TOPlist

7 častých zlozvyků při nošení sluchátek. Děláte je taky?

sluchátka zlozvyky

Nějaká sluchátka má už dnes skoro každý. Špunty, pecky, s mostem přes hlavu a velkými náušníky (takzvaně “na Otíka”), kabelová, bezdrátová, moderní s konduktivním přenosem přes kosti… je jich zkrátka spousta. Přitom je a jejich nositele může spojovat řada věcí. Třeba láska k hudbě či obliba stejného žánru. A nebo taky zlozvyky, které jsou s nošením sluchátek spojeny. Vybrali jsme sedm nejrozšířenějších, tak se podívejte, kolik se vás jich týká…

7 běžných zlozvyků při nošení sluchátek

Některé body se týkají hlasitosti či nepozornosti, řeší se dlouhé nošení a ve hře je i hygiena. Které neřesti se týkají i vás?

1) Příliš vysoká hlasitost

Méně je někde více. Platí to i pro nastavení hlasitosti při poslechu hudby či jiného audia přes sluchátka. Netvrdíme hned, že byste nutně měli dodržovat limit, který doporučují například i Android telefony. Častý poslech úplně na plné pecky vás může velmi nepříjemně dohnat v pokročilém věku. Nehledě na to, že s hodně zesílenými sluchátky s otevřenou konstrukcí dost možná otravujete i lidi kolem sebe.

2) Příliš dlouhé nasazení sluchátek

Po fyzické stránce není dobré mít sluchátka v uších či na uších příliš dlouho. I sluchový aparát se může unavit a současně může nastat nežádoucí hromadění ušního mazu a ušní infekce. Tím se dostáváme k…

3) Zanedbaná hygiena

Sluchátka přicházejí do styku s ušima, které jsou citlivé na bakterie. Mnoho lidí zapomíná čistit svá sluchátka, což může vést k šíření bakterií a způsobovat i zmíněné infekce. A to se zatím bavíme jen o jednom uživateli. Často se taky totiž stává, že někteří lidé sdílejí pecky či špunty se známými, což je bez očištění jednoduše… eeeeuuhh!

4) Nevědomost v dopravě

Mnoho lidí si nosí sluchátka při pohybu v dopravě, jako je jízda na kole nebo přecházení přes silnici. Tento nebezpečný zvyk snižuje schopnost vnímat zvuky vozidel a ostatních dopravních prostředků, což může vést k nehodám. Často fatálním.

5) Používání nekvalitních sluchátek

Špatná sluchátka mají nejen nízkou kvalitu zvuku, ale mohou také způsobit větší poškození uší. U sluchátek s nežádoucím šumem či špatnou dynamikou se například můžete uchýlit ke zvýšení hlasitosti, což problém eliminuje jen zdánlivě. Spíš ho to prohloubí.

6) Obecná neslušnost

I když se nás snaží výrobci pokročilých modelů s “ambientním” módem pro propouštění či zesílení okolního zvuku přesvědčit, že se dají sluchátka v pohodě nechat nasazená třeba i během konverzace, většinou budete v takové situaci za nevychovance. Třeba se to časem změní, ale stále je asi slušnější si sluchátka sundat. Osoba, se kterou mluvíte, totiž většinou vůbec netuší, jak moc ji vnímáte.

7) Závislost na hudbě

Ano, i toto může být problém. Někteří lidé jsou tak závislí na nošení sluchátek, že tato závislost může mít negativní dopad na sociální interakce a vnímání okolního světa. Někteří lidé nosí sluchátka dokonce tak dlouho a na tak vysoké hlasitosti, že ignorují signály vlastního těla, které naznačují únavu nebo potřebu odpočinku.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat třeba přes Google News, na Facebookové stránce a také na Instagramu. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Tak u kterých bodů jste se začervenali?

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)