Vláda USA uvalila tvrdé sankce na společnost ZTE: Sedm let bez amerických technologií
- Zprávičky
- David Trlica
- 18.4.2018
- 3
Čínské značky a telefony to nemají v USA jednoduché. Například Huawei se snaží prorazit na americký trh již několik let, jenže jsou stále neúspěšní. Další velká čínská společnost ZTE to má nyní ještě horší. Vláda USA na společnost uvalila tvrdé sankce.
Společnost ZTE čekají krušné časy
Problémy se společností ZTE, které vyústily až tvrdými sankcemi, začaly již v roce 2016. Vláda USA obvinila čínskou společnost ZTE z toho, že obchází sankce uvalené proti Íránu a KLDR. Jde sice o čínskou společnost, ve svých produktech ale zhruba z jedné třetiny používají součástky amerických firem. A právě odesílání amerických technologií do Íránu a KLDR byl problém.
Ministerstvo obchodu USA hrozilo, že odstřihne čínskou společnost od všech amerických partnerů. Tomu se prvně ZTE vyhnulo tím, že zaplatilo pokutu 1,2 miliardy dolarů. Součástí dohody bylo i to, že ZTE vyhodí čtyři vysoce postavené manažery a potrestá dalších 35 zaměstnanců. A zatímco manažeři byli vyhození, tak zbylých 35 zaměstnanců nebylo potrestáno.
A USA se s čínskou společností nepáraly. Na ZTE uvalily tvrdé sankce, jak dříve hrozily. Na dlouhých sedm let zakázaly všem americkým společnostem prodávat své zboží a technologie do ZTE.
Zákaz se týká Qualcommu, ale i Googlu
Jeden z klíčových partnerů ZTE byl i Qualcomm, a to už od od dob legendárního telefonu ZTE Blade. ZTE totiž používalo ve svých telefonech Snapdragon čipsety. Ty po dobu dalších sedmi let ale nesmí používat a alternativ na trhu moc nemáme. Huawei nedávno oznámil, že své Kirin čipsety nebude nabízet třetím stranám. Samsung je na tom podobně, nicméně v minulosti už jsme Exynos čipsety mohli vidět i v Meizu telefonech, takže teoretická šance zde existuje. No a pak je tu MediaTek, který ale ani zdaleka nedosahují na Snapdragon. Nástupce oblíbeného telefonu Axon 7 měl mít Snapdragon 845, který už ale nemůžou použít.
Není to ale jenom o hardwarových součástkách. Sankce se dotýkají i softwaru. Zdroj agentury Reuters, který je obeznámen se situací mezi Googlem a ZTE, nyní řekl, že se zákaz může týkat i použití samotného operačního systému Android. Obě společnosti však jsou stále nerozhodné v tom, jak to bude.
Android je otevřený software, takže je těžké si představit, že by k tomu mohlo dojít. Koneckonců by se ZTE mohlo inspirovat u Amazonu s Fire OS. Vzít si veškerý zdrojový kód Androidu a postavit na něm vlastní systém. Pravděpodobně jde ale o nepřesnou formulaci a zdroj měl na mysli Google služby a GMS aplikace.
To by mohl být problém pro prodej mobilů na západním trhu, včetně Evropy a Česka. Prodávat telefon bez Google služeb je obrovská nevýhoda a ZTE by se tak vůbec nevyplatilo dodávat nové telefony na západní trh. Pokud tedy ZTE přijde o GMS licenci, mohlo by jít o konec chytrých telefonů ZTE mimo domovskou Čínu. Společnost ZTE by se mohla soustředit na čínský trh, kde jsou Google služby blokované, nicméně po finanční stránce to také není ideální. Tak jako tak, čekají ji krušné časy.
Mrzelo by vás, kdyby ZTE telefony zmizely z trhu?
Zdroje: gsmarena.com, androidpolice.com
Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi
Komentáře (3)
Přidat komentář