TOPlist

SvětAndroida doporučuje: Jak vyzrát na hromadnou dopravu?

sa_dopo_mhd_ico

Čeká vás cesta vlakem, autobusem, tramvají, trolejbusem, metrem, lodí či letadlem? Pak by ve vašem telefonu neměla chybět pětice aplikací doporučených redaktory portálu SvětAndroida.cz! Pochopitelně nebudou chybět online i offline jízdní řády, vyhledávání nejbližších zastávek, šikovný program pro objednání SMS jízdenky či sledování polohy prostředků městské hromadné dopravy. Vybavte svůj chytrý telefon tak, abyste na svých cestách měli po ruce vše, co můžete potřebovat!

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • Celý koloběh cyklů SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují začíná vyhlášením tématu pro další díl. Redaktoři pak mají týden na to, aby nominovali své oblíbené aplikace.
  • Po týdnu následuje uzávěrka a zpracování nasbíraných dat. Na zpracování máme jeden týden, poté vychází článek SvětAndroida doporučuje.
  • Protože jsme si vědomi, že ani s několikanásobně početnějším týmem nemusíme pokrýt celé spektrum aplikací v daném segmentu, dáváme slovo čtenářům. Na konci článku je tedy připraven formulář pro jejich nominace. Uzávěrka je týden po vydání článku.
  • Poté připravujeme článek Čtenáři doporučují, který vychází dva týdny po vydání redakčního dílu. V tom okamžiku začínají práce na dalším díle SvětAndroida doporučuje.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

V tomto kole jsme přijali 13 nominací pěti aplikací od šesti redaktorů. Aplikaci na prvním místě nominovali všichni, kteří se zúčastnili, na stříbrnou medaili stačili tři a na bronzovou dvě nominace. Zbývající dvě aplikace doporučil vždy jen jeden redaktor a o jejich pořadí rozhodla známka v Obchodě Play. Ani jeden z programů v dnešním přehledu nemá horší hodnocení než 4,3 a všechny jsou ke stažení zdarma.

Jak vyzrát na hromadnou dopravu? Jak vyzrát na hromadnou dopravu?

Pubtran (Jízdní Řády)

Nestává se často, aby se na jedné aplikaci shodli všichni nominující redaktoři, nicméně v tomto kole výjimka potvrdila pravidlo. Pubtran totiž doporučilo všech šest zúčastněných – pojďte si poslechnout jejich názory na tento program.

Nejvíce se rozpovídal Ondřej Mika: “Tato aplikace mi absolutně vyhovuje hlavně svojí schopností se učit. Po čase používání začne podle polohy rozeznávat Vámi využívané zastávky a ty vám nabízí jako první. Zároveň dokáže vyhodnotit, kam z dané zastávky pravděpodobně míříte, což velice urychluje vyhledávání. Pokud aplikace nenabídne požadovanou zastávku jako první, ale jedná se o jednu z vašich častých zastávek, stačí většinou zadat jedno až dvě písmena, aby se nabídl celý název zastávky. Ve chvíli, kdy zadáváte ještě nenavštívenou zastávku, se nejdříve zobrazí známé zastávky začínající stejnými znaky a ty v blízkém okolí, dále se zastávky řadí dle abecedy. S aplikací jsem velice spokojen a doporučuji každému, kdo nechce vyhledáváním spojů strávit věčnost.”

Pubtran: hlavní obrazovka Pubtran: hlavní obrazovka

Pubtran: zadání startu a cíle cesty Pubtran: zadání startu a cíle cesty

Pubtran: nastavení data cesty Pubtran: nastavení data cesty

Pravidelným uživatelem Pubtranu je také Honza Dolejš, který konstatuje: “Bez Pubtranu si putování Prahou už skoro nedovedu představit”, a dodává: “Místo pozorování a prohlížení mapky na zastávce jednoduše zadám zastávku, kam se chci dostat, a Pubtran mi vše prozradí. Díky GPS nemusím ani vyplňovat zastávku, na které stojím, stejně tak mohu využít mapku, abych se dostal k nejbližší zastávce. Informace o zpoždění pak beru jako příjemný bonus.”

Petr Mišák je sice skalním zastáncem nativních aplikací od Googlu, nicméně Pubtran v jeho Nexusu najdete. “Donedávna jsem používat takřka denně. Co jsem za celou dobu ocenil nejvíce, bylo realtime zobrazovaní zpoždění vlaků. Když jste nestíhali a vlak měl 20 min zpožděni, nemuseli jste se nikam hnát a občas jste byli chytřejší než průvodce. Perfektní funkce je našeptávání okolních stanic, podle toho kde se aktuálně nacházíte”

Za nezbytného pomocníka považuje Pubtran také Tomáš Očadlý, Honza Dvořák dále doplňuje, že tento program funguje spolehlivě. Redakční nadšení sdílí také Karel Kilián: “Osobně Pubtran považuji za jednu z nejlepších českých aplikací. Funguje, má jednoduché uživatelské rozhraní, práci usnadňuje automatické nabízení nejbližších zastávek a umí hledat spojení snad v každém městě, ve kterém jezdí hromadná doprava.”

Pubtran: možnosti hledání Pubtran: možnosti hledání

Pubtran: výsledky hledání Pubtran: výsledky hledání

Pubtran: detail spojení Pubtran: detail spojení

V Obchodě Play autor František Hejl vyzdvihuje v bodech následující funkce a vlastnosti:

  • Inteligentní našeptávač zastávek.
  • Sledování spojení.
  • Historie hledání.
  • Oblíbené
  • Uložení spojení do kalendáře
  • Sdílení spojení mailem nebo SMSkou

Pubtran: detail spoje Pubtran: detail spoje

Pubtran: kontextová nabídka Pubtran: kontextová nabídka

Pubtran: nastavení Pubtran: nastavení

Aplikace, která je k dispozici zcela zdarma, zatím zaznamenala více než sto tisíc stažení. Uživatelé jí ocenili průměrnou známkou 4,8, což je skutečně mimořádně nadprůměrné hodnocení. Instalační balíček je velký jen 1,9 MB a lze ho použít na Androidu 2.1 a vyšším.

Z názorů spokojených uživatelů si dovolíme citovat tento: “Jednoduše geniální. Znamenitá aplikace nabitá funkcemi, přesto přehledná a snadno ovladatelná. Vyhledávání je rychlé, spolehlivě doporučuje často využívané zastávky.”

Aplikaci Pubtran jsme se na SvětAndroida.cz věnovali v září 2010 ve článku Pubtran: Jízdní řády pro Android.

Pubtran
Pubtran

SMS Jízdenka

Druhé místo ve dnešním hromadně-cestovatelském díle náleží programu SMS Jízdenka, pocházejícímu z dílny vývojářského studia Inmite s.r.o.. Aplikaci nominovala přesně polovina účastníků, z nichž jako prvnímu dáváme slovo Honzovi Dolejšovi: “Tuto skvělou aplikaci využívám při putování Brnem či Ostravou – jednoduše si totiž mohu koupit lístek na MHD skrze mobilní přístroj a nemusím se dále o nic starat. Jak to celá funguje? Jednoduše v aplikaci zvolíte město, druh jízdného a aplikace připraví tvar pro SMS, kterou jen odešlete. Snadné a rychlé.”

SMS Jízdenka: hlavní obrazovka SMS Jízdenka: hlavní obrazovka

SMS Jízdenka: výběr města SMS Jízdenka: výběr města

SMS Jízdenka: výběr typu jízdenky SMS Jízdenka: výběr typu jízdenky

Karel Kilián se dělí o své zkušenosti: “Vždycky mě hrozně otravovalo hledat automaty na jízdenky či trafiky, kde bych si mohl koupit lístek. Proto jsem velice ocenil, když se objevily SMS jízdenky – cestujícímu díky nim stačí mobilní telefon. Abyste si mohli jízdenku koupit, musíte vědět, na jaké číslo a v jakém formátu je nutné odeslat SMS s požadavkem. Pokud se pohybujete v jednom městě, není problém si uložit příslušné číslo do kontaktů a SMSku do šablon, ale jak to vyřešit, když chcete cestovat i jinde? Tak přesně toto řeší SMS Jízdenka od Inmite – vy, jako cestující, se vůbec nemusíte starat o to, kam a v jakém tvaru odeslat textovou zprávu, protože aplikace vše potřebné obstará za vás. Navíc dokáže upozornit, pokud zakoupenému lístku končí platnost. Dnes už si neumím představit, že bych někde před cestou MHD musel shánět papírovou jízdenku (tedy ještě donedávna bylo čestnou výjimkou Brno, ale i tam se už polepšili).”

