SvětAndroida doporučuje: 10x antiviry a bezpečnost
- Recenze
- Karel Kilián
- 14.12.2022
- 23
Bezpečnost operačního systému Android je ožehavé téma, rozdělující veřejnost na dva tábory. Jedni tvrdí, že při dostatečné opatrnosti není důvod k obavám a infiltrace škodlivého kódu do systému je prakticky nereálným „strašákem“. Druzí naopak zdvihají výstražně prst a varují, že vzhledem k rostoucí popularitě bude Android stále častěji terčem útoků hackerů a dalších „temných sil“. Jak už to bývá, pravda je kdesi uprostřed. V každém případě je dobré na bezpečnost myslet, neboť naše telefony a tablety jsou doslova nabity osobními informacemi, které mohou mít nemalou cenu. Zrovna nedávno proběhla internetovými médii kauza zranitelnosti „Master Key“, která ukázala hlavní slabinu Androidu jako platformy – velmi pomalé či zcela chybějící bezpečnostní aktualizace. Ukázalo se, že proti poměrně nebezpečné možnosti zneužití není ani pět měsíců po uvolnění záplaty imunní naprostá většina telefonů a tabletů, včetně zařízení Nexus, o jejichž updaty se stará samotný Google.
Rozhodli jsme se proto 37. kolo SvětAndroida doporučuje věnovat programům, zaměřujícím se na bezpečnost a boj se škodlivým kódem. Zadání pro redaktory tedy znělo:
Zajímají nás především (ale nejen):
- aplikace, upozorňující na viry či obecně „škodlivý kód“, případně je odstraňující (antiviry, anti-malware, anti-spyware),
- nástroje na kontrolu či dokonce správu/omezování oprávnění požadovaných aplikacemi,
- programy, blokující nežádoucí činnost (např. „utilitka“, která zabrání vytočení nebezpečného čísla, když na něj klepnete v prohlížeči, neoficiální záplata na „Master Key“ a podobně),
- aplikace hlídající přístup k osobním údajům, případně odstraňující tyto informace na popud uživatele,
- firewally a podobné filtry,
- cokoli, co umožňuje buď zjištění či zabránění infiltrace, chrání osobní data, nebo brání uživateli či aplikaci v provedení kroků, které by vedly k poškození či zneužití systému.
Může se jednat o „univerzální balíky“ i jednoúčelové aplikace.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- Začínáme vyhlášením tématu v redakci. Redaktoři pak mají týden na to, aby nominovali své oblíbené programy.
- Po uzávěrce začínáme připravovat článek „SvětAndroida doporučuje“, na jehož dokončení máme přesně týden. Výsledný článek se na webu objevuje první lichý čtvrtek v měsíci.
- Protože v naprosté většině případů nepokryjeme v redakci kompletní spektrum aplikací, dostávají slovo naši čtenáři. Ti najdou na konci článku formulář, skrze který mohou nominovat další aplikace, jež v redakčních nominacích chybí. Uzávěrka čtenářských nominací je týden po vydání článku.
- Na zpracování článku „Čtenáři doporučují“ máme opět jeden týden. Výsledek vychází na webu druhý lichý čtvrtek v měsíci, tedy dva týdny po vydání „SvětAndroida doporučuje“.
- V okamžiku, kdy vyjde na webu článek, postavený na čtenářských nominacích, vyhlašujeme v redakci téma dalšího dílu. Celý koloběh se tak vrací k prvnímu bodu.
Pořadí ve článku
Pořadí ve článcích z cyklů „SvětAndroida doporučuje“ a „Čtenáři doporučují“ je určeno podle následujícího klíče:
- Podle počtu nominací; více nominací = lépe,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma nebo levnější); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
V tomto kole jsme přijali deset nominací od třech redaktorů. Patrně poprvé se stalo, že každou aplikaci nominoval právě jeden redaktor, takže o pořadí ve článku rozhodovala známka a počet hodnocení uživatelů.
