SmartQ V7 Android tablet – recenze
- Recenze
- Petr Mišák
- 27.1.2015
- 13
Android tablety již zanedlouho zaplaví trh a my si budeme moct vybírat z nepřeberného množství. Už nějakou dobu má SvetAndroida.cz k dispozici na testování tablet s označením SmartQ V7, který patří k jednomu z prvních Android tabletů. Dlouhou dobu jsem váhal, zdali tuto recenzi vůbec psát, jelikož je tento tablet nejrozporuplnější Android zařízení, které jsem měl možnost otestovat (více se dovíte v článku). SmartQ V7 není čistokrevný Android tablet, ale nabízí vedle Androidu i Linux a Windows CE. SmartQ V7 je původně vyvíjen jako Linux Tablet, ale vzhledem k tomu, že Android v podstatě taky běží na linuxovém jádře, nic nebránilo jeho portaci. Nabízí takzvaný multiboot, což znamená, že při zapnuti zařízení máte možnost volby mezi třemi operačními systémy. Pojďme se tedy podívat, co se nám podařilo o tomto tabletu zjistit.
Úvod:
Jak už jsem na začátku této recenze zmiňoval, toto zařízení ve mně budí rozporuplné pocity. Je to dáno především tím, že ve stavu v jakém se nám do redakce dostal (Android 1.6), byl jako Android tablet naprosto nepoužitelný. Po krátké době vyšla nová verze Android 2.1, která ho zachránila a učinila ze SmartQ V7 použitelný Android tablet. Vzhledem k tomu, že tato aktualizace vyžaduje i update bootloaderu, připravil jsem pro vás jednoduchý návod v češtině.
Aktualizace SmartQ V7:
Na úvod chci upozornit, že u tohoto tabletu se provádí defaultní nastavení/aktualizace tak, že si do tabletu nahrajete jinou verzi Androida. Při aktualizaci stažený soubor na SD kartu pouze rozbalte, ale neměňte název, jinak aktualizační proces neproběhne. Aktualizujte z vypnutého stavu tabletu držením tlačítka MENU a stiskem tlačítka POWER. Po stisku této kombinace kláves se tablet automaticky přepne do aktualizačního módu (poznáte podle oranžové diody), sám vyhledá aktualizační soubor a začne aktualizovat. Po skončení procesu se tablet sám restartuje.
Aktualizace bootloaderu:
Aktualizace bootloaderu již není tak jednoduchá záležitost. Je to dáno tím, že aktualizujete samotný zaváděč systému a potřebujete atypický USB kabel. Budeme tedy potřebovat speciální USB kabel (PC-PC), program pro aktualizaci, aktualizovanou verzi Linuxu a Androida určenou pro SmartQ V7.
- stáhněte vše potřebné (V7updated-tool, SmartQV7-Linux, SmartQV7 Android 2.1 Final V1)
- do PC nainstalujte driver a aktualizační program
- připojte SmartQ V7 pomocí USB kabelu
- zapněte zařízení do stavu aktualizace bootloaderu (stiskněte dvě krajní tlačítka POWER+kolečko)
- nastavte aktualizační program viz obrázek
- aktualizujte bootloader
- aktualizujte Linux, postup je stejný jako při aktualizaci Androida viz výše.
- aktualizujte Android
Originál návod a případné video najdete na www.smartdevices.com.cn a zde
Rozbalování:
standardní krabice s potiskem, kde většina textu je v čínštině. Uvnitř najdete v molitanovém pouzdře tablet SmartQ V7, dvě příručky v čínštině a jeden anglický manuál. Součásti balení je i nabíjecí adaptér s redukcí pro EU zásuvky a HDMI kabel. Co mi v balení chybělo, je český manuál a USB kabel pro připojení k PC.