SMS Jízdenka: zakoupené lístky SMS Jízdenka: zakoupené lístky

SMS Jízdenka: zakoupené lístky

SMS Jízdenka: detail jízdenky SMS Jízdenka: detail jízdenky

SMS Jízdenka: statistiky SMS Jízdenka: statistiky

Dejme ještě slovo Tomáši Očadlému, který stručně konstatuje: “SMS jízdenka je vhodná pro všechny cestovatele, kteří s sebou netahají po kapsách drobné na MHD.”

Z popisku v Obchodě Play doplňujeme ještě další funkci – se SMS Jízdenkou budete mít přehled o proježděných minutách a celkových vynaložených nákladech.

Podporovány jsou SMS Jízdenky v těchto městech:

  • Bratislava (70 minut, 24 hodin)
  • České Budějovice (30 minut, 24 hodin)
  • Hradec Králové (45 minut, 24 hodin)
  • Karlovy Vary (60 minut plná i zlevněná)
  • Košice (60 minut)
  • Liberec (60 minut)
  • Olomouc (50 minut)
  • Ostrava (70 minut plnoletá i dětská)
  • Pardubice (45 minut, 24 hodin)
  • Plzeň (35 minut, 24 hodin)
  • Praha (30 minut, 90 minut, 24 hodin, 72 hodin)
  • Prešov (30 minut)
  • Ústí nad Labem (40 minut)
  • Žilina (60 minut)

SMS Jízdenka: informace v notifikační liště SMS Jízdenka: informace v notifikační liště

SMS Jízdenka: upozornění na končící platnost SMS Jízdenka: upozornění na končící platnost

SMS Jízdenka: možnosti nastavení SMS Jízdenka: možnosti nastavení

Aplikace má v Obchodě Play průměrné hodnocení 4,5, přičemž zatím si tento program stáhlo přes padesát tisíc uživatelů. Aplikaci velkou 1,2 MB můžete instalovat na zařízení s Androidem 2.2 a novějším.

V současnosti uživatelé lobují za přidání Brna, kde byly SMS jízdenky zprovozněny teprve nedávno. Jeden ze spokojených uživatelů zmiňuje drobný problém, kterým SMS aplikace trpí: “Bezkonkurenční aplikace, pokud jezdíte MHD, ušetří spoustu času. Bohužel v kombinaci s Handcent SMS nechodí korektně přijímání jízdenek, což je ale problém Handcentu, jelikož má nejvyšší prioritu na přijímané zprávy, řešil jsem to s vývojáři SMS Jízdenky. Tímto jim také děkuji za ochotu.”

O této aplikaci jsme psali opakovaně, naposledy v dubnu tohoto roku v souvislosti s její novou verzí v aktualitě SMS Jízdenka 3.0 s novým designem.

SMS Ticket
SMS Ticket

Mapy

Mapy Google sice nejsou vysloveně “aplikací pro cestování hromadnou dopravou”, ale obsahují řadu funkcí, díky kterým mohou být cestujícím užitečné. Je asi jasné, že jedním ze dvou nominujících je Petr Mišák: “Google Maps jsem hodně používal už dříve, a to především jako navigaci, od té doby ale ve velkých městech přidali i městskou hromadnou dopravu, nepoužívám nic jiného. Google Mapy znají trasy pro pěší, hromadnou dopravu, ale i osobní. Když si toto vše spojíte, máte dokonalého navigátora, který nejenže nabídne několik alternativ aktuální trasy, ale odnaviguje vás i na konkrétní zastávky :)”

Honza Dolejš ve shodě doplňuje: “Občas se hodí i předinstalované Google Mapy. Dokážou totiž kromě nalezení spojů i odnavigovat k zastávce, což se může hodit v případě, že nemáte tušení, kde právě jste a kde nejbližší zastávka.”

