TOPlist

SkySpy: podívejte se, co vám letí nad hlavou!

sky_spy_ikona

Věřili byste, že obloha může díky chytrému telefonu vypadat mnohem zajímavěji? Tak například: před rokem a půl jsme recenzovali aplikaci Google Sky Map, která nejen zobrazovala názvy souhvězdí, jména hvězd a planet, ale uměla také pomoci s vyhledáváním vesmírných objektů. V září pak kolega Nepšinský představil obdobný prográmek Satellite AR, sloužící k vyhledávání satelitů.

V obou případech se jedná o aplikace takzvané “rozšířené reality” (augumented reality), kdy telefon optikou fotoaparátu snímá obraz, do kterého na displej promítá další doplňující informace. Aby byly tyto informace správné vzhledem k aktuálnímu místu a času, využívá údaje o poloze získané z GPS a o směru pohledu z kompasu, případně z dalších čidel. Tak fungují mobilní aplikace, se kterými stačí namířit na hvězdu, satelit, dům, památku, nebo jiný objekt, a ony vám poskytnou další podrobnosti.

Už jsme se tedy dívali na hvězdy a satelity, tak co kdybychom nakoukli ještě o kousek níže – k letadlům? Asi nikdy nebylo jednodušší zjistit, co se právě děje nad našimi hlavami. Jediné, co musíte udělat, je pohlédnout k obloze skrze telefon, jako kdybyste chtěli pořídit fotografii.

Uživatelské prostředí

Připravte se na ale na to, že SkySpy má poměrně netradiční uživatelské rozhraní, které se ani zdaleka nepodobá většině aplikací s přepínáním tlačítky v horní liště, nebo horizontálním posunem mezi obrazovkami ve stylu Holo UI. Program funguje jen a pouze v režimu na šířku, přičemž má tři sekce, mezi kterými se přepíná pomocí šedých vertikálních lišt s nenápadnými ikonkami.

V první sekci je nápověda, kde se dočtete následující postup:

  1. Otevřete záložku pro zkoumání (tj. ta s ikonou dalekohledu).
  2. Uchopte telefon stejným způsobem, jako byste chtěli pořídit fotografii.
  3. Miřte na oblohu a pohybujte telefonem, dokud nezaměříte požadované letadlo (podobně, jako v bojových letadlech, se křížek změní na čtvereček).
  4. Tapněte kamkoli na displej.
Instrukce k používání aplikace SkySpy

Instrukce k používání aplikace SkySpy

Logicky tedy v následující sekci uvidíte na displeji obraz snímaný fotoaparátem telefonu a zaměřovací kříž. Kromě toho se ještě v dolní části obrazovky ukazuje aktuální směr a úhel pohledu, a u letadel, které aplikace zná, lze odečíst číslo letu a jeho vzdálenost od vás. Pokud nejsou tyto údaje k dispozici, pak SkySpy nemá o daném letu žádnou informaci.

Letadlo je zaměřeno, dole je vidět směr a úhel pohledu

Letadlo je zaměřeno, dole je vidět směr a úhel pohledu

Jestliže je letadlo úspěšně identifikováno a zaměřeno (barva cíle se změní z oranžové na zelenou a čtverec se k němu přichytí), zobrazí se na poslední stránce následující informace:

  • Identifikátor letu se zobrazuje v roletovém menu. Jde o identifikaci používanou řízením letového provozu.
  • Position – GPS poloha letadla, výška (ve stopách) a vzdálenost od místa pozorování. První řádek je tedy poloha ve vztahu k planetě, druhý řádek ukazuje polohu vzhledem k vaší pozici.
  • Speed – aktuální rychlost, kterou letadlo letí, v námořních mílích za hodinu (uzlech) a km/h respektive m/h.
  • Heading – letový kurs v azimutu (0 = sever, 90 východ, 180 = jih, 270 západ).
  • Registration – registrace letadla. Jedná se o jedinečný identifikátor stroje – obdobu registrační značky auta. Tento údaj je zpravidla k vidění na ocasní části letadla.
  • Aircraft type – výrobce a model letadla.
  • Airline – letecká společnost, která letadlo provozuje
  • Route – informace o tom, odkud kam letadlo letí.
Informace o zvoleném letadle

Informace o zvoleném letadle

Většinou je také k dispozici fotografie, která se stahuje ze serveru Airliners.net, na níž si můžete daný stroj prohlédnout z blízka. Autoři aplikace mají povolení od většiny nejaktivnějších fotografů k publikování jejich snímků (300 000 fotografií z celého světa). Bohužel nelze zaručit, že v databázi bude každé letadlo, nicméně ve většině oblastí je úspěšnost dostupnosti fotky 80 až 90 %, což je docela dobré číslo.

Na této záložce si můžete prohlížet i jiná letadla, jež jsou aktuálně ve vašem dohledu – stačí rozbalit lištu v horní části a vybrat si. Ve verzi Pro se pak můžete na zvolené letadlo nechat navigovat.

Pokud stisknete tlačítko Menu, dostanete nabídku s pěti možnostmi – konkrétně je zde přepínání mezi kilometry a mílemi, schování záložky s nápovědou (tu asi nebudete potřebovat po každém spuštění) a ukončení SkySpy.

