SvětAndroida doporučuje: jak vyzrát na hromadnou dopravu
- Recenze
- Karel Kilián
- 8.10.2015
- 27
Cestujete hromadnou dopravou? V tomto díle cyklu SvětAndroida doporučuje vám představíme sedm aplikací, díky kterým bude vaše cestování tramvají, autobusem, trolejbusem, metrem, vlakem a ostatními prostředky veřejné dopravy mnohem jednodušší. Všechny doporučené programy mají přitom známku lepší než 4,0 a pocházejí z dílen českých vývojářů.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
- Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
- Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
- Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
- V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
Nominace do tohoto kola zaslalo šest
redaktorů portálu SvětAndroida.cz, kteří nominovali celkem sedm aplikací.
Pubtran
Lepší hodnocení uživatelů v Obchodě Play nakonec rozhodlo o vítězi tohoto kola, kterým se stala aplikace Pubtran. Ze tří nominujících dáváme jako prvnímu slovo šéfredaktoru Honzovi Dolejšovi: “Pubtran je mým společníkem již řadu let. Pohybuji se velmi často po Praze a jeho nápovědy v podobě vlakových, autobusových či tramvajových spojů jsou k nezaplacení. Sedí mi uživatelské rozhraní i nízká spotřeba dat. Bohužel musím prohlásit, že od poslední velké aktualizace nejsem příliš spokojen – některé funkce stále chybí a občas jsou časy spojů nepřesné. I přes to dále Pubtran používám, protože jsem si na něj za ta léta tak nějak zvykl.”
Redakční grafik Tomáš Očadlý je taktéž zastáncem Pubtranu: “Když to jde, tak k cestování v MHD používám Google Mapy. Bohužel v Brně mají problém s neaktuálností jízdních řádů a tak nakonec vždycky skončím hledáním spojů právě v Pubtranu.” Stejně je na tom i redaktor Daniel Macho, který napsal jen: “Skvělé jízdní řády.”
Autorem aplikace je František Hejl, který ji ale v dubnu prodal Seznamu (viz aktualita Seznam.cz přebral vývoj populární aplikace Pubtran) z důvodu finančních nároků poskytovatele jízdních řádů. Pubtran následně prošel změnou vzhledu a do jisté míry také funkcí.
Z funkcí a vlastností tohoto programu jmenujme:
- Vyhledání spojení z aktuální polohy.
- Našeptávání vhodné zastávky podle místa, kde právě jste, i vašich předchozích cest.
- Uložení spojení do kalendáře a upozornění.
- Zobrazení polohy.
- Sdílení spojení e-mailem nebo SMS.
Pubtran zvládá plánování cest autobusem, vlakem i městskou hromadnou dopravou po celém Česku. Umí přitom najít trasu nejen ze zastávky do zastávky, ale skutečně odkudkoli kamkoli. Celou trasu – včetně pěších přesunů – zobrazí na mapě a upozorní na blížící se přestup.
Program si nainstalovalo více než půl milionu uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě play je 4,4. 13 MB velký instalační balíček lze použít na zařízeních s Androidem 2.3.3 a novějším.
Za spokojené uživatele citujme Reného Jakla, který do komentáře k pěti hvězdičkám napsal: “Praktické a dobře zpracované. Dobrá kombinace rychlosti, intuitivnosti ovládání, zjištění polohy, přehlednosti, pouze predikce zadávání stanic dříve fungovala trochu lépe. Naopak zlepšila se integrovanost hledání, už není potřeba přepínat mezi jednotlivými městy, vlaky, autobusy.”
Jízdní řády IDOS
Stříbrná medaile přistála velice podobnému vyhledávači spojení, za kterým stojí MAFRA, a.s.. Jednoznačně nejdelší obhajobu si v tomto kole právě ve prospěch IDOSu připravil korektor Tomáš Filip, který na vrub aplikace Jízdní řády IDOS napsal: “Osobně využívám pouze IDOS Jízdní řády, ačkoliv jsem zkoušel i konkurenční řešení. Funkčnost a spolehlivost této aplikace je vynikající. Za ta léta, co ji využívám prakticky denně, si nepamatuji, že by měla výpadek či nějaké fatální chyby v časovém určení nebo vyhledaném spoji.
Primárně ji využívám k vyhledání spoje v našem hlavním městě. Asi nejlepší funkce je, že na základě vaší polohy (postačuje pouze lokalizace BTS vysílače) určí nejbližší zastávku MHD atd. Jelikož si pamatuje vámi nejčastěji vyhledávané spojení právě z této zastávky, automaticky vyplní jak výchozí pozici, tak právě i cílovou. Postačuje tedy zapnout aplikaci, počkat vteřinku pro zjištění polohy a předvyplnění destinací a zvolit vyhledat. Dá se tedy říci, že můžete znát spoj na pouhé jedno kliknutí v aplikaci. S nedávnou aktualizací kompletně měnící interface programu je možné uložit často volená spojení, což vyhledávání ještě zrychlí. Nedávno se objevily i informace o případném zpoždění konkrétního spoje, pokud tuto informaci přepravce poskytuje.
Za mne tedy bezkonkurenční a pro mé potřeby naprosto postačující.” Druhým spokojeným uživatelem je Jan Dolejš, který srovnává s vítěznou aplikací tohoto kola: “Podobnému řešení od Mafry jsem se delší dobu vyhýbal, ale zejména po poslední aktualizaci Pubtranu u mne stoupá na ceně. Uživatelské rozhraní je podobné a rovněž povedené, navíc se mi zdá, že jsou jízdní řády od IDOSU poslední dobou spolehlivější a přesnější. Pokud to takto půjde dále, Pubtran bude touto aplikací v mém telefonu nahrazen.” IDOS doporučuje také redaktor Jakub Drhlík: “IDOS je aplikace, která mi slouží již delší čas. Využívám jí především pro její jednoduchost, aktuálnost, ale především spolehlivost. Ještě nikdy se mi nepřihodilo, že by vyhledaný spoj neexistoval nebo jezdil v jiném čase. Pozitivně hodnotím také změnu vzhledu.” Z mnoha vlastností a funkcí, které autoři zmiňují v Obchodě Play, vybíráme:
- Vyhledání vlakových, autobusových a MHD spojů.
- Online vyhledávání = vždy aktuální a oficiální informace včetně zpoždění a výluk.
- Inteligentní našeptávač zastávek a adres.
- Automatická detekce MHD jízdního řádu a nejbližší zastávky dle GPS.
- Široké možnosti sdílení spojení.
- Zobrazení odjezdů/příjezdů z vybrané zastávky s možností filtrovat na konkrétní spoj
- Vyhledávání bezbariérových spojení, spojení pro cyklisty nebo pro cestující s dětmi.
- Podrobné informace o spoji včetně nástupiště, koleje, čísle zastávky, zpoždění, aktuální pozice spoje, výlukách, orientační ceně jízdného a řazení vlakových vozů s popisem
- Zobrazení trasy a polohy spoje na mapě.
- Pokročilé možnosti vyhledávání.
Aplikace je k dispozici zdarma, obsahuje však reklamní proužky. Pokud byste se jich chtěli zbavit, je možnost zakoupit licenci na 1 rok provozu aplikace bez reklam za 49 Kč.
Jízdní řády IDOS mají na svém kontě více než milion stažení a průměrnou známku 4,1. Instalační balíček, velký 4,9 MB, lze použít na zařízeních s Androidem 4.0 a novějším.
Spokojené uživatele reprezentuje Ondřej Dvořák, který komentuje poslední úpravy: “Líbí se mi ta změna na Material design. I změna barvy na modrou je rozhodně lepší, je to vše teď více kontrastní. Nevadí mi ani, že výpisy spojení jsou roztahanější, stejně si hledám vždy podle času a tak posouvám minimálně. Jediné, co se mi tam nelíbí, jsou ty velké reklamy – mohly být klidně menší a nebo jen dole nad tlačítky, jako u většiny aplikací :)”
NaVlak – Nádražní tabule
Poslední stupeň vítězů náleží programu NaVlak z dílny vývojářského studia circlegate. Dle Daniela Macha poskytuje tento program: “Perfektní přehled o nástupištích, odjezdech a příjezdech vlaků na jakémkoli nádraží vybaveném moderním informačním systémem.”
Dalším doporučujícím redaktorem je Karel Kilián: “Vlakem sice poslední dobou prakticky nejezdím, aplikaci NaVlak si však pamatuji z dob, kdy jsem se kolejovými dopravními prostředky pohyboval několikrát za měsíc. V jednoduchém uživatelském prostředí poskytuje všechny informace v té podobě, v jaké je můžeme znát z nádražních cedulí. Pokud tedy například cestujete s přestupem, nebudete muset do nádražní haly jen proto, abyste zjistili, ze které koleje jede váš přípoj. NaVlak vám to řekne třeba ještě ve vlaku.”
Aplikace čerpá data přímo do SŽDC a umí zobrazit informační tabule z téměř 400 českých nádraží vybavených moderním informačním systémem. Program zobrazuje:
- Typ a číslo vlaku.
- Cílová resp. počáteční stanice.
- Směr jízdy.
- Čas odjezdu resp. příjezdu.
- Číslo nástupiště a koleje.
- Zpoždění.
- Informační poznámky vybrané stanice.
NaVlak také obsahuje widget, který je možné umístit na plochu a mít tak odjezdy ze své stanice vždy okamžitě po ruce. Widget při změně aktuální GPS pozice automaticky vybírá zobrazovanou stanici z oblíbených (lze vypnout v nastavení).
NaVlak má v tomto kole nejvyšší hodnocení – známka 4,6 po více než deseti tisících stažení je poměrně výjimečná. Jen 1,1 MB velký program lze instalovat na Android 2.1 a vyšší.
Jednou ze spokojených je uživatelka Mariana Molková, která napsala ke svému hodnocení: “Skvělá aplikace, ukazuje vše přesně a zpoždění dokonce i dříve než nádraží samotné :D Doporučuji. Když spěchám na vlak, vím, jestli má zpoždění nebo ne a podle toho se člověk může zařídit.”
SMS Jízdenka
SMS Jízdenku, původně z dílny studia Inmite, nyní pod Avast Labs, doporučuje Tomáš Očadlý: “Praha, Brno, Ostrava. Všude tady je mi SMS Jízdenka mým pomocníkem. Drobné s sebou většinou totiž nenosím.” Karel Kilián přizvukuje: “Přes SMS sice nelze koupit některé typy jízdenek, nicméně raději si koupím dražší lístek, než abych musel běhat a hledat (leckdy marně) automat či trafiku. Protože v každém městě jsou kódy pro objednání SMS jízdenky jiné, a ani v jednom si je nepamatuji, je mi SMS jízdenka doslova neocenitelným pomocníkem. Prostě si vyberu město, kde se nacházím (aplikace to většinou pozná a nabídne sama), zvolím typ jízdenky a do dvou minut mám vše potřebné ve svém telefonu. Užitečná je také funkce varování před blížícím se koncem platnosti.”
Program nabízí tyto funkce:
- Aktualizovaná databáze formátů SMS jízdenek pro mnoho měst.
- Notifikace o vypršení jízdenek.
- Statistiky o tom, kolik jste za jízdenky utratili.
- Podpora pro Android Wear – nakupujte jízdenky z hodinek!
Objednávat lístky z mobilu lze v následujících městech: Praha, Brno, Ústí nad Labem, Ostrava, České Budějovice, Liberec, Jablonec, Plzeň, Hradec Králové, Olomouc, Pardubice, Karlovy Vary, Zlín a Otrokovice, Sokolov, Bratislava, Košice, Žilina a Prešov.
SMS Jízdenka si po více než 100 000 stažení vysloužila známku 4,4. Instalačku velkou 5,6 MB lze použít na telefonech s Androidem 2.3.3 a novějším.
Z těch, kdo program hodnotili pěti hvězdičkami, nechme promluvit Tomáše Hroudu: “Naprostá spokojenost Líbila se mi i předchozí verze, ale tato mi přijde ještě přehlednější (zejména chválím zvýraznění ceny). Že bylo nutné SMS odesílat z Androidu mi nevadilo, ale to je již v nové verzi vyřešeno. Mockrát děkuji autorům za tuto aplikaci, která používání SMS jízdenek velice usnadňuje a je zdarma!”
Mapy
Mapy Google doporučili jako ideálního společníka pro cestování hromadnou dopravou dva redaktoři. První dáme slovo Janu Dolejšovi: “Na MHD používám často také Google Mapy – dokážou mi totiž spojit nejen více dopravních prostředků, ale také chůzi. Zkrátka mi ukážou, na kterou zastávku se vydat, což výše zmíněné aplikace tak dobře neumí. Zobrazení spojů je také poměrně přesné, i když v tomto případě věřím spíše IDOSU. Pokud se ale nenalézám přímo na nějaké zastávce, jsou Google Mapy k nezaplacení.”
