SJCAM SJ500X Elite a Rollei A420: Otestovali jsme levné akční kamery se 4K (recenze)
- Recenze
- Tomáš Očadlý
- 24.3.2016
- 5
O rozlišení 4K slyšíme na každé rohu. Jakmile někdo vysloví 4K, ostatní ihned zbystří. Každý nový telefon či kamera umí 4K, pokud ne, přichází zklamání. Honba za vysokým rozlišením je všudypřítomná a marketingová oddělení si toho jsou vědoma. 4K chtějí všichni, ale reálně pouze cca 2 % uživatelů vlastní 4K monitor, který je schopný toto rozlišení zobrazit v celé své kráse. To ale přeci není důležité, že? :)
Po posledním testu SJCAM akčních kamer jsme se rozhodli otestovat další akční kamery z kategorie 4K za nízkou cenu. Jak je to se 4K videem u těchto kamer, si nyní ukážeme. Možná budete překvapeni jako my. Pod lupu se nám dostala nová SJCAM SJ500X Elite a Rollei A420. Obě kamery spojuje právě zmiňované 4K rozlišení.
Rozcestník
- Obsah balení
- Specifikace a test výdrže
- Vzhled a dílenské zpracování
- Ukázka foto a video
- SJCAM aplikace – dálkové ovládání
- Kdy, kde a za kolik?
- Resumé
Obsah balení
U SJCAM kamer jsme si tak nějak zvykli na obrovskou dávku příslušenství a ani v případe SJ5000X tomu není jinak. Nechybí vodotěsné pouzdro a hromada různých redukcí na stativy a jiné držáky na uchopení.
Německá společnost Rollei na rozdíl od SJCAM vsází na zajímavější příslušenství. V balení totiž naleznete dálkovou spoušť, která je navíc vodotěsná (IP65) a funguje na stejné frekvenci jako Wi-Fi – 2,4GHz. Spoušť je napájena plochou baterií CR 2032 a výrobce udává výdrž několik měsíců. Později jsme ještě dostali informaci, že ke kameře jsou v základním balení hned 2 baterie.
Specifikace a test výdrže
SJCAM SJ5000X Elite
- procesor: Novatek NTK96660
- snímač: Sony IMX078
- úhel záběru: 170°
- clonové číslo: f2,8
- rozlišení: 12 Mpx
- rozlišení videa: 4032×3024 px (zvětšeno 2880×2160 px) 24fps, 2560×1440 px 30fps, 1920×1080 px 60fps
- displej: LCD 2″
- konektivita: Wi-Fi, microHDMI, microUSB
- paměťová karta: microSD
- baterie: 900 mAh
- stabilizace obrazu: gyroskop
[aps_product_sz id=”382256″]
Rollei Actioncam 420
- procesor: neuvedeno
- snímač: Sony IMX078
- úhel záběru: 170°
- clonové číslo: neuvedeno
- rozlišení: 12 Mpx
- rozlišení videa: 4032×3024 px 10 fps, 1920×1440 px 30fps, 1920×1080 px 60fps
- displej: LCD 2″ 960×480 px
- konektivita: Wi-Fi, microHDMI, miniUSB
- paměťová karta: microSD
- baterie: 1180 mAh
[aps_product_sz id=”382236″]
Kamery jsme podrobili testu výdrže baterie. Obě kamery jsme nechávali nahrávat nepřetržitě video v rozlišení 1920×1080 px při 60 fps. U kamery Rollei nešel zapnout spořič displeje při nahrávání, takže jsme pro co největší vyrovnání výsledků zapnuli spořič u SJCAM na 5 minut, déle to bohužel kamerka neumí.
