TOPlist

Sunshine: otestovali jsme počasí z iOS na Androidu

sunshine_ico

O dostupnosti meteorologické aplikace Sunshine pro Android psala mnohá zahraniční média v superlativech. Má se jednat o oblíbený a unikátní program, který spíše než podrobnosti poskytuje užitečné informace. V tuto chvíli je aplikace dostupná jako veřejná beta v Obchodě Play. Čeští uživatelé však po přihlášení mezi beta testery při pokusu o stažení narazí na hlášku “Tato aplikace není kompatibilní se žádným z vašich zařízení.” Pro účely otestování jsme tedy stáhli aplikaci z alternativního zdroje (odkaz najdete na konci článku).

Co Sunshine slibuje?

V oficiálním popisku v Obchodě Play se na prvním místě dozvíte, že beta verze je k dispozici zatím pouze pro Kanadu, ale ostatní země jsou v pořadí.

Jedním z typických rysů je individualizace podle uživatele. Konkrétně zatímco například jeden považuje teplotu 25ºC za ideální, jinému může být za stejných podmínek horko. Kromě toho zde fungují i principy sociální sítě, kde jednotliví uživatelé mohou hlásit počasí a systém pak tyto informace používá pro další předpovědi. Zprávu o aktuálních podmínkách lze poslat několika doteky. Čím více se uživatel podílí, tím větší váhu jím odeslaná data mají. A čím více lidí bude přispívat, tím přesnější předpovědi může Sunshine poskytovat.

Až dosud se většina lidí spoléhala na odborné předpovědi počasí. Sunshine to mění. Aplikace používá čidla smartphonu k vytváření osobní interaktivní předpovědi počasí, která vám pomůže naplánovat si den. Vzhledem k tomu, že prognózy Sunshine jdou s přesností až na úroveň ulic, bývají přesnější než radar nebo samostatný barometr.

Aplikace vás hned po probuzení seznámí s předpovědí počasí pro daný den. Data interpretuje na základě vašeho vnímání – prozradí, kdy vám bude teplo, chladno, nebo tak akorát. Díky systému včasného upozornění nevyjdete na ulici nepřipravení. Tažením prstu po časové ose můžete sledovat vývoj situace v následujících hodinách.

Aplikace umí zobrazit situaci na více místech. Ta si lze uložit mezi oblíbená, takže můžete snadno přepínat mezi prognózami pro práci, domov, chalupu a další.

Jak Sunshine funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 0.1.3 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním testovacím sestavením Androidu N. Po prvním spuštění se zobrazila obrazovka s požadavkem na zadání jména a relativně přesnou lokalizací v mapě. Po zadání jména následuje požadavek na lokalizaci.

Následně nás program, který kompletně komunikuje v angličtině, seznámil s výhledem na aktuální den. S ohledem na blížící se srážky doporučil vzít si odpovídající obuv. Prý bychom se měli cítit příjemně, ale aby aplikace lépe specifikovala, jak budeme podmínky vnímat, nabídla nám možnost vyjádřit své pocity. K tomuto účelu používá stupnici se šesti smajlíky (mrazivý, studený, chladný, příjemný, teplý a horký). Uživatel si zvolí, jak se aktuálně cítí, a Sunshine to reflektuje v dalších předpovědích.

V dalším kroku jsme seznámeni s tím, jak lze odeslat aktuální informace o počasí. Každý se tak může stát meteorologickým pozorovatelem a hlásit (ve velmi zjednodušené podobě) údaje o stavu v místě, kde se nachází. Hlášení probíhá na dvou obrazovkách – zatímco na jedné jsou různé stupně zatažení oblohy a srážek, druhá umožňuje hlásit různé nebezpečné meteorologické jevy od vichřic, přes záplavy až po tornádo.

V posledním kroku aplikace nabídne každé ráno zobrazení předpovědi pro daný den.

Uživatelské rozhraní

Uživatelské prostředí je poměrně prosté a je na něm hodně znát, že původně bylo navrženo pro iOS. Některé ovládací prvky prostě vybočují z provedení obvyklého pro Android. V horní liště najdete vyhledávání míst, přičemž jednotlivé lokality lze uložit jako domov, práci či do oblíbených. Tlačítko se zvonečkem v pravém horním rohu zobrazí interakce s ostatními uživateli.

Níže je graficky zobrazena aktuální situace a smajlík, vyjadřující jak patrně současný stav vnímáte. Nechybí údaj o teplotě a slovní popis. Když klepnete na ikonu počasí, můžete poslat hlášení o situaci, klepnutím na smajlíka pak dáte vědět, jak vnímáte aktuální podmínky. Největší část okna zabírá mapa s vyobrazením oblačnosti.

Táhlem ve spodní liště se lze posouvat v čase po jedné hodině o dalších až 24 hodin dopředu. Tlačítko v pravém dolním rohu pak ukáže prognózu na další tři dny v podobě ikony, nejvyšší a nejnižší teploty a stručného popisku.

V sekci Profile, do které se dostanete tlačítkem v levém dolním rohu, najdete přehled dosud získaných bodů (body získáváte za každé hlášení; každý týden jsou pak sestavovány žebříčky nejlepších), nastavení notifikací pro zvolené místo a konfiguraci aplikace (povolení zvuků, jednotky teploty apod.).

Resumé

Celkově vzato nemůžeme říci, že by nás aplikace Sunshine nadchla. Samozřejmě každý uživatel je jiný, a zatímco jeden ocení grafy, druhý preferuje texty, třetímu budou stačit obrázky a čtvrtý chce znát veškeré podrobnosti, včetně rosného bodu. Sunshine cílí na ty, kterým stačí jeden pohled, aby se dozvěděli, zda jim bude horko, tak akorát, nebo zima, ve stylu “Čeká vás příjemné ráno a horké odpoledne.”

Zarážející je ovšem velikost aplikace, atakující hranici 100 MB. To je přeci jen objem, na který od programů tohoto typu nejsme právě zvyklí. Autoři v několika diskuzích vysvětlují, že důvodem značné velikosti jsou animace, jež jsou součástí aplikace, nicméně musíme konstatovat, že jsme neviděli nic tak oslnivého, co by obhájilo velikost menší hry.

Koncept přizpůsobení se uživateli na základě zjišťování jeho individuálního vnímání podmínek vypadá jistě zajímavě a může být více vypovídající, než “pocitová teplota,” prezentovaná mnoha meteorologickými programy. Neméně působivá je možnost informovat o aktuální situaci, přičemž získaná data jsou údajně používána k zpřesňování předpovědi. V těchto směrech jde Sunshine skutečně svou vlastní cestou. Otázkou je, zda jsou to právě tyto funkce, které se stanou důvodem, proč si uživatelé aplikaci nainstalují.

V Obchodě Play zaznamenala aplikace zatím jen něco přes pět tisíc stažení a její průměrná známka je jen 3,8. 99 MB velký balíček lze instalovat na zařízení s Androidem 4.1 a novějším. Program Sunshine je však zatím dostupný jen v Kanadě.

Pokud se vám nechce čekat, až vývojáři uvolní Sunshine i pro Česko, můžete si stáhnout instalační balíček ze serveru APKMirror. V takovém případě je však nutné povolit v systémovém nastavení instalaci aplikací z neznámých zdrojů. S ohledem na bezpečnost však doporučujeme instalaci z alternativního zdroje jen na zařízení, která nepoužíváte například k bankovním transakcím a podobně důvěrným operacím.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)