TOPlist

SvětAndroida doporučuje: 5 programů na sledování aktualit, novinek a zpráv

noviny_ico

chcete, aby vám neunikly žádné informace z domova, ze světa, ze sportu, nebo z oboru, který vás zajímá? řešení je jednoduché: budete potřebovat telefon či tablet s androidem a jednu či více aplikací z dnešního 33. dílu cyklu “světandroida doporučuje”.

dnes se podíváme na programy, s jejichž pomocí můžete sledovat, co se aktuálně děje. zadání pro redaktory znělo: “nominujte aplikace, skrze které můžete sledovat denní zpravodajství, aktuality z oborových serverů, rss kanály nejrůznějších webů apod. může se jednat jak o programy, ve kterých si uživatel sám nastaví, co chce sledovat (typicky rss čtečky), tak třeba i aplikace, orientované pouze na jeden server, nebo s předem daným výběrem zdrojů.”

jak funguje cyklus světandroida doporučuje/čtenáři doporučují?

  • vše začíná v okamžiku, kdy v redakci zvolíme téma pro následující kolo cyklu “světandroida doporučuje”. redaktoři pak mají týden na to, aby nominovali své aplikace.
  • po uzávěrce zpracováváme článek s redaktorskými nominacemi, které vycházejí sedm dnů poté jako článek “světandroida doporučuje”.
  • asi jen zcela výjimečně se nám podaří vyjmenovat všechny aplikace ze zvoleného segmentu, proto na konci každého článku mají slovo čtenáři. skrze formulář mohou po dobu jednoho týdne nominovat aplikace, které dle jejich mínění v seznamu chybí.
  • po uzávěrce máme opět týden na přípravu článku “čtenáři doporučují”. v okamžiku, kdy článek vyjde na našem webu, začínají v redakci nominace pro další kolo.

pořadí ve článku

pořadí ve článcích z cyklů “světandroida doporučuje” a “čtenáři doporučují” je určeno podle následujícího klíče:

  1. podle počtu nominací; více nominací = lépe.
  2. v případě shody podle hodnocení aplikace v obchodě google (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
  3. v případě shody podle počtu hodnocení v obchodě google; více hodnocení = lépe,
  4. v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.

nominací do tohoto kola se zúčastnili čtyři redaktoři, kteří nominovali celkem pět různých aplikací. pojďme se podívat, jak dopadl redakční výběr.

greader (google reader | rss)

první místo redakčních nominací patří aplikací greader (nezaměňovat s oficiálním programem google reader), který nominovali dva redaktoři. jako prvnímu dejme slovo stručnějšímu tomáši očadlému: “graficky povedená čtečka rss. víc není potřeba dodávat :)” karel kilián však přesto dodává a rozšiřuje seznam důvodů, proč byste pro sledování novinek měli používat právě tuto aplikaci: “zkoušel jsem oficiální aplikaci google reader, nicméně nenašel jsem s ní společnou řeč. greader jsem používal a používám už možná několik let (přešel jsem na něj z newsrobu) a pokud autoři vyřeší synchronizaci s feedly (či jiným způsobem alternují ukončený google reader; na řešení tohoto problému se prý intenzivně pracuje), pak půjde o skvělou náhradu pro ty, jež potřebují jednoduchou, rychlou, nenáročnou a synchronizovanou rss čtečku.

i po ukončení služby google reader lze díky grafickému prostředí očekávat, že bude vyhovovat těm, kteří zatím ještě pořád používají webovou či oficiální aplikaci.”

greader: nabídka aplikace greader: nabídka aplikace

greader: seznam článků greader: seznam článků

vývojářské studio noinnion, které má ve svém portfoliu například doplněk pro ukládání obsahu do evernote everclip (web clipper), uvádí na oficiálních stránkách jako zásadní vlastnosti greaderu toto:

