TOPlist

Konec dětí na Facebooku, TikToku a Instagramu? Další stát zakázal používání sociálních sítí mladistvým

chlapec u notebooku
  • Už třetí americký stát zakázal používání sociálních sítí dětem
  • Florida je uživatelům do 14 let zakazuje od 1. ledna
  • Starší budou pro používání potřebovat souhlas rodičů

Většina sociálních sítí má při registraci nastavenou jasnou věkovou hranici. Ale obejít ji lze velmi snadno – nastavením jiného data narození. Nikdo nevyžaduje kontrolu prostřednictvím osobního dokladu, takže na sociálních sítích jako Facebook, Instagram nebo TikTok často tráví čas i děti z prvního stupně základní školy.

Podle různých studií má ale nadměrné používání sociálních sítí velmi negativní vliv na dětskou psychiku. Jedna mezinárodní studie prováděná v roce 2022 a zveřejněná o rok později například odhalila, že roste počet dětí s problematickým virtuálním životem. Co to znamená? Tyto děti podle výzkumníků „zanedbávají své koníčky, lžou svému okolí o množství času stráveného na sítích nebo se kvůli němu dostávají do konfliktu s rodiči či kamarády“.

Stopka i pro patnáctileté

Sociální sítě mohou mít samozřejmě negativní vliv i na dospělé uživatele, ale těm nikdo přístup zakázat nemůže. Zato u dětí může preventivní opatření provést vláda každého konkrétního státu. A ačkoliv se to majitelům sociálních sítí příliš nelíbí (Elon Musk dokonce tvrdí, že jde o zadní vrátka, jak omezit přístup i dalším uživatelům), tak některé státy už k takovému omezení přikročily.

Nejnověji zákon na omezení přístupu na sociální sítě pro děti prošel na Floridě. V tomto americkém státe budou mít přístup zapovězen děti do 14 let, a to už od 1. ledna 2025.

chlapec na pohovce u notebooku

Nařízení podepsal známý guvernér Ron DeSantis (pokoušel se mimochodem kandidovat na prezidenta USA) a vztahuje se univerzálně na všechny sociální sítě – žádnou z nich konkrétně nejmenuje. Platformy, které vykazují znaky sociálních sítí (např. umožňují nekonečné scrollování, streamy, sdílení videí nebo na ně uživatelé mohou nahrávat obsah a sledovat ten od ostatních), musejí do stanoveného data vymazat profily všech uživatelů do 14 let.

Čtrnáctiletí a patnáctiletí lidé navíc nově budou mít svůj profil uzamčený a bude nutné, aby ho do 90 dnů schválili jejich zákonní zástupci. A to prostřednictvím platformy třetí strany. Pokud to nestihnou, dané profily budou také smazány.

A přestože se začátek tohoto zákona už blíží, zatím paradoxně není jasné, jakým způsobem mohou rodiče profily na Facebooku, Instagramu či jinde schvalovat.

Postupné zákazy sociálních sítích

Florida v tom ale rozhodně není sama. Například v Utahu a Arkansasu jsou sociální sítě povoleny až od 18 let. A o zákazu používání do 16 let se mluví také v Austrálii, kde má být nový zákon zaveden už záhy. A pokud ho provozovatelé sociálních sítí neuposlechnou, hrozí jim pokuta až 50 milionů australských dolarů (asi 777 milionů korun).

V dalších státech se zatím k zákazu sociálních sítí neschyluje, ale psychologové i další odborníci u dětských uživatelů varovně zvedají prst. Právě na těchto platformách často kvete šikana, děti jsou zesměšňovány kvůli vzhledu a snadno propadají depresím či rizikovému chování (například začnou pít alkohol nebo se omezují v jídle).

Souhlasili byste se zákazem sociálních sítí pro děti?

Zdroj: Freepik, Tallahassee, Reuters, Vláda ČR

Jana Skálová
O Autorovi - Jana Skálová

Jana se psaním živí už dlouhé roky. Začínala ve zpravodajství a lifestylu, teď se věnuje spíš techničtějším tématům. Ráda píše o mobilech, zajímá se o… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)