Stalo se již nepsanou tradicí, že jeden z jarních dílů cyklu SvětAndroida doporučuje věnujeme navigacím. Letos je to již popáté a tentokrát se nám sešlo šest navigací, z nichž ani jedna nemá hodnocení horší než 4,3 a všechny mají několik milionů stažení. Jaká navigace vás tedy bude vodit po dálnicích, silnicích, cestách i stezkách? V našem přehledu si určitě vyberete!
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- První týden vyhlašujeme v redakci téma následujícího kola cyklu SvětAndroida doporučuje. Redaktoři mají sedm dnů na to, aby nominovali své oblíbené programy.
- Druhý týden zpracováváme článek SvětAndroida doporučuje, sestavený na základě redaktorských nominací.
- Poté, co článek vyjde, třetí týden sbíráme skrze formulář nominace od čtenářů. Uvědomujeme si totiž, že ani při sebevětší snaze většinou redakčními silami nepokryjeme celé spektrum programů.
- Čtvrtý týden zpracováváme článek Čtenáři doporučují, sestavený na základě čtenářských nominací.
- V okamžiku, kdy vychází článek Čtenáři doporučují, se celý koloběh rozbíhá znovu.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů SvětAndroida doporučuje a Čtenáři doporučují je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google Play (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google Play; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
Nominace do tohoto kola zaslalo sedm redaktorů portálu SvětAndroida.cz, kteří nominovali celkem šest aplikací. Na pěti aplikacích se přitom shodli alespoň dva redaktoři, pro vítěze pak hlasovali všichni s jednou výjimkou.
Mapy Google
Jednoznačné vítězství v tomto kole cyklu SvětAndroida doporučuje si vysloužily Mapy Google, pro které hlasovalo šest ze sedmi redaktorů našeho portálu. Nejvíce se na obhajobu této navigace rozepsal korektor Tomáš Filip: “Mým takřka denním chlebem jsou Mapy Google, které používám snad již více jak čtyři roky. I když jsem vyzkoušel mnoho dříve oblíbených map ze Symbianu, “googlí” Mapy si mne získaly a stále u nich povětšinou setrvávám. Ačkoliv musím vypíchnout super záležitost, a to synchronizaci s “desktop” verzí v internetovém prohlížeči, kdy něco vyhledávám na Googlu a podívám se na adresu, která se mi okamžitě promítne do Map na mobilu (případně lze na webu zvolit při výběru trasy “Odeslat trasy do telefonu” a hned mohu spustit navigaci). Ovšem jako hlavní nevýhodu a pro mne stále nepochopitelnou, je absence aktuální rychlosti na základě GPS lokace. Proč v Mapách chybí tak primitivní záležitost a přitom tak podstatná u navigace, to asi nikdy nepochopím. Supluji to ale aplikací Velociraptor.
Jejich obsáhlost, vynikající navigace jako takové, UI a další, nejspíše ani není potřeba zmiňovat. Ve dnešní době tímto disponují snad všechny kvalitní navigace.”
Dalším zastáncem je redaktorka Johanna Kovaczicz, která sice sama neřídí, nicméně z navigací preferuje právě Mapy Google: “Často se pohybuji po vlastních v různých neznámých oblastech, a to využívám Google Mapy. Nemám moc dobrý orientační smysl, takže moci v pohodě zapnout navigaci a řídit se podle ní je super. Navíc si určité části map ukládám offline a stačí mi pak jen moje lokace. Google Mapy navíc využívám i pro hromadnou dopravu, zejména v místech, kde to neznám vůbec – často jsou přestupy a linky dobře zvýrazněny s přesným návodem. :)”
Také redaktor Daniel Macho využívá navigaci z dílny vyhledávacího giganta: “Mapy Google používám asi úplně nejčastěji. Jsem totiž “Local Guide” a mám vše takto na jednom místě. Navigace umí navigovat i pěšky, takže v cizím městě jsou pro mě k nezaplacení.
Fungují úplně parádně, nikdy jsem neměl problém a nikdy jsem se neztratil nebo nezabloudil. Někdo si možná stěžuje na divné řešení offline map, ale tuto možnost nepoužívám vůbec, jsem online neustále (kromě výletů do zahraničí, kde používám jinou navigaci), takže nemohu posoudit. Online je ale navigace skvělá.”
