SvětAndroida doporučuje: 4 kalkulačky
- Recenze
- Karel Kilián
- 10.5.2013
- 5
29. kolo našeho pravidelného seriálu “SvětAndroida doporučuje” jsme se rozhodli věnovat kalkulačkám pro Android. Zadání pro redaktory našeho portálu tentokrát znělo: “Nominujte aplikace, které vám pomáhají s jednoduchými aritmetickými výpočty, nebo i složitější vědecké či matematické programy pro řešení pokročilejších problémů (rovnice, matice, grafy funkcí, a další a další). Vyhýbat se nemusíte ani nejrůznějším “konvertorům” mezi jednotkami (ostatně ty už často bývají v kalkulačkách integrované).”
V uplynulých měsících jsme se postupně věnovali recenzím několika kalkulaček – viz například MyScript Calculator: Kalkulačka bez tlačítek, Calculator: O něco lepší kalkulačka z CyanogenModu 10, nebo RealCalc Scientific Calculator: Kalkulačka nejen pro vědátory. Čtenářské ohlasy v diskuzích pod články nás přesvědčily o tom, že o tento segment aplikací je poměrně velký zájem a stálo by za to představit si ty nejlepší aplikace v přehledném souhrnu.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- Nejprve zvolíme téma dalšího kola cyklu “SvětAndroida doporučuje“, přičemž při výběru v první řadě vycházíme z výsledků čtenářské ankety. Po vyhlášení tématu (v tomto případě 13. prosince) mají redaktoři týden na to, aby nominovali aplikace, které aktivně používají, ale i takové, jež vyzkoušeli, o kterých psali, něčím je zaujaly, atd.
- Po uzávěrce (v tomto případě 20. prosince) sestavujeme žebříček nominovaných programů (metodiku najdete níže) a připravujeme článek “SvětAndroida doporučuje“.
- Na konci článku je připraven formulář pro čtenáře. Počítáme s tím, že ani přes sebevětší snahu nepokryjí naše redakční tipy všechny aplikace, které stojí za zmínění, proto dáváme našim čtenářům možnost doplnit programy, které v našem přehledu chybí. Čtenáři mají týden na to, aby nominovali své aplikace (v tomto případě je uzávěrka 3. ledna 2013).
- Po uzávěrce opět sestavíme žebříček aplikací a připravíme článek “Čtenáři doporučují“, který vychází týden po uzávěrce (v tomto případě vyjde článek “Čtenáři doporučují: kalkulačky” 10. ledna 2013).
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů “SvětAndroida doporučuje” a “Čtenáři doporučují” je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe.
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
Nominací pro toto kolo se zúčastnili čtyři redaktoři, kteří nominovali čtyři aplikace. Zbytek redakce zpravidla vystačí s výchozí systémovou kalkulačkou.
RealCalc Scientific Calculator
V základním názoru na tuto kalkulačku pro Android se shodli tři ze čtyř nominujících redaktorů – Honza Slovák, Ondřej Kadlec i Karel Kilián považují shodně RealCalc Scientific Calculator za “nejlepší vědeckou kalkulačku”.
Honza Slovák dále upřesňuje důvody své nominace: “Sice ani zdaleka nevyužívám všech funkcí, které kalkulačka umí, ale i pro základní počítání je to skvělý pomocník, hlavně díky rozložení, kde máte vše potřebné po ruce a nemusíte se někam přepínat. Skvělá je taky práce s pamětí minulých výsledků, převod jednotek nebo třeba bohaté možnosti nastavení.”
Ondřej Kadlec upřesňuje rozdíly mezi variantou zdarma a placenou verzí Plus – bezplatná aplikace vám bude stačit, “pokud nepotřebujete pracovat v různých soustavách, se zlomky či převádět stupně”. Podle Ondřeje je to “Plnohodnotná náhrada za klasickou kalkulačku, která má pouze jednu drobnou nevýhodu – ve školách většinou nejsou akceptovány kalkulačky na mobilních telefonech.”
Třetí nominující Karel Kilián dodává: “Jsem poměrně konzervativní a nepotrpím si na výstřelky, proto oceňuji především design klasické kalkulačky, ve kterém se snadno a rychle orientuji. K dokonalosti tomuto programu chybí asi jen grafy funkcí a česká lokalizace.”
V Obchodě Play prezentuje vývojářské studio Quartic Software následující vlastnosti:
- Tradiční algebraický způsob zadávání nebo režim reversní polské notace.
- Historie výsledků.
- Převody jednotek.
- Tabulka fyzikálně-matematických konstant.
- Výpočty s procenty.
- Deset pamětí.
