TOPlist

Solární panel v displeji. Konec vybitého telefonu?

kyocera solární displej

Společnost Kyocera je u nás známá spíše jako výrobce kopírek, ale tento japonský obr má ve svém portfoliu vedle kuchyňského nářadí, speciálních lékařských a dalších produktů, také mobilní telefony a solární systémy. Kombinace posledních dvou jmenovaných nás bude zajímat nejvíce. Na uplynulém veletrhu Mobile World Congress 2016 v Barceloně se totiž Kyocera pochlubila svým novým prototypem smartphonu se solárním panelem, který je zabudován do displeje telefonu. Tato inovace by v době čím dál více nadupaných smartphonů a větších displejů s jemnějším rozlišením mohla znamenat revoluci v nabíjení telefonů, a přinést tak delší životnost na jedno nabití.

Účinnost: 3 min na slunci = 1 min hovoru

Nejedná se přímo o žádnou novinku. Už minulý rok jsme vás informovali z MWC 2015 o tomto technologickém pokroku, avšak tehdy se Kyocera nemohla chlubit dostatečnou účinností. Rok se s rokem sešel a technici japonského výrobce spolu s francouzskou společností SunPartner, která patří ke špičce v solárním oboru, zvýšili účinnost solárního panelu osminásobně. Výsledkem je, že každé 3 minuty slunečního záření vám nabijí baterii na 1 minutu hovoru. Tím se dostáváme na už zajímavý výkon, který by měl v praxi dobré využití.

Solární smartphone k nerozeznání od klasického

Solární panel o tloušťce 0,55 mm, nazývaný WYSIPS (What You See Is Photovoltaic Surface), je umístěn mezi displejem a dotykovou vrstvou, takže se telefon nabíjí, i když ho používáte. Výhodou oproti minulému modelu je především zlepšení průhlednosti displeje. Čím tmavší, méně průhledný panel, tím účinnější je přeměna slunečního záření na energii. Správná rovnováha mezi nabíjejícím a vizuálním výkonem byla stanovena na 85 % průhlednosti. Na vystavovaném prototypu o velikosti 5 palců byste si jen těžko všimli, že je obrazovka tmavší, než jakou znáte u klasického telefonu. Solární panel nemá vliv ani na citlivost touchscreenu nebo na celkovou hmotnost.

https://youtu.be/eCHd-roTqg0

Slibná budoucnost pro další elektrická zařízení

Nový systém se dá používat na displeje o velikosti až 13 palců, a tak by se mohla technologie v budoucnu stát součástí nejen smartphonů, tabletů, ale také nositelné elektroniky, jako jsou sportovní náramky nebo smartwatch.

Inovace správným směrem

Musíme dodat, že technologie není stále na tak vysoké úrovni, aby mohla nahradit nabíječku, ale může zajistit prodloužení životnosti smartphonu v pohotovostním režimu, což každý ocení, když je delší dobu mimo dosah elektrické zásuvky. Kyocera si uvědomuje, že Achillovou patou současných smartphonů je nedostatečná výdrž baterií, a proto chce přijít na trh s touto novinkou už v roce 2017.

Koupili byste si tento telefon, nebo si myslíte, že se jedná o slepou cestu?

zdroj: gizmag.com

Uživatelská recenze
O Autorovi - Uživatelská recenze

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)