TOPlist

S jakou aplikací sledujete předpověď počasí? (Víkendová hlasovačka)

S-jakou-aplikací-sledujete-

Předpovědi počasí patří k nejpopulárnějším aplikacím pro chytré telefony vůbec. V Obchodě Play jich najdete několik desítek, liší se od sebe používaným zdrojem dat, designem, grafickým rozhraním a interpretací informací. Každý si tak najde program, který mu vyhovuje a současně můžeme téměř s absolutní jistotou konstatovat, že žádná aplikace nemůže vyhovovat všem. Proto se v tomto díle Víkendové hlasovačky a diskuze podíváme na to, s jakou aplikací sledujete předpověď počasí.

V jednoduchosti je síla

Nejprve se však podívejme na to, jak velké jsou rozdíly mezi meteorologickými aplikacemi. Začněme u placené aplikace Weather Timeline – Forecast, která sází na moderní Material Design a veškeré informace předává v podobě barevných karet. Zajímavou přidanou hodnotou je v tomto případě “stroj času”, díky kterému se můžete podívat nejen do minulosti, ale také do (předpokládané) budoucnosti. Celkově tato aplikace bude vyhovovat uživatelům, kteří ocení spíše jednodušší podání informací v čistém a nerušivém designu. K těm jednodušším předpovědím pro nenáročné uživatele patří například také počasí, které najdete v rámci aplikace Google či program 1Weather.

Počasí v mapách

Trochu jinou cestou jdou na předpovídání meteorologické situace aplikace, prezentující data v mapových podkladech. Z těch může uživatel vyčíst například to, kterým směrem a jakou rychlostí se pohybují srážky, nebo odkud kam se přelévá studená fronta. Asi nejtypičtějším a u nás nejoblíbenějším programem je u nás Meteor, neboli srážkový radar s předpovědí na následující hodinu. O několik krůčků dále pak jde další česká aplikace Windy, ve které můžete v mapách sledovat celou řadu předpovědí, postavených na výpočetních modelech. Podívat se v ní můžete na více než dvacítku parametrů, jako jsou vítr, poryvy větru, déšť a sníh, teplota, rosný bod, oblačnost, viditelnost, hloubka sněhu, vlhkost vzduchu, tlak a další. Poměrně daleko pak vidí Storm Radar, ve kterém můžete sledovat srážky po celém světě s předpovědí na dalších šest hodin. Samozřejmě utnout se může i mistr tesař, ale zkušenosti s tímto programem ukazují, že jeho předpovědní modely jsou poměrně hodně přesné.

Počasí v grafech

Dalším způsobem, jak uživateli poskytnout přehled o dění v následujících hodinách a dnech, jsou grafy. Typickým zástupcem tohoto směru je například český Aladin, který vznikl ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem. V podstatě se jedná o interpretaci dat ze stejnojmenného předpovědního modelu. V Aladinovi můžete sledovat předpokládaný vývoj teplot, srážek, oblačnosti, větru a tlaku. Velmi podobnou cestou se loni vydala aplikace Klara, čerpající předpovědi z Norského meteorologického institutu (Yr.no), který je považován za solidní a spolehlivý meteorologický zdroj. Ostatně podobným způsobem prezentuje data i aplikace Yr.no v režimu meteogramu.

Tradiční předpovědi počasí

Tradiční předpovědi počasí zpravidla zobrazují informace v nějaké graficky líbivé podobě. Typicky ukazují nejvyšší a nejnižší předpokládané teploty a tento údaj doprovází ikonou, obrázkem nebo animací. V této kategorii najdeme největší rozdíly – zatímco někteří autoři sázejí na jednodušší grafiku, jiní se pouštějí do graficky propracovaných animací deště, sněhu, bouřek a dalších jevů. Jedním z typických zástupců je například MORECAST, který zaujme předpovědí na následující dva týdny, ale i dalšími netradičními funkcemi, jako je pohled skrze webové kamery na různá místa či přehled počasí podél naplánované trasy.

Podobným směrem jde také další oblíbená česká aplikace In-počasí, která se chlubí předpověďmi, připravovanými českými meteorology a zobrazováním přesné teploty. Kromě podrobné prognózy na další dva dny nabízí také předpovědní model na následující týden. Její přidanou hodnotou jsou podrobné české popisy, ze kterých i laik vyčte poměrně dost informací.

S jakou aplikací sledujete předpověď počasí?

Jen z tohoto výčtu je viděl, kolik rozdílných přístupů a zpracování aplikací pro předpovídání počasí existuje. Je více než zřejmé, že nelze hledat “nejlepší program”, neboť co vyhovuje jednomu uživateli, nemusí tak úplně sedět druhému. Přesto bychom ale rádi získali přehled o tom, jaké programy bodují v naší čtenářské obci. Při odpovědi na otázku, s jakou aplikací sledujete předpověď počasí, vyberte jen jednu z nabízených možností – hlasujte tedy pro ten program, který používáte nejčastěji.
[gravityform id=”144″ title=”false” description=”false” ajax=”true”]
V diskuzi pod článkem se pak můžete podělit o své zkušenosti v tomto směru. Napište nám, jaké aplikace jste dosud vyzkoušeli, čím vás zaujaly a čím naopak zklamaly. Můžete se také rozepsat o výhodách a přednostech programu, pro který jste hlasovali.

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se vás v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jaké máte příslušenství k telefonu, které nebylo součástí balení. Tentokrát bylo možné vybrat z více možností najednou. Zcela jednoznačně vyhrály s 94 % nabíječky. To je patrně dané nutností nabíjet telefony v průběhu dne například v zaměstnání nebo v autě. Poměrně překvapivé je druhé místo sluchátek, pro která hlasovalo 87 % respondentů. Naopak jako logické vnímáme umístění pouzder a krytů, které pořídilo 82 % z vás.

Na druhé straně nejméně hlasujících – konkrétně osm procent – k telefonu dokoupilo dokovací stanici. Jen o tři procenta více pak vlastní gamepad a shodně se 16 % se na třetím místě zdola umístila selfie tyč a bezdrátová nabíječka. Přesné výsledky můžete vidět na obrázku níže.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (33)