Sony SmartWatch 3 – Android Wear na zápěstí [uživatelská recenze]
- Recenze
- Uživatelská recenze
- 6.2.2015
- 34
Uživatelská recenze – autor Libor Foltýnek
Měsíc se s měsícem sešel a po poměrně negativní zkušenosti s LG G Watch jsem se rozhodl dát systému Android Wear druhou šanci. Tentokrát jsem vsadil na nástupce hodinek Sony SmartWatch SW2, se kterými jsem byl spokojený, a to Sony SmartWatch SW3.
Proč právě Sony SmartWatch 3?
Pokud srovnáme SW3 s ostatními chytrými hodinkami, které jsou dostupné na trhu, narazíme na několik pozitiv, ale samozřejmě i negativ. O stručné srovnání se pokusím v následující tabulce (porovnávám pouze hodinky s Android Wear):
Něco o hardware
Vzhled
Hodnocení vzhledu je vždy velice subjektivní záležitost. Hodinky jsou spíše sportovního vzhledu, ve skutečnosti vypadají lépe, než na obrázcích – nejsou příliš fotogenické. Základním tvar je zaoblený obdélník, hodinky jsou zasazeny do řemínku, ze kterého jdou vyjmout. Teoreticky jde koupit jiný řemínek, v praxi jsem viděl jasně zelený a bílý. Časem by se měla prodávat i kovová verze. Řemínek je ze silikonu, nošení je poměrně pohodlné. Spona je kovová a pracuje se s ní dobře. Právě z řemínku jsem měl původně největší obavy, které se naštěstí nakonec nepotvrdily.
Displej
Sony SW3 se chlubí transreflexním TFT displejem o rozlišení 320×320 bodů. Zobrazení je dostatečně jemné a díky použité technologii je obraz velice dobře viditelný i na přímém slunci. Dokonce čím víc světla, tím lépe. Naopak v šeru musíte aktivovat podsvětlení, protože displej na rozdíl od ostatních hodinek v ambient režimu nesvítí. To oceníte např. v kině, kde moje bývalé LG G Watch rušily neustálým svitem.
Nejlepší bezdrátová sluchátka do 2 000 Kč: Zazářil Marshall, nechybí nová Xiaomi
Naopak poměrně špatná je viditelnost zboku, takže pokud chcete někomu ukázat informaci na displeji, je třeba hodinky natočit kolmo k očím pozorovatele. Sami si toho nejspíš nevšimnete. Barvy jsou mírně zkreslené a bílá je spíše nažloutlá. Je to vlastnost zvoleného typu displeje, který je určen primárně pro zobrazení informací a ne pro prohlížení fotografií.
Pozn. Displej u Android Wear může fungovat ve dvou režimech. Můžete ho nechat po chvíli zcela zhasnout a tím šetřit baterii anebo ho nechat jen pohasnout. Displej se na plný jas rozsvítí buď poklepáním, nebo gestem, které funguje velice dobře. U SW3 je výchozí nastavení neustále zapnuto, protože transreflexní displej spotřebovává jen velice málo energie.
Baterie – výdrž, nabíjení
V hodinkách je baterie o kapacitě 420mAh. V praxi to stačí na dva dny středně intenzivního používání, pokud hodinky na noc vypnete nebo na jeden den intenzivního používání se slušnou rezervou. V prvních dnech, kdy jsem si s hodinkami neustále hrál, jsem je večer sundával po asi 15 hodinách se zbývajícími 40% baterie.
Nabíjení je řešeno pomocí klasického micro USB konektoru, který se nachází na zadní straně hodinek a je krytý utěsněnou krytkou. Bohužel sundání krytky je trochu nešikovné. Krytka sama jde sundat snadno (až příliš, několikrát se mně stalo, že krytka sama odskočila), ale pak vám odklopená krytka překáží při zasunování nabíjecího konektoru. Po pár dnes si ale zvyknete a je to určitě lepší, než zapomenout speciální kolébku.
Další výbava
Hodinky disponují NFC a snad i wi-fi, bohužel Android Wear neumí ani jedno z toho zatím využít. Jas displeje lze regulovat ručně nebo automaticky pomocí senzoru okolního světla.
Další specialitou je nezávislá GPS, takže můžete vyrazit běhat bez mobilu, jen s hodinkami a přímo z nich si pustit do bluetooth sluchátek oblíbenou hudbu. Akorát nesmíte běhat moc dlouho, protože jinak byste museli přibalit nabíječku J
Hodinky naopak postrádají senzor srdečního tepu, což může pro někoho být problém.
Software
Ovládání hodinek
O ovládání hodinek si můžete přečíst v mé předchozí recenzi Android Wear. Oproti LG G Watch se změnilo jen minimum věcí, např. nyní lze přehrávat hudbu přímo z hodinek, ale o tom později.
Oznámení
Oznámení vám hodinky předkládají dle svého uvážení, přečtené oznámení se označí jako přečtené i na telefonu a nejde se k němu vrátit.
Aplikace
Po prvním zapnutí hodinky neumí skoro nic, naštěstí v obchodě Play je již spousta zajímavých aplikací, kterými můžete vaše hodinky oživit. Zmíním aspoň několik nejzajímavějších.
Wear Mini Launcher
Umožní táhnutím ze strany displeje zobrazit seznam aplikací. Android Wear jinak nic takového neumí a spouštění aplikací je možné jen hlasem nebo dlouhým scrollováním.
Víme, co Sony doposud tajilo: Detailní parametry Playstation 5 Pro jsou venku
Mini Dialer for Android Wear
Umožní ruční vytáčení hovorů z hodinek. Hodí se např. v autě s handsfree a mobilem někde vzadu v tašce, pokud stejně jako mé auto to vaše neumí vytočení z ovládacího panelu. Můžete procházet kontakty, seznamy hovorů a hlavně si můžete nadefinovat až 12 rychlých kontaktů.
CG Transit
Offline vyhledávání v jízdních řádech, a to i na hodinkách.
My Tracks
Jako první aplikace uměly použít integrovanou GPS v hodinkách, nyní už ale máte na výběr z více aplikací. Vzhledem k tomu, že opravdu neběhám, musíte pohledat sami J
WatchMaker Watch Face
Tato aplikace umožní nadefinovat si vlastní ciferník. Umožňuje zobrazit na hodinkách stav baterie jako hodinek, tak i telefonu, předpověď počasí, události z kalendáře, stav wi-fi a v neposlední řadě spolupracuje s aplikací Tasker, díky čemuž se možnosti hodinek stávají prakticky neomezené ničím jiným, než vaší fantazií.
Závěr
Android Wear se velice rychle vyvíjí a vznikají zajímavé aplikace, proto jsem velice rád, že bych mohl na rozdíl od minulého článku nákup hodinek Sony SW3 jednoznačně doporučit. Samozřejmě záleží na osobních preferencích, protože u hodinek hraje nemalou roli vzhled a ten nemusí každému vyhovovat.
Plusy
- Displej viditelný na slunci
- Nabíjení standardním konektorem
- Výdrž
- GPS
Minusy
- Cena
- Displej má horší podání barev
- Absence podpory češtiny
Uživatelská recenze – autor Libor Foltýnek
Komentáře (34)
Přidat komentář