TOPlist

Špinavé sluchátko nebo reproduktor? Nemusíte chodit do servisu

Telefon - špinavé sluchátko nebo reproduktor

Špinavé sluchátko v podstatě zabíjí podstatu mobilu. I když je dnes spousta komunikace vedena přes chat, stále je volání důležité a nenahraditelné. Ano, lze použít hlasitý reproduktor, ale to bude spíše dočasné řešení, které není příliš komfortní. Nefunkční sluchátko se projevuje různě a většina uživatelů problém přechází, dokud opravdu nepřestane slyšet úplně. Špinavé sluchátko telefonu (i reproduktor) se přitom dají snadno vyčistit.

Nenechte se okrádat servisy

Ve spoustě případů se ukázalo, že je samotné sluchátko telefonu zcela funkční. Problém byl pouze v krycí mřížce, která se postupem času zanesla. Toho dost servisů zneužívá a sluchátko buď zbytečně vymění, nebo ho pouze vyčistí a naúčtují zákazníkovi plnou cenu.

Stav krycí mřížky nemusí nutně znamenat, že je člověk nehygienický, i když v ní často bývá ušní maz. Spousta lidí pracuje ve výrobě, na stavbě nebo v terénu, kde je míra znečištění mnohem vyšší. Prach mřížkou poměrně snadnou pronikne nebo se aspoň nalepí na ni, a pokud potom vezmete mobil rukou od oleje nebo tekutiny, jdete zacpání sluchátka naproti. U smartphonů s IP67/IP68 by se to samozřejmě stávat nemělo, ale taky se občas zadaří.

Vyčistěte špinavé sluchátko zvenčí, postup je snadný

Úplně základní postup, jaký používají i servisy, je sluchátko “omést” zvenčí. Někteří výrobci doporučují používat jemný štěteček, kterým sluchátko, potažmo mřížku očistíte. Zamačkané špíny se tím ovšem nezbavíte, nebojte se proto použít třeba zubní kartáček. Štětiny by samozřejmě neměly poškrábat povrch telefonu, na to pozor. Následně rychlými tahy přejíždějte sem a tam, dokud nečistoty nezačnou opadávat.

Pokud by špína držela jako přibitá, nebojte se použít špendlík, jehlu nebo párátko. Tou stačí po mřížce mobilního telefonu párkrát přejet a hlínu, prach aj. tím uvolnit. Poté opět použijte kartáček. V případě, že jsou nečistoty natlačené v mřížce, můžete si pomoct prostředkem IPA, který funguje jako rozpouštědlo. Použijete-li ho v malém množství (stačí pár kapek), téměř okamžitě se odpařuje, a je tak skoro nemožné, abyste jím sluchátko poškodili.

Nakonec sluchátko dočistěte kartáčkem, a jakmile skrze mřížkování, máte vyhráno. Pokud jste před tím během hovoru téměř neslyšeli, měla by se zvýšit hlasitost i několikanásobně.

Nesnažte se řešit situaci silou

Nikdy se nesnažte sluchátko profouknout kompresorem ani vysavačem. Jedná se o citlivé komponenty, které tím můžete spolehlviě poškodit.

Reproduktory mobilu vyčistíte ještě rychleji

Stejný postup platí pro reproduktory. Pokud už slyšíte hudbu jen velmi tlumeně, obvykle místo mřížek ve spodní straně uvidíte zamačkané nečistoty. Ty je nejefektivněji vyškrábnout špendlíkem nebo jehlou, ale pozor, abyste nezajeli moc dovnitř! Reproduktor pak můžete dočistit štětečkem nebo kartáčkem, příliš hluboko se ale obvykle nedostanou.

Jak rychle se situace zhoršovala?

Vždy je nutné rozlišit, jestli přestalo sluchátko fungovat z ničeho nic úplně, nebo jestli se slyšitelnost zhoršovala postupně. V prvním případě se může jednat o mechanické poškození, v tom druhém se pravděpodobně postupně usazoval prach a jiné nečistoty. Slyšíte-li ze sluchátka či reproduktorů tlumeně, jsou na 99 % pouze zanesené a stačí je vyčistit zmíněnými postupy.

Zevnitř si špinavé sluchátko ani reproduktor (ne)vyčistíte

Nejlepší variantou je samozřejmě jít až ke zdroji problémy, a sice dovnitř telefonu. Jenomže rozebrat dnešní chytrý telefon je pro běžného uživatele prakticky nemožné, lepená záda se špatně sundávají i technikům. Smyslem je vymontovat displej a očistit mřížku, případně i sluchátko na přímo. Fungovat potom bude jako nové. Raději si ale zajděte do servisu; tedy pokud nemáte mobil s odnímatelným krytem.

Řešili jste už špinavé sluchátko nebo reproduktor?

Zdroj: Vlastní

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)