SvětAndroida doporučuje: 7 aplikací pro jarní výlet
![sa doporucuje jarni vylet ico sa doporucuje jarni vylet ico](https://www.svetandroida.cz/media/2014/03/sa_doporucuje_jarni_vylet_ico.jpg)
Reklama
Právě dnes v 17 hodin 56 minut a 36 sekund začíná astronomické jaro – tedy „papírově“ ideální období na výpravy do přírody, na procházky, výlety a túry. Jenže co by to bylo za výlet, kdyby v kapse chyběl chytrý mobilní telefon „našlapaný“ užitečnými aplikacemi? Redaktoři našeho portálu se sešli, aby pro vás vybrali ty nejlepší programy, které by rozhodně neměly chybět ve výbavě vašeho mobilu s Androidem. Pojďme se nyní společně podívat na to, které aplikace stojí za vaší pozornost!
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- Začínáme tím, že v redakci vyhlásíme téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Všichni redaktoři pak mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
- Následuje uzávěrka, po které nominace zpracujeme a připravíme na jejich základě další díl SvětAndroida doporučuje, který vychází týden po ukončení nominací.
- Protože jen zcela výjimečně se stává, že redakčními nominacemi pokryjeme celý vybraný segment, dáváme na konci článku příležitost našim čtenářům. Ti mohou sedm dnů po vydání článku skrze formulář doporučit aplikace, které v redakčním výběru chybí.
- Po skončení nominačního týdne opět následuje příprava článku – tentokrát Čtenáři doporučují. Na jeho přípravu máme opět sedm dnů. V okamžiku, kdy článek vychází, se celý kolotoč rozjíždí znovu od prvního bodu.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
Mapy
Nejširší podporu v naší redakci nakonec získaly Mapy od Googlu, které nechyběly v nominacích pěti ze sedmi účastnících se redaktorů. Petr Mišák je tradičně zastáncem nativních programů, takže není překvapením, že do přírody vyráží zásadně s Mapami Google. „Už používám takřka na vše, od hromadné dopravy až po procházky a mapování terénu :)“ Dalším příznivcem této mapové aplikace je Honza Dolejš: „Google Maps využívám především při orientaci ve městě, kdy potřebuji ve spleti uliček dorazit ke správnému cíli. Bohatě mi při tom stačí vědět moje pozice a díky kompasu rovněž směr, kterým stojím a mám se vydat. Tento nástroj jsem hojně využíval při nedávné návštěvě Paříže a data mě nestála ani korunu navíc. Proč? Protože po zadání magického spojení „ok maps“ do hledání je možné libovolnou část stáhnout do mobilu offline. Stačí tak provést před výletem někde na Wi-Fi síti a v terénu již data nejsou potřeba. Skvělé.“ O své zkušenosti s používáním Map bez datového připojení se Honza rozdělil ve článku Google Mapy – jak je používat zdarma (v zahraničí) bez internetu?- Komplexní a přesné mapy v 200 zemích.
- GPS navigace s hlasovými pokyny pro jízdu autem, na kole a chůzi.
- Tranzitní mapy pro více než 2800 měst.
- Aktuální informace o provozu na cestách, zprávy o mimořádných událostech a dynamické přesměrování v případě nalezení rychlejší trasy.
- Podrobné informace o více než 100 milionech míst.
- Street View a snímky vybraných restaurací, muzeí a dalších míst.