- Výpočty ve dvojkové, osmičkové a šestnáctkové soustavě.
- Goniometrické funkce ve stupních, radiánech nebo gradech.
- Několik zobrazovacích režimu (vědecký, technický, s pevnou desetinnou čárkou).
- Nastavitelný oddělovač skupin číslic a desetinná čárka.
- Vestavěná nápověda.
- Zcela bez reklam.
Placená verze Plus pak nabízí navíc:
- Výpočty se zlomky a převod z/do zápisu s desetinnou čárkou.
- Výpočty a konverze mezi stupni/minutami/vteřinami a zápisem s desetinnou čárkou.
- Režim na šířku.
- Uživatelsky přizpůsobitelné konverzní jednotky.
- Uživatelsky přizpůsobitelné konstanty.
Zbývá dodat, že aplikace RealCalc Scientific Calculator má v Obchodě Play více než výbornou známku 4,7 a stáhlo si ji více než deset milionů uživatelů. Placená verze stojí kolem 60 korun a její známka je 4,9.
Program jsme podrobně představili předminulý týden v recenzi RealCalc Scientific Calculator: Kalkulačka nejen pro vědátory.
MyScript Calculator
MyScript Calculator zaujme nejen tím, že umí počítat (což by měly zvládat všechny aplikace v dnešním přehledu :) ), ale v první řadě takřka jistě způsobem, jakým se do něj zadávají data. Dejme slovo prvnímu nominujícímu – Honzovi Slovákovi: “Výborná kalkulačka, která vám umožní psát rovnice prstem na displej. Je to jednoduché, rychlé a hlavně skvěle funkční. Rozpoznávání znaků je bezproblémové a aplikace rozpozná dokonce i mé písmo, za což mají autoři můj obdiv. Pokud se vám nějaký znak nepodaří napsat napoprvé, tak ho jednoduše přeškrtáte a můžete psát znova. Nejlepší představu o tom, jak to funguje, si uděláte z následujícího videa.”
https://www.youtube.com/watch?v=w-KdyFWbw5c
Karel Kilián doplňuje: “MyScript Calculator je v první řadě suprová “geekovina”. Zadávání výpočtu jeho přirozeným zápisem, bez nutnosti uvažovat nad správnou sekvencí stisknutých kláves, je nejen velice intuitivní, ale také působivé. Zkuste předvést několik výpočtů uživatelům, kteří MyScript Calculator neznají, a uvidíte, že se budou ptát po odkazu ke stažení. Aplikace sice nenabízí tak širokou škálu funkcí, jako RealCalc, na většinu středoškolské matematiky by ale měla stačit. Bohužel si ale neporadí s jinou než druhou odmocninou. Škoda, že autoři z Vision Objects nechávají takto vynikající program ležet ladem – od uvolnění na konci června tohoto roku vyšla první a (zatím?) poslední aktualizace 5. července.”
Základní funkce MyScript Calculatoru:
- Zápis výpočtu pomocí prstu nebo kapacitního stylusu – tj. zadání a výpočet matematických výrazů intuitivním a přirozeným způsobem bez klávesnice.
- Podporované matematické operátory: plus, mínus, krát, lomeno, druhá odmocnina, závorky, umocňování a Ludolfovo číslo.
- Odstranění chybného zadání jeho přeškrtnutím na displeji.
Ačkoli MyScript Calculator používá zjevně řádově méně uživatelů než RealCalc (má přes 100 000 stažení), zjevně se aplikace líbí, neboť má v Obchodě Play stejnou průměrnou známku – tedy 4,7.
Závěrem přidejme komentář jednoho z hodnotících uživatelů: “Nevím jestli je rychlejší než klasická kalkulačka, ale ten pocit, že to rozpozná všechny číslice a operace je pěkný, tak s radostí pustím tento program než klasiku.”
Podrobnou recenzi této netradiční kalkulačky jsme přinesli v srpnové recenzi MyScript Calculator: Kalkulačka bez tlačítek.
Calculator
Kalkulátor, který se stal výchozí aplikací pro matematické výpočty v alternativní ROMce CyanogenMod 10, nominoval Karel Kilián. “Líbí se mi, že jde o na první pohled běžnou kalkulačku ze systému Android. Její rozšířené možnosti se ukážou po odsunutí klávesnice do strany – nenabízí totiž jen jednu, ale hned tři další obrazovky pro pokročilé výpočty. Je skoro až překvapivé, že v tomto relativně spartánském prostředí umí nejen nejrůznější výpočty, ale dokonce i grafy funkcí. Tady by se mohl Google učit, jak vylepšit svou relativně prostou aplikaci.”