Výsledky výdrže přo nahrávání Full HD videa
- SJ5000X Elite – 65 minut
- Rollei AC420 – 96 minut
Vzhled a dílenské zpracování
Akční kamery SJCAM se po stránce designu takřka nezměnily. Použité materiály jsou v podstatě stále stejné a určitě nejsou vyrobeny z nejkvalitnějších materiálů. Působí spíše lacině a plasty jsou všudypřítomné. Na přední straně je kromě čočky také tlačítko pro zapnutí/přepnutí módů a indikační dioda. Na prvé straně se nachází microSD slot a také konektor microUSB a microHDMI. Pod konektory je i mikrofon.
Na levé straně nalezneme dvojici šipek pro navigaci v nastavení a tlačítko Wi-Fi. Na spodní straně jsou jako obvykle dvířka pro baterii, která je vyměnitelná. Horní stranu zdobí pouze tlačítko spouště a indikační dioda. Většinu zadní strany zabírá 2″ displej s indikační diodou na levé straně.
Jedinou výtku máme k displeji, který má v horní části obrazovky nějak rozhozené pixely. Viditelné je to především v menu, kdy text má po okrajích viditelné modré a červené pixely. Nicméně jemnost displeje a tvrdost krycího sklíčka displeje je oproti Rollei A420 mnohem lepší.
Akční kamera Rollei A420 od německých výrobců působí na pohled i na dotyk mnohem akčněji/odolněji. Plasty jsou matné a celkově kamera působí robustněji. Čočka vyčnívá do prostoru mnohem více než u SJCAM, zato je chráněna kovem. Pro umocnění dojmu odolné kamery je přední strana vybavena 4 šroubky.
Hned nás napadlo hledat v balení i šroubovák pro přístup k baterii, bohužel v balení žádný nebyl, jelikož se jedná o pouhou imitaci a přední kryt drží na plastových pacičkách, takže jej stačí odloupnout. To vyvstává otázku, kolik toho při častějších výměnách baterií vydrží. Bojíme se, že se časem odlomí.
Na přední straně se nachází také tlačítko a indikační dioda pro Wi-Fi. Na pravé straně nalezneme konektory microHDMI a miniUSB, spolu s dvojicí šipek pro navigaci a vstup do menu. Na levé straně nalezneme slot pro microSD kartu a mikrofon. To, co SJCAM kamerkám nejeden z nás vyčítá, je absence klasického závitu na stativ. V Rollei na to mysleli a nalezneme jej na spodní straně. Na horní straně je výrazné tlačítko spouště a reproduktor. Zadní stranu zdobí 2″ displej s indikačními diodami na levé straně.
Ukázka foto a video
V úvodu jsme si říkali, že obě kamery se pyšní záznamem ve 4K. Pousmáli jsme se nad tím, když jsme zjistili, že je to jen marketingový tah.
Nejprve Rollei. Ta se pyšní 4K rozlišením na přední straně balení. Zklamání přichází na druhé straně balení v tabulce parametrů. 4K umí totiž pouze s 10 fps. Pro grotesku ale dostačující, v praxi nepoužitelné pro akční scény. SJCAM jde na to taky fikaně, 4K video (3840×2160 px) totiž dělají tak, že zvětší video z rozlišení 2880×2160 px.
https://youtu.be/SYWIbOszARA
U akčních kamer je výhodou vysoký počet snímků, proto jsme několik záběrů natáčeli také v rozlišení FullHD (1920×1080 px) s 60 fps.
https://youtu.be/QV4RNAfRvz0
SJCAM SJ5000x Elite se pyšní stabilizací pomocí gyroskopu. Stabilizace funguje poměrně dobře a odstraní nepříjemný třes obrazu, nicméně obraz poté dost ztrácí na ostrosti.
https://youtu.be/BQUgdbGF5Zw
Co se fotografií týče, obě kamery mají stejný senzor od Sony. Výsledky jsou tedy dost podobné. Rozdíly budeme hledat pouze ve zpracování fotografie. Obě kamery mají problém s vyvážením bílé. Venku na tom byla subjektivně lépe Rollei, v interiéru naopak SJCAM. Rollei do fotografií přidává více kontrastu a ostrosti, proto je na fotografiích na první pohled patrno více detailů, ale zároveň i více šumu a je znát, že snímač funguje na hraně svých možností. Malou nadějí pro SJCAM je možnost ukládat fotografie do raw formátu. Bohužel s výsledným souborem s koncovkou .RAW si neporadí Adobe Lightroom ani Affinity Photo.
