TOPlist

Skleněnou zadní stranu LG G6 poškrábete podobně snadno, jako u jiných telefonů

Sdílejte:
Karel Kilián
Karel Kilián
21.3.2017 12:03 (21.3.2017 12:07)
Ikona komentáře 15
model LG G6
Reklama

Jihokorejská společnost LG se rozhodla, že letošní model své vlajkové lodi „obleče“ po vzoru konkurence. LG G6 má tedy skleněnou zadní stranu, což sice vypadá dobře, ale nese to jistá rizika. Poprvé tento materiál výrobce použil v roce 2012 u své řady G, nicméně v následujících letech se přiklonil k odlišnému provedení. K výhodám patří lepší prostupnost rádiových signálů či možnost bezdrátového nabíjení. Navíc dnešní skla, používaná v mobilních telefonech, jsou výrazně tvrdší a odolnější než před několika lety.
Skleněnou zadní stranu LG G6 poškrábete podobně snadno, jako u jiných telefonů

Skleněnou zadní stranu LG G6 poškrábete podobně snadno, jako u jiných telefonů

Ani tak ale sklo není dokonalým materiálem. Jeho největším nedostatkem je schopnost rozbít se, která vyniká zejména ve srovnání s kovem či plastem. K typickým rysům telefonů se zadní skleněnou stranou patří také škrábance, které utrží během svého života. Při volbě typu skla pro tyto účely tedy výrobce musí brát v úvahu přinejmenším dva faktory: odolnost proti rozbití a odolnost proti poškrábání. Ač to tak na první pohled nevypadá, jdou tyto požadavky proti sobě. Pokud totiž vyrobíte sklo, které je tvrdší a tedy odolnější proti škrábancům, bude méně pružné a snadněji se rozbije například při pádu či nárazu. Jestliže půjdete druhou cestou, tedy pružnějšího skla, pak ale musíte počítat s tím, že jeho povrch bude náchylnější ke škrábancům.

Skleněnou zadní stranu LG G6 nerozbijete, ale poškrábete

Je tu ještě jedna cesta, kterou je použití syntetického safíru, který sice není nezničitelný, nicméně je velice odolný. LG šlo ale zlatou střední cestou a pro zadní stranu modelu G6 zvolilo odolné sklo Gorilla Glass 5. Jeho výrobce Corning každý rok přináší o něco vyšší odolnost, nicméně primárně se zaměřuje na ochranu při pádu. V tiskových materiálech k tomu uvádí: „Corning Gorilla Glass 5 zvyšuje laťku v oblasti ochrany před pádem více než kdykoli předtím. Až v 80 % případů přežije pád z výšky 1,6 metru na tvrdý povrch. Navíc, i když je to naše nejhouževnatější krycí sklo, přináší odolnost vůči poškození, optickou čirost a famózní citlivost na doteky.“
Skleněnou zadní stranu LG G6 poškrábete

Skleněnou zadní stranu LG G6 poškrábete

Je bez pochyb, že pád telefonu na tvrdý povrch je každodenní realitou. S mobily manipulujeme v mnoha podmínkách, pokládáme je na stůl, odkud mohou spadnout, vytahujeme je z kapes, tašek a kabelek. Prakticky v každé situaci je tu riziko pádu. LG G6 má prakticky rovná záda, ze kterých nevyčnívá optika duálního fotoaparátu. Při kontaktu s rovnou podložkou se tedy dotýká celou zadní plochou. Tím stoupá riziko, že při styku s nějakou tvrdší částečkou dojde k vytvoření škrábance. Redaktor serveru Android Central Andrew Martonik potvrzuje tuto skutečnost z praktického používání – skleněnou zadní stranu jeho „gé šestky“ zdobí již několik vlasových škrábanců. Částečně je sice zakrývají otisky prstů, které na tomto povrchu výrazně ulpívají, nicméně podíváte-li se pod správným úhlem, určitě je nepřehlédnete.

Gorilla Glass 5 řeší jen jeden problém

Tuto informaci potvrzuje i článek Sklo Gorilla Glass 5: Není tak odolné, jak výrobce udává?, ve kterém zaznělo: „Zatímco na předchozí generaci skla Gorilla Glass se objevily škrábance až při použití hrotu s tvrdostí 5 – 6 (dle Mohsovy stupnice), tak sklo Gorilla Glass 5 zaznamenalo první šrámy již při kontaktu s hrotem o tvrdosti 3. V praxi to znamená, že displej snadno poškrábete i mincí, jež má tvrdost 3,4 – 4 stupně.“
Gorilla Glass 5 řeší jen jeden problém

Gorilla Glass 5 řeší jen jeden problém

Je tedy více než zřejmé, že deklarovaná odolnost skleněné zadní strany je primárně proti poškození nárazem, nikoli proti poškrábání. Pokud se tedy rozhodnete, že vaším letošním telefonem bude LG G6, počítejte s tím, že bez ochranného obalu se na jeho zádech dříve či později objeví škrábance.
Je použití skla na zadní stranu mobilního telefonu dobrým, nebo špatným nápadem?
Zdroj: androidcentral.com.

O autorovi

Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… Více o autorovi

Karel Kilián
Sdílejte: