TOPlist

SlideIT: Tak trochu jiná klávesnice

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
2.11.2010 05:00 (14.4.2015 12:39)
Ikona komentáře 34
SlideIT Soft Keyboard
SlideIT patrně rozdělí uživatele na dvě skupiny: jedni ji budou milovat a nedají na ní dopustit, druzí ji po krátkém vyzkoušení zavrhnou a odinstalují. Jednou z výhod tzv. „chytrých telefonů“ je možnost výběru klávesnice. Dnes vám představíme jednu z těch méně tradičních, která vyniká rychlostí a podporou češtiny. Když jsem si koupil svůj první telefon s Androidem – konkrétně Vodafone 845 – měl jsem v prvních dnech smíšené pocity, způsobené především odlišným způsobem psaní na dotykovém displeji. Po vyzkoušení všech předinstalovaných klávesnic jsem se začal rozhlížet v Android Marketu po dalších alternativách. Zkusil jsem jich několik, přičemž nejdéle jsem vydržel s ThickButtons. Tu jsem používal jako výchozí až do okamžiku, kdy jsem poprvé otestoval demoverzi klávesnice SlideIT.

SlideIT se představuje

Jednoznačně největším rozdílem proti konvenčním klávesnicím je samotný způsob psaní. Zatímco na většině „klaviatur“ spočívá psaní ve více či méně přesném sledu stisků odpovídajících písmenek, na SlideITu jezdíte prstem mezi písmenky (mimochodem: někteří výrobci vybavují své telefony obdobně fungující klávesnicí Swype). Základním předpokladem k tomu, abyste s tímto typem zadávání textu mohli pracovat, je znalost standardního rozložení písmen na klávesnici. Bez ní SlideIT asi raději ani nezkoušejte. Čím popsaný způsob vyniká proti zažitým způsobům psaní, jsou výrazně nižší požadavky na přesnost zadávání. Zjednodušeně řečeno: chcete-li klasickým způsobem napsat nějaké slovo, musíte se přesně strefit do jednotlivých písmenek, což zejména na menších a/nebo méně kvalitních displejích nebývá právě jednoduché. Pokud „píšete“ pomocí SlideIT, můžete minout jednotlivá písmenka i o několik milimetrů, přesto je poměrně velká šance, že program rozpozná slovo, jež jste chtěli napsat. Disponuje totiž poměrně širokým slovníkem (doinstalovat se dá mnoho jazyků včetně češtiny a slovenštiny) a na základě odhadu kláves, které jste přejeli prstem nebo lehce minuli, dopočítá varianty slov, jež jste pravděpodobně chtěli napsat. Vyšší rychlosti je dosahováno i tím, že mezi jednotlivými písmeny vůbec nezvedáte prst z displeje. Princip psaní je tedy následovný: stisknete písmenko kterým slovo začíná, držíte prst na displeji a plynule přejíždíte na následující písmeno, pak na další atd.. Po dokončení slova uvolníte stisk a v liště jsou vám nabídnuta slova nejlépe odpovídající trase, kterou jste prstem urazili. Jedním tapnutím si vyberete požadované slovo a můžete pokračovat dalším.
Na klávesnici se píše tahem prstu

Na klávesnici se píše tahem prstu

Co se týká odhadu, pak samozřejmě záleží nejen na přesnosti „nakreslené trasy,“ ale také délce slova – u krátkých slov bývá obvykle více variant než u dlouhých. Stejně tak budete muset vybírat správnou variantu v případě, že slovo existuje v několika variantách s různou diakritikou (např. naši/naší). Na základě praktického testování mohu konstatovat, že přibližně v 90% případů bylo požadované slovo nabídnuto na prvním místě, v cca. 8% na druhém či třetím a jen ve 2% případů bylo nutné slovo „naťukat“ ručně a přidat do slovníku. Právě pro tyto účely je možné přepnout klávesnici do standardního režimu zadávání jednotlivých písmen.
V případě více možných variant jsou nabídnuty v liště

V případě více možných variant jsou nabídnuty v liště

Zde narážíme na první omezení demoverze proti placené variantě: v demu je možné přidat do slovníku jen deset slov. Tou druhou je omezení doby používání na třicet dnů.

Nastavení

V nastavení lze určit celou řadu parametrů ovlivňujících chování klávesnice. Zvolit lze dva slovníky s různými jazyky, ve kterých budou vyhledávána „nakreslená“ slova.
Klávesnici SlideIT je možné přizpůsobit svým potřebám

Klávesnici SlideIT je možné přizpůsobit svým potřebám

Pro zjednodušení je možné nastavit automatické doplňování mezer mezi slovy a psaní velkých písmen. Bohužel druhý zmíněný režim nepovažuji za zcela povedený, neboť často nepsal velká písmena tam, kam měl, a naopak je vnucoval do slov, kam v žádném případě nepatřila. Volitelně lze také nastavit délku stopy, kterou zanecháváte na klávesnici v průběhu psaní. Výchozí nastavení ale považuji za dostatečné a myslím, že prodloužení je nutné jen v případě, pokud na klávesnici píšete pomalu. Jestliže že jste zvyklí na odezvu během psaní, můžete si nastavit interakci zvukem a/nebo zavibrováním.

Možné problémy

První potenciální problém, který může odradit od vyzkoušení, je nemožnost psaní bez diakritiky. Český slovník bez háčků a čárek (zatím?) neexistuje, což v případě psaní SMSek ve standardním editoru znamená jejich zkrácení ze 160 na 70 znaků. Pro někoho ale naopak „nabodeníčka“ mohou být významným plusem. Naštěstí existuje řešení, spočívající v instalaci alternativního programu pro psaní textových zpráv – například Handcent SMS dokáže před odesláním odstranit veškerou diakritiku. Osobně jsem české znaky vyřešil právě uvedeným způsobem – tedy SMSky píšu v Handcent SMS, zatímco při psaní e-mailů nebo na Twitter vnímám plnohodnotnou češtinu jako významné plus. Druhá nepříjemnost se týká psaní na odporových (rezistentních) displejích, kde je nezbytné vyvinutí určitého tlaku k tomu, aby displej registroval stisk. Posouvání prstu po displeji za současného stisku může být při delších textech a častém psaní namáhavé pro ruce. To můžete částečně vyřešit použitím stylusu. Třetí mínus zaznamenají především majitelé telefonů s menšími displeji. SlideIT totiž při otevření zabere výrazně větší prostor než běžné klávesnice, díky čemuž se může stát, že v některých aplikacích překryje i pole pro zadávání textu. Naštěstí v rozložení na šířku bývá prostoru pro zobrazení textového pole o něco více.
Psaní v režimu na šířku

Psaní v režimu na šířku

Zásadní výhody

Pokud si na tento způsob psaní zvyknete, patrně už se nebudete chtít vracet ke klasickým klávesnicím. Vyťukávání jednotlivých písmenek vám s velkou pravděpodobností bude připadat pomalé, ne-li přímo otravné. Zásadní devizou je rychlost, která může – samozřejmě po nějakém tom tréninku – překonat i rychlost psaní na telefonu s hardwarovou klávesnicí. Zpomalení zaznamenáte nejspíš jen v okamžiku, kdy zadáte programu neznámé slovo, které budete muset následně napsat písmenko po písmenku. Český slovník je ale naštěstí poměrně obsáhlý, takže, jak již bylo řečeno, ruční zadávání bude spíše výjimečné. Samozřejmě záleží i na tom, jakou češtinu používáte – s nespisovnými výrazy si slovník neporadí, stejně jako se slangem nebo odbornými termíny. Pro běžnou konverzaci ve spisovné češtině ale nebudete mít důvod ke kritice.

Bonusy navíc

SlideIT není jen neobvyklá klávesnice – nabízí i několik přídavků. Tím prvním je možnost zadávání textu hlasem. Otázkou je ale praktické využití: rozpoznání totiž silně závisí na okolním prostředí, které by mělo být co možná nejtišší. Například v jedoucím autě skoro jistě nebude fungovat správně. Nehodí se ani pro zadání delších textů – v praxi jsem uspěl s maximálně třemi-čtyřmi za sebou jdoucími slovy. Pro někoho bude možná zajímavé zadávání pomocí ručního psaní tzv. „graffiti,“ známého z PDA. Bohužel s tímto způsobem psaní textu nemám žádné zkušenosti, takže nejsem schopen posoudit, nakolik dobře nebo špatně funguje.
SlideIT v režimu Graffiti

SlideIT v režimu Graffiti

Neposlední výhodou je fakt, že SlideIT nabízí varianty pro další mobilní operační systémy – kromě Androidu také pro Symbian a Windows Mobile. Pokud tedy používáte více mobilních telefonů, můžete tímto způsobem sjednotit způsob psaní textu napříč všemi platformami. Do budoucna se také chystá podpora pro iPhone a Windows TabletPC.

Resumé

SlideIT patrně rozdělí uživatele na dvě skupiny: jedni ji budou milovat a nedají na ní dopustit, druzí ji po krátkém vyzkoušení zavrhnou a odinstalují. Přiznávám, že patřím do první skupiny a tento způsob zadávání se pro mne stal nejen návykovou záležitostí, ale výrazně zvýšil komfort při zadávání dlouhých textů na ne právě ideálním displeji Vodafonu 845. Považuji tuto aplikaci za natolik vydařenou, že jsem nejen odinstaloval všechny ostatní dosud testované klávesnice, ale také jsem si koupil její plnou verzi.

Dostupné slovníky

Do klávesnice je možné nainstalovat slovníky s následujícími jazyky (používat lze maximálně dva současně):
  • arabština
  • bulharština
  • čeština
  • dánština
  • estonština
  • finština
  • francouzština
  • francouzština [QWERTY]
  • francouzština [QWERTZ]
  • hebrejština
  • chorvatština
  • italština
  • litevština
  • lotyšština
  • maďarština
  • němčina
  • nizozemština
  • nizozemština [AZERTY]
  • norština
  • perština
  • polština
  • portugalština
  • rumunština
  • ruština
  • řečtina
  • slovenština
  • slovinština
  • španělština
  • švédština
  • turečtina

Informace o klávesnici SlideIT

Testovaná verze: 2.1 Licence: demo, plná verze přijde na přibližně 150 Kč Stránky výrobce: http://dasur.co.il/ Stránka programu: http://dasur.co.il/Product/SlideIT/SlideIT.php Stránka AndroLib: http://www.androlib.com/android.application.com-dasur-slideit-itDD.aspx Velikost aplikace v telefonu: 1,77 MB + 1,35 MB český slovník QR kód:
QR kód demoverze SlideIT

QR kód demoverze SlideIT

QR kód pro český slovník:
QR kód pro český slovník

QR kód pro český slovník

QR kód pro slovenský slovník:
QR kód pro slovenský slovník

QR kód pro slovenský slovník

Článek byl převzat z Blog.Zarohem.cz.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: