TOPlist

SvětAndroida doporučuje: nejlepší budíky a aplikace na měření času

nejlepsi_budiky_ico

Také neradi či těžko vstáváte do školy, do práce či kvůli jiným povinnostem? Pokud na tuto otázku odpovídáte kladně, možná byste se měli zaměřit na to, jaký program vás po ránu probouzí k životu. Pro Android existují alternativní budíky, nabízející nejrůznější funkce, včetně možnosti nechat se probouzet v ideální spánkové fázi.

Už z dnešního pohledu historické mobilní telefony, jako například Nokia 5110, disponovaly funkcí budíku. Buzení telefonem samozřejmě nabízí i Android, přičemž kromě systémového budíku můžete vstávat i s jinou, alternativní aplikací. Přinášíme přehled pěti programů, které pomáhají procitnout redaktorům našeho portálu. Kromě toho dáme ještě tip na program, se kterým si můžete udělat pořádek v odpracovaných hodinách.

Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?

  • První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
  • Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
  • Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
  • Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
  • V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.

Pořadí ve článku

Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:

  1. Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe

Do tohoto kola nominovalo pět redaktorů celkem šest aplikací, přičemž na třech se shodli dva nominující.

Timely – Budík

První místo dnešního přehledu náleží aplikaci Timely, která svého času vyvolala spekulace, zda právě tak, jako tento program, bude vypadat prostředí operačního systému Android. Tato vize se sice nakonec nepotvrdila, leč Timely jako budík stále slaví úspěchy. Potvrzuje to i první nominující redaktor Daniel Macho: “Timely, to je budík, stopky i minutka v jednom. Nenabízí již tolik funkcí a možností, jako Sleep as Android, jeho doménou je ale především design. Aplikace je optimalizovaná pro tablety, které pak v dokovací stanici působí jako designový prvek bytu.”

Dalším zastánce Timely je Karel Kilián: “Už ani vlastně nevím, proč jsem před několika lety přešel právě na Timely. Zkoušel jsem v té době hodně programů na buzení, ale tento mi nakonec jako jediný mohl zůstat v telefonu. Používám ho jako druhý budík a zatím se nestalo, že by nezazvonil, jak má. Kromě toho oceňuji například při vaření funkci minutky. Líbí se mi jednoduché nastavení, lokalizace do češtiny i nezvyklé, ale intuitivní grafické rozhraní.”

Co Timely nabízí?

V Obchodě Play se na prvním místě dočtete, že “Timely je krásný budík pro Android, který se pyšní nádherným uživatelským prostředím a revoluční integrací cloudové synchronizace, díky níž můžete alarmy zálohovat a sdílet mezi svými zařízeními.”

Jako hlavní vlastnosti a funkce jsou pak jmenovány:

  • Jednoduché nastavení času buzení.
  • Probouzení originálními zvuky, inovativní funkce Smart Rise promění probuzení v potěšení.
  • Výběr z řady barevných motivů nebo možnost vytvoření zcela nového vzhledu.
  • Už žádné zaspávání – Timely umí zkontrolovat, jestli jste opravdu vstali.
  • Synchronizace přes cloud umožňuje nastavení a zálohování budíků z více telefonů a tabletů.
  • Stopky pro přesné měření času.
  • Minutka s rychlým nastavením odpočítávaného času.
  • Navrženo pro tablety.
  • Widget, integrace s Google Now, opakující se alarmy, animace, adaptivní přispávání, podpora rozšíření DashClock.

Aplikaci Timely – Budík si zatím stáhlo více než pět milionů uživatelů a její průměrná známka v Obchodě Play je 4,4. Balíček velký 9,4 MB můžete instalovat na telefony a tablety s Androidem 4.0.3 a vyšším.

Ke spokojeným uživatelům patří například Zbyněk Loebl, který k pěti hvězdičkám přidal komentář: “Prostě vynikající! Úžasná grafika, jako bonus funkce “Smart Rise” na šetrnější buzení – to vše zdarma a bez reklam – nádhera, kdyby to šlo, dám 6 hvězd.”

Timely Alarm Clock
Timely Alarm Clock

Sleep as Android

Stejný počet nominací jako vítězná aplikace získal také Sleep as Android z dílny českých autorů. Na druhé místo ho však odsunulo o desetinku horší hodnocení. Prvním zastáncem je manažer projektu SvětZítřka.cz Petr Mišák: “Dlouho jsem si vystačil s nativním budíkem, který je součástí Androidu. Po vyzkoušení Sleep as Android bych už ale neměnil. V tomto budíku se dá nastavit tolik drobností, které vám zkvalitní váš spánek, že se stal mým každodenním společníkem. Velkou radost mám i z toho, že autor aplikace je Čech.”

Podobnou mírou nadšení oplývá také druhý nominující Daniel Macho: “Sleep as Android je tím nejlepším budíkem, jaký jsem kdy poznal. Umí sledovat váš spánek, zaznamenávat zvuky jako chrápání, mlaskat vám do ouška, abyste nechrápali apod. Navíc, pokud jste chronický “zaspávač,” nabízí celou řadu možností, jak budík vypnout. Od jednoduchého výběru správné ovečky, přes usmání se do kamery, až po přiložení k NFC štítku nalepenému v koupelně. Sleep as Android umí pracovat i na Android Wear.”

Co Sleep as Android slibuje?

Jednou z hlavních funkcí, kterou se Sleep as Android odlišuje od většiny konkurentů, je možnost probouzení v ideální fázi spánku.

Mezi hlavními vlastnostmi a funkcemi jeho autoři jmenují:

  • Sledování spánkových cyklů a chytré buzení.
  • Sensor na telefonu nebo v chytrých hodinkách Pebble, Android Wear a Galaxy Gear.
  • Podpora Google Fit, S Health.
  • Historie spánkových dat.
  • Měření spánkového dluhu, hlubokého spánku a statistiky chrápání.
  • Sdílení na sociálních sítích (Facebook, Twitter).
  • Probouzení se zvuky přírody (ptáci, moře, bouřka, …).
  • Seznamy hudebních skladeb.
  • Ukolébavky se zvuky přírody a binaurálními tóny pro rychlé usínání (potápění s velrybami, horský potůček…).
  • Zaručeně Vás dostane z postele pomocí funkce CAPTCHA (Matematická, počítání oveček, mávání telefonem, QR kód v koupelně nebo NFC štítek na lednici).
  • Záznam zvuků spánku – chrápání, mluvení ze spaní – pokud chrápete, aplikace na Vás mlaská.

Zdarma je v Obchodě Play čtrnáctidenní testovací verze, pokud byste chtěli používat všechny funkce i po vypršení zkušebního období, připravte si 99 korun.

Budík Sleep as Android se může chlubit více než deseti miliony instalací a průměrnou známkou 4,3.

Spokojené uživatele zastupuje Tereza Kůrková, která k maximálnímu možnému hodnocení napsala: “Jsem noční pták a ráno k neprobuzení. Díky téhle aplikaci se mi vstává mnohem lépe a za celou dobu používání (cca 2 měsíce) jsem ještě ani jednou nezaspala. Bez aplikace to bylo pravidlem tak 3x za pracovní týden. Pro všechny, kteří mají potíže s ranním vstáváním, vřele tuto aplikaci doporučuji, vyplatí se!!! :-)”

Sleep as Android: Smart alarm
Sleep as Android: Smart alarm

Sleep as Android Unlock
Sleep as Android Unlock

Hodiny

Pomyslný bronz si z tohoto kola odnášejí Hodiny z dílny Googlu. Jejich zastáncem je grafik Tomáš Očadlý, který říká: “Od budíku očekávám, že bude mít intuitivní nastavení času buzení s možnosti nepravidelného opakování. To splňují základní hodiny od Google a jsem s nimi spokojen.”

Do třetice dobrého i zlého je tu Daniel Macho se svým komentářem: “Hodiny od Googlu jsou sice jednoduché, ale svůj účel splní. Umí vám nařídit budík, stopovat čas či naopak čas odpočítávat. Vše co potřebujete, aby fungovalo. Jako výhodu vidím spolupráci s Android Wear.”

Co umí Hodiny od Googlu?

V oficiálním popisku vyhledávací gigant specifikuje svou aplikaci slovy: “Aplikace Hodiny kombinuje všechny potřebné funkce do jednoduchého, úhledného balíčku.”

Jako zásadní vlastnosti a funkce jsou pak jmenovány:

  • Nastavení budíků, přidávání časovačů a funkce stopek.
  • Mějte přehled o čase na celém světě pomocí světových hodin.
  • Spolupracuje se zařízeními s operačním systémem Android Wear, takže budíky a časovače můžete nastavovat a sledovat ze svého zápěstí.

Hodiny dosud zaznamenaly více než sto milionů instalací a chlubit se mohou známkou 4,2. Jen 5,6 MB velký instalační balíček lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.4 a vyšším.

Ke spokojeným uživatelům patří například Štěpa Krejčiřík. Ten k maximálnímu hodnocení přidal také komentář: “Používám dennodenně a jsem naprosto spokojený. Aplikace od Googlu v plném, krásném Material designu. Hlavně barva pozadí podle času od světlé po tmavou vypadá opravdu moderně.”

Clock
Clock

Toggl Time Tracker, Timesheet

Na čtvrté příčce skončil program, který z dnešní nabídky sice na jedné straně poněkud vybočuje, na straně druhé ale odpovídá zadání. Toggl Time Tracker doporučuje redaktor Jan Dolejš, jehož pracovní režim odpovídá takzvanému freelancerovi: “Toggl je mým každodenním společníkem – měří mi totiž čas, který věnuji práci a projektům. Slouží přitom jako informativní nástroj, aby člověk pracoval denně jen tolik hodin, kolik uzná za vhodné (takové hlídání), nebo i jako nástroj pro výkaz hodin pro zaměstnavatele. Právě export “napracovaných” hodin do přehledného PDF souboru používám velmi často, člověk si totiž může velice jednoduše vybrat jen ten projekt a zaměstnavatele, kterého potřebuje. Toggl existuje nejen jako webová služba na PC, ale i jako šikovná aplikace pro Android, díky které je možné čas sledovat a stopovat i třeba na cestách.”

Co umí Toggl Time Tracker?

Autoři prezentují své dílko jako nástroj pro správu času a sledování odpracovaných hodin. S aplikací můžete sledovat čas strávený nad jednotlivými úlohami a vytvářet podrobné zprávy o využití času. Protokoly a záznamy jsou synchronizovány do cloudu, data tak můžete sledovat a zpracovávat i ve webovém rozhraní, desktopové aplikaci, s pomocí rozšíření prohlížeče Chrome a chytrých hodinek s Androidem.

Program pro Android se zatím může pochlubit více než 100 000 instalací a průměrnou známkou 4,0. Aplikační balíček velký 24 MB lze instalovat na zařízení s Androidem 4.0.3 a vyšším.

Ke spokojeným uživatelům patří Milan Loucký, který k pěti hvězdičkám přidal komentář: “Skvělá aplikace, která vás donutí udělat si konečně pořádek v projektech, na kterých pracujete. A díky ní máte pořád přehled o tom, kolik jste toho pro koho udělali.”

Toggl Time Tracker, Timesheet
Toggl Time Tracker, Timesheet

Mi Fit

S dalším budíkem přichází Karel Kilián. V tomto případě však bude nutný ještě další hardware, konkrétně fitness náramek Xiaomi Mi Band. “Pět minut před budíkem Timely mám nařízený ještě budík v aplikaci Mi Fit. Ten mě probudí vrněním (vibracemi) náramku, který mám na zápěstí. Výhodou je v první řadě o něco šetrnější probouzení, stranou bych však nenechal ani fakt, že tato forma budíku nebudí mou partnerku. Jen mě mrzí, že Xiaomi odstranilo funkci chytrého buzení, která aktivovala vibrace v okamžiku méně hlubokého spánku (ten měřil a stále měří právě náramek). Probuzení tak bylo vhodně načasované a i když jsem občas vstával o nějakou tu minutu dříve, cítil jsem se odpočatější než při vstávání v pevně stanoveném čase.”

Co umí aplikace Mi Fit?

Jak zaznělo již zpočátku, k tomu, aby tato aplikace fungovala, je nezbytným předpokladem chytrý náramek Mi Band. Pokud ho nevlastníte, je zbytečné tento program stahovat.

V opačném případě vám Mi Fit nabídne:

  • Nastavení cílů, sledování denní aktivity i nočního spánku.
  • Sledování kvality spánku, informace o době hlubokého spánku.
  • Možnost nastavit si až tři budíky s opakováním ve zvolené dny.
  • Buzení vibracemi náramku – bez jakéhokoli zvuku.
  • Vypnutí buzení poklepáním na náramek.
  • V případě, že nenásleduje aktivita, odpovídající probuzení, začne po deseti minutách vibrovat znovu.

Kromě toho umí Mi Fit ve spolupráci s náramkem počítat ušlé kroky a z nich pak odvozovat překonanou vzdálenost a spálené kalorie.

Aplikace má na svém kontě přes milion stažení, její známka však není právě nejlepší – jen 3,1. 17 MB velkou aplikaci lze použít na telefonech a tabletech s Androidem 4.3 a vyšším.

Huawei alarm

Poslední, jistě však ani zdaleka ne nejhorší aplikaci, doporučil Honza Dolejš. Jedná se o budík, který najdete v základní “palubní výbavě” telefonů Huawei. “Každý den mě probouzí mobilní telefon svým budíkem. V tomto ohledu ale patřím mezi nenáročné uživatele, a proto používám integrovaný budík od Huawei. Má pro mě vše potřebné – možnost nastavit několik profilů na různé dny či odklad zvonění o 10 minut poklepáním na displej. Právě odložení poklepáním je moje oblíbená funkce – běžně vstanu až po několika odloženích. :-)”

Čtenáři doporučují: nejlepší budíky a aplikace na měření času

Máme za sebou šest aplikací, které vás proberou do nového dne, nebo nějakým způsobem měří čas. Je to hodně, nebo málo? Zapomněli jsme na nějaký povedený program? Pokud víte o nějakém budíku či aplikaci na měření času, která v dnešním přehledu není, pak neváhejte, nominujte ji přes formulář na konci článku!

Nominujte tedy:

  • aplikace, které vás ráno probudí,
  • nejrůznější hodiny (ne ale widgety na plochu)!,
  • stopky,
  • minutky,
  • programy, zobrazující čas v různých místech na světě,
  • další aplikace, jejichž smyslem je zobrazení či měření času nebo buzení

Nominovat můžete až do čtvrtku 8. září 2016. Na základě vašich doporučení sestavíme článek „Čtenáři doporučují: nejlepší budíky a aplikace na měření času“, jenž vyjde ve čtvrtek 15. září ráno.

Nominace byly ukončeny ve čtvrtek 15. září v 10:30.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)