TOPlist

Speedometer by Sygic: s chytrým tachometrem ušetříte na pokutách

sygic_speed_ico

Speedometer by Sygic je, jak vyplývá z názvu, tachometr, který vám ukáže, jakou rychlostí se aktuálně pohybujete. To je sice pravda, ale zdaleka ne vše, co aplikace od slovenského Sygicu, stojícího za úspěšnou navigací GPS Navigace & Mapy Sygic, nabízí. Speedometer by Sygic vám například ukáže všechny dopravní nástrahy v okolí, nebo poskytne užitečné statistiky o vašich jízdách.

Co Speedometer by Sygic slibuje?

Slovenští vývojáři v oficiálním popisku v Obchodě Play jmenují jako zásadní tyto vlastnosti a funkce:

Měření rychlosti s pomocí GPS:

  • Čistý a hezký design – na displeji jsou zobrazovány pouze důležité informace.
  • Možnost nastavení varování při překročení zadané rychlosti.
  • Výběr jednotek mezi kilometry a mílemi za hodinu.

Váš dokonalý rychloměr Váš dokonalý rychloměr

Zaznamenejte vaše cesty Zaznamenejte vaše cesty

Více než 55 000 radarů a kamer Více než 55 000 radarů a kamer

Záznam trasy:

  • Sledujte najeté kilometry.
  • Užitečné statistiky.
  • Prohlížení historie.

Více než 50 000 radarů po celém světě:

  • Upozornění na stacionární radary, které jsou uložené v offline databázi, takže aplikace nevyžaduje připojení k Internetu.
  • Varování před dopravními kamerami, snímajícími průjezd křižovatkou na signál “Stůj”.
  • Upozornění na místa s úsekovým měřením rychlosti.

Upozorní vás na hlídky a nebezpečí Upozorní vás na hlídky a nebezpečí

Nastavte si vlastní varování při překročení rychlosti Nastavte si vlastní varování při překročení rychlosti

Komunitní funkce:

Pokud je zařízení připojeno k Internetu, budete moci jedním klepnutím posílat ostatním řidičům informace o policejních hlídkách a dalších nástrahách. Naopak s pomocí ostatních řidičů se můžete přestat obávat pokut za překročení rychlosti a plně si vychutnávat řízení.

Jak Speedometer by Sygic funguje v praxi?

Aplikaci jsme nainstalovali na redakční Samsung Galaxy S III s alternativní ROMkou CyanogenMod 11 M7 (Android 4.4.2). Po spuštění se zobrazí hlavní obrazovka, jejíž největší část zabírá tachometr s grafickým a číselným vyjádřením rychlosti podle GPS. Přibližně třetinu spodní části obrazovky pak “okupuje” trojice tlačítek.

Speedometer by Sygic: hlavní okno aplikace Speedometer by Sygic: hlavní okno aplikace

První – největší tlačítko – ukazuje vzdálenost k nejbližšímu radaru, dopravní kameře, nebo jiné nástraze. Po klepnutí na toto tlačítko se ukáže seznam okolních míst, na která vás aplikace bude upozorňovat.

Seznam nejbližších bodů Seznam nejbližších bodů

V okolí nejsou žádná hlášení V okolí nejsou žádná hlášení

Ohlášení hlídky nebo výstrahy Ohlášení hlídky nebo výstrahy

Význam dalších dvou tlačítek Policie a Výstraha je zřejmý z jejich názvů – jejich stisknutím nahlásíte policejní hlídku nebo jinou dopravní komplikaci ostatním řidičům, využívajícím tuto aplikaci. Speedometer by Sygic hlášení odešle skrze Internet do online databáze a bude před daným místem varovat další uživatele.

Tlačítkem [Menu] vyvoláte kontextovou nabídku pro přepínání mezi sekcemi aplikace:

  • Seznam – stejně, jako velké tlačítko na tachometru, zobrazuje seznam všech radarů, dopravních kamer a dalších záludností, číhajících na řidiče v okolí aktuální polohy.
  • Kniha jízd – zde naleznete záznamy o projetých trasách, konkrétně datum, čas a odkud kam jste jeli. Po klepnutí na zvolenou jízdu se dozvíte ještě ujetou vzdálenost, dobu trvání, maximální a průměrnou rychlost.
  • Nastavení – na tuto sekci se podíváme podrobněji v následující kapitole.
  • Přejít na Premium – možnost zakoupení prémiového balíčku. Výhody si představíme v kapitole “Zdarma, nebo zaplatit?”

Kontextová nabídka Kontextová nabídka

Kniha jízd Kniha jízd

Záznam cesty Záznam cesty

Během jízdy je na displeji zobrazována aktuální rychlost a vzdálenost k nejbližšímu radaru či kameře. Poněkud nelogicky ale po projetí inkriminovaným místem aplikace nepřejde na následující objekt, ke kterému se blížíte, ale ukazuje rostoucí vzdálenost od právě projetého bodu.

Aplikace ukazuje rostoucí vzdálenost od právě projetého bodu Aplikace ukazuje rostoucí vzdálenost od právě projetého bodu

Aplikace ukazuje rostoucí vzdálenost od právě projetého bodu Aplikace ukazuje rostoucí vzdálenost od právě projetého bodu

Aplikace ukazuje rostoucí vzdálenost od právě projetého bodu Aplikace ukazuje rostoucí vzdálenost od právě projetého bodu

V podstatě se dá říci, že program pouze ukazuje vzdálenost k nejbližšímu radaru nebo kameře, bez ohledu na to, zda budete projíždět kolem, což je asi největší nedostatek. Očividně je na vině absence mapových podkladů a princip fungování je postaven pouze na vyhodnocení souřadnic jednotlivých objektů, které jsou průběžně porovnávány s aktuální polohou vozidla. Ocenili bychom, kdyby alespoň u varování před radarem byla prezentována nejvyšší povolená rychlost.

Zásadní nevýhodou je velmi malá databáze Zásadní nevýhodou je velmi malá databáze

Další, a to poměrně zásadní nevýhodou, je velmi malá databáze, což platí přinejmenším pro Ostravu a okolí, kde jsme program testovali. Již samotný pohled na seznam, kde po dvou ostravských dopravních kamerách následují jako “nejbližší” radary v Polsku, mnohé naznačoval. V reálném provozu nás aplikace neupozornila například na dva stacionární radary na ostravské ulici Dr. Martínka, které sice nejsou permanentně funkční, ale ostatní navigace (např. Waze) před nimi varují. Z tohoto hlediska tedy musíme vyjádřit poměrně velké zklamání a současně i naději, že autoři snad v dohledné době přidají další “body zájmu”.

Možnosti nastavení

V možnostech nastavení můžete ovlivnit následující parametry a chování aplikace:

Možnosti nastavení Možnosti nastavení

Volba jazyka Volba jazyka

Volba jednotek Volba jednotek

  • Jazyk – na telefonu s českým Androidem běží program ve výchozím stavu v češtině, ale není problém přepnout na jiný z jedenácti podporovaných jazyků, mezi kterými nechybí slovenština, angličtina, němčina či ruština.
  • Jednotky – volba jednotek rychlosti. Na výběr jsou metrické (km/h) a imperiální (mph).
  • Překročení rychlosti – tímto přepínačem můžete zvolit, zda si přejete být varováni při překročení rychlosti. Ve výchozím stavu je tato funkce neaktivní a uživatel může volit mezi manuálně zadanou hodnotou, nebo překročením nejvyšší povolené rychlosti v daném místě, což už je ovšem prémiová a tedy i placená funkce. Při překročení této rychlosti se změní pozadí aplikace z modré na červenou a ozve se zvukový signál.

Upozornění na překročení rychlosti Upozornění na překročení rychlosti

Upozornění na reálnou rychlost v místě je prémiová funkce Upozornění na reálnou rychlost v místě je prémiová funkce

Nastavení upozornění na překročení rychlosti Nastavení upozornění na překročení rychlosti

  • Hlášení – vypnutí upozornění na stacionární radary, což se může hodit především v zemích, kde je tato funkce zakázána, jako je Švýcarsko či Francie.
  • Režim na pozadí – chcete-li využívat pouze funkce upozornění, můžete aplikaci nechat běžet na pozadí a v popředí spustit například navigaci.
  • Zvuky – povolení respektive zakázání zvuků. Ocenili bychom ale také možnost výběru konkrétního zvuku pro různé situace, aby řidič mohl jen sluchem rozlišit, co mu aplikace chce sdělit.

Rychlost není překročena Rychlost není překročena

Došlo k překročení rychlosti Došlo k překročení rychlosti

Kromě toho najdete v nastavení také odkazy do Obchodu Play, kde lze aplikaci udělit hodnocení, případně výpis všech programů Sygic.

Zdarma, nebo zaplatit?

Speedometer by Sygic je k dispozici zdarma, nicméně některé funkce jsou dostupné jen v prémiové verzi, která přijde na 55 Kč měsíčně či 549 Kč ročně. To není právě málo, vezmeme-li v úvahu, že za zhruba dvojnásobné částky seženete mapové podklady do plnohodnotných navigací, případně i celý navigační software, který často upozornění na radary obsahuje také. Rozhodnete-li se investovat své peníze, můžete se těšit na:

  • Upozornění na překročení nejvyšší povolené rychlosti v daném místě (vyžaduje připojení k Internetu).
  • Funkci “Prémiové radary”, doplňující databázi radarů o hlášení od poskytovatelů, jako jsou TomTom, Eifrig Media a další (vyžaduje připojení k Internetu).
  • Další funkce již brzy.

