TOPlist

Je sledování služebního telefonu povolené? Kdy může zaměstnavatel “šmírovat”?

Je sledování služebního telefonu povolené?

Sledování zaměstnanců přes mobil je otázka, kterou si pokládají obě strany. Je to vůbec možné? Pokud ano, do jaké míry? Pro schopného “ajťáka” je napíchnutí a následné sledování služebního telefonu hračka, existuje k tomu i několik programů. Na problematiku má přísný pohled také zákon, a ten je ve většině případů na straně zaměstnance.

Kdy může zaměstnavatel sledovat váš služební telefon?

Někdo by si mohl myslet, že pokud mu zaměstnavatel poskytne telefon, má plné právo ho kontrolovat. Ano i ne, ale spíše ne. Každý zaměstnavatel má samozřejmě zájem ochránit svůj majetek a zajistit, aby byl využíván pouze k práci (pokud se nedomluví jinak), a to co nejefektivněji. Pokud by ovšem kontroloval aktivitu svého zaměstnance, porušoval by tím zákon.

Vztahy předně definuje Listina práv a svobod, poté i občanský zákoník č. 89/2012 Sb., který říká, že zaměstnavatel sice může služební smartphone sledovat, ale pouze ve výjimečných případech. Teoreticky třeba v případě, že z firmy vynášíte know-how nebo jste spáchali závažný trestný čin. Právě to by mohl zákon vnímat jako zvláštní povahu činnosti a přiklonit se na stranu zaměstnavatele. O tom by ale stejně musel zaměstnance patřičně informovat a svůj postup pak obhájit přes úřadem/soudem.

Ve většině případů se totiž zákon přiklání na stranu zaměstnance. Takže pokud si třeba vyřídíte ze služebního telefonu soukromý hovor, může vás zaměstnavatel napomenout (zjistí to třeba podle výpisu z účtu), ale nesmí vám napíchnout mobil a kontrolovat, komu voláte, natož hovory nahrávat.

Tajné nebo skryté sledování zaměstnance nepřichází v úvahu v žádném případě!

Může mě zaměstnavatel sledovat jinak?

Na tohle má zákon v podstatě stejný pohled jako v případě sledování služebního telefonu. Skryté šmírování je nelegální a zaměstnavatel by vás o něm musel předem informovat. V případě kamerových systémů má potom největší pravomoci, protože pokud kamery na pracovišti jsou, obvykle podepisujete zaměstnavateli výslovný souhlas. To samé platí v případě internetu, ať už na počítači nebo na telefonu, kdy můžete podepsat souhlas, že nebudete navštěvovat jiné stránky než ty, které souvisí s prací.

Co člověk to názor, pohledy se proto různí i na problematiku, jestli je sledování služebního telefonu povolené. Zákon v drtivé většině případů stojí na straně zaměstnance, aby nedocházelo ze strany zaměstnavatele k šikanování. Na druhou stranu má zájem, aby byl jeho majetek využíván k práci, pro níž ho propůjčuje. Zaměstnanec by si měl tohle uvědomovat, protože mu zaměstnavatel platí za smluvený počet hodin práce, ne za surfování po internetu nebo vyřizování osobních věcí.

Chtěl vás zaměstnavatel někdy sledovat?

Zdroj: Obsáhle popisuje tuhle problematiku portál epravo

Lukáš Altman
O Autorovi - Lukáš Altman

Ahoj. Baví mě technologie a aplikace, které usnadňují každodenní život. Ve své tvorbě rád používám konstruktivní kritiku, fandím značkám jako Huawei, Honor nebo Xiaomi. více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)