Antivirus & Anti-Theft ZDARMA/Mobile Security & Antivirus
Zatímco v segmentu osobních počítačů je antivirové řešení AVAST přijímáno s rozporuplnými odezvami, na Androidu se ochraně pod touto vlajkou očividně daří – se známkou 4,7 z pěti možných je totiž jednoznačně nejlepším programem tohoto výběru.
AVAST nominoval David Mysliveček, který k němu napsal: „Jediná aplikace, kterou jsem kdy použil, a to pouze jednou v životě. Problém s viry, či jinými potvůrkami nemám. :)“
avast! Mobile Security slibuje, že ochrání vašeho Androida před viry, malwarem a spywarem a pomůže skrze webové stránky najít ztracený telefon. V krajních případech můžete ochránit svá data pomocí vzdáleného zamknutí přístroje a / nebo vymazání paměti. Aplikace obsahuje také další praktické nástroje, jako měření síťových přenosů, správce programů, a dokonce i firewall (jen pro rootnuté telefony), které vám poskytnou plnou kontrolu nad vaším mobilním telefonem.
K hlavním funkcím patří:
- Skenování nainstalovaných aplikací a obsahu paměťové karty na vyžádání a nových aplikací při prvním použití. Je také možné naplánovat automatické prověřování – například na dobu, kdy spíte.
- S funkcí Privacy Report získáte kompletní informace o požadovaných přístupových právech aplikací a jejich záměrech.
- Uchovejte si své soukromí s filtrem SMS a hovorů.
- Bezpečné mobilní surfování po webu s webovým štítem, který blokuje odkazy, vedoucí na škodlivý kód
- Skenování SMS a souborů pro kompletní bezpečnost.
- Nalezení ztraceného nebo ukradeného telefonu (vzdálené ovládání přes web, zobrazení polohy telefonu na mapě, zamknutí telefonu, spuštění poplašné sirény, smazání dat a odeslání e-mailu při změně SIM).
Nesporným kladem AVASTu je cena – aplikaci můžete nainstalovat a používat zcela zdarma, dokonce bez reklam. Instalační balíček je velký 5,7 MB a dosud si ho stáhlo více než deset milionů uživatelů. Udržet při tomto počtu instalací vysoké hodnocení 4,7 je rozhodně téměř jistou zárukou kvality.
Z kladně hodnotících vyslechněme názor Petra Havláska: „Jsem nesmírně rád, že tento produkt existuje, zejména pak jeho modul Anti-Theft, kdy můžete ze svého PC, či telefonu ztracený nebo ukradený mobil uzamknout, spustit sirénu, lokalizovat jeho pohyb a spoustu dalších možností. Osobně jsem vše vyzkoušel a funguje na jedničku. Já doporučuji všem a dávám full :-)“
Na našem webu jste se mohli o AVASTu dočíst v lednu, kdy Jaromír Tykal připravil recenzi avast! Mobile Security – chraňte svůj mobil před viry a zloději.
|
Zdarma |
Bluebox Security Scanner
Čestné druhé místo obsadil Bluebox Security Scanner – triviální aplikace, která vám ukáže, zda je vaše zařízení zranitelné skrze bezpečnostní díru „Master Key“. Jejím autorem jsou vývojáři, kteří upozornili na první ze dvou bezpečnostních nedostatků. Původně tento jednoúčelový nástroj hledal jen první oznámenou chybu, později byla předána detekce díry, jež byla zveřejněna na čínském blogu.
Karel Kilián, který tento program nominoval, stručně představuje: „O bezpečnostních děrách Master Key jsme na našem webu psali hned několikrát. Ačkoli zatím je jejich praktické využití spíše v teoretické rovině, jsem přesvědčen o tom, že by uživatel měl vědět, jak je na tom v tomto směru jeho telefon či tablet. Když pro nic jiného, tak alespoň aby věděl, jak je na tom jeho výrobce s uvolňováním bezpečnostních aktualizací. Dosavadní ohlasy byly poměrně překvapivé, když se ukázalo, že dokonce ani mnohá zařízení Nexus nejsou proti této formě útoku zabezpečená“.