Nabídka pod tlačítkem Menu

Nabídka pod tlačítkem Menu

Možnosti využití

Aplikaci SkySpy využijete když:

  • budete chtít udělat dojem na své přátele (wow efekt podobných aplikací u laiků, neznalých možností chytrých telefonů, bývá značný ;) ),
  • chcete vědět, odkud nebo kam letí letadlo, jež prolétá pravidelně nad vaším domem,
  • jste nadšenec a fanda do letadel, který chce vidět, co přiletí na místní letiště. V tomto případě je ale vhodné upozornit na skutečnost, že pod určitou letovou hladinu aplikace “nevidí,” takže například přistávající nebo právě odlétající stroj s ní nezaměříte.

SkySpy je užitečný pro každého, kdo chce nebo potřebuje informace o letadlech, ale stejně tak poslouží i jako zdroj zajímavé zábavy pro zkrácení dlouhé chvíle.

Jak to funguje?

Možná to na první pohled může vypadat jako kouzla a čáry, ale není tomu tak! Ostatně základy rozšířené reality jsme si probrali výše. SkySpy potřebuje ke své činnosti tři hlavní pilíře

  1. Aktuální data o tom, jaká letadla se nacházejí v prostoru kolem vás. Tato data se stahují z webu, proto SkySpy nebude fungovat bez připojení k Internetu.
  2. Informace o poloze a orientaci zařízení v 3D prostoru.
  3. To je nejtěžší: poměrně složité matematické algoritmy, které berou v úvahu polohu vás, telefonu a letadel, a když se dají všechny tyto skutečnosti dohromady, můžete vidět virtuální cíle na displeji.

K bodu č. 1: poloha letadel je získávána z tzv. ADS-B (“Automatic dependent surveillance-broadcast”), což je poměrně nová technologie, používaná v letectví. Koncept ADS-B umožňuje identifikovat letadla bez nutnosti klasické radarové stanice. Letadla, která jsou vybavena ADS-B transpondérem, neustále vysílají identifikační kód, pozici, směr, výšku a některé další letové parametry. Při použití ADS-B přijímače může kdokoli získat tato data, ať už se jedná o letiště, nebo soukromé uživatele. Jednou z ukázek praktického využití je server FlightRadar24, na kterém můžete sledovat v mapových podkladech reálnou polohu a údaje o letadlech téměř po celém světě. Více o ADS-B najdete na Wikipedii.

Všechna moderní letadla jsou systémem ADS-B vybavena z továrny a některé letecké společností se snaží instalovat ho i do všech svých starších letadel. Neexistuje ale žádné mezinárodní nařízení, který by je nutilo to dělat, takže aktuálně je ADS-B vybaveno asi 60 % ??všech letadel z více než 80 % společností. Pokud jde o SkySpy, hlavní nevýhodou je, že nemůže získat informace o letadlu, které nemá ADS-B.

Výše jsme si řekli, že jedním ze senzorů, které aplikace využívá, je kompas – tj. nějaký druh z elektronického snímače, které měří elektromagnetické pole v telefonu. Stejně, jako v případě skutečného kompasu, ukazuje k magnetickému severnímu pólu. Problém je, že jsme téměř všude obklopeni nějakým elektromagnetickým polem, které narušuje fungování tohoto senzoru. Dokonce i samotný telefon vyzařuje elektromagnetické vlny, takže snímač občas potřebuje kalibrovat. Nejjednodušší formou kalibrace je opsat telefonem třikrát osmičku, případně ho několikrát otočit kolem všech os.

https://www.youtube.com/watch?v=ZVq-HXyxeJU

Zaplatit, nebo zdarma?

Můžete používat verzi zdarma s reklamními proužky, nebo placenou Pro za necelých 40 Kč, která přidává ještě dvě funkce a je bez reklam.

Tou první je tlačítko s obrázkem kompasu, které vás navede na letadlo, které si vyberete ze seznamu. Kdo hrál nějaký bojový letecký simulátor, tomu bude tento způsob navigace blízký – nejprve vás bude šipka na displeji navádět na příslušný směr, ve finální fázi se pak změní v zaměřovací čtverec oranžové respektive zelené barvy.

Druhé tlačítko je určeno k manuální synchronizaci času, kterou využijete, pokud hodiny ve vašem telefonu neukazují stejný čas, jako hodiny na serveru, jež odesílá polohu všech objektů.

Aplikaci spustíte na jakémkoli telefonu či tabletu s Androidem 2.2 a vyšším, potřebovat budete Internet, zapnutou GPS a senzory polohy. Některá zařízení ale mají omezení nebo chyby, které brání správné funkci programu, proto doporučujeme zkontrolovat seznam zařízení, u kterých uživatelé reportují nedostatky. SkySpy funguje v celé Evropě a Spojených státech – konkrétní dostupnost viz mapa pokrytí (zelené plochy jsou sledovány 24 hodin denně, což znamená, že v daném místě je alespoň jedna stanice, poskytující údaje. Žluté plochy jsou částečně pokryty, což znamená, že stanice nepokrývá celou oblast, nebo může fungovat jen někdy).

Další informace můžete najít na oficiálním webu www.skyspy.info.

a87c03f2f2ea59e40ba46d8b6d2cf94f?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (39)