TOPlist

Máte “rýmičku”? Dejte o tom vědět! Sickweather je aplikace pro hypochondry

sickweather

“Rýmička” je podle Necyklopedie “zákeřná nemoc (můžete ji chytit zejména za keřem), s fatálními následky zejména pro muže. Ženy tato nemoc postihuje též, ale zpravidla mají lehký průběh, nezřídka nejdou nemocné osoby odlišit od zdravých, neboť vzorce jejich chování (povalování se, komandování, nadužívání komunikačních prostředků) se nikterak neliší od zaběhnutého stavu.”

Máte rýmičku? Dejte o tom vědět! Máte rýmičku? Dejte o tom vědět!

Dobrá, máte tedy “rýmičku” a nikdo vás nelituje? Samozřejmě můžete napsat status na Facebook, Twitter i Google+, případně s doprovodnou fotografií sdílet své utrpení na Instagramu. Ale není to málo? Jestliže opravdu trpíte, pak si musíte nainstalovat aplikaci Sickweather, skrze kterou můžete své onemocnění sdílet s ostatními, podobně založenými lidmi.

Co Sickweather slibuje?

Odložme nyní nejapné žertování na úkor nemocných stranou a podívejme se, jak aplikaci Sickweather prezentují v Obchodě Play její autoři. Má se jednat o obdobu srážkového radaru, ovšem zaměřenou na nemocnost populace. Aplikace poskytuje upozornění v reálném čase, pokud vstoupíte do nebezpečné oblasti “Sick Zone”.

Co je “nebezpečná oblast”? Jde o region, odkud uživatelé v poslední době hlásili nějaká onemocnění. Může se jednat o chřipku, výskyt akutní gastroenteritidy, černý kašel a dalších dvacet různých nemocí, jež lze skrze program reportovat. Aplikace Sickweather tak například dokázala upozornit na blížící se chřipkovou epidemii o několik týdnů dříve před oficiálními institucemi.

Sickweather je radar na rýmičku Sickweather je radar na rýmičku

Sickweather používá patentovaný proces sledování a mapování hlášení nemoci ze sociálních médií a od komunity uživatelů. Nasbírané údaje jsou prezentovány ve formě modrých obláčků s nápisem “sick” (“nemocný”), po klepnutí se dozvíte další informace, jako kdy bylo onemocnění hlášeno. Nejnovější zprávy mají červené značky (hlášení v posledních 24 hodinách), starší pak oranžové (do 2 dnů), žluté (do 1 týdne) a modré (až 2 týdny).

Pointa fungování vychází z faktu, že každý den tisíce lidí po celém světě publikují na sociálních sítích, jako je Facebook a Twitter, když oni, nebo někdo v jejich blízkosti onemocní. Stejně, jako Dopplerův radar skenuje oblohu pro předpovídání špatného počasí, Sickweather vyhledává na sociálních sítích hlášení o onemocněních a umožňuje uživatelům snadno zjistit, zda v jejich lokalitě hrozí nákaza.

Aplikace je od listopadu loňského roku k dispozici pro iOS, letos v říjnu se tohoto nepostradatelného pomocníka dočkali i uživatelé telefonů a tabletů s operačním systémem Android. V současnosti tato sociální síť zaznamenává dva miliony hlášení z celého světa měsíčně.

Jak Sickweather funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 1.4 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 4.4.4. Při spuštění je nabídnuto přihlášení přes Facebook, které lze ale odmítnout, což ostatně doporučujeme, neboť Sickweather vyžaduje právo publikovat příspěvky jménem uživatele. V takovém případě si můžete vytvořit účet, do kterého se budete přihlašovat e-mailem a heslem. Při registraci je požadováno jméno, příjmení, e-mailová adresa a heslo.

Možnost přihlášení přes Facebook Možnost přihlášení přes Facebook

Přihlášení e-mailem a heslem Přihlášení e-mailem a heslem

Registrace do Sickweather Registrace do Sickweather

Následuje krátké představení programu, ve kterém jsou vysvětleny základní principy fungování, možnost ohlášení onemocnění a pozvání přátel.

Krátké představení programu Krátké představení programu

Krátké představení programu Krátké představení programu

Krátké představení programu Krátké představení programu

Pak si můžete aktivovat varování před vstupem do nebezpečné zóny. Aplikace vás v takovém případě upozorní, pokud se nacházíte v oblasti se zvýšeným výskytem nějakého onemocnění. Je na vás, které typy nemocí si necháte hlásit – výběr je široký, čítá například alergie, nemoci dýchacího ústrojí, nachlazení, horečku, chřipku, rýmu a několik dalších. Tuto možnost sice můžete přeskočit, ale správný hypochondr pochopitelně aktivuje všechna varování.