Dalším spokojeným uživatelem je Václav Švec: “Navigace, kterou osobně používám velmi často. Oceňuji zejména jednoduchost a spolehlivost, zatím vždy mě úspěšně dovedla do cíle. Oproti třeba takovému Waze není tolik orientovaná na aktuální dopravní situaci, ale velké koloně se s ní zpravidla vyhnu. Další plusové body získává díky postupnému zpřístupňování offline služeb. Klasickým offline navigacím se však v tomto ohledu zdaleka nevyrovná. Doufám také, že se co nejdříve dočkáme integrace průjezdných bodů.”
Partu nadšenců navigace od Googlu doplňuje Jan Dolejš, který ji využívá pro veřejnou dopravu po Praze, přičemž oceňuje integraci s dalšími službami a možnost stáhnout si mapy pro offline použití. Překvapením nebyla v tomto kole ani nominace manažera projektu Petra Mišáka, který je známým zastáncem nativních aplikací Androidu. Kromě kladů, mezi kterými zmiňuje online aktualizace a integraci do systému, také konstatuje: “I ony sice někdy šlápnou vedle, ale jejich přínos je tak velkým že jim to člověk lehce odpustí.”
Co k Mapám Google dodat? Především to, že se nejedná jen o navigaci, ale také obsáhlou databází firem, podniků, restaurací, kaváren a dalších bodů zájmu. V Obchodě Play najdete jako zásadní vlastnosti a funkce tyto:
- komplexní a přesné mapy ve 220 zemích,
- navigace GPS s hlasovým naváděním pro cestování autem, na kole i pěšky,
- plány městské dopravy a mapy více než 2800 měst,
- aktuální dopravní informace, zprávy o mimořádných událostech a dynamické úpravy trasy,
- podrobné informace o více než 100 milionech míst,
- funkce Street View a snímky interiérů restaurací, muzeí apod.
Základní informace:
- Hlasové pokyny: ano
- Offline: mohou být
- Dopravní informace: částečně ano
- Podporované trasy: auto, pěšky, veřejná doprava (v ČR ale jen někde)
- Cena: zdarma
- Hodnocení v Obchodě Play: 4,3
- Pořadí v uplynulých letech (2015/2014/2012/2011): 1. z 5/1. z 5/1. ze 7/2. ze 4
HERE Maps – Offline navigace
Pomyslnou stříbrnou medaili si z tohoto dílu SvětAndroida doporučuje odnese bývalá navigace finské firmy Nokia – HERE Maps. V naší redakci si vysloužila celkem tři hlasy, mimo jiné od Daniela Macha: “HERE Maps sice nepoužívám příliš často, ale musí se jim nechat, že jsou prostě skvělé. Ano, nemají průjezdné body, ale mají spoustu jiných vychytávek. Na cestách do zahraničí používám právě HERE Maps. Navigace funguje na výbornou a ani s touto jsem nikdy nezabloudil. Offline mapy jsou zde zpracovány na výbornou, podle států a regionů, takže si prostě stáhnu kam jedu a víc mne nezajímá.”
Dalším spokojeným uživatelem je Václav Švec, který HERE Maps považuje za dost možná nejlepší offline mapy s přívětivým uživatelským prostředím. Z hlediska aktuálních informací o dopravě však vyzdvihuje Waze a Mapy Google.
Do třetice všeho dobrého je tu Karel Kilián, který napsal: “Otestoval jsem drtivou většinu navigací, které pro Android existují – je to takový můj koníček a dost možná i malá úchylka. HERE Maps jsou jedny z mála, které jsem si v telefonu nechal, a to především pro cesty do zahraničí. Líbí se mi jejich grafické zpracování, jednoduché uživatelské rozhraní i způsoby vedení tras. Jednou z hlavních výhod je možnost stažení map na paměťovou kartu a jejich používání i bez dostupného Internetu. V režimu online sice aplikace údajně pracuje s informacemi o dopravě, v praxi jsem se však nesetkal s tím, že by mě někdy směrovala méně zatíženými komunikacemi. Chybějící lokalizaci do češtiny alespoň částečně omlouvají česky mluvené pokyny. Mapy lze stahovat až na úroveň jednotlivých států – Česko je velké 384,7 MB.”
V oficiálním popisku v Obchodě Play se autoři chlubí především vítězstvím v soutěži “Nejlepší automobilová aplikace” pro rok 2015 pořádané časopisem Auto Bild. Jako zásadní vlastnosti a funkce pak zmiňují:
- Získejte spolehlivou a přesnou navigaci v přibližně 160 zemích i bez potřeby připojení k internetu. Stáhněte si mapy a používejte Offline navigaci.