Přehled nabízených funkcí:
- Sčítání, odčítání, násobení, dělení.
- Pokročilé funkce, jako jsou logaritmy, sinus, cosinus.
- Eulerova a Ludolfova konstanta.
- Výpočet komplexních čísel.
- Zobrazení grafu funkcí.
- Výpočty s maticemi: sčítání, násobení, determinanty, vlastní čísla a hodnoty.
- Výpočty v šestnáctkové, osmičkové a dvojkové soustavě.
- Zobrazení historie (stačí stáhnout klávesnici dolů, pro kopírování stačí dlouhé tapnutí).
- Podpora rozložení pro telefony a tablety.
- Open source!
Na rozdíl od MyScript Calculatoru se autor o aplikaci dobře stará a pravidelně uvolňuje nové verze – jen za poslední tři měsíce vydal osm aktualizací.
Alternativní Calculator se pyšní v dnešním přehledu suverénně nejvyšší známkou – po více než deseti tisících stažení mu uživatelé dávají průměrné hodnocení 4,8.
Zevrubně jsme si tento program představili na začátku prosince ve článku Calculator: O něco lepší kalkulačka z CyanogenModu 10.
WolframAlpha
Patrně nejneobvyklejší program nominoval Honza Dolejš. “Kdo navštěvuje vysokou školu a denně se setkává s pojmy, jako je diferenciální rovnice, integrály, derivace atp., měl by o existenci této aplikace vědět. Wolfram Alpha je skvělým nástrojem pro výpočet všech možných i nemožných matematických rovnic. Nejen že nám pro zadané řešení vykouzlí výsledek, ale naservíruje nám také postup řešení, alternativní řešení, grafy a jiné šikovné pomůcky, které bychom k vyřešení úlohy mohli potřebovat. Aplikace je pouze vstupní terminál pro pohodlné zadání rovnice, samotný výpočet probíhá na serveru, a tak je nutné internetové připojení. Za cenu tří piv je to však skvělá koupě, kterou jen tak nenahradíte.”
Wolfram přitom není jen “kalkulačka” – je to v podstatě vyhledávač, nicméně to stále není přesná definice. Mohli bychom použít obrat “odpovídací služba”, do které zadáte dotaz a obdržíte odpověď. Zdaleka se přitom neomezuje jen na matematiku a fyziku!
Představme si některé segmenty, se kterými WolframAlpha dokáže pomoci:
- Matematika – základní operace, matice, vykreslování grafů, geometrie, trigonometrie, diskrétní matematika, teorie čísel, aplikovaná matematika, logické funkce.
- Statistika a analýza dat – deskriptivní statistika, regrese, statistické distribuce, pravděpodobnost.
- Fyzika – mechanika, elektřina a magnetismus, optika, termodynamika, relativita, jaderná fyzika, kvantová fyzika, fyzika částic, statistická fyzika, astrofyzika, fyzikální konstanty.
- Z dalších oborů jmenujme: chemie, materiály, technické výpočty, astronomie, geologie, meteorologie, počítačové vědy, jednotky a měření, výpočty s datem a časem, počasí, místa a geografie, lidé a historie, kultura, hudba, jazyk, peníze, zdraví a medicína, jídlo a výživa, vzdělávání, doprava, …
Podrobnou recenzi této aplikace přinesl právě Honza Dolejš minulý týden ve článku Studenti! Zkouškové období je tu, pomůže WolframAlpha.
Čtenáři doporučují: kalkulačky
Máme za sebou čtyři kalkulačky, doporučené našimi redaktory. Tentokrát jsme s největší pravděpodobností ani zdaleka nepokryli celý – nutno dodat, že poměrně široký – segment aplikací. Proto tradičně dáváme v závěru slovo vám – našim čtenářům. Víte o nějaké dobré kalkulačce pro Android, která v dnešním vydání není? Podělte se o svůj tip s ostatními – neváhejte a nominujte ji skrze formulář níže. Napište nám, kterou aplikaci považujete za hodnou zmínky, v čem překonává svou konkurenci a proč by si ji naši čtenáři měli nainstalovat.
Na základě vašich tipů sestavíme pokračování “Čtenáři doporučují: kalkulačky”, které vyjde ve čtvrtek 10. ledna.
Uzávěrka čtenářských nominací je ve čtvrtek 3. ledna v 6:00! S nominací tedy neváhejte ;)
Chcete-li nominovat více aplikací, použijte nominační formulář opakovaně.
Za vaše nominace předem velice děkujeme!
Nominace byly ukončeny. Článek “Čtenáři doporučují: kalkulačky” vyjde ve čtvrtek 10. ledna 2013.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (5)
Přidat komentář