Nastavení varování Nastavení varování

Nastavení varování Nastavení varování

Nastavení varování Nastavení varování

Poté se zobrazí mapa (aplikace používá mapové podklady Google) s aktuální polohou a předpovědí. Například v Ostravě 12. listopadu bylo dopoledne hlášeno riziko alergií a chřipky. Předpověď lze tahem prstu odsunout do horní lišty, opačným směrem pak kdykoli vytáhnout a sdílet skrze Facebook, Twitter, nebo SMS, takže se snadno podělíte o informace s podobně laděnými přáteli.

Mapa s aktuální polohou a předpovědí Mapa s aktuální polohou a předpovědí

Na území naší republiky byl 12. listopadu ráno hlášen jeden výskyt nachlazení v Golčově Jeníkově. Hlášení bylo dva dny staré, proto doufáme, že se nemocnému už udělalo dobře a případní návštěvníci tohoto města se nemusí obávat nákazy :). Podstatně vážnější byla v té samé době situace na území Spojených států, kde byly na několika místech hlášeny výskyty chřipky, nachlazení a dokonce i zápal plic! U každé události se po klepnutí dozvíte, který den a v kolik hodin byla ohlášena, což je doplněno i barevným indikátorem.

Hlášení z Golčova Jeníkova Hlášení z Golčova Jeníkova

Na území USA je situace vážnější Na území USA je situace vážnější

Na území USA je situace vážnější Na území USA je situace vážnější

Pokud vás zajímá výskyt konkrétních typů nemocí, stačí klepnout na záhlaví a zvolit jednu z kategorií či konkrétní onemocnění. Kategorie jsou čtyři: respirační nemoci (zánět průdušek, chřipka, nachlazení, zápal plic), gastrointestinální (žaludeční virózy, střevní chřipky), týkající se životního prostředí (alergie, astma) a dětské (záškrt, plané neštovice).

Filtrování podle typů nemoci Filtrování podle typů nemoci

Filtrování podle typů nemoci Filtrování podle typů nemoci

Filtrování podle nemoci Filtrování podle nemoci

Dejte vědět o své “rýmičce” celému světu!

Dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu: zůstali jste v posteli se zákeřnou chorobou a chcete varovat ostatní uživatele služby Sickweather? Není nic jednoduššího, než klepnout na tlačítko v nástrojové liště a zadat všechny nezbytné údaje. V prvním kroku zvolíte typ onemocnění tak, že na něj klepnete a následně stisknete tlačítko Report jako potvrzení. Během okamžiku se objeví v mapě váš “obláček”, upozorňující ostatní na výskyt choroby. Za to to přeci stojí, nebo ne?

Hlášení onemocnění Hlášení onemocnění

Onemocnění nahlášeno Onemocnění nahlášeno

Onemocnění nahlášeno Onemocnění nahlášeno

Pod tlačítkem s kontextovou nabídkou najdete tři položky:

  • Illness map – nastavení filtrování mapy podle typu nemoci (stejně funguje klepnutí na záhlaví).
  • Alerts – nastavení upozornění.
  • Logout – odhlášení z aplikace.

Kontextová nabídka Kontextová nabídka

Možnosti filtrování Možnosti filtrování

Možnosti upozornění Možnosti upozornění

Resumé

Věříme, že kdyby tento program používalo více lidí (řádově alespoň desetitisíce na našem území), mohlo by se jednat o užitečnou aplikaci, ze které by uživatelé snadno vyčetli, kde se vyskytuje jaké onemocnění v míře “větší než malé”. Redaktor Michael Bennett ze serveru Android Guys, který aplikaci testoval na území USA, ji dokonce označil za “Waze pro nemoci”. Samozřejmě, stejně jako u oblíbené sociální navigace, závisí úspěch programu především na penetraci mezi uživatele.

Věříme, že pochopíte lehce sarkastický nadpis i tón této recenze, neboť ve stávajícím stavu působí Sickweather spíše jako kuriozita, nebo nástroj pro hypochondry, kteří se chtějí pochlubit tím, že dostali “rýmičku”. Vidíme ale potenciál s narůstajícím počtem uživatelů, ke kterému třeba pomůže i tato recenze.

Sickweather si nainstalovalo více než deset tisíc uživatelů a jeho známka v Obchodě Play je 3,4. Instalační balíček velký 4,4 MB lze zdarma používat na telefonech a tabletech s Androidem 4.0 a vyšším.

Sickweather
Sickweather
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)