První dojem:
vzhledem k tomu, že tento tablet je čistokrevný číňan, nečekal jsem žádný wow efekt a ten se taky nekonal. Když pominu chudý obsah balení a zaměřím se na tablet, působil na první dojem trochu lacině. Nemohl jsem se ubránit pocitu, že se jedná pouze o maketu, nebo hračku. Tento pocit vznikl pravděpodobně na základě srovnání s android zařízeními, která stojí několikanásobně více, než tento tablet. Na spodní straně displeje mě zaujala “jakási” tři tlačítka se zvláštními znaky, které u androidu nejsou zvykem. Byl jsem příjemně překvapen přítomností USB a HDMI konektoru. Když se na spodní straně tabletu objevilo velké stříbrné tlačítko reset, musel jsem se pousmát a doufat, že jeho rozměry nenaznačují četnost použití :). Tloušťka přístroje taky není zanedbatelná a to samé platí i o jeho hmotnosti. Naopak příjemným zjištěním byl stojánek na zadní straně, který v případě potřeby podepírá tablet v napřímené poloze. Další věc, která mi udělala radost, je stylus zasunutý v těle tabletu.
Technické parametry:
- Operační systémy: Google Android, Ubuntu Linux, Microsoft Windows CE 6.0
- Display: 7″, 800×480, LED podsvícení, 16 mil. barev
- Váha: 480 g
- Baterie Li-Pol 4500 mAh (až 7 hodin výdrže)
- Konektivita: WLAN – 802.11b/g, Bluetooth – 2.0+EDR, USB, HDMI 1.3, 2G/3G (GPRS / EDGE / CDMA / EVDO / WCDMA / TD-SCDMA) nutný USB modul
- Video kontejnery: 1080p Full HD přehrávání i do TV přes HDMI, AVI, MKV((XVID/px/H.264), MOV, TS, M2TS, RM/RMVB, FLV, WMV, 3GP, MPEG, DAT, MP4 a další
- Hardware:600MHz CPU s 3D akcelerací
- 256 MB DDR2 cache
- 128 MB Virtual cache
- 2GB Flash paměť (128 MB pro uživatele), rozšiřitelná až na 32 GB pomocí SD karet
- Výstupy: USB 2.0 OTG, HDMI 1.3 výstup, 3,5mm jack audio výstup,
- Ostatní: Resetovací tlačítko, Stereo reproduktory, Mikrofon
Cena: 4800 Kč
Konstrukce telefonu a vzhled:
tablet je plastový s bytelnou konstrukcí, nikde tedy nevrže ani se neprohýbá. Výjimku tvoří zadní výsuvný podstavec sloužící pro podepření tabletu při práci na šířku. Podstavec tabletu poslouží dobře, ale vzhledem k jeho konstrukci bych se bál při častějším používání o jeho ulomení (mně se to v průběhu recenzování naštěstí nestalo). U displeje je použita rezistivní technologie a při práci s ním je vidět, že povrch displeje se malinko prohýbá. U jiných rezistivních displejů jsem se s tímto prohybem nesetkal, ale nejsem si jist, zdali je to způsobeno velikostí úhlopříčky nebo kvalitou provedení. Spodní tlačítka pod displejem jsme už zmínili výše a nic neříkající popis vyžaduje jejich praktické vyzkoušení pro zjištění funkce. Na stranách přístroje najdeme další tlačítka, tentokrát ve stříbrném provedení, jedná se konkrétně o tlačítka pro zapnutí přístroje, podsvícení displeje, ovládání hlasitosti a tlačítko reset. Najdeme tady taky slot pro přídavnou SD kartu překrytou pryžovou krytkou, integrovaný stylus, mikrofon, zdířku pro nabíječku, konektor pro sluchátka, HDMI a USB. Na spodní straně tabletu máme průduchy na reproduktory a nápis, který se častým používáním lehce odírá.
Display:
kvůli použité technologii displeje není umožněno používat multitouch a po několikadenním testování bych doporučil používat přiložený stylus. Displej je potažený měkčí fólií, ale po dobu testu jsem nezaznamenal žádné oděrky, nebo škrábance. Jak už jsem psal výše, při používání je možné pozorovat drobné prohýbání dotykové vrstvy. Displej je možné vypnout speciálním tlačítkem na boku tabletu. Kvalita zobrazení je vzhledem k použité technologii běžná, ničím nevyniká, ale ani neurazí.
Výdrž baterie:
baterie je v tabletu napevno a bez rozebrání a poškození plomby ji nelze vyměnit. Výdrž baterie se pohybuje kolem jednoho dne při občasném používání. Při aktivním používání to tedy znamená časté nabíjení.
Systém:
po několika aktualizacích byl v době testu v tabletu použit Android 2.1 přímo od výrobce. Po aktualizaci firmwaru najdete v tabletu krom samotného Androidu i několik aplikací navíc. Odezvu systému bych hodnotil jako průměrnou s drobnými trhanci v průběhu používání. Při prvním spuštění vás uvítají čínské znaky a je třeba tablet přepnout do češtiny.
Výhodou tohoto tabletu je použitý grafický čip, který dle výrobce umožňuje přehrávání Full HD filmu. Vzhledem k velikosti dodávané karty a dalším peripetiím jsem toto nevyzkoušel. Co se týče výkonu tabletu vzhledem k procesoru, dá se přirovnat k prvnímu Android telefonu G1 (HTC Dream), velkou váhu zde jistě hraje neodladěnost systému Android, který je s tabletem od výrobce dodáván. Mnohem vhodnější se mi jeví tento tablet při použití systému Linux, kde využijete potenciál hardwaru mnohem efektivněji.
Předinstalované aplikace
- 3G Dial – aplikace, kterou jsme kvůli absenci 3G modulu nemohli reálně odzkoušet, ale slouží pro nastavení 3G komunikace
- Adobe Reader – čtečka PDF souborů
- Advanced Task – manažer aplikací a spuštěných procesů
- Dokuments To Go – aplikace, určena pro práci s dokumenty Microsoft Office, v placené verzi umožňuje i editaci
- ES File Explorer – velice dobrý manažer souborů, který je běžně stažitelný z Android marketu zdarma
- iReader – čtečka e-knih
- Meridian – přehrávač multimédií
- Orientace – nahrazuje absenci polohového čidla a umožňuje měnit orientaci displeje
- Spare Parts – tuto aplikaci většinou používají neoficiální romky a umožňuje nastavení některých systémových parametrů, které nejsou běžně přístupné.
- Terminal Emulator – aplikace, která slouží jako příkazová řádka v Linuxu
- TVOUT Select – slouží pro nastavení komunikace při zapojení HDMI kabelu, viz video. Pokud aktivujete HDMI a nezapojíte kabel, může se stát, že při běžném používání tabletu obraz u videa zmizí.
- Zprávy a počasí – aplikace, kterou jistě znáte z jiných android zařízení, umožňuje zobrazování počasí a google zprávy i v podobě widgetu.
A další tři aplikace, které se mi vzhledem k čínským znakům nepodařilo identifikovat. Jedna vypadá jako alternativa marketu, druhá jako webový prohlížeč a u třetí aplikace se mi nepodařilo přijít na její účel.
Video recenze
Tablet SmartQ V7 – recenze
Video: propojení SmartQ V7 a LCD televize pomocí HDMI kabelu
Tablet SmartQ V7 – HDMI propojení
Závěr:
tablet SmartQ V7 v použití s Androidem se dá doporučit velmi nenáročným uživatelům (čtení e-knih, emailu, prohlížení fotek a dokumentů), kteří disponují alespoň základními technickými dovednostmi, nebo geekům, kteří s takovými zařízeními rádi experimentují a modifikují je. Velkou výhodou je taky možnost použití několika OS na jednom zařízení, jako nejpoužitelnější bych však hodnotil na tomto zařízení systém Linux a ostatní 2 systémy je možno chápat jako bonus.
Komu bych tento tablet určitě nedoporučil, jsou začínající uživatelé, kteří si chtějí vyzkoušet systém Android.
Výhody
- cena
- HDMI konektor
- možnost připojení USB zařízení/disku
- přehrávání Full HD filmu
- integrovaný stylus
Nevýhody
- neodladěnost systému Android
- nefunkčnost některých aplikací
- výdrž baterie
- uživatelská přívětivost
Za zapůjčení tabletu děkujeme společnosti Acomp s.r.o. a zakoupit jej můžete zde. Fórum s českou podporou.
Další informace, včetně posledních firmwarů (oficiální i neoficiální) najdete na tomto webu www.smartqmid.com
Všechny obrázky:
Jak Petr Mišák poprvé spatřil informaci o systému Android, ještě netušil, že se mu stane osudným. V současné době je stav natolik vážný, že přestává… více o autorovi
Komentáře (13)
Přidat komentář