Apple má problém! První Windows notebook se Snapdragonem míří do Česka, má skvělou výdrž i výkon
- Články
- Jakub Kárník
- 18.6.2024
- 5
- Před měsícem se nám oficiálně představily první počítače s čipy Snapdragon X
- Dnes míří první kousky do prodeje a zároveň padlo embargo na recenze
- Jak si laptopy vedou ve výdrži baterie, výkonu, a co emulace? Konečně známe odpovědi
Svět notebooků se opět otřásá v základech. Léta byl trh ovládán procesory od Intelu a AMD, ale nyní přichází změna, která může zcela přepsat pravidla hry. Na trh totiž přicházejí první laptopy s čipy Snapdragon X Elite/Plus, které s nejvyšší pravděpodobností navždy změní přenosné počítače s operačním systémem Windows. O jednotlivých modelech a výhodách jsem se rozepsal v předchozím článku a dnešního dne jsem se upřímně nemohl dočkat. Byl jsem extrémně zvědav, jak si laptopy povedou v testech, jelikož oficiální benchmarky (jakkoliv firmy nepodezřívám z jejich falšování) pro mě nejsou úplně vypovídající. Jak se nová generace notebooků bude používat? Co výdrž baterie? Jaký bude výkon při virtualizaci? A dočkali jsme se konečně doby, kdy nám přes noc výdrž baterie neklesne o desítky procent? Na tyto otázky máme (alespoň částečnou) odpověď.
Právě dnes totiž padlo embargo na recenze laptopů s novými ARM čipsety od Qualcommu. Jedním z prvních notebooků, které zamířily do prodeje, je nový Asus Vivobook S 15 a další budou brzy následovat. Právě na něm si ukážeme, nebo spíše shrneme, co zatím říkají první recenze a preview. Bral jsem v potaz zkušenosti ze serveru Tom’s Guide a od YouTubera Dave2D.
V testech, které byly provedeny na prvním dostupném modelu Asus Vivobook S 15 se Snapdragon X Elite, se ukázalo, že je novinka schopna konkurovat MacBooku Air s čipem M3. V jednojádrovém testu Geekbench 6 dosáhl MacBook vyššího skóre, ale ve vícejádrovém testu Snapdragon vyhrál. Při testech v Handbrake, kde se překóduje 4K video na Full HD, vyhrál poměrně jednoznačně nový Vivobook, který úlohu zvládl za 6 minut a 50 sekund. MacBook byl o nezanedbatelných 29 sekund pomalejší.
Už tyto náznaky jasně ukazují, že druhý pokus s ARM vypadá mnohem nadějněji. Microsoft to společně s Qualcomem a dalšími partnery zkoušel už v roce 2017, tehdejší Snapdragon 835 (ano, jednalo se o stejný čip, jež poháněl tehdejší vlajky jako například Pixel 2 či Galaxy S8) však neměl dostatek výkonu a to především při emulaci, kdy nebyly x86 aplikace příliš dobře použitelné a nativní verze vývojáři takřka vůbec nepřinášeli. A když už jsme u emulace…
Emulace
Jednou z největších výzev přechodu na novou architekturu je zajištění kompatibility s existujícími aplikacemi. Apple tento problém vyřešil pomocí svého emulátoru Rosetta, který umožnil uživatelům bezproblémově spouštět x86 aplikace na jejich ARM čipech. Microsoft se inspiroval tímto přístupem a představil svůj emulační engine Prism.
Prism je navržen tak, aby překládal kód aplikací napsaných pro tradiční x86 architekturu na ARM. To znamená, že i když vývojáři ještě neaktualizovali své aplikace na nativní ARM verze, uživatelé mohou tyto aplikace stále spouštět na nových noteboocích se Snapdragonem. Výkon emulace je většinou spolehlivý, i když u některých náročných aplikací samozřejmě dochází k jeho snížení. Oproti nativním verzím by měl rozdíl činit něco okolo 10 – 20 %.
Vzhledem k obrovskému a rozmanitému ekosystému bude toto přechodné období pravděpodobně trvat déle, než tomu bylo u jablečné firmy, ale je rozhodně skvělou zprávou, že se dají x86 aplikace bez problémů používat. A to platí i u těch náročných, jako je například Adobe Premiere Pro. Nový Vivobook se Snapdragonem dosahuje (a opět zdůrazním, že v emulovaném prostředí) na asi 75% výkon AMD Ryzen 7 8845HS, který samozřejmě nic emulovat nemusí.
Herní výkon
Dalším zajímavým aspektem je herní výkon. Snapdragon X Elite využívá (stejně jako Android mobily) integrovaný grafický čip Adreno, jež poskytuje výkon až 4,6 TFLOPs, avšak v testovaném Vivobooku je méně výkonná 3,8TFLOPs verze. Přesto se za výkon rozhodně nemusí stydět. YouTuber Dave2D ukázal graf několika her, všechny spouštěl ve Full HD rozlišení a na nízké grafické nastavení, opět v režimu emulace.
Tituly jako Cyberpunk 2077 či Baldur’s Gate 3 běžely přes 30 snímků za sekundu, kompetitivní Overwatch 2 dokonce na 83 snímků. Tituly, jež běží nativně na ARM, budou samozřejmě podávat ještě lepší výkony, ale seznam zatím není příliš obsáhlý. Za zmínku stojí například World of Warcraft nebo League of Legends.
Výdrž baterie
Jedním z největších lákadel MacBooků vždy byla jejich excelentní výdrž baterie. Nyní se ale zdá, že laptopy se Snapdragonem mohou tuto výhodu převzít. Asus Vivobook S 15 s 70Wh baterií dokázal při náročném pracovním dni udržet 47 % kapacity po 12 hodinách používání. Jason England z Tom’s Guide zdůrazňuje, že laptop rozhodně nešetřil a měl po celý den otevřených přes 20 záložek v Chrome, používal Photoshop, přehrával hudbu a večer sledoval seriál na Netflixu. To je výkon, který dříve dominoval právě MacBookům, a ukazuje, že energetická efektivita Snapdragonu je opravdu na špičkové úrovni.
Za kolik se dá pořídit Vivobook S 15 v Česku?
Asus Vivobook S 15 míří samozřejmě i do České republiky. K dostání bude od 35 990 Kč, přičemž i nejlevnější varianta nabídne Snapdragon X Elite, nikoliv slabší Plus. Je spárován s 16/32GB RAM a 1TB SSD diskem. Kromě špičkového výkonu, stojí za zmínku také váha 1,42 kg, tenké rámečky okolo nádherného 15,6″ OLED displeje s rozlišením 3K a obnovovací frekvencí 120 Hz nebo reproduktory Harman Kardon s podporou Dolby Atmos. Nechybí ani nejnovější standardy včetně Wi-Fi 7.
- 15.6/X1E-78-100/16 GB/1TB PCIE G4 SSD/Qualcomm UMA/SILVER/WIN11 HOME 35 990 Kč
- 15.6/X1E-78-100/32 GB/1TB PCIE G4 SSD/Qualcomm UMA/SILVER/WIN11 HOME 38 490 Kč
- 15.6/X1E-78-100/32 GB/1TB PCIE G4 SSD/Qualcomm UMA/SILVER/WIN11 PRO 40 990 Kč
Co říkáte na první testy nových ARM notebooků s Windows?
Zdroj: Dave2D, Tom’s Guide
Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi
Komentáře (5)
Přidat komentář