Recenze Sony Ericsson Xperia Arc
- Recenze
- Tomáš Očadlý
- 27.1.2015
- 43
Další novinkou, kterou Vám od Sony Ericssonu představíme, je Sony Ericsson Xperia Arc – vlajková loď Sony Ericssonu. To, že postrádá dvoujádrový procesor nemusí znamenat nic špatného, nebo ano? Xperia Arc ohromí microHDMI konektorem, 8Mpix fotoaparátem s technologií Exmor R, videosekvencemi v HD kvalitě a 4,2” LCD displejem s technologií Bravia.
Obsah balení
Sony Ericsson si nejspíš řekl, že čím bude telefon dražší, tím bude menší krabice telefonu. V případě Sony Ericssonu Xperia Arc je tomu právě tak. Krabice je malých rozměrů, přesto se do ní vešlo vše. Dokonce bych řekl, že v krabici je místo i pro chybějící HDMI kabel, který Sony Ericsson (dále jen SE) nepřibalil. Krom telefonu v krabici dále najdeme USB synchronizační kabel, který také slouží jako napájecí kabel po připojení zásuvkového adaptéru. Balení dále obsahuje nezbytnosti jako jsou manuály. V krabici najdeme i sluchátka typu špunty. K mému překvapení nehrají zrovna kvalitně, postrádají basy, které nezachrání ani vestavěná aplikace ekvalizéru. Co SE tedy neodpustím, je chybějící HDMI kabel, nebo přinejhorším alespoň redukce. V poslední řadě je k telefonu, pochopitelně, dodávána i baterie o kapacitě 1500 mAh.
- Telefon Xperia Arc
- Sluchátka
- Manuál a příručky
- USB kabel + adaptér do zásuvky
- Baterie 1500 mAh
- 8 GB microSD
Konstrukce telefonu
SE Xperia Arc měla ještě nedávno titul nejtenčího telefonu. Telefon je tlustý, respektive tenký, pouze 10 mm a v nejtenčí části dokonce pouze 8,7 mm. Na výšku má 125 mm a na šířku 63 mm. Je vyrobený z opravdu lesklého plastu, který chytá otisky a z kapsy umí dobře vytáhnout i prach, který se na telefon taky dobře přichytává. Na přední straně jsou 3 systémová tlačítka (zleva – šipka zpět, home a menu). Tlačítka jsou vyrobena opět z lesklého plastu, jsou široká, ale ne tenká. Při používání jsem měl občas problém tlačítka zmáčknout i přesto, že jsou tlačítka poměrně vysoká. Mezi tlačítky je umístěna dvojice diod, která svítí poměrně dobře. I bez nich lze však dobře tlačítka nahmatat. Nad 4,2” LCD displejem s technologií Bravia najdeme reproduktor pro hovory a čidlo přiblížení. Bohužel, telefonu chybí čidlo okolního světla a tak si jas displeje musíte nastavovat ručně. Z konstrukčního hlediska mi přijde přední strana špatně udělaná. Místo nad displejem je totiž větší, než to pod displejem. Kdyby tomu bylo naopak, telefon by se lépe ovládal jednou rukou, bylo by tak více opěrného místa pro palec pod displejem. Stávalo se mi, že jsem si občas nechtěně zmáčknou nějaké tlačítko pod displejem, když jsem telefon držel právě jen v jedné ruce.
Na pravé straně je dvojice tlačítek pro ovládání hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Dále pak microUSB konektor a, na to pozor, indikační dioda! Tlačítko pro ovládání hlasitosti je opravdu malé. Spoušť fotoaparátu je dvoustavová, tak jak je tomu u klasických fotoaparátů. Domáčknutí spouště je velice tuhé a tak se můžete potýkat s problémem při focení, kdy při domáčknutí spouště s telefonem pohnete. USB konektor je vyveden z boku telefonu, což některým může vyhovovat. Kabel při nabíjení vám totiž nepřekáží ani při landscape a ani při portrait módu, tedy ať už ovládáte telefon na šířku nebo na výšku. Indikační dioda je z mého pohledu opravdu nepovedená, horší umístění než na bok telefonu, hned vedle USB konektoru, snad najít nemohli.
Levá strana je téměř prázdná a najdeme na ní pouze 3,5mm jack konektor pro sluchátka. V tomhle případě je to opět nevychytané, protože nevím kolik % sluchátek má konektor ve tvaru L. Ty klasické vám totiž budou dost překáže, pokud telefon budete nosit v kapse.
Spodní strana skrývá jeden ze dvou mikrofónů a úchytko na provléknutí šňůrky například na krk.
Na vrchní straně se nachází vypínací tlačítko malých rozměrů, které se opět špatně ovládá a microHDMI konektor skrytý pod krytkou.
Zadní kryt je z ohebného měkkého plastu. Nesetkal jsem se s problémem, že by vrzal. Telefon se však občas zahřívá a na zadním krytu v oblasti pod čočkou fotoaparátu je to znát. Na zadní straně se tedy kromě čočky 8Mpix fotoaparátu ukrývá i led dioda, kterou bohužel nelze použít jako samostatnou svítilnu. Dále je zde druhý mikrofon pro rušení šumu při hovoru a hlasitý reproduktor umístěný ve spodní čísti telefonu.
Co se konstrukce telefonu týče, telefon je opravdu lehký (pro představu je telefon asi tak těžký, jako je těžký HTC Desire bez baterie), na svou velikost se poměrně dobře drží. Je zde bohužel špatně umístěná dioda, tlačítka pro ovládání hlasitosti jsou opravdu malá, domáčknutí spouště fotoaparátu je tuhé. Krom toho, telefon je prohnutý nejen na výšku, ale také na šířku, což má za důsledek poměrně špatné ovládání telefonu položeného na stole. Určitě nejsem jediný, kdo si telefon prostě položí na stůl a ovládá ho jen jedním prstem. V případě Xperie Arc je to ale opravdu někdy boj, telefon se houpe jako houpačka.
Hardware
I přesto, že se jedná o špičku mezi SE telefony, Xperia Arc bohužel nenabízí dvoujádrový procesor. Místo něj nabídne Scorpion o taktu 1 GHz od značky Qualcomm. Takže co se výkonu týče, telefon na tom bude velice podobně jako například HTC Desire Z nebo HTC Desire HD, které mají stejný procesor a tedy i grafickou kartu Adreno 205. Operační paměť má velikost 512 MB, což je dostatečné množství.
Hardwarové parametry:
- Procesor: 1 000 MHz Qualcomm MSM8255 Scorpion + Adreno 205
- OS: Android 2.3 (Gingerbread) s grafickou nadstavbou Timescape
- Interní paměť: 320 MB
- Paměť RAM: 512 MB (volných je cca 350MB)
- Velikost telefonu: 125 x 63 x 8,7 mm
- Váha telefonu s baterií: 117 gramů
- Displej: úhlopříčka 4,2 palců, TFT LCD s technologií Bravia, dotykový, kapacitní, s rozlišením 480 x 854 px, 16 M barev, zvládá 4 doteky současně
- GPS: ano
- WiFi: 802.11b/g
- Konektory: 3,5mm stereo audio konektor, micro USB, micro HDMI
- Fotoaparát: 8 Mpix, 3264×2448 pix, autofokus, LED flash, 720p video se stabilizací obrazu
- Baterie: Li-Pol, 1 500 mAh
Výkon
Telefon svým výkonem neoslní, ale ani nezklame. Prostředí telefonu je naprosto plynulé a zvládá přehrát mkv video 720p video (MPEG4 Video (H264) 1280×720 23,98 fps, 3 719 Kbps). Co se her týče, telefon nemá problém s novějšími hrami. Na obrázcích níže můžete vidět výsledku testů.
Výdrž telefonu
Co se výdrže baterie telefonu týče, mě osobně výdrž překvapila. S telefonem je dodávána baterie o kapacitě 1 500 mAh a vzhledem k tomu, že má 4,2” displej s technologií Bravia, který vylepšuje kvalitu obrázků a videí, podsvětlení displeje neustále téměř na maximum, vydržel mi telefon celé dva dny. Pro srovnání, můj HTC Desire mi vydrží 1 den, baterie v něm je již ale nějaký ten rok používána.
Uživatelské prostředí
Sony Ericsson má vlastní grafické rozhraní Timescape. Na Xperii Arc je prostředí velice plynulé a kromě změny grafiky v menu zahrnuje i řadu widgetů a aplikací. Základní domovská obrazovka nabízí 5 ploch, které nelze přidávat ani mazat. Ve spodní části displeje je krom tlačítka pro seznam aplikací i čtveřice dalších, přenastavitelných míst pro až 4 libovolné aplikace nebo složky. Nejvíce však prozradí screenshoty.
Widget pro hudbu, galerie fotek, které lze prohlížet přímo z plochy, widget multimédií.
Kompletní seznam widgetů, které v telefonu nalezneme.
Kompletní seznam aplikací, které jsou v telefonu nainstalovány. Některé jsou na přiloženém obrázku rozmazané, to z důvodu, že jsem je dodatečně doinstaloval.
Aplikace Timescape umožňuje prohlížet SMS zprávy, výpis hovorů a případně prohlížet Twitter a Facebook.
Track ID je obdobou aplikace Shazam nebo SoundHood. Nabízí i widget.
Klávesnice
Xperia Arc nabízí klasickou klávesnici, na které se vzhledem k velikosti displeje píše dobře. Zvládá české znaky.
Fotoaparát
Sony Ericsson se chlubí vylepšenou technologií fotoaparátu Exmor R, která dovoluje pořizovat fotky a videa za zhoršených viditelnostních podmínek. Fotoaparát má 8 Mpix a dokáže natáčet videosekvence až do rozlišení 720p. Xperia Arc nabízí také stabilizaci fotoaparátu i videa. Mimo jiné, fotoaparát klasicky nabízí základní funkce jako je změna scénických režimů, barevné filtry, možnost změny rozlišení fotek i videí.
Galerii fotek v plném rozlišení najdete zde: https://picasaweb.google.com/tomasocadly/ZMobiluXperiaArc#
Zde je pár ukázek.
Xperia Arc zvládá video sekvence až do rozlišení 1280×720 pixelů. Kvalita není nic extra, sami posuďte.
Ukázka videa za slunného dne
Jak natáčí video Sony Ericsson Xperia Arc_1
Za tmy video neztrácí na snímcích za sekundu, což se cení, vzhledem k tomu, že u některé konkurence tomu tak není
Jak natáčí video Sony Ericsson Xperia Arc
Jak natáčí video Sony Ericsson Xperia Arc
Závěr
Xperii Arc jsem měl necelých 7 dní a za tu dobu jsem si telefon stihl dost osahat. Musím konstatovat, že za cenu, za kterou se dá pořídit, jsou tu i lepší telefony. Procesor nepatří mezi nejnovější a nejrychlejší. Displej je pěkný, bohužel bez automatického nastavení jasu a někomu se bude zdát 4,2” moc. Telefon je tenký a opravdu lehký, bohužel však poměrně nedobře tvarovaný. Stavová dioda z boční strany? Proč??!! S Výdrží baterie jsem byl spokojený a ve srovnání s HTC Desire vydrží déle a to i přes větší displej a zapnuté vylepšení Bravia. Vzhledem k tomu, že telefon zvládá 720p mkv videa a má i HDMI, není problém na seriály v telefonu koukat na TV, ke které Arc připojíte. Fotoaparát je pro mě zklamáním a čekal jsem víc oproti konkurenci a taky vzhledem k cenové kategorii, do které se tento telefon řadí, bych očekával i přední kameru, kterou má například i levnější Xperia Neo. Po Softwarové stránce je telefon vyladěný a splňuje očekávání. Hardware telefonu, jako je konstrukce, tlačítka a fotoaparát je již horší a nepřesvědčil mě. Samozřejmě někdo může namítnout, že fotoaparát je softwarová záležitost a možná to tak i bude a třeba některý z updatů nabídne lepší kvalitu fotek.
Klady:
- Kvalita displej
- Výdrž baterie
- Plynulost Timescape
- Mikro HDMI port typ D
Zápory:
- Tuhá tlačítka
- Umístění stavové diody
- Chybějící přední kamera
- Chybějící čidlo regulace podsvětlení displeje
Tomáš se narodil jako hračička, odjakživa utrácel své těžce ušetřené peníze za geekoviny, takže smartphony a tablety ho nemohly minout. Systém Android si ho našel… více o autorovi
Komentáře (43)
Přidat komentář