TOPlist

StickNfind: Štítky pro zapomnětlivé uživatele (recenze)

StickNFind – náhleďák

Existuje nepsané pravidlo, které říká, že čím menší máte byt, tím víc věcí stále hledáte. Jednou hledáme telefon, jindy klíče, peněženku, sluchátka, někdy dokonce domácího mazlíčka. Naštěstí pro nás, věčné „ztráceče“ věcí, vymysleli chytří lidé štítky, které by nám takovéto problémy měly jednoduše odstranit ze života. Tedy, ne na dobro, ale z velké části. Štítky se jmenují StickNFind. A fungují tak, jak název prozrazuje.

StickNFind: Konec hledání klíčů

Štítky StickNFind jsou malá plastová kolečka o velikosti desetikoruny. Na jedné ze stran je lepící plocha, takže štítek můžete nalepit, kam je třeba. V balení se navíc dodávají výlisky, které se snadno pověsí právě třeba na klíče. Na ty pak štítek snadno nalepíte. K dostání jsou balení s různými počty štítků. Kolik je v balení štítků, tolik je v něm i přívěsků na klíče. Můžete tedy případně označkovat celou rodinu. Uvnitř štítku je velká knoflíková baterka, která (alespoň podle návodu) slibuje minimálně roční provoz. Baterka je výměnná, takže se nemusíte bát, že po roce štítky končí. Další součástkou, kterou byste uvnitř našli, je malý reproduktor, který vám případné hledání dokáže značně zjednodušit.

StickNFind - balení

Na dně balení nalezneme jako vždy také nějaký ten kousek papíru. Čekali bychom více než manuál v angličtině a francouzštině, ale bohužel nám výrobce více nenabídne. Budeme se tedy muset spolehnout na znalost cizího jazyka. První informace, která nás trošku zaráží, je uvedena hned na obalu. Píše se, že jsou štítky kompatibilní jen s některými smartphony od Samsungu a s některými iPhony.

Již po otevření manuálu vás ale výrobce ujistí, že by štítky měly být kompatibilní i s dalšími zařízeními, které mají Bluetooth 4.0 a vyšší. Zde ovšem nastal problém – redakční HTC One M8 s neoficiální ROM nebyl podle Google Play s aplikací kompatibilní. LG G3s si ale s aplikací poradilo na první dobrou, stejně tak Huawei Mate 7.

StickNFind - štítek v peněžence

Aplikace StickNfind: Bez ní to opravdu nejde

Při prvním spuštění na nás čekalo nepříjemné překvapení – prostředí aplikace působí zastaralým dojmem a prvky, na které jsme byli zvyklí spíše u starších verzí Androidu. Na úvodní stránce jsou k dispozici čtyři velká tlačítka. První vám umožňuje přihlásit se k účtu StickNFind (pokud ho tedy již máte vytvořený). Hned pod ním se nachází tlačítko pro správu štítků. Dalším tlačítkem v pořadí, je „Where is my sticker?“ a posledním tlačítkem je spárování s novým štítkem. Jdeme na to.

StickNFind - úvodní strana aplikace

Manuál říká, že při párování máme držet štítek velmi blízko smartphonu. Stejnou hlášku vám podá i sama aplikace. Jenže otázkou je, co znamená velmi blízko? Podle výrobce asi pět metrů a méně. I když jsme ovšem vzdálili druhý štítek do vedlejší místnosti, aplikace stále zobrazovala dva. Nebylo tedy v té chvíli úplně jisté, který vlastně v danou chvíli párujeme.

Před samotným procesem párování je ještě nutné štítky probudit z „Deep sleep“ modu, ve kterém jsou uspány až do prvního použití. Probouzí se silným poklepáním štítkem o stůl. Manuál říká, že máme poklepat pětkrát, aplikace zase čtyřikrát. Po doklepání štítek krátce zapíská. Poté už stačí stisknout v aplikaci tlačítko pro nové párování a vybrat štítek.

StickNFind - štítek na klíčích

Po spárování můžete vidět štítek na kartě nazvané „Radar“. Ta v podstatě ukazuje sílu signálu štítku v procentech. Podle toho byste si měli odvodit i přibližnou vzdálenost štítku od telefonu. Jelikož jsou ale štítky s telefonem propojeny přes Bluetooth, zeď je celkem velká překážka, která radar zkresluje. Musíme s tím tedy počítat.

Na stejné kartě se pak nachází tlačítko spásy. Tlačítko pro rozezvučení štítku (Page It) je nenápadné a tak trochu schované.

StickNFind - radar - aplikace

Samotné zazvonění štítku je ale věc jiná. Štítek zahraje jakousi melodii, která vás nasměruje tím správným směrem. Hledání je hned jednodušší. Navíc, pokud je tma, štítek na vás zabliká modrou diodkou, kterou má vestavěnou ve svém obvodu. Samotný zvukový signál není nijak příliš výrazný, ale pro hledání v běžném domácím prostředí je dostatečně slyšitelný. Pokud si tedy neberete klíče do postele a nenecháváte je odpočívat pod dekou.

StickNFind - blikání štítku

Nyní ale zpět k aplikaci. Třetí ikonkou dole je karta „Alerts“. Můžete si v ní nastavit, že se váš telefon rozezvoní, pokud je štítek v dosahu. To je dobrá volba, kterou můžete dočasně zapnout, když si nejste jisti, zda klíče jen nemůžete najít nebo jste je doopravdy ztratili někde venku. Náhled na aplikaci v Obchodě Play zobrazuje screenshoty, dle kterých by se mohlo zdát, že aplikace umí štítky najít na mapě. Bohužel, to aplikace neumí. Štítky nemají vestavěnou GPS.

Na stejné kartě se nachází ještě záhadný přepínač „Leash“, od kterého bychom očekávali, že se po zapnutí aplikace rozezvoní, když se štítky ztratí z dosahu. Bohužel se nestalo.

Poslední kartou je nastavení. V něm se dá nastavit běh aplikace na pozadí, rychlost spojení se štítky (a výsledná výdrž baterie ve štítcích), jednotky teploty štítků (může se hodit při orientaci, ve které místnosti se štítky nachází), znovu tlačítko pro nové párování, tlačítko pro smazání štítků a úplné ukončení aplikace.

StickNFind Android
StickNFind Android

Resumé: StickNfind si najde své uživatele

Štítky StickNfind jsou opravdu zajímavým kouskem hardwaru. Dokážou pomoci v krizových situacích, kdy opravdu spěcháte a nemůžete najít klíče či peněženku. Jsou poměrně dobře skladné, dokážou se akusticky ohlásit a dokonce i zablikají, abyste je našli ve tmě. K samotným štítkům nemáme žádnou velkou výtku.

Slabší stránkou je aplikace. Její prostředí je v době Material Designu zkrátka zastaralé, navíc mohou někteří uživatelé narazit na nekompatibilitu. Některé funkce přebývají, jiné naopak nefungují, jak by člověk očekával. Celkový postoj aplikace se odráží i v jejím hodnocení v Obchodě Play, ve kterém získala od uživatelů pouhých 2,3 hvězdiček.

Cena na českém trhu se pohybuje okolo 1500 Kč za 2 kusy, za 4 štítky pak zaplatíte přibližně o tisíc korun více. To je cena, kterou nejspíše investují opravdu věčně zapomínající uživatelé. Nejedná se totiž vyloženě o levné příslušenství.

Závěrečný verdikt: StickNfind jsou povedený hardware, který nám může v určitých situacích “zachránit krk”. Jen škoda, že celé zařízení sráží nedotažená a na pohled zastaralá aplikace. Pokud by se podařilo aplikaci vylepšit, odcházelo by zařízení z redakce s pochvalou.

Klady

+ Povedená konstrukce a kompaktní design.
+ Zvukové i světelné upozornění.
+ Baterie s výdrží až rok.
+ Štítky snímají i teplotu.

Zápory

– Nedotažená aplikace.
– Vyšší cena.

Za zapůjčení děkujeme společnosti T-Mobile Czech Republic a.s..

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)