Mapy: trasy linek MHD Mapy: trasy linek MHD

Mapy: odjezdový řád Mapy: odjezdový řád

Mapy: hledání spojení Mapy: hledání spojení

Mapy Google patrně nemusíme představovat nikomu, kdo alespoň rámcově zná operační systém Android, jehož jsou nativní součástí. Postupně do nich pronikla i hromadná doprava, takže není problém vyhledat si spojení mezi dvěma místy. Tato funkce je součástí vyhledání trasy, přičemž je možné volit datum a čas odjezdu nebo příjezdu a vybrat preferovaný dopravní prostředek (jakýkoli, autobus, metro, vlak, tramvaj nebo rychlodráhu). Kromě toho můžete vybírat mezi nejlepší trasou, spojením s nejméně přestupy nebo nejkratšími pěšími přechody.

Mapy: mapa trasy Mapy: mapa trasy

Mapy: rozpis zastávek Mapy: rozpis zastávek

Mapy: informace o dopravcI Mapy: informace o dopravcI

Bohužel informace o MHD jsou zatím k dispozici jen ve vybraných městech, takže například v Ostravě nám bylo jako jediné možné spojení nabídnuta pěší trasa, což rozhodně nepotěšilo ;) V Praze či Brně ale aplikace bez problémů vyhledá odpovídající spoje, včetně času odjezdů, zobrazí celou trasu v mapě a poskytne i detailní údaje o přestupech i jednotlivých zastávkách. Dokonce funguje i hledání dopravy mezi městy – bez problémů jsme zjistili, jak se dostat z pražských Hájů na brněnskou zastávku Celní. S pokusem o nalezení spoje z Ostravy do Studénky jsme ale pohořeli, ačkoli mezi těmito městy funguje vcelku čilá vlaková doprava.

Mapy: spojení z města do města Mapy: spojení z města do města

Mapy: nastavení času odjezdu či příjezdu Mapy: nastavení času odjezdu či příjezdu

Mapy: možnosti nastavení trasy Mapy: možnosti nastavení trasy

Mapy Google mají v Obchodě Play více než 500 milionů instalací, což je z velké části dáno i tím, že jsou předinstalovány v každém zařízení s Androidem. Od uživatelů dostaly Mapy průměrnou známku 4,3.

Z mnoha komentářů, které poměrně často (a právem) kritizují poslední verzi, citujme například tento: “Velmi dobré mapy, o něco horší navigace. Mapy tradičně dobré, navigace zatím spíše nouzová, trasa není vždy časově nejvýhodnější, i když velmi dobře zobrazuje aktuální stav dopravy. Informace při navigaci jsou minimální. Stále je mnohem komfortnější a pohodlnější pořídit si třeba Sygic…… Pokud potřebujete pouze mapu, pak myslím zcela dostavuje i když i zde je mapa od Seznamu o něco přehlednější. Část mapy se dá uložit offline, ale to je zatím nedostatečné a k navigaci se taková mapa nedá použít vůbec.”

Google Maps
Google Maps

iRIS

Brno má kromě nudy ještě jednu zajímavou věc – aplikaci iRIS, jejímž autorem je Zoltán Jalsovszky. Do dnešního přehledu tento program nominoval Karel Kilián, který říká: “Když jsem se dočetl, že v Brně je možné sledovat polohu vozidel městské hromadné dopravy v mapě, nechtěl jsem tomu věřit. Následně se objevila aplikace pro Android, kterou jsem hned při první možné návštěvě tohoto města musel vyzkoušet. Mohu potvrdit, že funguje dokonale – jeli jsme v tramvaji a já průběžně sledoval v mapě, jak se cca co minutu aktualizuje poloha našeho vozidla v mapách. Praktický přínos vidím především v tom, že je možné zjistit například zpoždění, nebo se při čekání na tramvaj podívat za roh, zda už se blíží a přijede dle jízdního řádu. Moc by se mi líbilo, kdyby takto fungovala městská hromadná doprava i v ostatních českých městech – je to jistě přínosná služba zákazníkům. Na své si určitě přijdou i fandové MHD, kteří v aplikaci zjistí, jaký vůz (typ, evidenční číslo) je právě na daném spoji nasazen.”