  • synchronizace s google readerem (pracuje se na synchronizaci s jinou platformou) umožňuje udržovat přehled o tom, jaké články a kanály jste již četli, bez ohledu na to, zda jste doma, v kanceláři, nebo kdekoli jinde. samozřejmostí je synchronizace mezi více zařízeními (telefon a tablet, více telefonů, více tabletů, …), a to jak manuální, tak automatická ve zvolené periodě.
  • obousměrná synchronizace mezi webovou aplikací a androidem – to, co přečtete na webu, bude přečtené i v telefonu a naopak.
  • jednoduché, rychlé a intuitivní uživatelské rozhraní.
  • možnost automatického označení položek jako přečtených při “rolování” seznamem.
  • offline čtení – možnost stáhnout kompletní stránky pro pozdější čtení.
  • optimalizované rozhraní pro tablety pro pohodlnější práci.
  • podpora složek a štítků pro lepší přehled.
  • správa odběrů – možnost spravovat zdroje (přihlašovat a odebírat rss kanály) přímo v greaderu.
  • volitelná oznámení při načtení nových článků.
  • sdílejte své oblíbené články s vašimi přáteli jednoduše jedním kliknutím přes e-mail, facebook, twitter a další podporované služby.
  • články můžete uložit do pocketu (read it later) nebo na instapaper pro pohodlné čtení později.
  • možnost načítání webů v mobilní verzi (nižší objem přenesených dat).
  • widgety zobrazující počet nepřečtených článků.
  • tmavé grafické provedení šetří životnost baterie (platí jen pro displeje (s)amoled) a usnadňuje čtení v noci.
  • rozšiřte si prostor pro čtení přepnutím do celoobrazovkového režimu, který skryje notifikační lištu.
  • doporučené položky a zdroje
  • používá zabezpečené připojení https.
  • záloha a obnovení nastavení.
greader: otevřený článek greader: otevřený článek

greader: možnosti nastavení greader: možnosti nastavení

poslední verze přinesly například grafické rozhraní ve stylu holo ui, podporu zamykací obrazovky dashclock či navigaci gesty. greader můžete používat buď ve verzi zdarma, nebo si pořídit placenou variantu pro za necelou stokorunu, kterou podpoříte vývojáře a dostanete navíc:

  • odstranění reklamních proužků.
  • podporu podcastů.
  • lepší widgety (nový “rolující proužek” na domovskou obrazovku).
  • čtení článků hlasovou syntézou.

o tom, že se jedná o skutečně velice podařený program, svědčí čísla – greader si stáhl více než milion uživatelů, kteří mu udělili průměrnou známku 4,5. placenou verzi si pořídilo přes 50 tisíc zákazníků, přičemž ti hodnotí greader známkou 4,7.

greader: rozhraní pro tablety greader: rozhraní pro tablety

zakončeme pochvalnou ódu komentářem jednoho z uživatelů, který si pořídil placenou verzi: “výborná čtečka! má integrovaný prohlížeč, který si, ale neporadí s videem. přesto tuto drobnou pihu na kráse dávám 5 hvězdiček. v porovnáni s oficiální aplikaci jasně vyhrává rychlostí a stabilitou. koupil jsem pro verzi a rozhodně nelituju”

podrobnou recenzi aplikace greader si můžete přečíst ve článku greader: aktuální informace na dosah ruky (jedná se ale o recenzi verze ze srpna 2011 ještě se starým uživatelským rozhraním).

https://www.youtube.com/watch?v=dzbaranqf4k

7fvtdamktz3tvzdjuuzft sirq6 v m5onbhikejcque5cmkzp1y0kofeykzo9rzhehn=w124
greader (google reader | rss)
noinnion
verze 3.2.3 (2. 4. 2013)
velikost 3,4 mb
2.1+


zdarma

8dktnbgwa6zp4aaaaasuvork5cyii=
99,00 kč

feedly. google reader news rss

v okamžiku, kdy google zveřejnil informaci o plánovaném zrušení služby reader, začali ti nejzoufalejší uživatelé podepisovat petici a ti zoufalí hledat alternativu. z původního chaosu, připomínajícího do značné míry velký třesk, nakonec vykrystalizovalo několik málo favoritů, mezi kterými dominuje feedly (viz naše zprávičky od oznámení ukončení google readeru přibylo feedly půl milionu uživatelů, čím uživatelé nahradí google reader? a feedly slaví 3 miliony nových uživatelů aktualizací).

velice rychle si své zastánce tato aplikace našla i v řadách naší redakce, kde díky dvě nominacím skončila na druhé příčce. prvním příznivcem je honza olejník: “líbí se mi design a formát, jakým jsou rss feedy zobrazovány. docela se mi zamlouval flipboard, ale buď jsem nevěděl jak ho správně nastavit, nebo mi prostě nabízel témata, která mě až tak nezajímala. nad feedly mám mnohem větší kontrolu a i když občas padá, jsem s ní relativně spokojen.”

karel kilián komentuje svou nominaci takto: “samozřejmě jsem byl a ještě do července jsem velkým příznivcem google readeru. vyhovuje mi jeho jednoduchost, rychlost odezvy a efektivnost práce. zpráva o ukončení tohoto skvělého pomocníka, který mi umožňuje denně přečíst cca 1 200 nadpisu a odhadem 50 celých článků, mě věru nepotěšila. hledal jsem dlouho, ale protože stále více lidí, které považuji za “respektované geeky”, hlásilo přechod k feedly, rozhodl jsem se tuto aplikaci zkusit. už jsem u ní zůstal.

na tabletu je to ideální čtečka, přestože vyžaduje k přečtení veškerého obsahu více “šudlání prstem” než google reader či greader. na telefonu (sgs2) se mi ale jeví výrazně pomalejší než na nexusu 7, což bych vzhledem k tomu, že tento mobil snad ještě nepatří do starého železa, nečekal.

v tuto chvíli feedly běží synchronizovaně s google readerem, nicméně vývojářský tým již přislíbil, že až google “zavře krám”, pojede vše bez problémů dál.”

feedly: nabídka aplikace feedly: nabídka aplikace

feedly: seznam článků feedly: seznam článků

feedly je nový způsob, jak procházet obsah svých oblíbených stránek, rss kanály, blogy na tumblr a youtube kanály. místo toho, abyste musel kvůli informacím procházet denně třeba i několik desítek webů, stačí využít technologii rss, která naservíruje novinky přímo do vašeho telefonu a tabletu. na rozdíl od strohého google readeru a greaderu hraje feedly o něco více na efekt, nicméně vizuální stránku lze nastavit tak, aby odpovídala “starému dobrému” readeru od google.

uživatelské rozhraní aplikace vypadá dobře nejen na telefonu s úhlopříčkou displeje 4″, ale také na 7″ či 10″ tabletech, na kterých připomíná vzhled personalizovaného časopisu.

feedly: tabletové rozhraní feedly: tabletové rozhraní

samozřejmě i v případě této aplikace můžete počítat s obousměrnou synchronizací. pokud tedy budete feedly používat například na telefonu a na tabletu, automaticky se synchronizuje veškerý přečtený a ještě nepřečtený obsah, takže nic nebudete číst dvakrát. v tuto chvílí funguje také synchronizace s google readerem, takže články, jež si přečtete ve feedly, budou automaticky označeny jako přečtené i v google readeru. stejně tak je nakládáno i se články, jež si uložíte k pozdějšímu přečtení a rss kanály, které přidáte nebo odstraníte.

feedly: otevřený článek feedly: otevřený článek

feedly: možnosti nastavení feedly: možnosti nastavení

feedly umožňuje sdílet obsah na twitter, facebook a google+ velmi jednoduchým způsobem, a to buď přímo z programu, nebo skrze standardní systémové sdílení.

zatímco v případě greaderu může potenciální zájemce váhat, zda si pořídí placenou verzi, nebo variantu zdarma, feedly existuje pouze zadarmo, přestože neobsahuje (zatím?) žádnou reklamu. o umístění na druhém místě rozhodla pouhá desetinka v průměrném hodnocení – zatímco greader má v obchodě play známku 4,7, feedly si po více než milionu stažení drží velmi pěkných 4,6 z možných pěti.

přidejme ještě názor jednoho z uživatelů, který se v obchodě play podepsal jako jirka e.: “řekl bych, že jedna z nejlepších rss čteček, umějící i podcast. ideální je ve spojení s webovou verzí, kde si pohodlně vše připravím a v mobilu pak již jen čtu. má efektní rozhraní, nekomolí češtinu – prostě super.”

pokud by vás zajímaly další podrobnosti o této čtečce, doporučujeme recenzi honzy olejníka google reader je odepsaný, přejděte na feedly!.

rkoudgwbt3wnztdra5qvnn8satdk3zehhwomhzbiu2vlf3
feedly. google reader news rss
feedly team
verze 14.1.5 (9. 4. 2013)
velikost 8,9 mb
2.2+

fnp9swa0chcuaaaaasuvork5cyii=
zdarma

svetandroida.cz

třetí a poslední aplikací, kterou nominoval více než jeden redaktor, je “naše firemní” čtečka svetandroida.cz. ta nedávno vyšla v nové verzi s vyleštěným uživatelským rozhraním a možností sledování a přidávání komentářů.

je jasné, že jedním z hlavních propagátorů je manažer projektu petr mišák, který říká: “je to aplikace, bez které se neobejde žádný “androiďák”. z pohodlí vašeho telefonu vám nabídne ty nejžhavější zprávy o androidu a mnoho dalších výhod v podobě hlasových komentářů, čtení článků i bez připojení k internetu, notifikace a další funkce. zkrátka kdo jednou nainstaluje, už nebude chtít jinak.”

ani u této nominace nechyběl karel kilián: “čtenáře patrně napadne, že aplikaci svetandroida.cz propagujeme s nějakým záměrem. vězte, že tomu tak není. já sám ji používám k tomu, abych v průběhu dne sledoval, o čem píšou kolegové a neztrácel například čas s psaním aktuality, kterou již máme venku.

osobně se mi druhá generace naší aplikace líbí (samozřejmě drobné výhrady bude mít asi každý), oceňuji na ní například upozornění na nové články v notifikační liště a volitelnou synchronizaci v zadaném intervalu (eventuálně pouze při připojení přes wi-fi).”

svetandroida.cz: nabídka aplikace svetandroida.cz: nabídka aplikace

svetandroida.cz: seznam článků svetandroida.cz: seznam článků

co aplikace ve verzi 2.0.0 umí? zde je seznam hlavních funkcí:

  • přihlášení ke svému účtu na světandroida.cz.
  • psaní komentářů ke článkům pod svým účtem.
  • ukládání článků pro offline prohlížení. uložené lze číst i bez dostupného připojení k internetu (například v metru apod.).
  • filtrování článků jen z dané rubriky (všechny, zprávičky, články, aplikace, hry, recenze, návody, akce a soutěže, videa).
  • rychlý přístup ke všem našim sociálním sítím (google+, facebook, twitter, youtube).
  • sdílení článků do dalších aplikací skrze systémové sdílení.
  • oznámení o nových článcích pomocí notifikace s automatickou aktualizací ve stanoveném intervalu. nechybí ani možnost upozornění zvukem a/nebo vibracemi na nový článek.
svetandroida.cz: otevřený článek svetandroida.cz: otevřený článek

svetandroida.cz: komentáře pod článkem svetandroida.cz: komentáře pod článkem

aplikace poněkud ztratila, když předchozí verze na nějakou dobu do vydání verze 2.0.0 přestala fungovat. nenechte se proto odradit hodnocením známkou 3,9 – jak ukazuje například komentář lukáše kotyzy, určitě stojí alespoň za vyzkoušení: “konečně nějaká aktualizace, která opravila ( vylepšila ) nějaké chyby a navíc má aplikace nový vzhled a celkově se mi zdá hezčí než původní, články zase jedou, fungují odkazy na google play a zdá se mi i rychlejší! opravdu moc děkuji a zase se vracím k 5* :)”

program svetandroida.cz si podle čísel obchodu play stáhlo již více než 10 000 uživatelů.

pokud byste ještě před instalací naší aplikace chtěli vědět všechny detaily a podrobnosti, nabízíme recenzi honzy dolejše nová aplikace svět androida – funkční, moderní, zdarma a pro všechny!.

https://www.youtube.com/watch?v=c_b463ttylk

cavkouyxf9kznowc9lhjmkws8facfh40uzchrce6bzrkotqgymlgrcd
svetandroida.cz
svet androida
verze 2.0.0 (3. 4. 2013)
velikost 1,3 mb
2.2+


zdarma

nvision news app for android

dostáváme se k bramborové medaili, kam aplikaci nvision news app for android vynesla průměrná známka 4,3 a nominace honzy olejníka, který napsal: “velmi hezké grafické zpracování, bohužel poměrně málo aktualizací a příliš velký rozstřel. hodilo by se mi, kdyby se věnovala čistě jen androidu (občas z ní čerpám inspirace pro zprávičky). vypadá prostě “cool” a najdou se tam často i zajímavé novinky z oblasti technologií či filmů.”

nvision: nabídka aplikace nvision: nabídka aplikace

nvision: seznam článků nvision: seznam článků

nvision tedy není, na rozdíl od greaderu a feedly, univerzální rss čtečkou. jedná se o jednu z nejrychleji rostoucích zpravodajských aplikací pro android, která je optimalizována pro zařízení s tegrou, nicméně funguje na všech telefonech i tabletech s androidem.

nvision nabízí denně aktualizovaný původní obsah, napsaný vlastním redakčním týmem. zaměřuje se na hry pro android a recenze aplikací, počítače a herní konzole, filmové trháky, gadgety a technologie.

nvision: otevřený článek nvision: otevřený článek

nvision: možnosti nastavení nvision: možnosti nastavení

z komentářů v obchodě play zmiňme například tento názor: “vynikající aplikace mapující dění okolo android tabletů a her a nejen kolem toho. navíc má stylové a povedené uživatelské rozhraní.”

zbývá jen dodat informaci, že nvision můžete stáhnout a používat zcela zdarma, stejně jako dosavadních více než sto tisíc uživatelů.

https://www.youtube.com/watch?v=grkarzuuh8k

1swr6tdo3zk9ldao0tfcbxtrt0gxib4vi1ab jahsm6vymcwu9wzatf cngfw5owha=w124
nvision news app for android
dialect
verze 2.0.6 (4. 2. 2013)
velikost 34 mb
2.3.3+

r5l0f3ghgmhchhaaaaaelftksuqmcc
zdarma

zprávy a počasí

aplikaci zprávy a počasí si z obchodu play nestáhnete – proto skončila na posledním místě tohoto přehledu. najdete ji předinstalovanou v mnoha (nikoli ale ve všech) telefonech a tabletech, včetně například nexusu 4. petr mišák, který tento program nominoval, ho obhajuje: “tato aplikace je součástí všech telefonů s čistým androidem. na webu ji najdete pod označením google news a v telefonu jako “zprávy a počasí”. aplikace podle klíčových slov vybírá na internetu články, které vás zajímají (zprávy z domova, ze světa, android :)) a jako rozcestník vám je nabízí přímo v telefonu skrz widget. jednoduché, ale funkční.”

zprávy a počasí: aktuální situace a předpověď zprávy a počasí: aktuální situace a předpověď

zprávy a počasí: hlavní zprávy zprávy a počasí: hlavní zprávy

zprávy a počasí na úvodní stránce zobrazují aktuální meteorologickou situaci a předpověď na následující týden. na dalších záložkách jsou odkazy na články z lokálních zpravodajských serverů, roztříděné na hlavní události, česká republika, sport a kultura. aplikace samotná funguje jen jako rozcestník – články nestahuje, ani jinak nezpracovává, po tapnutí na položku ji otevře ve webovém prohlížeči.

odkazy jsou přebírány z několika internetových zdrojů, které ale uživatel nemůže měnit – jmenovitě jde o články ze serverů idnes, týden, tn.cz, denik.cz, novinky.cz, lidovky, české noviny, parlamentní listy a řady dalších.

zprávy a počasí: aktuality ze sportu zprávy a počasí: aktuality ze sportu

zprávy a počasí: možnosti nastavení zprávy a počasí: možnosti nastavení

tento program ocení především uživatelé preferující rychlost, jednoduchost a nenáročnost, kteří nepoužívají specializované aplikace na předpovídání počasí, ani rss čtečky.

čtenáři doporučují: aplikace na sledování aktualit, novinek a zpráv

závěrečné slovo bude opět patřit vám – našim čtenářům. chybí v dnešním přehledu nějaká aplikace, kterou používáte a jste přesvědčeni o jejích kvalitách? nehudrujte v diskuzi pod článkem “jak je možné, že jste zapomněli na xy?”, ale nominujte ji skrze následující formulář! jedině tak se váš oblíbený program dostane za dva týdny do článku “čtenáři doporučují: aplikace na sledování aktualit, novinek a zpráv”. nebojte se rozepsat o tom, proč by si ostatní měli vyzkoušet právě vámi nominovanou aplikaci – zmiňte důvody, proč ji používáte, popište vlastnosti a funkce, kterými vyniká proti konkurenci.

jestliže chcete nominovat více než jednu aplikaci, použijte nominační formulář vícekrát.

uzávěrka čtenářských nominací je ve čtvrtek 25. dubna v 6:00. týden poté – tedy 2. května – vyjde článek, sestavený na základě sesbíraných dat.

nominace byly ukončeny. děkujeme všem, kteří se zapojili.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)