Google Maps
Instalovat (Free)
Google Play
RunKeeper – GPS Track Run Walk
Na stříbrnou příčku stačily v tomto kole hlasy tří redaktorů. Tím prvním je Petr Mišák, který komentuje svou nominaci: „Společně s hrudním pásem na měření tepu a chytrým telefonem naprostá nezbytnost při běhání. Teď na jaře se bude hodit obzvlášť. Pneumatika musí dolů :).“ Druhým zastáncem Runkeeperu je Karel Kilián: „K této aplikaci mě přivedl náš někdejší kolega Michal Mátl, který ji v lednu 2011 představil v recenzi RunKeeper Pro – běhejte se svým Androidem v kapse. Dnes ji používají kolem mne snad všichni, což je velký motivační prvek. Venčím s Runkeeperem v kapse psa, zadávám do něj své „jízdy“ na rotopedu i na skutečném kole. Zaplatil jsem si členství, protože se vyžívám ve statistikách a dalším velkým motivátorem je snaha překonávat pokud možno každý měsíc své dosavadní rekordy, což se mi ovšem ne vždy podaří. Když mám „líný den“, bývá to právě představa, že mi budou chybět kalorie na Runkeeperu, která mě nakonec dokope něco dělat.“- Detailní statistiky čítající tempo, vzdálenost, čas a spálené kalorie.
- Pokyny virtuálního trenéra do sluchátek.
- Možnost poslouchat a ovládat přehrávání hudby během tréninku.
- Změřte svou srdeční frekvenci s mnoha dostupnými senzory.
- Fotografování a sdílení zajímavých míst podél vaší trasy.
- Možnost sledování a porovnání výkonu v průběhu času.
- Prohlížení podrobné historie aktivit (běh, procházky, kolo, atd.).
- Upozornění na dosažené osobní rekordy a milníky.
- Stanovení vlastních cílů se sledováním jejich dosažení.
- Podrobné tréninkové plány, které vám pomohou dosáhnout konkrétních cílů, jako je například uběhnutí 5 kilometrů.
- Sdílení údajů o aktivitě (mapa, vzdálenost, kalorie a čas) na Facebook, Twitter a s vašimi přáteli na RunKeeperu.
- Možnost publikovat „v přímém přenosu“ mapu vašeho tréninku (pouze placený program RunKeeper Elite)
- Možnost spolupráce s více než 70 dalšími aplikacemi a službami, jako jsou MyFitnessPal, Lose It, Fitbit, Withings, Garmin a mnoho dalších.
- Detailní zprávy o vašich aktivitách, spálených kaloriích, hubnutí a mnoho dalších statistik v průběhu času.
ASICS Runkeeper - Run Tracker
Instalovat (Free)
Google Play
c:geo
Se stupni vítězů se rozloučíme aplikací pro geocaching – outdoorovou aktivitu, kdy účastníci hledají tajné schránky (kešky/poklady), u kterých znají souřadnice. Pravděpodobně prvním „kačerem“ v naší redakci je Karel Kilián, který se o své zkušenosti podělil v podrobném seriálu Geocaching na Androidu. Ačkoli do hor, lesů, luhů a hájů vyráží za poklady i s turistickou GPSkou Garmin, nalezené keše „loguje“ takřka výhradně přes c:geo. „Aplikace c:geo je prostě od začátku do konce perfektně udělaná. Používá sice pomalejší a objemově náročnější způsob načítání dat, ale zato nabízí naprosto vše, co v terénu mohu potřebovat. Kešky i mapy si mohu uložit pro offline použití, stejně jako mohu odesílat záznamy o nálezech až v okamžiku, kdy jsem v dosahu sítě. Nechybí ani podpora odesílání fotek k logům, přehledné zobrazení nejbližších kešek v tabulce nebo mapě a řada dalších užitečných funkcí. Oficiální aplikace je z hlediska funkcí podstatně chudší, existuje i řada alternativ třetích stran, ale žádná mi nesedla tak dokonale, jako c:geo.“- Zobrazit polohu keší v mapových podkladech.
- Jako podklady lze používat Mapy Google nebo OpenStreet mapy.
- Vyhledávat keše podle různých kritérií.
- Ohlašovat („logovat“) nálezy keší v online nebo offline režimu.
- Ukládat informace o keši do paměti zařízení k pozdějšími offline použití.
- Vytvářet a spravovat body trasy („waypointy“).
- Navigovat ke keši pomocí kompasu, mapy, nebo jiné aplikace.
- Importovat a exportovat soubory GPX.
