TOPlist

Společnost Pebble definitivně končí. Co všechno firma za 4 roky dokázala?

Společnost Pebble

Spekulace se potvrdily. Fitbit kupuje společnost Pebble za 40 milionů dolarů, což zároveň znamená konec pro firmu s chytrými hodinkami. Fitbit si vzal softwarovou část firmy a několik inženýrů a vývojářů. Co se týče chytrých hodinek, tak končí jejich propagace, výroba i prodej. Když se podíváme do historie této firmy, tak vidíme hlavně úspěchy na Kickstarteru. Nebylo to ale jen o nich.

Společnost Pebble oficiálně končí

CEO a zakladatel společnosti Eric Migicovsky napsal uživatelům dopis, ve kterém uvedl vše potřebné ke konci společnosti. Dříve zakoupené zařízení budou nadále fungovat normálně. Nebudou už ale vycházet další aktualizace a nové funkce, takže do budoucna se bude použitelnost snižovat. Přes oficiální internetový obchod už se nepřijímají nové objednávky, obchody třetích stran však ještě nějakou dobu budou chytré hodinky nabízet.

Pebble krabička

Na jaře tohoto roku společnost Pebble uspořádala další Kickstarter kampaň na Pebble 2, Pebble Time 2 a Pebble Core. Většina těchto věcí už se ale nikdy nedostane do regálů. Pebble 2 už byly odeslány, nicméně další produkty ne. Ti, kteří přispěli v kampani a nedostali produkt, dostanou peníze zpátky. Pokud někdo vracel Pebble hodinky před 7. prosincem, dostane peníze zpátky také. Záruka na hodinky již také neplatí, nicméně na webových stránkách budou informace, jak v případě problému postupovat dále. Obzvlášť to je poměrně špatná zpráva pro všechny, kteří dostali Pebble 2.

Chytré hodinky Pebble byly průkopníkem

Společnost Pebble v podstatě započala trh s chytrými hodinkami. Než spustili první Kickstarter kampaň, objevovaly se nějaké náznaky hodinek s mnoha funkcemi, ale až Pebble ukázal, co vše dokážou chytré hodinky. Kampaň na první hodinky se spustila v dubnu roku 2012 a v té době se jednalo o něco neuvěřitelného. Firma zaznamenala obrovský úspěch, kdy se dokázalo vybrat přes deset milionů dolarů, což v tu dobu znamenalo, že se stala Pebble kampaň nejúspěšnější.

Pebble 1

První verze začala éru e-ink displejů u hodinek, která zůstala až do konce společnosti. Kromě zobrazování času a počasí, podporovaly hodinky notifikace, včetně čtení mailů nebo čísla volajícího a v neposlední řadě měřily sportovní výkony od běhu až po golf. První verze měla již také SDK, takže se tvořily různé aplikace třetích stran. Problém mnoha produktů z Kickstarteru je, že po vydání nemají takovou kvalitu jak se v kampaních ukazuje. To ale problém Pebble nebyl, první recenze byly většinou kladné. Horší to bylo s dodávkou, poptávka byla tak velká, že se předobjednávky musely limitovat. V prvním roce na trhu se dokázalo dostat mezi lidi přes 300 tisíc hodinek. Celkem se jich prodalo přes milion.

Pebble Time

Největší převrat ale nastal u druhé generace, která se nazývá Pebble Time. V Kickstarter kampani pokořila všechny možné rekordy a do dnešního dne se jedná o nejúspěšnější kampaň v historii. Původní cíl půl milionu dolarů se dokázal splnit za pouhých 17 minut, za méně jak hodinu pak vybrali milion dolarů. Na konci kampaně v březnu roku 2015 se číslo zastavilo na téměř dvaceti a půl milionech dolarů.

Pebble Time

Druhá verze hodinek přišla opět s e-ink displejem, ale tentokrát i s podporou barev. Dále to je mikrofon a hlavně nové prostředí, které mnohem více připomíná konkurenční hodinky. Poslední větší novinkou byly tzv. smartstrapy, pomocí kterých se mohly k hodinkám přidat nové funkce, jako třeba podpora GPS, nebo měřič tepu. Přijetí hodinek na trh patřilo opět mezi ty lepší, nejvíce lidem vadila kvalita zpracování, která byla způsobena plastovým provedením.

Problémy po třetí Kickstarter kampani

Po vydání Pebble Time se začalo pilně připravovat další pokračování chytrých hodinek. Pebble 2, Time 2 a dvě různé Core verze bez displeje. Mezi hlavní novinky pak patřil měřič tepu. Na Kickstarteru dokázali na jaře vybrat téměř 13 milionů dolarů. Největší problémy měla firma s dodáním produktu k uživatelům. Pebble 2 byl odeslán až teď na podzim. Nicméně krabička Pebble Core se nakonec nedostala k nikomu a zůstane tak navždy zapsána jen jako zajímavý kus hardwaru. Stejně jako Pebble Time 2 a Time 2 Round.

Pebble hodinky

Že něco ve firmě není v pořádku se ukázalo již na začátku roku, kdy společnost musela propustit 25% zaměstnanců. Od minulého týdne se pak začaly objevovat spekulace, že Fitbit koupí Pebble za 34 až 40 milionů dolarů. To je téměř polovina toho, co na začátku roku 2016 nabízel za firmu Intel a jen úplný zlomek ze 740 milionů dolarů, které v roce 2015 měl údajně nabízet známý výrobce hodinek Citizen.

Zde je přesně vidět, jak ošemetné jsou startupy. Společnost Pebble se ale rozhodně navždy zapíše do historie, ať už úspěchy v crowdfundingu nebo svými produkty. Alespoň nějakého odkazu na Pebble bychom se mohli dočkat ve Fitbit náramcích, kde by se mohly objevit některé funkce.

Vlastníte nějaké chytré hodinky Pebble? Zaskočil vás jejich konec?

Zdroje: androidcommunity.com, wikipedia.org, arstechnica.com, pebble.com, kickstarter.com.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)