Resumé

Speedometer by Sygic je sám o sobě zajímavým nápadem – uživatel není nucen spouštět plnohodnotnou (a většinou poměrně náročnou) navigaci jen proto, aby dostával varování před radary, dopravními kamerami a dalšími nástrahami. Rozhodně nikoho nenabádáme k bezohlednému ježdění, nicméně někdy jsou situace, kdy potřebujete do cíle dojet včas, a musíte tak z hlediska předpisů jezdit “na hraně” (nikoli ale za ní). Tato aplikace vám pak může pomoci vyhnout se pokutám za překročení rychlosti, protože vás včas upozorní, pokud k takové situaci dojde.

Aplikace je minimalisticky jednoduchá a na výchozí obrazovce poskytuje všechny potřebné informace a funkce, běží plynule a stabilně. Prostředí nerozptyluje pozornost řidiče, a to ani v momentech, kdy hodlá odeslat hlášení ostatním uživatelům (v tomto bodě ale připomeňme, že dle české legislativy je manipulace s telefonem během zařízení nepřípustná). Měření rychlosti je přesné s odchylkou do 1 km/h, nicméně zde záleží především na fungování čipu GPS a výhledu na oblohu.

Klady:

  • Základní aplikace je zdarma.
  • Snadné použití, jednoduché uživatelské rozhraní, nerozptyluje řidiče.
  • Velmi přesné měření a zobrazení rychlosti pomocí GPS.
  • Vhodné pro řidiče, kteří chtějí vědět, co se děje na silnicích kolem.
  • Offline databáze – upozorňuje na stacionární radary a dopravní kamery bez nutnosti připojení k Internetu.
  • Kniha jízd coby snadná a rychlá, ale pro někoho možná až příliš jednoduchá evidence absolvovaných cest.

Zápory:

  • Velmi slabá databáze radarů.
  • Upozornění na překročení nejvyšší povolené rychlosti až v prémiové verzi, jinak upozorňuje jen na uživatelem nastavený limit.
  • Nerozlišuje směr jízdy, ani ulici, po které právě jedete a hlásí tak radary v protisměru i tam, kde to nedává smysl.
  • V případě úsekového měření upozorňuje jen na začátek úseku, na konec pak ne.
  • Pouze základní funkce.

Asi největším zabijákem je cena prémiových funkcí, z nichž bychom rádi využili především varování na překročení nejvyšší povolené rychlosti v aktuálním místě, jež mají mnohé navigace v základní výbavě.

Polemicky hodnotíme také velikost databáze, která přinejmenším na Ostravsku ani zdaleka nesnesla srovnání s varováním před radary, implementovaným v mnohých navigacích, včetně těch pro Android. Samotný princip fungování, kdy program ukazuje vzdálenost k nejbližšímu radaru či dopravní kameře, bez ohledu na to, zda kolem “policejního očka” budete projíždět, taktéž nevnímáme jako šťastný. V tomto směru by výrazně pomohla integrace mapových podkladů, na základě kterých by program informoval jen o objektech, jenž se mohou neblaze podepsat na stavu vaší peněženky.

Aplikaci Speedometer by Sygic si dosud stáhlo přes sto tisíc uživatelů, přičemž průměrná známka 4,0 z 5,0 možných. 13 MB velký instalační balíček můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším.

Za spokojené uživatele přidáváme názor Sadama CR, který ke svému pětihvězdičkovému hodnocení napsal: “Na Samsung G NOTE III i GS4 akorát by to chtělo zvětšit databázi radarů.” Podobně to vidí i Marek Štěrba: “Fungovalo by lépe, kdyby nás bylo víc. A databáze fixed kamer by zasloužila update…”, kterému ze Sygicu v komentářích odpověděli: “Vážený pán Marek, v skutočnosti používame tú istú databázu, ako Sygic GPS Navigation, takže je tam viac ako 35 miliónová komunita používateľov. Čo sa týka fixných kamier, pracujeme na aktualizácii, s plánom vydania v krátkej budúcnosti.” O jednu hvězdičku méně udělil Ondra Flouny: “Ukazuje i radary v protisměru a na silnicích křižujících cestu, po které jedu, nejde standardně vypnout, měří i vzdálenost pryč od radarů, což je zbytečné. Jinak asi OK.Po aktualizaci výrazné zlepšení.”

Speed Camera & Radar
Speed Camera & Radar
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (33)