Podvodné e-shopy zaplavují internet, v Česku jich jsou tisíce. Jak nenaletět?
Aplikace prohledá systém a zjistí:
- Zda je váš systém zranitelný nebo skrze některou z „master key“ bezpečnostních chyb, které se týkají většiny zařízení se systémem Android.
- Zdali systémové nastavení umožňuje instalaci aplikací z „nedůvěryhodných zdrojů“.
- Jestli se některá z již nainstalovaných aplikací snaží využít některou z dosud známých „Master Key“ děr.
Aplikace vyžaduje Android 2.3.3 a novější, instalační balíček má pouhých 47 KB. Program si dosud nainstalovalo více než sto tisíc uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 4,6.
Přidejme ještě komentář jednoho z uživatelů, který udělil maximální možné hodnocení. Ladislav Pfeffer napsal: „Rychlé, malé, jednoduché. Děkuji a doporučuji. PS: Poslední aktualizace pro CyanogenMod řeší i tento problém.“
Podobnější představení této aplikace jsme přinesli v červenci ve článku Máte v Androidu bezpečnostní díru? Odpověď dá Bluebox Security Scanner!
Lookout Security & Antivirus
Antivirový balík od Lookoutu je první ze čtyř aplikací, které se mohou pochlubit známkou 4,5. O bronzové medaili tak rozhodl počet instalací, potažmo hodnotících uživatelů. Nominujícím redaktorem je Karel Kilián, který k aplikaci říká: „Nemám nainstalovaný žádný permanentní antivirový program, nicméně Lookout jsem testoval pro náš server, a mohu konstatovat, že je to poměrně dobrý software. Navíc jde v oblasti bezpečnosti o zavedenou značku. Pokud bych připravoval telefon nebo tablet pro méně zkušeného uživatele, u kterého by hrozilo neuvážené chování v otázkách bezpečnosti, pravděpodobně bych sáhl právě po této aplikaci.“
Lookout Security & Antivirus nabízí základní ochranu telefonu a tabletu před malwarem, viry, ztrátou a krádeží. Důvěru tomuto produktu dalo údajně více než 40 milionů uživatelů. Z palety funkcí jmenujme:
- Bezpečnost a antivirus – skenování aplikací zajišťuje nepřetržitou ochranu před viry, malwarem, spywarem a adwarem.
- Nalezení ztraceného nebo ukradeného telefonu – zobrazení polohy v mapě, spuštění hlasité sirény, automatické uložení polohy telefonu těsně před vybitím baterie, odeslání e-mailu s fotografií z přední kamery a polohou po trojím nesprávném zadání hesla.
- Zálohování a obnovení kontaktů, textových zpráv, fotografií a dalších dat do cloudového úložiště.
- Bezpečné prohlížení Internetu a blokování nebezpečných adres.
- Poradce ochranou vám poví, jaké osobní údaje mohou být přístupné ostatním aplikacím.
- Vzdálené uzamčení a vymazání zařízení.
Lookout Security & Antivirus nabízí na zkušební dobu dvou týdnů plnou funkcionalitu, po vypršení pak poskytuje základní, nicméně stále použitelnou sadu funkcí. Placená „prémiová“ verze služby vás bude stát buď 29,99 dolarů ročně (cca 600 Kč) nebo 2,99 dolarů měsíčně (cca 60 Kč).
Aplikace, jejíž verzi pro Android si stáhlo více než deset milionů uživatelů, lze stáhnout zcela zdarma.
