SvětAndroida doporučuje: 5 aplikací pro cestování a dopravu
- Recenze
- Karel Kilián
- 7.12.2022
- 31
Tématem tohoto kola cyklu SvětAndroida doporučuje byly aplikace, které nějakým způsobem souvisí s individuální nebo hromadnou dopravou. Redaktoři tak mohli nominovat například aplikace vyhledávající spojení v jízdních řádech, poskytující informace o dopravě, pro objednávání dopravních služeb (taxi, autobus, vlak), sledování dopravních prostředků a další. Jedinou výjimkou byly navigace, kterým jsme věnovali samostatný díl.
Nakonec jsme se shodli na pěti aplikacích, které si představíme níže. Jsme zvědavi, zda naši čtenáři přispějí s dalšími zajímavými tipy, které jsme buď neznali, nebo opomněli, skrze formulář na konci článku.
Pořadí v článku je sestaveno podle následujícího klíče:
- Podle počtu redaktorů, kteří aplikaci nominovali,
- v případě shody dále podle hodnocení v Android Marketu (od nejvyšší známky),
- v případě shody dále podle celkového počtu hodnocení v Android Marketu (více hodnocení = lépe),
- v případě shody dále podle počtu pětihvězdičkových hodnocení.
Pubtran
Suverénním vítězem se stal vyhledávač v jízdních řádech Pubtran z dílny českého programátora Františka Hejla, který nominovalo osm z osmi hlasujících redaktorů. Fakt, že Pubtran je ve svém segmentu na špičce, potvrzuje i takřka neuvěřitelné hodnocení v Android Marketu, kde mu uživatelé udělili známku 4,9 z pěti možných.
Program slouží k vyhledávání spojení prostředky hromadné dopravy, přičemž jako zdroj dat používá osvědčený IDOS. Proti internetové verzi přináší další funkce, využívající výhod mobilního telefonu – například automaticky nabídne zastávku, která je aktuálně nejblíže.
Tomáš Očadlý zhodnotil Pubtran slovem “perfektní,” vidí ale také možnost k dalšímu zlepšení – konkrétně by ocenil offline mód.
Michal Mátl se nechal slyšet, že bez Pubtranu nevyrazí na cestu. Jan Soukup označuje tento program za “klasiku, kterou netřeba představovat.” V podobném duchu se nesly i další reakce: Jiří Pernica vyjmenoval hned několik “nej-“: nejjednodušší, nejspolehlivější, nejlepší a zdarma.
O něco sdílnější byl Petr Mišák, jež jako hlavní výhody jmenuje jednoduché a intuitivní ovládání, aktuální přehled cen, tras a zpoždění spojů, historii vyhledávaní a ve velkých městech automatické nabídnutí nejbližší zastávky podle GPS.
Jan Šesták označil Pubtran za “paní Aplikaci mezi všemi ostatními” a ocenil skvělou práci Františka Hejla. Jako správný uživatel Androidu pak dodal: “S Pubtranem jsem schopný zjistit čas odjezdu spoje dřív, než bych došel na zastávce těch pár metrů k onomu polepenému offline vertikálnímu stojanu s jízdními řády.”
Pavel Štůsek sice hromadnou dopravou nejezdí, Pubtran ještě nepoužil, ale pro jistotu ho má v telefonu nainstalovaný.
Karel Kilián věnoval této aplikaci před rokem samostatnou recenzi, kde případně najdete další detaily a informace. I u něj má Pubtran pomyslné čestné místo v seznamu aplikací a dodává: “Ačkoli hromadnou dopravou jezdím spíše výjimečně, bez tohoto programu bych patrně jen bezradně bloudil městem. Je to prostě perfektní aplikace. Z toho, co ještě nezaznělo, bych doplnil možnost výběru dopravních prostředků, omezení hledání jen na přímé spoje (nerad přestupuji), uložení vybraného spoje do kalendáře, nebo jeho odeslání SMSkou, e-mailem apod..”