Podobně to vidí i Tomáš Očadlý: “Pokud se potřebuji dostat z bodu A do bodu B, zpravidla pro plánování cesty používám Google Mapy. Když se zadaří, najedou mi i konkrétní spoj. Nicméně v Brně jsem měl problém s aktuálností jízdních řádů místních šalin.”
Abychom byli zcela přesní, musíme doplnit, že Mapy Google podporují pražskou hromadnou dopravu od roku 2013, brněnskou od 2011, hledání trasy MHD pak funguje ještě v Plzni. Třetí největší město naší republiky – Ostrava – zatím na podporu místní MHD stále čeká.
Celosvětově nabízí Mapy Google vyhledávání spojení hromadnou dopravou ve více než pěti stovkách měst po celém světě s celkem milionem zastávek.
Nutno podotknout, že Mapy Google nenabízejí jen vyhledávání spojení MHD, ale také řadu dalších funkcí, počínaje mapovými podklady, navigací pro pěší i automobily a konče například zobrazováním satelitních snímků či panoramatických pohledů.
Celkem má tato aplikace na svém kontě více než miliardu instalací a průměrnou známku 4,3.
CG Transit offline jízdní řády
První aplikací, nominovanou jen jediným členem redakce, je CG Transit – další dítko vývojářů z circlegate. Doporučuje ho Karel Kilián: “Pubtran i IDOS jsou nesporně dobré aplikace, nicméně v okamžiku, kdy se pohybujete mimo dosah Internetu (v tunelu metra, v polích, …), nebo jestliže Internet v mobilu nemáte, jsou prakticky nepoužitelné. CG Transit nabízí jízdní řády offline, takže k tomu, abyste si našli spojení z bodu A do bodu B, nepotřebujete datové spojení. Jednoduše si na Wi-Fi stáhnete aktuální řády, které vás zajímají, a pak je můžete používat kdykoli a kdekoli. Nutno ovšem podotknout, že řády nejsou zdarma – kupují se ve formě ročního předplatného za cenu, kterou považuji za přiměřenou. CG Transit má moderní uživatelské rozhraní a kromě naplánování cesty mezi dvěma body umí také zobrazovat odjezdy ze zastávek a další praktické informace.”
Dle oficiálního popisku v Obchodě Play CG Transit nabízí:
- Funkce “Vyhledávání spojení”: Klasické vyhledávání spojení Odkud → (Přes) → Kam.
- Funkce “Hledání na mapě”: Vyhledávání spojení na mapě v dvoupanelovém rozhraní,
- Funkce “Odjezdy ze zastávek”: Rychlé zobrazení zastávek s odjezdy spojů v okolí nebo ze zadaného místa.
- Funkce “Seznam linek”: Seznam linek resp. spojů v jízdním řádů s možností vyhledávání podle názvu linky a se všemi potřebnými informacemi.
- Pokročilý našeptávač zastávek a adresních bodů s chytrým řazením, se zobrazováním čísel linek u zastávek MHD a s možností uložení adresy pod vlastním názvem (Doma, Práce…).
- Automatické aktualizace jízdních řádů přes Wi-Fi.
- Přizpůsobení pro tablety.
- Samostatná aplikace pro hodinky Android Wear
- Zobrazení cen spojení (v online režimu).
- U vlaků: online zjišťování nástupišť, omezení provozu a předpokládaného zpoždění.
- Vylepšené možnosti sdílení výsledků vyhledávání.
Jistě vás bude zajímat cenová politika. Ta vypadá následovně:
- 1 jízdní řád v Evropě 0,89€ nebo 1,59€ (cca 25 Kč nebo 40 Kč)
- Zvýhodněný balíček Česká republika 3,59€ (cca 90 Kč)
- Zvýhodněný balíček Slovensko 3,59€ (cca 90 Kč) na 1 rok
- Zvýhodněný balíček Evropské vlaky 3,59€ (cca 90 Kč) na 1 rok
- Zvýhodněný balíček ČR, SK a evropské vlaky 5,49€ (cca 140 Kč) na 1 rok
CG Transit si zatím nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů, o jejichž spokojenosti svědčí skvělé hodnocení známkou 4,6. Aplikaci lze používat na zařízeních s Androidem 2.2 a novějším.