SJCAM vlevo, Rollei vpravo
Nejlepší obraz má kamera Rollei ve 4K, bohužel pouze pro 10 fps, takže video není moc použitelné. Naopak při 60 fps a FullHD rozlišení má Roleii obraz vysloveně ošklivý, s velkou ztrátou detailů a extrémně ostrými hranami a velkým kontrastem. SJCAM svou obrazovou kvalitou nezklame a kdyby netrpěl tolik na chromatickou aberaci, která je v rozích dost vidět, tak by byl jasným vítězem.
Android aplikace
Obě kamery umožňují vzdálené ovládání pomocí aplikace pro Android telefon. Aplikaci pro SJCAM jsme si již ukazovali, takže není potřeba ji rozebírat znovu. Podívám se ale na tu od Rollei.
Obě aplikace naleznete v Google Play. Ta od Rollei se jmenuje Rollei AC420 a funguje stejně jako aplikace od SJCAM. Po aktivování Wi-Fi na kameře se na displeji objeví Wi-Fi název a heslo, s jakým se ke kameře připojíte. Po připojení stačí zapnout aplikaci a ta se automaticky ke kameře připojí. Na první pohled je patrná rychlejší odezva obrazu, než je tomu u SJCAM. Kromě možnosti natáčení a focení umožňuje aplikace také prohlížet záznamy na kartě. Pomocí nastavení můžete změnit rozlišení nebo vyvážení bílé. Některé možnosti jako kvalita záznamu, rozdělení záznamu, kompenzace expozice a další, chybí.
Kdy, kde a za kolik?
Rollei Actioncam 420
SJCAM SJ5000X Elite
Resumé
Když se nám obě kamery dostaly do rukou, věřili jsme, že Rollei se předvede a dokáže ze stejného senzoru vymáčknout více než SJCAM.
Už na první pohled působí kamera Rollei A420 robustněji a kvalitněji. Opak je však pravdou. Dodatečná úprava obrazu se spíše negativně podepsala na výsledném obraze. 4K video je nepoužitelné a FullHD při 60 snímcích je přeostřené a moc kontrastní, což ještě více poukazuje na šum v obraze.
SJCAM ale není žádnou výhrou. Vzhledem k tomu, že nese označení Elite, čekali jsme něco více. Konstrukce je stejně plastová jako levnější bratříčci, navíc nás obelhali se 4K rozlišením. Stabilizace pomocí gyroskopu nefunguje jak bychom očekávali, a s chromatickou aberací mohli také zapracovat. Pokud bychom dnes vybírali levnou akční kameru, nejpravděpodobněji bychom sáhli po Xiaomi Yi.
SJCAM SJ5000X Elite
Klady
+ Cena.
+ Displej.
+ Stabilizace obrazu.
Zápory
– Chromatická aberace.
– Nekompatibilní RAW.
– 4K.
Rollei Actioncam 420
Klady
+ Výdrž na baterii (+ 2 baterie v balení).
+ Zpracování.
+ Odezva obrazu v aplikaci.
+ Dálková spoušť v balení.
Zápory
– Slabší výstupní kvalita obrazu.
– 4K.
Za zapůjčení kamer děkujeme společnostem Atronic.cz a Sarota.cz.
Tomáš se narodil jako hračička, odjakživa utrácel své těžce ušetřené peníze za geekoviny, takže smartphony a tablety ho nemohly minout. Systém Android si ho našel… více o autorovi
Komentáře (5)
Přidat komentář