O kvalitě Pubtranu vypovídá i skutečnost, že vyhrál anketu Mobilní aplikace roku 2011 v kategorii doprava.
Viz též rozhovor s autorem Františkem Hejlem.
|
Zdarma |
SMS Jízdenka
Také s druhou nominovanou aplikací zamíříme do českých vod, konkrétně k vývojářskému studiu Inmite s. r. o.. Již jste patrně zaznamenali, že v některých českých městech (Brno mezi nimi paradoxně stále chybí) lze jako cestovní doklad použít tzv. “SMS jízdenku.” Ta v kostce funguje tak, že odešlete textovou zprávu s daným kódem na zpoplatněné telefonní číslo a během několika mála minut obdržíte zpět zprávu s jedinečným řetězcem, kterou se prokážete při cestovní kontrole.
Karel Kilián tento způsob nákupu jízdenek preferoval od jeho počátku: “Nikdy mě nebavilo hledat nejbližší trafiku nebo automat – při mé smůle v daném čase byla trafika zavřená a automat nefungoval. Nákup jízdenek u otrávených řidičů také nebýval zrovna mou oblíbenou kratochvílí. Proto jsem s velkým povděkem přijal možnost koupit si jízdenku přímo ze svého telefonu. Pak jsem se ale přestěhoval z Prahy do Ostravy a při pendlování mezi těmito městy jsem se často ztrácel v tom, jaký příkaz poslat na které číslo, takže jsem si občas v Praze objednal lístek u ostravského dopravního podniku a naopak. SMS Jízdenka tento problém vyřešila: jednoduše si vyberu, v jakém městě se nacházím, objednám, a pak jen počkám, až dorazí příslušná SMS. Když vidím, jak někteří kolegové shání papírové jízdenky po všech čertech, zatímco já si vystačím s telefonem, připadám si jako návštěvník z příštího století.”
Podobně to vidí také Michal Mátl: “Tato aplikace mi nejednou ušetřila čas při shánění jízdenky. Kolikrát už se mi stalo, že jsem došel k automatu a tam viselo oznámení, že nefunguje. Díky SMS jízdence si pohodlně na jedno kliknutí zakoupím jízdenku. Pro cestovatele neocenitelné.”
Dodejme, že se SMS Jízdenkou můžete nakoupit cestovní doklady v Praze (30 minut, 90 minut, 24 hodin, 72 hodin), Ústí nad Labem (40 minut), Ostravě (70 minut plnoletá i dětská), Českých Budějovicích (30 minut, 24 hodin), Liberci (60 minut), Plzni (35 minut), Bratislavě (70 minut, 24 hodin), Košicích (60 minut) a Žilině (60 minut).
|
Zdarma |
tudyNE
I tentoktát zůstaneme v českých luzích a hájích a představíme si tudyNE. Popis v Android Marketu je stručný a přitom výstižný: “Dopravní informace na mapě. Zobrazuje aktuální dění na silnicích. Dopravní nehody a uzavírky na českých silicích online.” Z redaktorů tudyNE doporučili Jan Soukup a Karel Kilián. Honza oceňuje, že díky této aplikaci má přehled o dopravních problémech v reálném čase.
Karel pak dodává: “V prosinci loňského roku jsem tomuto programu věnoval celý článek. I po bezmála roce jsem jeho spokojeným uživatelem. Díky tudyNE jsem neustále v obraze o tom, kde se v mém okolí stala nehoda, probíhá rekonstrukce, nebo uzávěra, takže pokud se před cestou nezapomenu podívat, nestane se mi, že bych zůstal stát v koloně. Oceňují napojení na Jednotný systém dopravních informací, díky kterému jsou data aktuální a například o bouračce se dozvím jen pár okamžiků poté, co je nahlášena policii. Když už se ocitnu v koloně, mohu se podívat, z jakého důvodu vznikla, a díky mapovým podkladům najít eventuální objízdnou trasu.”
Přesto ale vidíme další možnosti zlepšování – například by se hodilo upozornění na problém na zvolené trase, případně též varování před na radary a policejními hlídkami.
Waze
Aplikace Waze je sice z hlediska své funkce navigací a do našeho přehledu by tak nepatřila, nicméně Jan Soukup ji nominoval s tím, že “je na pomezí mezi navigací a informačním kanálem.” Je pravda, že z pohledu řidiče Waze z hlediska mapových podkladů vysloveně neexceluje. Mapy vytváří komunita, takže zatímco ve velkých městech patrně nenarazíte na vážnější problém, v malých vesničkách je pokrytí o něco horší a zdaleka se nemůže rovnat komerční konkurenci.
Jako dopravní asistent ale Waze doslova zašlapává ostatní produkty do země: při plánování trasy bere v potaz aktuální dopravní situaci a dokáže upozornit v případě, kdy se na cestě objeví problém a hrozí zdržení. Díky napojení na JSDI (které po několika týdnech zase konečně funguje, jak má) budete vědět o každé nehodě či dopravní komplikaci v okolí, varováni budete také v okamžiku, kdy se budete blížit hlídce dopravní policie. Kromě využívání informací můžete také přispět komunitě odesláním hlášení – vzhledem k zákazu držení telefonu v ruce ale doporučujeme ponechat tento úkol spolujezdci.
Karel Kilián používá Waze i na cestě do práce, kam navigaci sice nepotřebuje, ale jak říká: “Rád vím, pokud někde číhají policisté, a stejně tak ochotně varuji ostatní uživatele této skvělé komunity. Například při poslední cestě do Prahy a zpět jsem díky Waze včas přesně věděl, jak vypadá situace na opravovaném mostě u Velkého Meziříčí, a podle toho plánoval objížďku.”
Více o této aplikaci najdete v poměrně rozsáhlé recenzi Navigace Waze: Řidiči sobě.
Mapy Google
Mapy Google asi není nutné detailněji představovat, neboť jsou součástí všech telefonů a zařízení s oficiální podporou Google. Petr Mišák je nominoval z podobných důvodů, jako výše zmíněnou Waze – totiž protože slouží nejen jako navigace, ale též jako komplexní systém dopravních a turistických informací. Svou nominaci zdůvodnil slovy: “Zde asi netřeba uvádět mnoho podrobnosti, tyhle mapy se staly neodmyslytelnou součástí při cestování, obzvláště díky tomu, že obsahují online navigaci, která navíc zohledňuje i aktuální provoz na komunikacích. Nemluvě o pohodlném vyhledání kontaktů a restaurací přímo z mapy i s uživatelskou recenzí. Když do toho započteme ještě možnost hlasového vyhledávání, které užijete především za volantem, je to u mě favorit číslo jedna.”
|
Zdarma |
Jakou aplikaci doporučíte vy?
Tradičně dáváme na závěr slovo našim čtenářům. Máte pocit, že v dnešním přehledu chybí nějaká aplikace, kterou vy považujete za opravdu dobrou? Neváhejte a podělte se o své tipy skrze formulář umístěný níže! Na základě vašich nominací pak sestavíme podobný článek “Čtenáři doporučují.”
Jak na to? Do formuláře vyplňte své jméno, přezdívku, nebo nick, název aplikace, její adresu v Android Marketu a rozepište se o tom, proč právě tento program doporučujete. Uzávěrka je ve čtvrtek 3. listopadu v 6:00, kdy vybereme pět nejčastěji zmiňovaných aplikací, a jejich přehled vydáme 10. listopadu jako samostatný článek. Věříme, že společnými silami najdeme ty opravdu nejskvělejší, nejzajímavější a nejpřínosnější programy, které lze v Android Marketu nalézt. Za vaší spolupráci předem děkujeme!
PS: prosíme, nedoporučujte aplikace, které jsou uvedeny v tomto článku, ani navigace!
Nominace byly ukončeny. Článek vyjde ve čtvrtek 10. listopadu.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (31)
Přidat komentář