Za spokojené uživatele citujme Václava Řebíčka: „Nejlepší antivirus, který jsem zatím zkusil. Používám už několik měsíců a jsem plně spokojen! Zachytil již několik hrozeb, nijak nezpomaluje mobil a neotravuje ve stanovém baru. Vůbec o něm nevíte, dokud vám nezachytí nějakou hrozbu, nebo ho nespustíte.“
Tento bezpečnostní balík jsme si představili počátkem července v podrobné recenzi Lookout Security & Antivirus: bez ochrany ani ránu!
|
Zdarma |
Android Lost
Když se u nás v redakci řekne „hledání ztraceného telefonu“, dostanete od většiny redaktorů jako odpověď „Android Lost“. Tento díl SvětAndroida doporučuje je ale primárně cílen na bezpečnost – v tomto případě bezpečí dat, která máte uložená ve svých zařízeních. Dejme slovo Honzovi Dolejšovi, který nominoval právě Android Lost: „Aplikace je velice podobná Cerberu, jen obsahuje jednu velmi zajímavou funkci navíc – Android Lost je možné do telefonu nainstalovat i na dálku, tedy teoreticky i po jeho ztrátě a za předpokladu, že je přístroj stále připojen k internetu – což se při ztrátě a stále aktivovanými datovými přenosy stává často.“
Primárně jde tedy o aplikaci, s jejíž pomocí můžete vzdáleně ovládat svůj telefon nebo tablet skrze webové rozhraní nebo prostřednictvím SMS. Co všechno tato aplikace umí? Odpověď najdete v následujícím seznamu.
- Možnost číst odeslané a přijaté SMS zprávy.
- Kompletní vymazání dat v telefonu.
- Vzdálené uzamknutí a odemknutí telefonu.
- Smazání dat na paměťové kartě.
- Vyhledání polohy zařízení pomocí GPS nebo sítě.
- Spuštění alarmu s blikající obrazovkou.
- Odesílání SMS skrze webovou stránku.
- Zobrazení okna se zprávou držiteli zařízení.
- Přesměrování hovorů.
- Vzdálená instalace.
- Informace o stavu telefonu: baterie, IMEI, atd.
- Dálkové ovládání APN.
- Spuštění a zastavení senzoru GPS.
- Spuštění a zastavení WIFI.
- Schování ikony ze seznamu aplikací.
- Odeslání e-mailu při změně SIM karty.
- Vzdálené získání seznamu volání.
- Pořízení snímku předním i zadním fotoaparátem.
- Přečtení zadaného textu pomocí hlasové syntézy.
- Obnovení nastavení při startu systému.
- Záznam zvuku z mikrofonu.
Aplikace za běžných okolností nekontaktuje ovládací server, takže se nijak zásadně nepodílí na spotřebě baterie.
Aplikaci, jejíž instalační balíček má pouhých 187 KB, si dosud stáhl více než milion uživatelů a její známka v Obchodě Play je velmi pěkných 4,5. Instalovat můžete na Android 2.2 a novější. Za velkou výhodu považujeme fakt, že nejen aplikace, ale také veškeré s ní související služby jsou poskytovány úplně zadarmo.
Ze spokojených uživatelů vybíráme komentář Jaromíra Kovaříka, který napsal: „Pokud ztratíte, nebo vám někdo sebere telefon – super věc. Stačí si poslat SMS z kamarádova telefonu na svůj telefon (musí mít správný tvar), aby se zapnulo mobilní internetové připojení. Poté si sednout k počítači, přihlásit se na svůj účet a máte úplnou kontrolu nad svým telefonem, jakoby jste ho měli v ruce… nemá konkurenci. Android Lost umí vyvolat alarm, vyskakovací okénka s textem (třeba svojí adresy), vyfotit zloděje předním i zadním foťáčkem, pořídit audio nahrávku, úplně zablokovat telefon, zobrazit polohu na mapě pomocí GPS na mapách google, smazání obsahu SD, přečíst si přijaté SMS, prohlédnout seznam volaných čísel, aktuální stav baterie, „Text to speech“ a je toho mnohem víc.“
Tomuto užitečnému programu jsme se věnovali téměř přesně před dvěma roky v recenzi Android Lost: Když ztratíte telefon.
|
Zdarma |
Cerberus proti krádeži/Cerberus anti theft
Máme před sebou patrně největšího konkurenta Android Lostu – Cerberus. Do dnešního seznamu nominoval tento program Honza Dolejš, který vám ho nyní představí: „Bojíte se o svůj telefon? Pak by neměla ve vašem přístroji chybět aplikace Cerberus. Pohodlně se zahnízdí v útrobách vašeho telefonu a nevíte o ní do té doby, než ji skutečně potřebujete. A kdy ta chvíle nastane? Zejména pokud o svůj telefon přijdete v důsledku krádeže či ztráty. Díky Cerberu je totiž možné zjistit polohu telefonu, zamknout telefon, vyfotit zloděje, spustit alarm či smazat na dálku data. Přístroj lze ovládat přes internet či SMS příkazy. V případě výměny karty SIM vám na předvolené kontakty přijde nové číslo SIM karty a boj o váš mobil začíná znovu!“
Pojďme se podívat, jak tuto aplikaci prezentují její autoři v Obchodě Play: „Cerberus je aplikace pro kompletní ochranu proti krádeži, díky které můžete získat zpět ztracené nebo odcizené zařízení. Stáhnout si můžete bezplatnou zkušební verzi, která bude fungovat jeden týden, poté lze zakoupit doživotní licenci přímo z aplikace za 2,99 eur (cca 80 Kč). Nebudete tak platit žádné měsíční nebo roční poplatky, neboť jde jen o jednorázovou platbu. Licence je spojena s účtem Cerberus a můžete ji použít na až pět zařízení.“
Program nabízí tři způsoby, jak ochrany vašeho přístroje:
- Dálkové ovládání prostřednictvím webové stránky www.cerberusapp.com.
- Dálkové ovládání prostřednictvím textových zpráv.
- Kontrola SIM (pro zařízení, která mají SIM kartu) – budete automaticky upozorněni, pokud někdo používá telefon s neoprávněnou SIM kartou.
Dálkové ovládání umožňuje provádět řadu operací, jako jsou:
- Lokalizace a sledování.
- Spuštění hlasitého alarmu, i když je zařízení nastaveno do tichého režimu.
- Vymazání vnitřní paměti a paměťové karty.
- Skrytí ikony v seznamu aplikací.
- Zamknutí přístroje kódem.
- Záznam zvuku z mikrofonu.
- Získání seznamu posledních hovorů.
- Získat informace o síti a operátorovi, ke které je zařízení připojeno.
- A mnohem více.
Cerberus automaticky při pokusu lokalizovat zařízení zapne GPS, pokud je vypnuta (pouze na Android <2.3.3) a může se chránit před neoprávněným odinstalováním.
Aplikace funguje i v případě, že zařízení nemá dostupné připojení k Internetu – v takovém případě lze dálkové ovládání realizovat pomocí SMS zpráv. Kontrola SIM pro tyto účely umožňuje, abyste věděli nové číslo, na které můžete posílat příkazy v případě, že byla vyměněna SIM karta. Přijaté „textovky“ určené pro dálkové ovládání se neobjeví v notifikacích, ani v aplikaci Zprávy.
Cerberus nevybíjí baterii, protože není spuštěna žádná služba na pozadí. Aktivuje se pouze tehdy, pokud obdrží příkazy pro dálkové ovládání a poté se zastaví.
Tento program si nainstaloval již více než milion uživatelů, kteří ho hodnotí známkou 4,5. Instalační balíček verze 2.4beta je velký 1,2 MB.
Přidejme názor Vladislava Jahody: „Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by nefungovala. Bez Problémů. Výborná je funkce, kdy se dá do telefonu jiná SIM než autorizovaná, a telefon automaticky, bez toho aby o tom dotyčný lapka věděl, posílá dokola na zvolené číslo polohu telefonu, číslo SIM karty a telefonní číslo!“
Tento program recenzoval v lednu Honza Dolejš ve článku Cerberus – motorová palice na zloděje.
AppBrain Ad Detector
Jestliže dbáte na bezpečnost, pak byste se neměli obávat jen virů, malware, spyware a dalších škodlivých aplikací, ale také agresivní a příliš zvídavé reklamy. Autoři reklamních systémů mají celou řadu důvodů, aby zjistili co nejvíce informací o příjemcích svých reklamních proužků, neboť za dobře cílenou propagaci zaplatí klient více než za „střelbu naslepo“.
AppBrain Ad Detector představuje Karel Kilián: „Jedná se o aplikaci, která „proklepne“ všechny reklamní systémy, obsažené v nainstalovaných aplikací. S výsledkem pak seznámí uživatele, přičemž upozorní na potenciální nebezpečí.“
Jedná se o klasický skener, orientující se na jednu oblast – v tomto případě agresivní formáty reklamy, jako jsou například nežádoucí oznámení v notifikační liště či vytváření ikon na domovské obrazovce bez souhlasu uživatele.
- Pomáhá zbavit se otravné reklamy v oznámeních (Airpush, Leadbolt) a záložek na pracovní ploše.
- Zjistí a ukáže, které aplikace mají oprávnění přistupovat ke zprávám nebo účtům, a mohly by tak narušit vaše soukromí nebo využít služeb, které by vás mohly stát peníze. V případě potřeby také pomůže s jejich odstraněním.
Aplikace AppBrain Ad Detector detekuje až 70 různých aspektů včetně:
- Push notifikací (reklamy airpush, stARTapp, Leadbolt), vytváření ikon na ploše a problémů souvisejících se soukromím, jako je schopnost přistupovat k vaší poloze, kontaktům, zprávám nebo účtům.
- Ukáže, které reklamní sítě jsou obsaženy v aplikacích, jako Admob, Millennial Media, MobClix, Tapjoy, AdWhirl, Greystripe, InMobi, Airpush, Startapp, Leadbolt, Pontiflex, MobFox, Komli Mobile, MoPub, MdotM, inneractive, Adlantis, Smaato, Daum, AppLift, Mediba, Cauly, YouMi, AdMarvel, madvertise, Sellarin a další.
- Sociální SDK – zjistí, zda jsou používány SDK aplikací, jako je Facebook, Twitter, OpenFeint, Heyzap, Scoreloop., Papaya a další.
- Nástroje pro vývojáře – detekuje knihovny, jako jsou Google Analytics, Flurry Analytics, možnost in-app nákupů v Google Play, Google Gson, kontrola licencí Google, ViewPager, ACRA, PhoneGap, libgdx, Unity, Amazon AWS, PayPal a další.
AppBrain Ad Detector zaznamenal více než 100 tisíc stažení a má průměrnou známku 4,5. Instalovat ho můžete na Android 2.1 a novější, přičemž velikost balíčku je 617 KB.
Dodejme komentář spokojeného uživatele: „Perfektní aplikace, která kromě toho, že ukáže souhrn oprávnění, umí hlavně blokovat vyskakovací reklamy do lišty, blokuje přidávání zástupců na plochu a tak dále. Výborné!“
Tuto aplikaci jsme testovali v dubnu 2012 a podrobnou recenzi najdete ve článku AppBrain Ad Detector: Zjistěte, co si mohou dovolit programy ve vašem mobilu!.
|
Zdarma |
VirusTotal
VirusTotal není antivirovým programem v původním smyslu – nehlídá tedy, zda si do systému neinstalujete škodlivou aplikaci, nebo nestahujete nebezpečný soubor. Ve skutečnosti jde o webový nástroj, kterému odešlete soubor k prozkoumání, a on vám sdělí, zda je, či není infikovaný. K testu přitom používá více než čtyřicítku různých antivirů, včetně renomovaných značek.
VirusTotal pro Android funguje tak, že uloží hashe všech nainstalovaných aplikací (neodesílá tedy celé soubory) a následně je odešle k prozkoumání. Poté zobrazí zjištěné výsledky.
Aplikaci nominoval Karel Kilián, který říká: „Nemyslím si, že by na telefonu nebo tabletu pokročilého uživatele, který se chová dostatečně opatrně, musel běžet rezidentní antivirový skener. Jsem ale přesvědčen o tom, že alespoň jednou za čas by měl každý nechat prověřit své programy dostatečně silným bezpečnostním softwarem. V případě VirusTotalu je kontrola dokonce několikanásobná, proto si myslím, že výsledky jsou relevantní a důvěryhodné.“
Podle oficiálního popisu v Obchodě Play „VirusTotal pro Android kontroluje aplikace nainstalované v telefonu skrze web VirusTotal. Bude vás informovat o malwaru (viry, trojské koně, červi) v telefonu a umožňuje nahrát kteroukoli z neznámých aplikací na VirusTotal. Vezměte prosím na vědomí, že VirusTotal pro Android neposkytuje ochranu v reálném čase, a tak není náhradou za antivirový produkt.“
VirusTotal si dosud nainstalovalo přes 50 tisíc uživatelů a jeho známka je 4,4. Instalovat můžete na Android 1.6 a novější, přičemž instalační balíček má 492 KB.
Dodejme komentář uživatele, který VirusTotalu udělil pět hvězdiček: „Funguje výborně – aplikace, které už někdo oskenoval, se už posílat nemusí. Postupem času bude aplikace lepší a lepší (aspoň doufám:-D)“
Tento program jsme představili našim čtenářům v červnu 2012 ve článku VirusTotal pro Android: zkontrolujte svůj telefon více než 40 antiviry.
|
Zdarma |
File Locker
Dostali jsme se do poslední třetiny dnešního přehledu, kde sídlí aplikace, která se bude líbit všem, kdož potřebují schovat nějaká data. Dejme slovo Honzovi Dolejšovi, který nominuje File Locker: „Potřebujete ve svém přístroji skrýt nějaká data před nedovoleným přístupem? Pak se skvěle hodí tato aplikace, pomocí které zaheslujete libovolné soubory, a nikdo se k nim již nedostane. Dokud tedy nezadáte své heslo.“
File Locker tedy umí ochránit prakticky jakýkoli obsah před neoprávněným čtením, hraním, sledováním, apod. Aplikace zašifruje soubor, takže bude pro systém a tím i uživatele a aplikace nečitelný. Můžete takto ukrýt obrázky, filmy či dokumenty a zabránit nepovolaným osobám v jejich prohlížení.
Podívejme se na hlavní funkce a vlastnosti v bodech:
- Rychlý způsob ochrany velkých souborů, jako jsou filmy, hashováním jen i začátku a konce souboru (volitelně).
- Na odemknutí souborů budete upozorněni v notifikační liště, abyste je nezapomněli opět zamknout.
- Kóduje nejen obsah, ale také jména souborů.
- Inteligentní zobrazení zamknutých a odemknutých souborů.
- Otevření dokumentů přímo z aplikace.
- Upozorní na zapomenuté odemknuté soubory.
Důležité upozornění: neexistuje způsob, jak obejít nebo obnovit heslo, protože se nikde neukládá. Aplikace ověřuje pouze kontrolní součet, proto nemůže žádným způsobem pomoci při snaze o jeho získání. Název zašifrovaného souboru nelze měnit jinými programy, protože File Locker nedokáže obnovit původní jméno a soubor zůstane nedostupný.
File Locker si dosud nainstalovalo více než půl milionu uživatelů, kteří mu udělili průměrnou známku 4,3. Instalační balíček o velikosti 200 KB můžete stáhnout a spustit na Androidu 2.1 a novějším.
Na závěr nemůže chybět zkušenost kladně hodnotícího uživatele: „Potreboval som zamknut niektore videa a dokumenty.Odskusal som neuspesne viac jako 10 aplikacii – az tato mi konecne plne vyhovuje, dakujem autorovi !!!“
|
Zdarma |
ReKey (for rooted phones)
V souvislosti s bezpečnostní dírou „Master Key“ vyplaval na povrch jeden z hlavních problémů operačních systémů Android – velmi pomalé či vůbec nevydávané bezpečnostní aktualizace. ReKey je ale ukázkou jedné z výhod – díky otevřenému kódu dokázali vývojáři z Northeastern University a Duo Security připravit záplatu, kterou si může nainstalovat každý, kdo má rootnuté zařízení.
Karel Kilián, který ReKey nominoval, k němu říká: „Bezpečnostní nedostatek „Master Key“ je sice zatím spíše teoretickým problémem, přesto si myslím, že i teoretické hrozbě by se mělo předcházet. ReKey tak nahrazuje laxní výrobce telefonů a operátory, kteří na updaty kašlou. Zejména majitelům telefonů, u kterých je malá šance na vydání aktualizace, bych tento patch rozhodně doporučil.“
ReKey je tedy aplikace, která opravuje nedávno zveřejněné zranitelností, objevené experty z BlueBox Security a dalšími osobami. Tyto bezpečnostní díry se týkají téměř všech zařízení s operačním systémem Android a mohou umožnit hackerům převzít plnou kontrolu nad systémem.
S tímto programem jsou uživatelé schopni okamžitě chránit své zařízení bez nutnosti čekání na aktualizace od operátora nebo výrobce. Aby bylo možné opravit chyby v zabezpečení, ReKey vyžaduje rootnutý systém.
Aplikaci si dosud stáhlo přes deset tisíc uživatelů a její průměrná známka je 4,1. Instalační balíček má pouhých 90 KB a použít ho můžete na Androidu 2.0 a novějším.
Stanislav Ščuglík komentuje nesoulad mezi touto aplikací a Bluebox Security Scannerem: „Re key hlásí chráněno-blue box nechráněno tož nechcete se chlapci napřed dohodnout? :)“
|
Zdarma |
MiUi AntiVirus
Poslední program dnešního přehledu si do většiny telefonů nenainstalujete – jedná se totiž o součást alternativní ROMky MIUI. Ta přišla s integrovaným antivirovým řešením v srpnu loňského roku ve své čtvrté generaci. Používá jádro Tencent (dříve Kingsoft) a do systému byl antivir přidán přes odpor mnoha uživatelů. Podle Wikipedie se ale toto řešení příliš neosvědčilo, takže ho řada uživatelů deaktivovala.
Jirka Pernica je ale s integrovaným antivirem spokojený: „Jediný Antivir, který používám, je Anti Virus custom Romky MiUi. Ten by měl být integrován ve většině verzí MiUi. Jedná se o program, jehož užívání je více než jednoduché, protože toho příliš nenabízí. Po jeho spuštění dojde k průzkumu všech vašich aplikací. Osobně jsem se ještě s žádným virem v telefonu nesetkal, ale věřím, že Anti Virus od MiUi určitě funguje. Jedná se totiž o jednu z nejlepších custom softwarů pro Android na světě.“
Tento program z Obchodu Play nestáhnete, proto neposloužíme ani informacemi o počtu stažení nebo hodnocení uživateli. Jediným způsobem, jak dostat toto antivirové řešení do svého telefonu, je instalace ROMky MIUI.
Čtenáři doporučují: antiviry a bezpečnost
Poslední slovo budete mít, jak se již stalo tradicí, vy – naši čtenáři. Máte nějaké osvědčené řešení na ochranu před viry, spywarem, malwarem, adwarem a dalšími obtěžujícími či nebezpečnými aplikacemi? Používáte nějaký šikovný program na ochranu svých dat? Pokud jsme se o něm nezmínili v dnešním přehledu, můžete ho nominovat skrze následující formulář. Nenechávejte si svůj názor pro sebe a podělte se s ostatními! Napište nám, s jakou aplikací máte zkušenost, jaké přináší výhody a proč jste se pro ni rozhodli.
Prosíme, nezapomeňte na co možná nejpodrobnější popis, ve kterém se podělíte o své důvody a dosavadní zkušenosti, pro které nominujete právě zvolené řešení. Zkuste přesvědčit ostatní čtenáře k tomu, aby začali používat právě váš program!
Nominace byly ukončeny. Článek, sestavený na základě vašich doporučení, vyjde 22. srpna.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (23)
Přidat komentář