Ke kladně hodnotícím patří Miroslav Scalex Hlavička, který ke svým pěti hvězdičkám napsal: “Naprosto špičková aplikace. Za velmi rozumnou cenu mám sebou neustále aktuální jízdní řády. Nemusím se vztekat, když je někde blbé nebo žádné pokrytí, tohle funguje vždy. Vyhledávání je pohodlné, rychlé, přehledné, vyhledaný spoj si pohodlně uložím z aplikace rovnou do svého kalendáře, takže vím přesně, kdy a kam budu cestovat.”
Můj vlak
Poslední aplikací dnešního přehledu je Můj vlak, nominovaný Danielem Machem, který jen stručně představuje “Aplikace Českých Drah, umožňující zakoupení jízdenky na jakýkoli vlak. Navíc jízdní řády vlaků!”
Co program umí? Opět se obracíme na autory a jejich popis:
- Vyhledávání vlakového spojení.
- Nákup vnitrostátních jízdenek, místenek a doplňkových služeb ČD.
- Palubní portál – informace o průběhu cesty, aktuální poloha a zpoždění vlaku.
- Přehled výluk, mimořádností a změn na trase vlaku.
- Služby ve vlaku (řazení vlaku, přístupnost vlaku atd.).
- Služby ve stanici (odjezdy vlaků, otevírací doby, poloha stanice, přístupnost stanice atd.).
- Správce elektronických jízdenek.
- Push notifikace (před jízdou, při přestupu, při vzniku zpoždění nebo mimořádnosti atd.).
- Sdílení do sociálních sítí.
- Synchronizace elektronických jízdenek (uživatelským účtem z www.cd.cz/eshop)
Pokud tedy hodláte cestovat s ČD, může být tento program nesporně užitečným pomocníkem.
Aplikaci Můj vlak si zatím nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů a její známka je 4,4. 7,3 MB velký balíček lze instalovat na telefony a tablety s Androidem 2.3 a vyšším.
Za spokojené uživatele citujme komentář Gabriela Seidla: “Dlouhodobě využívám a spokojenost. Chybí mi snad jenom jedna věc a to možnost vybrat si při rezervaci místo na plánku.”
Čtenáři doporučují: jak vyzrát na hromadnou dopravu
Protože sedmi redakčními nominacemi jsme jistě nepokryli celé spektrum programů, aplikací a nástrojů, jež mohou nějakým způsobem zjednodušit cestování hromadnou dopravou, dáváme závěrem tradičně slovo našim čtenářům. Znáte nějakou aplikaci, na kterou se v tomto článku nedostalo? Pak neváhejte ani minutu a dejte o ní vědět prostřednictvím formuláře! Společnými silami tak můžeme sestavit seznam těch opravdu nejlepších programů, usnadňujících cestování.
Můžete nominovat například:
- Programy, které vám vyhledají spojení MHD/VD z místa A do bodu B, včetně například jízdního řádu.
- Aplikace pro nákup jízdenek – ať už klasické rezervační systémy (Student Agency, Leo Express), nebo SMS lístky.
- Programy, jež vám najdou nejbližší zastávku/nádraží/letiště.
- Brňáci třeba mohou nominovat program, skrze který lze sledovat polohu tramvají v mapových podkladech.
- Online i offline mapky tras městské hromadné dopravy (v zahraničí jistě oceníte plánky metra).
- Programy, ukazující v reálném čase informační tabule z nádraží, letišť apod.
Prostě si položte otázku: jaké programy pustím ve svém telefonu, než se vydám na autobus, metro, tramvaj, trolejbus, vlak či letadlo?
Uzávěrka je ve čtvrtek 8. října v 6:00 a článek s vašimi nominacemi vyjde 15. října. Proto se svými nominacemi neváhejte, a co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítřek ;).
Prosíme především o pokud možno co nejdetailnější popisy funkcí a zdůvodnění, proč si nainstalovat právě ten či onen program, které by se daly citovat v článku jako vaše doporučení!
Chcete-li nominovat více programů, můžete formulář použít vícekrát.
Za vaše nominace předem velice děkujeme!
Nominace byly ukončeny ve čtvrtek 8. října ve 12:00. Článek vyjde 15. října ráno.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (27)
Přidat komentář