- Zvládat práci se sledovatelnými předměty („trackables“)
c:geo
Instalovat (Free)
Google Play
Mapy.cz
Mapy.cz z dílny Seznamu nominoval Karel Kilián, který jako argumenty, proč si je nainstalovat, uvedl: „Prvním důvodem je možnost stažení kompletních mapových podkladů pro offline použití. Nemusíte tak, na rozdíl od Map Google, používat jakési obskurní „hacky“, ale jednoduše uložíte celou republiku k sobě do telefonu, kde bude kdykoli připravená k použití (aktuální velikost stahovaného balíčku je 317,79 MB). Dalším zásadním kladem při pohybu v terénu jsou turistické mapy – z vrstevnic snadno poznáte terénní podmínky, v orientaci pak zásadně pomohou vyznačené turistické trasy. Škoda jen, že jsou dostupné podklady pouze pro Česko.“- Možnost stažení mapy celé České republiky přímo do mobilního telefonu (do 400 MB).
- Turistické mapy včetně cyklotras, vrstevnic a turistických značek.
- Trasu vaší cesty si můžete naplánovat pěšky, autem i na kole.
- Vyhledávání využívá katalog Firmy.cz s více než 570 000 záznamy.
- Zajímavosti a tipy na výlety z celé České republiky.
- Restaurace, bankomaty, ubytování, úřady atp. v místě, kde se nacházíte.
Mapy.cz: maps & navigation
Instalovat (Free)
Google Play
Endomondo Sports Tracker
Jedním z největších konkurentů Runkeeperu je Endomondo. Zástupcem spokojených uživatelů je v naší redakci Tomáš Očadlý: „Endomondo je mou nejoblíbenější aplikací pro sportovní aktivity, jelikož dokáže zaznamenat mou trasu včetně podrobností o trati, spálených kaloriích a podobně. Navíc spolupracuji s chytrým náramkem FitBit Flex, což také velice oceňuji.“ Endomondo se sice chlubí, že je jednou z nejvýše hodnocených aplikací svého druhu na Androidu, nicméně známka 4,5 je naprosto shodná s hodnocením Runkeeperu (oba programy přitom hodnotil podobný počet uživatelů). Uživatelská základna sestává z více než dvaceti milionů sportovců po celém světě a aplikace je ideální pro běh, jízdu na kole, chůzi a jiné činnosti, kde hraje roli překonaná vzdálenost.- Sledujte své outdoorové aktivity, jejich trvání, vzdálenost, rychlost a spálené kalorie.
- Možnost manuálního zadání indoorových aktivit, jako je běh na běžeckém páse, jízda na rotopedu, nebo silový trénink.
- Zvuková zpětná vazba po každém překonaném kilometru.
- Zobrazení trasy v mapových podkladech.
- Možnost sledování tepové frekvence (pochopitelně jen s kompatibilním zařízením).
- Zobrazení historie tréninků a mezičasů na kilometr nebo míli.
- Možnost zasílání dat z více platforem (zadání přes web, podpora některých chytrých hodinek, import souborů apod.).
- Odeslání informace o vašem sportovním výkonu na sociální síť Facebook.
- Sledování sportovních aktivit vašich přátel v reálném čase.
- Možnost závodit proti času kamaráda s hlasovým trenérem, který vám pomůže k lepšímu výsledku.
- Sledujte poslední aktivity svých přátel skrze widget na domovské obrazovce.
- Záznam o vašem hudebním playlistu pro každé cvičení.
- Prohlédněte si trasy v okolí a použijte mapy pro plánování cesty.
- Automatické pozastavení měření, pokud nejste v pohybu.
- Přizpůsobitelná hlavní obrazovka vám umožní určit si nejdůležitější informace, které chcete mít na očích.
- Hlasová zpětná vazba stiskem tlačítka na sluchátkách.
- Pozastavení a pokračování cvičení dlouhým stiskem tlačítka na sluchátkách.
- Možnost komunikace s dalšími kompatibilními zařízeními, jako je počítač na kole či snímač tepové frekvence.
- Integrace s produkty Sony, jako je SmartWatch či SmartExtra.
- Přístup ke všem vašim nastavením online: profil, sdílení, ochrana osobních údajů, cvičení, zvuk a příslušenství.
- Intervalové programy: vyberte si ze tří programů, nebo si vytvořte vlastní, kterými vás bude provádět hlasový trenér.
- Grafy: zobrazení grafů s vašimi časy, tepovou frekvenci, rychlostí a nadmořskou výškou v průběhu tréninku.
- Překonejte sami sebe: nastavte předchozí cvičení jako svůj cíl a zvukový trenér vám pomůže k lepšímu výsledku.
- Úsporný mód: zvyšte výdrž baterie pomocí této funkce pro dlouhé tréninky.
- Krokoměr: použijte funkci krokoměr pro tréninky v místech bez pokrytí GPS.
- Přizpůsobitelný zvukový trenér: sami si určíte, jak často chcete slyšet zpětnou vazbu a jaké informace má aplikace číst.
- Sportování na čas: zadejte dobu trvání vašeho tréninku a trenér vám pomůže dosáhnout kýženého cíle.
- Aktivita na spálené kalorie: nastavte, kolik kalorií chcete spálit, a zvukový trenér vás bude navigovat.
Endomondo - Running & Walking
Instalovat (Free+)
Google Play
Meteor (Počasí) » Aladin
Při výletech do přírody je pochopitelně jedním z důležitých faktorů počasí. Asi se shodneme, že zmoknout uprostřed mnohakilometrové túry není nic příjemného, takže je vhodné zjistit meteorologickou situaci s předstihem. Tomáš Filip pro tyto účely doporučuje program Aladin: „Pokud to vezmeme popořadě, nejprve je zapotřebí se připravit na počasí, které může nastat v řádu několika hodin dopředu. K tomu mi nejlépe slouží aplikace od těch nejpovolanějších, jež je Aladin od ČHMÚ, kde přehledně zjistím, jaké povětrnostní podmínky nastanou = správné oblečení a obutí je na výlety základ!“- Teploty
- Vlhkosti
- Tlaku
- Větru
- Srážek
Meteor (Počasí) » Aladin
Instalovat (Free)
Google Play
Fitbit
Fitbit je v naší redakci velkým hitem, proto není překvapením, že se objevil i v nominacích tohoto kola SvětAndroida doporučuje. Nadšeným zastáncem je Petr Mišák, který popisuje: „Bez této aplikace a náramku už neudělám ani krok, a to doslova. Krom denní aktivity si díky FitBitu hlídám i kvalitu spánku, stravu a pitný režim. No prostě super.“ Jedná se o aplikaci, určenou pro spolupráci s trackery Fitbit Flex, Fitbit One, Fitbit Force a Fitbit Zip, které s telefonem a programem komunikují bezdrátově (seznam podporovaných zařízení najdete na webu www.fitbit.com/devices). Cílem této platformy je být aktivní, lépe jíst, sledovat váhu a lépe spát.Fitbit
Instalovat (Free)
Google Play
Čtenáři doporučují
Uvědomujeme si, že aplikací vhodných pro jarních výlet jsou přinejmenším desítky, a je nám naprosto jasné, že redakční výběr pokryl jen malé procento ze všech, které mohou být užitečné. Proto závěrečné slovo bude opět patřit našim čtenářům! Víte o nějakém programu, který v našem seznamu chybí? Neváhejte a nominujte ho skrze formulář na konci tohoto článku! Společnými silami jistě dokážeme sestavit seznam, obsahující ty skutečně nejlepší aplikace pro jarní výlet. Můžete nominovat například:- Sportovní trackery, kterými měříte ušlou/ujetou vzdálenost a další parametry.
- Turistické mapy a navigace.
- Nejrůznější průvodce místy, lokalitami a městy.
- Otřít se můžete i o jízdní řády, neboť se z toho výletu musíte nějak dostat domů.
- Stranou nemusí zůstat ani související outdoorové aktivity, jako je třeba geocaching.
O autorovi
Karel Kilián
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi