Stellarium Mobile Sky Map: Planetárium do kapsy
- Recenze
- Karel Kilián
- 28.4.2013
- 14
Předpovědi počasí naznačují, že jaro je konečně tady! A s ním přichází také možnost pozvednout zraky k obloze bez rizika nastydnutí. Jestliže chcete vědět, jak se jmenuje která hvězda, vidět červeně zářící Mars, nebo si prohlédnout souhvězdí Kasiopeji, máme pro vás tip na průvodce hvězdnou oblohou.
Aplikacím pro amatérské astronomy a zvědavce, kteří by se rádi orientovali v hvězdné obloze, se na Světě Androida nevěnujeme poprvé – obrovský úspěch v minulosti zaznamenala recenze programu Google Sky Map, který je zdarma, ovšem od konce srpna 2011 nebyl ani jednou aktualizován.
Dnes se podíváme na aplikaci Stellarium, kterou “nadšenci do hvězdiček” skoro jistě znají z počítačů, kde je šířena pod otevřenou licencí GNU General Public License pro Windows, Linux i Mac OS X. Projekt zahájil v létě roku 2001 francouzský programátor Fabien Chéreau a v květnu 2006 byl na serveru SourceForge prezentován jako “Projekt měsíce” (zdroj: Wikipedia). V té době se ještě nikomu ani nesnilo o tom, že bychom v kapse nosili telefony s výkonem tehdejších nejlepších desktopových počítačů.
Dnešní mobilní telefony poskytují dostatečný výkon a navíc přinášejí prvky, které počítače nikdy nabídly – například čip GPS, senzor polohy nebo kompas. Zatímco na počítači bylo nutné manuálně nastavit místo, ze kterého se díváte, a následně zvolit směr pohledu, telefon nebo tablet (je-li vybaven GPS) si všechny tyto údaje umí zjistit sám. To je pro amatérská astronomická pozorování doslova dar z nebes.
Stellarium Mobile vytvářejí dva z původních vývojářů desktopové verze.
Co slibuje?
Stellarium Mobile můžeme nazvat “planetáriem ve vašem telefonu”. Ukazuje realistický obraz noční oblohy ve 3D zobrazení, takže na displeji uvidíte přesně to, co budete pozorovat pouhým okem nebo dalekohledem. Díky podpoře senzorů vám umožní během několika sekund zjistit, co vidíte na obloze pouhým nasměrováním telefonu.
- Intuitivní rozhraní.
- Podpora zjišťování polohy pomocí GPS.
- Ovládání směru pohledu pomocí akcelerometru zařízení.
- Katalog více než 600 000 hvězd zobrazovaných v reálném čase s možností “zoomování”.
- Katalog mnoha mlhovin a galaxií (u některých jsou k dispozici obrázky).
- Vyobrazení a ilustrace souhvězdí na obloze.
- Realistická Mléčná dráha
- Realistická krajina a atmosféra svítání, západ slunce a simulace světelného znečištění.
- 3D vykreslování hlavních planet sluneční soustavy a jejich satelitů.
- Noční režim (červené provedení)
Uživatelské rozhraní
Nutno konstatovat, že zatímco Google Sky Map se alespoň částečně drží zvyklostí uživatelského rozhraní obvyklého pro Android, Stellarium se vydalo zcela svou cestou. Chvilku patrně potrvá, než si na jeho pojetí zvyknete, obzvláště jestliže jste zvyklí používat jinou obdobnou aplikaci.
Po spuštění se na několik okamžiků zobrazí logo, následně se načte obraz hvězdné oblohy, zdánlivě skoro bez ovládacích prvků.
Pokud je den, Stellarium se automaticky přenese do nočních hodin, takže si můžete prohlédnout, co uvidíte na nebi večer.
Ovládání a funkce
Tahem prstu po obrazovce se můžete rozhlížet po obloze libovolným směrem.
V levém dolním rohu se zobrazuje datum a čas. Po tapnutí je možné “cestovat v čase” vpřed i vzad (samozřejmě zrychleně), nebo přepnout do zobrazení aktuální situace. Při tisícinásobném zrychlení tak během minuty a půl můžete zhlédnout celý cyklus dne a noci, včetně východu a západu Slunce i Měsíce. Líbilo se nám, že kromě tlačítek, jimiž je možné posouvat čas 10x, 100x, 1000x, … lze ovlivňovat rychlost času také tažením prstu (jste-li v tomto režimu).
Uprostřed dolní části obrazovky jsou tlačítka “plus” a “mínus” – asi již správně tušíte, že jimi můžete přibližovat obsah obrazovky (“zoomovat”). Samozřejmě zde funguje i “gesto štípnutí”. Přibližování je zpracováno natolik detailně, že si můžete prohlédnout zblízka i vzdálené planety, včetně jejich měsíců.
Ikona v pravém dolním rohu se symbolem klíče, typickým pro nastavení, aktivuje sadu dvanácti tlačítek, nebo přesněji řečeno přepínačů.
První řádek zleva:
- Constellation lines – zobrazí spojnice mezi hvězdami, tvořícími souhvězdí.
- Constellation labels – zobrazí latinské názvy souhvězdí.
- Constellation art – ukáže souhvězdí jako obrázky.
- Equatorial grid – zobrazení mřížky rovníkových souřadnic.
- Azimuthal grid – zobrazení mřížky azimutálních souřadnic.
- Ground – zobrazení virtuální krajiny/horizontu.
Druhý řádek zleva:
- Atmosphere – simulace zkreslení atmosférou (nehraje zde ale roli počasí).
- Cardinal points – zobrazení značek světových stran.
- Nebulas labels – zobrazení názvů mlhovin.
- Planets labels – zobrazení názvů planet.
- Sensors controls – zatímco ve výchozím nastavení se můžete rozhlížet po obloze pohybem po displeji, tato volba aktivuje režim, ve kterém je na obrazovce vždy ta část oblohy, na kterou míříte telefonem. Jak zaznělo výše, používány jsou GPS, senzor zrychlení a kompas zařízení. Pokud vše ve vašem telefonu funguje správně, můžete si takto interaktivně prohlížet skutečnou oblohu.
- Night view – přepnutí do nočního zobrazení, které méně oslňuje díky použití tmavého motivu s červenými prvky.
V úvodním výčtu jsme zmiňovali astronomické katalogy. K těm se dostanete velmi intuitivní cestou: tapnutím označíte vesmírný objekt (hvězdu, planetu, …) a v levém horním rohu se objeví dvě tlačítka. První slouží jako rozbalovací nabídka a po otevření ukáže hvězdnou velikost (magnitudu), azimutální souřadnice a vzdálenost od naší planety ve světelných letech nebo astronomických jednotkách. U bližších objektů ukazuje také jejich úhlovou velikost.
Druhým tlačítkem můžete zafixovat virtuální dalekohled na zvolený objekt. To oceníte v okamžiku, kdy si budete chtít dané těleso přiblížit. Za normálních okolností se totiž Stellarium chová jako skutečná obloha, včetně toho, že vesmírné objekty kvůli rotaci Země “utíkají ze záběru”. Dále pak můžete “zoomovat” buď tradičním způsobem (“gestem štípnutí” nebo tlačítky v dolní liště), nebo ve třech krocích tlačítky “plus” a “mínus”, jež se zobrazí po zafixování objektu. Pokud si takto přiblížíte například Jupiter, uvidíte ho v prvním kroku ze Země, ve druhém ze vzdálenosti, odkud je viditelný i s měsíci a třetím krokem si přiblížíte pouze planetu samotnou.
Další možnosti
Projděme si ještě v bodech další možnosti, skrývající se pod ikonou klíče s hvězdičkou.
- Time – nastavení libovolného data a času pozorování, včetně možnosti návratu do současnosti stiskem jediného tlačítka.
- Landscapes – nastavení vykreslované krajiny/horizontu. Kromě místa nedaleko francouzské vesnice můžete na displeji pozorovat oblohu z národního parku ve státě Washington, z hladiny oceánu, nebo ze simulované atmosféry planety Saturn.
- Planets – zapnutí/vypnutí informací o planetách naší soustavy (zobrazování, popisky, simulace rychlosti světla, vykreslení orbit).
- Location – nastavení polohy (jako výchozí je nastavena poloha podle GPS, ale můžete si zvolit jakékoli místo na naší planetě zadáním souřadnic nebo výběrem města).
- Starlore – v historických dobách vzniklo několik různých katalogů souhvězdí, neboť jiné postavy a zvířata viděli na nebi Egypťané, jiné třeba Číňané nebo Aztékové. Jako výchozí je nastaven nám dobře známý “západní” (Western) systém, ale vybírat můžete z tuctu dalších. U každého systému je popis historických souvislostí a další zajímavé informace.
- About – informace o aplikaci.
Přeskočili jsme funkci vyhledávání (najdete ji pod tlačítkem pro vstup do nastavení – má ikonu lupy), která v průběhu testu nefungovala – špatně spolupracovala s klávesnicí a především nehledala.
Resumé
Stellarium Mobile Sky Map je nesporně velice zajímavá aplikace nejen pro amatérské astronomy, ale pro všechny, kdož občas zvědavě obracejí zrak ke hvězdám. Z nabízených funkcí laiky jistě nadchne vyobrazení obrázků souhvězdí a možnost přiblížení planet a jejich měsíců.
Pokud jste na počítači provozovali či provozujete desktopovou verzi Stellaria, rozhodně nesmí chybět ani ve vašem telefonu! Jestliže hledíte na cenu, nebo si chcete “planetárium v kapse” jen vyzkoušet, pak vám pro začátek doporučíme spíše aplikaci Google Sky Map, která je funkčně velmi podobná, trochu jednodušší na ovládání a především je ke stažení zdarma.
Stellarium si zatím stáhlo jen něco přes 10 000 uživatelů, kteří mu udělili průměrnou známku 3,8. I přesto, že jako “kvalitní aplikace” obvykle označujeme ty, které mají známku 4,0 nebo vyšší, jsme přesvědčeni, že se vám Stellarium bude líbit.
|
25,35 Kč |
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (14)
Přidat komentář