iRIS: úvodní upozornění iRIS: úvodní upozornění

iRIS: poloha dopravních prostředků iRIS: poloha dopravních prostředků

iRIS: detail o dopravním prostředku iRIS: detail o dopravním prostředku

Aktuálně lze dle popisku v Obchodě Play sledovat s iRISem tyto spoje:

  • Tramvaje na linkách 1 až 13
  • Náhradní autobusy na linkách 1 až 13
  • Noční autobusy na linkách 89 až 99

iRIS: podrobnosti o dopravním prostředku iRIS: podrobnosti o dopravním prostředku

iRIS: seznam vozidel iRIS: seznam vozidel

iRIS: odjezdy ze zastávky iRIS: odjezdy ze zastávky

Autor kromě toho upozorňuje, že “Zdrojová data, na níž je tato aplikace závislá, se mohou kdykoliv měnit, nebo celkem znepřístupnit. Některé funkce závislá na zdrojových datech nemusí vždy fungovat, a mohou nastat výpadky dat.”

iRIS si dosud stáhlo něco přes pět tisíc uživatelů, kteří v průměru udělili velmi pěknou známku 4,6. Aplikaci velkou 2,7 MB lze používat na Androidu 2.2 a vyšším.

iRIS: možnosti filtrování iRIS: možnosti filtrování

iRIS: hledání podle čísla vozu iRIS: hledání podle čísla vozu

iRIS: možnosti nastavení iRIS: možnosti nastavení

Za spokojené uživatele napsal svůj názor Marek Litzman: “Vynikající aplikace přehledně zobrazující polohu některých vozů. Škoda jen, že autor nemá přístup k dalším trakcím, to je ale otázkou na DPMB.” Další uživatel dodává: “Promyšlená a velmi dobře fungující aplikace. Vypadá to jako hračka, ale je v praktickém životě překvapivě často užitečná. V neposlední řadě je třeba ocenit skutečnost, že jsou k dispozici zdrojová data!”

CG Transit offline jízdní řády

Dostáváme se k páté a tím i pro dnešek poslední aplikaci. Hned na začátek si řekněme, že ji sice můžete stáhnout zdarma, ovšem budete-li ji chtít používat dlouhodobě, nevyhnete se placení. CG Transit nominoval Karel Kilián, který vysvětluje: “Pubtran je nesporně skvělá aplikace na vyhledávání spojení, ale občas se můžete ocitnout v místě či situaci, kdy nebudete mít k dispozici připojení k Internetu (například v metru). Pak vám všechny programy, využívající databázi IDOSu, budou k ničemu. Pokud tedy nemáte nainstalovaný CG Transit, který umí ukládat jízdní řády do telefonu, takže je budete moci používat i na místech bez pokrytí signálem. Aplikace si dokáže poradit i s otázkou, jak se dostat ze zastávky MHD v jednom městě na zastávku v jiném městě (samozřejmě pokud má k dispozici nezbytné jízdní řády).”

CG Transit: vyhledání spojení CG Transit: vyhledání spojení

CG Transit: detail spojení CG Transit: detail spojení

CG Transit: detail spoje CG Transit: detail spoje

S tímto programem si tedy i bez Internetu můžete vyhledat spojení vlakem, autobusem a městskou hromadnou dopravou v Česku i na Slovensku. Kromě klasického vyhledání spojení umožňuje také naplánovat si trasu na mapě, zobrazit odjezdy spojů z blízkých zastávek nebo vyhledat linku podle jména.

V Obchodě Play autoři vyzdvihují následující seznam klíčových vlastností:

  • Atraktivní “Holo” design aplikace.
  • Funkce “Spojení”: Klasické vyhledávání spojení Odkud → (Přes) → Kam.
  • Funkce “Mapa”: Vyhledávání spojení na mapě v dvoupanelovém rozhraní.
  • Funkce “Zastávky”: Rychlé zobrazení zastávek s odjezdy spojů v okolí nebo ze zadaného místa.
  • Funkce “Linky”: Hledání linek podle jména, se zobrazením trasy.
  • Automatický výběr jízdních řádů podle zadaných parametrů hledání (Odkud, Kam…).
  • Pokročilý našeptávač zastávek a adresních bodů s chytrým řazením, se zobrazováním čísel linek u zastávek MHD a s možností uložení adresy pod vlastním názvem (Doma, Práce…).
  • Automatické aktualizace jízdních řádů přes Wi-Fi.
  • Přizpůsobení pro tablety.

