě.“ Jediná výtka tak směřuje k absenci webového rozhraní, které je z uživatelského hlediska přeci jen o něco přívětivější. Hodnocení 4,5/5,0 ukazuje, že program dostává často nejvyšší možné hodnocení. Ani cena plné verze není vysoká – stojí v přepočtu cca 250 Kč.
Webroot Mobile Security     

Webroot Mobile Security

 
Webroot Mobile Security     

Webroot Mobile Security

 
hi 256 4 eed2ce824c0214213f428782d65b877a81d309c1
Webroot Mobile Security Basic
Webroot Software Inc.
Verze 1.8.15.640 (19. 5. 2011)
Velikost 2,8 MB
2.1+
Zdarma

Čtenáři SvětAndroida doporučují!

V diskuzích pod předchozími články z cyklu „SvětAndroida doporučuje“ nás čtenáři často upozorňovali na další zajímavé programy, týkající se daného tématu. Bylo zřejmé, že ani v poměrně početné redakci nejsme schopni pokrýt a vyjmenovat naprosto všechny aplikace, které stojí za zmínku. Proto, dnes poprvé (a věříme, že nikoli naposledy), dáváme možnost Vám, čtenářům: doporučte skrze následující formulář jeden program pro lokalizaci ztraceného/ukradeného telefonu. Uzávěrka je ve čtvrtek 14. července v 6:00, kdy vybereme pět nejčastějších tipů, které jsme v dnešním přehledu nezmínili, a vydáme je 21. července jako samostatný článek „Čtenáři doporučují.“ Věříme, že se tímto způsobem dopracujeme k těm skutečně nejlepším a nejzajímavějším aplikacím, které lze ve světě Androida sehnat :). Hlasování je uzavřeno.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: