SvětAndroida doporučuje: Aplikace a hry pro nejmenší
- Články
- Roman Nepšinský
- 10.5.2013
- 21
Ať už máte děti vlastní, nebo jen občas “půjčené” (vnucené ;)) na hlídání od příbuzných, určitě vám přijde vhod několik námětů, jak je pomocí chytrého zařízení s Androidem zabavit. V rámci našeho seriálu SvětAndroida doporučuje vám proto dnes nabídneme několik tipů pro nejmenší ve věku 1-6 let. Mít po ruce mobil s vhodnými aplikacemi vám totiž může kolikrát pomoci zachovat si zbytky příčetnosti.
Představme si např. modelovou situaci v čekárně u lékaře, kde se 2leté dítě nudí, a po zákazu nějaké bohulibé činnosti (např. kopání do dveří) se začne konstruktivně vztekat a válet po podlaze (pro teoretiky a příznivce tvrdé výchovy zmiňme fakt, že ani “nasekání” situaci nevyřeší, pouze zvýší řev dítěte a nevraživost okolí vůči vaší osobě). Srovnejme to potom se soustředěným tichým klepáním do displeje, kdy si okolosedící důchodci už nebudou říkat, co je to za nevychovaného spratka, ale že oni by ty mobily a techniku všechny zakázali ;)
Batolata ve věku 1-3 roky
Zdravé děti v tomto věku masivně prozkoumávají okolní svět, vše si musí osahat, vyzkoušet. Současně si začínají uvědomovat sami sebe, umí si říct, když něco chtějí nebo nechtějí (to převládá, zejména jako automatická reakce na jakýkoliv zákaz ;)). Je jasné, že v tomto věku ještě nedokáží udržet pozornost na příliš dlouhou dobu, ale vhodně zvolená aktivita s interakcí s dozorující osobou je dokáže zabavit i na úseky 10-20 minut.
Přední kamera
Pokud je váš telefon/tablet vybaven přední kamerou, máte napůl vyhráno. Děti se na sebe rády dívají i do zrcadla, mobil může zážitek vylepšit jednak latencí (narozdíl od zrcadla není problém vidět na displeji vlastní před chvílí zavřené oči :)) a pak doplňkovými aplikacemi, které umí snímaný obraz upravovat (různé fotoefekty) nebo doplňovat (rámečky, předměty).
Koukání do přední kamery bez dalších efektů dokázalo mladšího syna zabavit na 15 minut ;)
http://youtu.be/KxHpDFhCWB4
Jednou z aplikací umožňujících doplňovat obraz z fotoaparátu v reálném čase různými efekty a grafikou je Camera ZOOM FX. Do obrazu je možno umístit nějakou postavičku (Buddy) nebo rekvizitu (Props), aplikovat rámeček…
Aplikace je navíc v současnosti v akci za sníženou cenu (běžná cena je 5 dolarů):
|
53,19 Kč |
“Ťukací” aplikace
Jedná se o aplikace, které jsou poutavé svými grafickými a zvukovými efekty, a kde současně dítě nemá co pokazit ani zcela chaotickým ťukáním, klepáním a vůbec “šudláním” po displeji (jiná věc je odskok na Home, vytočení posledně volaného čísla šéfa apod. ;)).
Toddler Tapping Zoo představuje více než 60 fotografií různých zvířat, doprovázených jejich zvukovým projevem (po klepnutí na fotografii). Mezi obrázky je možné se přepínat buď klepáním na zelené šipky, nebo tažením (swipe).
Český Multimedia atelier nabízí podobný počin pod názvem Funny Touch Screen. K dispozici je opět spousta pěkných fotografií (tentokrát nejen zvířat, ale i scenérií a známé architektury), které může dítě odkrývat klepáním na obdélníky. Navíc je možné zvolit obtížnost – od dvou volně odklepávatelných obdélníků až po 6 očíslovaných, které je potřeba zlikvidovat ve správném pořadí. Po úspěšném odkrytí obrázku se navíc na obrazovce chvíli pohybuje nějaký další předmět (kytička, medaile apod.), čímž fun factor nabývá zcela nové dimenze ;)
|
Zdarma |
“Poslouchací” aplikace
Hříčky, které používají mikrofon telefonu/tabletu k zaznamenávání hlasového projevu dítěte, který poté automaticky přehrají (obvykle modifikovaný, např. větší výškou tónu (pitch)). Asi nejznámější jsou hry ze série Talking… od společnosti Outfit7, jako Talking Tom Cat, Talking Ben the Dog, Talking Larry the Bird. K dispozici jsou i omezené verze zdarma (v názvu s dovětkem FREE). Vedle opakování hlasového projevu je možné na postavičku i sahat (hladit nebo mlátit), případně zvolit některou z připravených animací. Bohužel i placené verze v sobě obsahují aktivní prvky odkazující na další hry, takže nelze nechat dítě bez dozoru a se zapnutým internetem ;)
|
18,59 Kč |
Zdarma |
Z české provenience pak pochází hříčka Chrochtátko, o které jsme psali tady. Tento maskot internetového rádia pro děti Pigy.cz (o kterém bude ještě v článku řeč) také vše pečlivě poslouchá a pisklavým hláskem opakuje.
|
Zdarma |
Starší děti ve věku 3-6 let
Děti od tří let už většinou nemají problém ovládat jednoduchou elektroniku (např. Android ;)), zhruba chápou, co se na obrazovce děje a umějí na to reagovat (naučit se klikat na známé prvky jako Start, Play, Retry, … tlačítko Home atd.). Je jasné, že ty už dokáže zabavit lecjaká jednodušší hra, takže těm se budeme věnovat jen okrajově v několika tipech. Pojďme se proto nejprve podívat na nějaké aplikace, které mají spíše naučný charakter, mohou dětem pomáhat zlepšovat jemnou motoriku, paměť apod.
Objevování předmětů, zlepšování motoriky, paměti
Velmi oblíbenou sérii hříček s názvem Kids… má na svědomí vývojářské studio Intellijoy. Jedná se o známé spojování teček (Kids Connect the Dots), doplňování tvarů (Kids Preschool Puzzle) nebo hraní si se zvířaty (Kids Animals). Starší děti pak mohou sáhnout i po výuce počítání (Kids Numbers and Math) nebo anglické abecedy (Kids ABC Letters).
|
56,15 Kč |
Zdarma |
Kdo chce ze svých dětí v předškolním věku vychovat génie (aby se pak na základce nudily a zadělaly si na jiné problémy ;)), může sáhnout po skvělé výukové aplikaci SPB Brain Evolution 2 (recenzovali jsme zde). S počítáním (Arithmetics) budou mít nejspíš ještě problém, ale některé další zejména geometrické hry (Quadronica, Memorics, Pairs, …) je opravdu zabaví a nenásilnou formou si potrénují postřeh a paměť.
|
Zdarma |
A kdo chce dětem hravou formou popsat běžné životní situace a jak se v nich zachovat, může s důvěrou sáhnout po hře od společnosti 4bambini s názvem Dávej bacha! aneb Bezpečný start do života (recenzovali jsme zde).
|
Zdarma |
Součástí hry jsou také bonusy v podobě omalovánek, a tím se dostáváme k další kategorii…
Malování a omalovánky
Malování na dotykové obrazovce je pro děti intuitivní a zejména vybarvování omalovánek získává nový rozměr (většinou okamžité vyplnění celé oblasti místo šmrdlání pastelkou a přetahování přes okraje). Oblíbenými omalovánkami u dětí je aplikace Zebra Paint, s trochou trpělivosti jde ovládat i na malých QVGA displejích, největší komfort samozřejmě poskytne tablet. Aplikace je navíc velmi malá a kompatibilní s nejstaršími verzemi Androida, navíc je zcela zdarma, takže je povinnou výbavou každého telefonu a tabletu, který se může ocitnout v blízkosti dětí :).
|
Zdarma |
Pokročilejší funkce nabízí Color & Draw for kids. Je možné volně kreslit na libovolné pozadí nebo vybarvovat omalovánky. Zde už se výchovně nesetkáme s automatickým vyplněním celé oblasti, dítko musí vše poctivě vybarvit samo. Výsledek je navíc možné dozdobit nálepkami a nasdílet pro babičku na Facebooku ;).
(Levnější verze je určena pro telefony, dražší verze pro tablety – vyžaduje Android OS 3.x Honeycomb nebo vyšší)
Hry
Jak jsme předeslali v úvodu, děti v tomto věku už zvládnou hrát většinu jednoduchých her, stačí jim pouze ukázat na co kliknout a vysvětlit ovládání. Následující soupis her je tak pouze ilustrativním a subjektivním výběrem autora (= co našel na tabletu dětí, když odečetl krváky typu Stair Dismount, Grim Joggers a tower defense hry ;)):
- Air Control nebo Flight Control – navádění letadel a vrtulníků na přistávací dráhy, prstem se kreslí křivka, kterou se má letoun přiblížit tak, aby se s ničím nesrazil
- Angry Birds – asi netřeba představovat, prstem natahujete prak, kterým vystřelujete rozhněvané ptáky na zákeřná prasata
- Cordy – sympatický robůtek v 3D plošinovce, kterou zvládnou i menší děti. Prvních 5 levelů je zdarma, další je potřeba dokoupit In-app platbou
- Cut the Rope – příšerka má ráda sladkosti, ty ovšem vždy visí někde ve výšce na laně, obklopeny dalšími překážkami. Prstem přeřezáváte lana a řešíte, jak sladkost k příšerce dopravit, a cestou sesbírat bonusové hvězdičky
- Fruit Ninja nebo Fruit Slice – prstem rozsekáváte ovoce, které letí přes obrazovku, podle zvoleného módu hry je někdy potřeba přeseknout jedním tahem více kusů ovoce najednou a vyhnout se bombám
- Osmos – příjemná relaxační hra, využívající simulace fyzikálních zákonů akce a reakce, zrychlení a setrvačnosti. Hráč ovládá kruh, který může vstřebávat okolní menší kruhy (a tím růst), a pohybovat se vystřelováním části vlastní hmoty. Hra obsahuje několik nápaditých herních módů včetně obíhání kolem hmotných hvězd nebo bojování s aktivními nepřáteli
- Paper Toss – házení zmuchlaných papírových koulí do koše. Protivníkem je ventilátor, který před každým hodem náhodně změní směr a intenzitu foukání
- Sprinkle – k dispozici máte hasičskou hadici a omezenou zásobu vody, vaším úkolem je hasit požáry způsobené pádem meteoritů na domečky. Levely jsou velmi nápadité, někdy je potřeba pomoci si protiproudem, ucpat odtok kamenem nebo kusem ledu, nebo posunout umístěnou překážku
- Where’s My Water? – malý krokodýlek se jde večer koupat a co se nestane, přestane mu téct voda ze sprchy (protože jiný, zlý, krokodýl někde překousl trubku). Úkolem hráče je vytvořit vodě náhradní cestičku, aby se do sprchy ke krokodýlovi dostala. Je ale potřeba dát pozor na to, aby do trubky nenatekl odpad. Grafika hry a animace jsou skvělé (ostatně výrobcem je Disney).
- World of Goo – tato klasika indie her se konečně koncem loňského roku dočkala vydání pro Android. Pomocí živých kuliček stavíte odvážné konstrukce, abyste dosáhli co nejvýš a nejdál. Levely jsou velmi nápadité
Bez rozdílu věku
Internetová rádia
Pěknou pohádku si před spaním poslechnou rády všechny děti, ty menší asi dlouho pozornost neudrží, ale ty zase může zaujmout diskotéka v podobě písniček z pohádek. Toto vše nabízí české internetové rádio Pigy.cz, které vřele doporučujeme:
|
Zdarma |
Videa
Společným úsilím uživatelů (a větší či menší tolerancí ze strany vlastníků práv) se na největším úložišti videí na internetu, YouTube.com, objevují také známé dětské pohádky. Stačí tak v nativní aplikaci YouTube nechat vyhledat např. Krtka, Pata a Mata, Maxipsa Fíka a další, a děti se hned mohou dívat. Po skončení dílu pak v náhledech podobných videí sami vyberou, s čím chtějí pokračovat.
|
Zdarma |
Závěr
Závěr už tradičně patří vám, našim čtenářům. Máte zkušenosti se soužitím malých dětí a techniky s Androidem? Jaké jsou jejich oblíbené činnosti, aplikace a hry? Kolik rodičů vůbec SvětAndroida navštěvuje? Dejte o sobě vědět :)
Pokud se nasbírá dostatek tipů, vydáme je jako obvykle za 14 dní v pokračování Čtenáři doporučují.
Komentáře (21)
Přidat komentář