- Informace o veřejné dopravě ve více než 1200 městech s pokyny zahrnujícími jízdní řády a přestupy.
- Zůstaňte na správné cestě s turn-by-turn hlasovou navigací pro řidiče a pokyny pro chodce.
- Informace o provozu v reálném čase pro více než 40 zemí vám pomůže vyhnout se zácpám a popojíždění v kolonách.
- Offline navigace a trasy veřejné dopravy pro USA, Velkou Británii, Německo, Itálii, Francii, Španělsko, Kanadu, Austrálii a mnoho dalších.
Základní informace:
- Hlasové pokyny: ano
- Offline: mohou být
- Dopravní informace: ano, ale nezaznamenali jsme vliv
- Podporované trasy: auto, pěšky, veřejná doprava (v ČR ale jen někde)
- Cena: zdarma
- Hodnocení v Obchodě Play: 4,4
- Počet instalací: více než 10 milionů
- Pořadí v uplynulých letech (2015/2014/2012/2011): 5. z 5/nebyla/nebyla/nebyla
Waze – GPS, Mapy & Doprava
Na bronzové příčce skončila navigace Waze, která má ze všech zde jmenovaných nejvyšší hodnocení v Obchodě Play. Příznivcem tohoto řešení je například Daniel Macho, který napsal: “Waze je tzv. komunitní navigace. Uživatelé mohou varovat ostatní řidiče přidáváním bodů s dopravními omezeními, kolonami či nehodami, a to je neocenitelná pomoc. Navigace je uživatelsky přívětivá, jednoduchá a intuitivní. Za mne 100%”
Karel Kilián je v redakci znám jako téměř “fanatický příznivec” této aplikace, takže bylo jasné, že ji určitě nezapomene nominovat. “Používám Waze od konce roku 2010 a za tu dobu jsem s touto aplikací najel 65 tisíc kilometrů a nahlásil bezmála 1500 událostí. V případě této aplikace je nutné si uvědomit, že se nejedná o prostou navigaci, která vás dovede z bodu “A” do bodu “B,” ale komunitní projekt, jehož cílem je plánovat trasy podle aktuální dopravní situace. To jsem si v praxi ověřil při své návštěvě Prahy, kde je již poměrně velký počet aktivních uživatelů, díky kterému má Waze přehled o tom, jak vypadá doprava v jednotlivých místech. Jednu a tu samou trasu jsem během pěti dnů absolvoval pěti různými cestami, protože navigace zohledňovala stav na jednotlivých silnicích, kolony, dopravní komplikace a další faktory. Prakticky se mi nestalo, že bych zůstal stát v zácpě – do cíle jsem často dojel sice o něco delší cestou, ale za kratší čas, což je faktor, který vnímám jako velice zásadní, protože nerad stojím v koloně.
V Česku navíc velice dobře funguje komunita editorů – dobrovolníků, kteří upravují mapové podklady. Kromě toho, že nahlášenou chybu v mapě zpravidla do několika hodin opraví, se zabývají také dopravními uzavírkami. Díky tomu jsem v loňském roce, kdy v Ostravě probíhala celá řada stavebních prací, a mnoho ulic bylo uzavřeno, nekončil s navigací v zákazech vjezdu, neboť Waze vždy “vědělo,” které ulice jsou průjezdné, a které uzavřené. Editoři do map zanášejí také krátkodobé uzavírky spojené s nějakými akcemi, jako jsou maratony, sportovní události, závody rallye a další.
Poslední verze 4.0 přinesla i pěkný grafický kabátek, za který se Waze nemusí stydět, a přehlednější uživatelské rozhraní. Často například používám funkci “sdílení trasy,” skrze kterou dávám vědět, kdy dorazím do místa určení. Stranou bych neměl nechat ani komunitní funkce, jako je hlášení nehod, kolon, nebezpečí, nebo policejních hlídek (rychlost sice nepřekračuji, ale o “zabukovaných” policistech raději vím dopředu). Poslední aktualizace přidala k sympatickému tachometru také užitečné a přitom decentní varování při překročení nejvyšší povolené rychlosti.
Pokud mám shrnout všechny své dojmy, musím konstatovat, že jsem s Waze nadmíru spokojený. A k častým výtkám na to, že navigace neumí fungovat offline bych rád dodal, že kdyby byla (jako že asi nikdy nebude), tak přijde o svou patrně nejsilnější vlastnost: aktuální informace o dopravě, díky kterým dokáže najít časově nejvýhodnější trasu k cíli nebo varovat před nebezpečím.”
Jako hlavní vlastnosti a funkce jsou v Obchodě Play jmenovány:
- Adaptivní navigování založené na aktuálních komunitou generovaných dopravních informacích
- Komunitou hlášená varování před nehodami, nebezpečím, policejními hlídkami, uzavírkami a dalšími
- Plnohodnotná hlasová navigace
- Živé mapy nepřetržitě upravované a aktualizované komunitou
- Automatická změna trasy při změně situace na cestách
- Sdílejte čas příjezdu a neustále aktualizované informace o jízdě s těmi, k nimž jedete
- Učí se z vašich pravidelných cílů, obvyklých časů cest do zaměstnání a domů a preferovaných tras
- Najde nejlevnější čerpací stanici na vaší trase.
- Přidávejte informace o místech a podnicích
- Přidejte si přátele z Facebooku a synchronizujte kontakty
- Zobrazení času příjezdu přátel jedoucích do stejného cíle
- Navigace na události a schůzky na jeden dotyk
- Přispívejte dopravními informacemi, získávejte body a postupujte výše v bodovém žebříčku vaší komunity
Get to Know Waze
Základní informace:
- Hlasové pokyny: ano
- Offline: ne
- Dopravní informace: ano, jsou jednou ze zásadních funkcí
- Podporované trasy: auto
- Cena: zdarma
- Hodnocení v Obchodě Play: 4,6
- Počet instalací: více než 100 milionů
- Pořadí v uplynulých letech (2015/2014/2012/2011): 3. z 5/3. z 5/3. ze 7/3. ze 4
MapFactor: GPS Navigation
Dostáváme se k další navigaci, která je postavená na mapových podkladech vytvořených komunitou – v tomto případě OpenStreetMap. MapFactor: GPS Navigation je jedním z nejsilnějších hráčů v tomto segmentu a v rámci naší redakce získal hlasy od dvou příznivců. Václav Švec říká: “Povedená a navíc bezplatná offline navigace. Pro občasné navigování naprosto dostatečná. Mezi výhody bych zařadil poměrně rychlé aktualizace mapových podkladů a širokou databázi adres a POI. Pokud navíc dané místo nenaleznete, lze využít také integrovaného vyhledávání přes Google. Škoda jen poněkud archaického rozhraní aplikace a absence informací o dopravní situaci.”
Druhým nominujícím je Karel Kilián: “MapFactor je sice u mne víceméně jen záložní navigací, přesto má několik funkcí, které bych rád vyzdvihnul. Tou první jsou offline mapové podklady, které lze stahovat po jednotlivých zemích, v případě rozlehlejších států i po samostatných regionech. Tato navigace je patně jedinou, která umožňuje nastavit rychlostní limity a další parametry vozidla – pokud tedy například po dálnici nejezdíte maximální rychlostí, plánuje trasy dle zadané rychlosti. Já při jízdě po dálnici prakticky nikdy nevyužívám maximální povolenou rychlost, proto mám v nastavení zadanou nižší hodnotu a aplikace mě na dálnice směruje jedině tehdy, když se to i při mém stylu jízdy časově vyplatí.
Kladem je také možnost editace map prakticky kýmkoli – webový editor je natolik jednoduchý, že k jeho pochopení stačí jen několik minut. Když tedy narazíte na chybu v podkladech, můžete ji sami opravit, přičemž oprava se promítne v aktualizaci během několika dnů. Nutno podotknout, že i v menších obcích jsou podklady na poměrně slušné úrovni.
Je to ovšem typická offline navigace, která nemá přehled o uzavírkách, žádným způsobem nebere v úvahu dopravní situaci ani žádná historická data. Klidně vás tedy povede do uzavřené ulice nebo si s ní postojíte v koloně. Na druhou stranu v zahraničí poslouží poměrně dobře.
Nelíbí se mi grafické prostředí, které působí dojmem, jako by vzniklo v minulém století. Přeci jen modernější kabátek by aplikaci jedině prospěl.”
Jako hlavní vlastnosti a funkce jsou v Obchodě Play jmenovány:
- Hlasová navigace: intuitivní hlasová navigace v různých jazycích, plánování trasy od domu k domu, 2D/3D mód.
- Vyhledávání: adresy, hledání nejbližších bodů zájmu (POI), PSČ (1,8 milionu ve Velké Británii), souřadnic, alternativní hledání v Googlu.
- Radary: zvukové varování při přiblížení k radaru.
- Vlastnosti: přidejte si Vaše oblíbená místa a trasy, navigace pro osobní a nákladní auta, cyklisty i pěší, zakázání ulic – zablokování určitých ulic pro výpočet trasy, vzdálené příkazy – např. lze na dálku zaslat nový cíl či textovou zprávu přímo do navigace.
Základní informace:
- Hlasové pokyny: ano
- Offline: ano
- Dopravní informace: ne
- Podporované trasy: auto, nákladní auto, cyklista, pěšky
- Cena: zdarma (možnost zakoupení map TomTom)
- Hodnocení v Obchodě Play: 4,5
- Počet instalací: přes 10 milionů
- Pořadí v uplynulých letech (2015/2014/2012/2011): 4. z 5/nebyl/6. ze 7/nebyl
Sygic GPS Navigace a Mapy
Jedinou placenou navigací je v tomto kole Sygic, který získal hlasy od dvou redaktorů. Motorkář a redaktor Honza Dolejš k této navigaci řekl: “Sygic používám již několik let, protože jsem přesvědčen, že dosud lepší náhrada není. Využívám zejména faktu, že jsou k dispozici offline mapové podklady. Drtivou většinu cest mě Sygic dovedl spolehlivě a správně. Navigaci v současné době používám hlavně na motorce, kdy využívám jen hlasové povely. Oceňuji, že navigace bez problémů běží na pozadí i s vypnutým displejem.
Poslední verze ve mně však vyvolávají smíšené pocity. Po přechodu ze Sygic Voucher na mě čekalo nové prostředí, které je tragické a neskutečně neintuitivní. Mnohokrát hledám i jednoduché úkony, které ve staré verzi byly vždy na očích. Mnohokrát se mi navíc stane, že si na trase zvolím průjezdný bod, projedu jej (což zahlásí i navigace), ale Sygic to ignoruje a na nejbližší cestě mě nutí odbočit a vrátit se. I když je tedy za mě Sygic stále volba číslo 1, neustále se poohlížím po dalších alternativách.”
Druhým nominujícím je Tomáš Filip: “Jako “mimočeskou” navigaci používám Sygic, jakožto vynikající navigaci s obrovskou databází off-line dat. To je z mého pohledu hlavním důvodem, proč má navrch nade mnou vyzdvihované Mapy od Googlu. Vynikající záležitost je i Head-up display, či další prémiové funkce (DashCam, Cestovní deník atd.)”
V Obchodě Play jsou jako hlavní funkce jmenovány:
- Velmi kvalitní mapy TomTom uložené v zařízení.
- Hlasová navigace s vyslovovanými názvy ulic (TTS).
- Navigace offline bez připojení k Internetu.
- Bezplatné aktualizace map několikrát za rok.
- Služba informací o dopravní situaci v reálném čase hledá rychlejší trasu mimo zácpy.
- Upozornění na mobilní i statické měření rychlosti.
- Funkce HUD (Head-up Display) promítá navigaci GPS na čelní sklo.
- Dynamická navigace v pruzích a zobrazení křižovatek pro bezpečné přejíždění mezi pruhy.
- Tipy k parkovacím místům s informacemi o dostupnosti a cenách.
- Bezpečnostní upozornění na ostré zatáčky a železniční přejezdy.
- Upozornění na omezenou rychlost na mapě.
- Upozornění na trvalé měření rychlosti.
- Alternativní trasy a několik bodů na trase.
- Zadávání adres nebo souřadnic GPS kopírováním a vkládáním.
- Možnost vyhnout se placeným úsekům v jedné zemi nebo po celé délce trasy.
- Navigace pro chodce a turistické atrakce.
- Miliony bodů zájmu.
- Integrace s audiosystémem vozidla přes rozhraní Bluetooth nebo kabelem.
- Palubní kamera (Dashcam), která nahrává i při navigaci.
Sygic GPS Navigation for Android
Základní informace:
- Hlasové pokyny: ano, s čísly silnic
- Offline: ano
- Dopravní informace: ano
- Podporované trasy: auto
- Cena: zdarma, mapy jsou ale placené
- Hodnocení v Obchodě Play: 4,3
- Počet instalací: přes 50 milionů
- Pořadí v uplynulých letech (2015/2014/2012/2011): 2. z 5/2. z 5/2. ze 7/1. ze 4
Mapy.cz
Na závěr tohoto dílu se dostáváme do českých luhů a hájů, konkrétně k produktu společnosti Seznam. Mapy.cz nominoval a poslední slovo v tomto kole dostává Tomáš Filip: “Jedna z věcí, k čemu používám navigaci, je turistika, či cyklistika. K tomu v našich luzích a hájích neposlouží nikdo jiný, než Mapy.cz od lokálního Seznamu. Naprosté TOP turistické/cyklistické off-line mapy v ČR se pomalu rozrůstají přes sousední státy do všech v celé Evropě. Věřme, že se stanou fenoménem evropské turistické navigace. Našlápnuto k tomu rozhodně mají. Kupříkladu i off-line vyhledáváním.”
Mapy.cz nejsou (zatím?) klasickou navigací, která vám řekne “za 200 metrů odbočte vlevo,” ale spíše mapami s možností plánování trasy. Sami autoři v Obchodě Play na prvním místě zmiňují turistické a cykloturistické podklady, které jsou na úrovni, o které se automobilovým navigacím může jen zdát. Jednou z nesporně kladných vlastností je možnost stáhnout si mapové podklady 45 evropských zemí a používat je i bez připojení k Internetu. Další výhodou je pak schopnost vyhledávat restaurace, bankomaty, zastávky, ubytování a další místa, která můžete potřebovat. Cyklisty a turisty pak jistě potěší možnost plánování cesty jen po cyklotrasách či turistických stezkách.
Základní informace:
- Hlasové pokyny: ne
- Offline: mohou být
- Dopravní informace: ne
- Podporované trasy: auto, kolo, pěšky, loď, běžky
- Cena: zdarma
- Hodnocení v Obchodě Play: 4,3
- Počet instalací: přes 1 milion
- Pořadí v uplynulých letech (2015/2014/2012/2011): nebyly/4. z 5/5. ze 7/nebyly
Čtenáři doporučují: nejlepší navigace
Jsme si vědomi skutečnosti, že jsme redakčními nominacemi ani zdaleka nevyčerpali všechny dobré navigace, které v Obchodě najdete. Závěrečné slovo tedy, jako ostatně vždy, necháváme vám – našim čtenářům. Přes formulář níže můžete nominovat další aplikace, které jsme v redakčním přehledu nezmínili. Společnými silami se nám tak jistě povede sestavit seznam těch opravdu nejlepších navigací, jaké si na telefon či tablet s Androidem můžete nainstalovat.
Můžete nominovat automobilové, cyklistické, turistické, pěší, letecké, vodácké i jiné navigace, přičemž v popisku rozhodně doporučujeme zmínit:
- Jak dlouho navigaci používáte.
- Čím vám především vyhovuje.
- Jak jste spokojeni se způsobem zadání cíle a plánováním trasy.
- Jak je na tom navigace z hlediska hlasových pokynů (jestli čte názvy ulic a čísla silnic, jak je “upovídaná”, …).
- Zda aplikace vyžaduje ke své funkci internetové připojení.
- Jaké nadstandardní funkce nabízí (například hlášení hlídek policie)
- Jak vám vyhovuje po stránce grafiky a ovládání.
Prosíme především o pokud možno co nejdetailnější popisy funkcí a zdůvodnění, proč si nainstalovat právě vámi doporučenou aplikaci, které by se daly citovat v článku! Nominovat můžete nejen aplikace, které aktivně používáte, ale i takové, jež jste zkusili, ale už je nemáte nainstalované, máte je v telefonu od výrobce, něčím vás zaujaly, myslíte si, že jsou dobré, atd.
Uzávěrka je ve čtvrtek 19. května v 6:00 a článek Čtenáři doporučují: nejlepší navigace s vašimi nominacemi vyjde 26. května – proto se svými nominacemi neváhejte, a co můžete udělat dnes, neodkládejte na zítřek ;).
Chcete-li nominovat více programů, můžete formulář použít vícekrát. Za vaše nominace předem velice děkujeme!
Nominace byly ukončeny 19. května 2016 v 9:00. Článek vyjde 26. května.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (23)
Přidat komentář