CG Transit: mapa okolních zastávek CG Transit: mapa okolních zastávek

CG Transit: spoje ze zastávky CG Transit: spoje ze zastávky

CG Transit: odjezdový řád CG Transit: odjezdový řád

Jak již zaznělo, aplikace je sama o sobě zdarma a po dobu jednoho měsíce můžete zadarmo používat i veškeré jízdní řády. Po uplynutí zkušební doby je nutné zakoupit licence na jízdní řády. Ceny jsou následující:

  • Jeden jízdní řád v Evropě – 25 Kč nebo 40 Kč (dle velikosti databáze).
  • Zvýhodněný balíček Česká republika – 90 Kč na 1 rok.
  • Zvýhodněný balíček Slovensko – 90 Kč na 1 rok.
  • Zvýhodněný balíček Evropské vlaky – 90 Kč na 1 rok.
  • Zvýhodněný balíček ČR, SK a evropské vlaky – 140 Kč na 1 rok.

CG Transit: detail linky CG Transit: detail linky

CG Transit: mapa linky CG Transit: mapa linky

CG Transit: možnosti nastavení CG Transit: možnosti nastavení

CG Transit pro Android si zatím stáhlo více než 100 tisíc uživatelů a jeho průměrná známka je 4,5. Aplikaci můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 2.2 a novějším.

Od spokojených uživatelů zmiňme následující komentář: ” Tuto aplikaci bych doporučoval všem, co jezdí veřejnou dopravou. Velmi dobré řády, malá velikost v paměti telefonu, rychlé vyhledávání. Výsledky vyhledávání jsou velmi přehledně zobrazeny=>rychlá orientace. Jako bonus navíc offline.” Michal Nehoda ke svému hodnocení napsal: “Naprosto rychlý a spolehlivý program, nemám co vytknout. Stáhnete si, jaké spoje potřebujete např. CZ vlaky, CZ autobusy, MHD Praha, a je zde výběr i plno jiných….. Za mě 5 hvězd je jasných!”

Aplikaci CG Transit offline jízdní řády jsme se věnovali v září 2012 v podrobné recenzi CG Transit: Jízdní řády v kapse i bez Internetu.

Offline Jízdní řády CG Transit
Offline Jízdní řády CG Transit

Čtenáři doporučují: aplikace pro cestu hromadnou dopravou

Tradičně závěrečné slovo patří vám – našim čtenářům. Máte oblíbený nějaký program, který nikdo z redaktorů nenominoval? Nominujte ho sami a objeví se za dva týdny v pokračování Čtenáři doporučují!

Můžete nominovat například:

  • Programy, které vám vyhledají spojení MHD/VD z místa A do bodu B, včetně jízdního řádu.
  • Aplikace pro nákup jízdenek – ať už klasické rezervační systémy nebo SMS lístky.
  • Programy, jež vám najdou nejbližší zastávku/nádraží/letiště.
  • Aplikace, skrze které lze sledovat polohu dopravních prostředků.
  • Online i offline mapky tras městské hromadné dopravy.
  • Programy, ukazující v reálném čase informační tabule z nádraží, letišť apod.

Napište nám do formuláře, jaké aplikace spustíte ve svém telefonu, než se vydáte na autobus, metro, tramvaj, trolejbus, vlak, loď či letadlo!

Uzávěrka je ve čtvrtek 5. prosince v 6:00.

Prosíme především o pokud možno co nejdetailnější popisy funkcí a zdůvodnění, proč si nainstalovat právě ten či onen program, které by se daly citovat v článku jako vaše doporučení!

Chcete-li nominovat více programů, můžete formulář použít vícekrát.

Nominace byly ukončeny. Článek Čtenáři doporučují: aplikace pro cestu hromadnou dopravou vyjde ve čtvrtek 12. prosince ráno.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)